تهویه کندو زنبور عسل

تهویه کندو زنبور عسل

تهویه کندو: چگونه کندوی خود را هوادهی کنیم

در هر مکالمه ای بین زنبورداران دیر یا زود موضوع تهویه کندو  باز می شود. استراتژی های زیادی برای افزایش جریان هوای تازه در داخل کندو از استفاده تخته‌های زیرین مشبک تا افزودن سوراخ‌های تهویه بیشتر استفاده می گردد. ما تلاش می‌کنیم تا به زنبورهایمان کمک کنیم احساس راحتی کنند. زنبورها به مقدار معینی گرما نیاز دارند اما در اثر تهویه ضعیف کندو خواهند مرد.

چرا تهویه ضعیف کندو کشنده است؟

مانند بسیاری از جنبه های مدیریت زنبورهای عسل، باید برابری (تعادل) در تهویه کندو وجود داشته باشد. پیچاندن کندوها برای گرم نگه داشتن آنها در زمستان و همچنین افزودن تهویه اضافی برای جریان هوا – در هر دو ممکن است زیاده روی باشد.

باید به یاد داشته باشیم که آناتومی زنبور عسل و انسان بسیار متفاوت است. فقط به این دلیل که شما احساس گرما کنید، به این معنی نیست که زنبورهای عسل شما نیز همین احساس را دارند. در بخش زاد و ولد، نوزاد زنبورها در محدوده دما و رطوبت معینی نگهداری می شوند. دمای حدود 36.66 درجه سانتی گراد معمول لانه زاد و ولد است. این اجازه می دهد تا تخم ها، لاروها و نوزادان سرپوشیده زنده بمانند. با توجه به تنظیم حرارت نوزادان، خوشه قادر است گرما را بدون گرم کردن کل داخل حفره کندو حفظ کند

 به عنوان زنبوردار، ما تلاش می کنیم تا کلنی های خود را به گونه ای مدیریت کنیم تا به خودشان کمک کنند. اما، خدا را شکر زنبورها سیستم بسیار خوبی برای مدیریت امور به تنهایی دارند. با آنکه آنها را در کندوهای ساخت بشر نگهداری می کنیم که بسیار متفاوت از درختان توخالی است که آنها به تنهایی انتخاب می کنند.  جریان داشتن هوا در کلنی مهم است. وقتی زنبورها ورقه های لانه زنبوری خود را می سازند، این کار به گونه ای انجام می شود که حرکت هوا را تسهیل کند. این امر کنترل دما و رطوبت داخل را برای کلنی آسان تر می سازد.

کندوهای مدرن بدون عایق بندی  هستند

 کلنی زنبور عسل دارای سیستم شگفت انگیزی برای حفظ فضای مناسب داخل کندو می باشد. طرح های اولیه کندو دارای ویژگی هایی برای کنترل رطوبت یا عایق بندی داشتند. با این حال، کندوهای مدرن ما برای مقرون به صرفه بودن تولید انبوه ساخته می شوند. آنها به اندازه کندوهای طبیعی ضخیم و عایق نیستند. بنابراین اجازه می دهد تا کلنی بیشتر تحت تأثیر نوسانات دما قرار گیرد.

بال زدن در درب ورودی کندو

ورودی کندو محل مهم دیگری برای تهویه کندو است. در روزهای بسیار گرم، زنبورهای زیادی را خواهید دید که در ورودی صف کشیده اند. این تهویه طبیعی است.

تهویه کندو زنبور عسل

زنبورهای کارگر در ورودی می ایستند و بال می زنند تا جریان هوا را به داخل کندو هموار کنند. این کار هوای خنک تری وارد کندو می کند و هوای مرطوب گرم را از داخل کندو خارج می سازد

خطرات مایع شدن (آبگون شدن)

بدون جریان هوای مناسب، ممکن است رطوبت در داخل کندو بالا رود. با این حال، زنبورها به مقداری رطوبت در کندو نیاز دارند. قطرات آب روی سطح شانه قرار می گیرد و هوا از روی آن عبور می کند و یک خنک کننده کارا ایجاد می کند.

 تهویه مطبوع زنبور عسل

 بنابراین، کمی رطوبت زیادی در تابستان می تواند یک مزیت باشد. اما، دمای بیرونی سردتر در زمستان، همراه با افزایش هوای مرطوب گرم در کندو می تواند بارش سردی را در داخل کندو ایجاد کند. چگالش می تواند در هوای سرد قاتل کندو باشد.

ریش زدن یا ازدحام  زنبورها در ورودی

 بسیاری از زنبورداران جدید با دیدن انبوهی از زنبورهای عسل که در جلوی کندو ریش زدن وحشت می کنند. اولین فکر این است که کندو در حال ازدحام است و زنبورهای شما در حال مهاجرت هستند! خوشبختانه معمولاً اینطور نیست. هنگامی که دما بالا می رود و به ویژه هنگامی که رطوبت بالا است، کلنی برای کنترل محیط داخل با مشکل بیشتری مواجه می شود.

در پایان روز، زمانی که دمای محیط در بالاترین حد است، شهدآوران بازگشتی اغلب در خارج از ورودی کندو به هم می چسبند. تعداد کمتری از زنبورها در داخل می مانند به این معنی است که جریان هوا راحت تر است. با سرد شدن هوا در عصر، بیشتر زنبورها وارد می شوند.

این کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست. با این حال، افزایش تهویه کندو ممکن است پدیداری ریش زدن را کاهش دهد. من از جعبه‌های بالای تهویه‌دار ویژه برای هوادهی کلنی خود در تابستان‌های گرم استفاده می‌کنم.

تهویه کندو زنبور عسل

تکنیک های مورد استفاده برای تهویه کندو در تابستان

 زنبورهای عسل (Apis mellifera) حشرات اجتماعی خونسرد هستند – هوای گرم را دوست دارند. دمای بسیار بالا باعث مرگ نوزادان می شود و ممکن است باعث ریزش بخش هایی از شانه گردد. کلنی با تهویه مناسب سالم تر و پربارتر خواهد بود.  چه کلنی های شما در سایه قرار داشته باشند و چه در آفتاب کامل، ممکنه مواقعی نگران گرمای تابستان باشید.

زنبورهای شما می توانند به تنهایی تهویه کندو را مدیریت کنند. با این حال، از آنجایی که ما زنبورهای خود را در جعبه های دست ساز نگهداری می کنیم، تکنیک هایی وجود دارد که می توانید برای کمکشان تلاش کنید.

از پایه کندو استفاده کنید

 تخته پایینی مشبک و سوراخ دار

تخته پوششی داخل (برش خورده، یا سوراخدار)

ایجاد کردن سایه

پوشش بیرونی را با چوب های بالا نگه دارید

 حفر سوراخ های اضافی در کندو

استفاده از پایه کندو

 از بسیاری جهات برای زنبوردار مفید است. مطمئناً هنگام بلند کردن آن جعبه‌های سنگین یا خم شدن در هنگام بازرسی کندو یک محافظ کمرتان است.

علاوه بر این، بالا بردن کندو از روی زمین باعث می شود هوا به طور کامل در اطراف جعبه ها جریان یابد. این افزایش گردش هوا همچنین رطوبت اضافی را که ممکن است از خاک جذب شود کاهش می دهد.

کفی تور دار کمک می کند

در حالی که تخته های پایین هوادهنده مناسبی نیستند (به دلیل نحوه حرکت هوا در کندو)، آنها به کنترل دما کمک می کنند. در مقایسه با تخته بدون سوراخ، گرمای بیشتری را از قسمت پایین خارج می کنند. حتی زنبورداران در مناطق گرم، موارد کمتری از ذوب شدن شانه در کندوها با صفحه پایین سوراخدار گزارش داده اند

تنظیمات کوچک پوشش داخلی

 بخش مهمی از کندوهای استاندارد یک پوشش داخلی است. این قطعه بین پوشش بیرونی و جعبه بالایی قرار می گیرد. در یک پوشش داخلی چوبی معمولی، سوراخ وسط هوای گرم را خارج می‌کند و شکاف انتهایی آن نیز این کار را انجام می دهد. با استفاده از روکش داخلی برش دار، مقداری هوای گرم از جعبه ها خارج می شود. برای کمک به این کار، حتما پوشش بالایی بیرونی خود را به سمت جلو فشار دهید تا فضای کمی در جلوی کندو در نزدیکی شکاف ایجاد شود.

یک رویکرد رایج برای تهویه کندو استفاده از چوب بستنی یا تکه چوب است. قرار دادن یکی در هر گوشه پوشش داخلی، پوشش بیرونی را کمی بالا می برد تا به هوای تازه کمک کند. اما فضا برای ورود زنبورها به اندازه کافی بزرگ نیست. کندو واقعا گرم می شود و بردن به سایه به دلیل سوسک های کندوی کوچک گزینه مناسبی نیست. علاوه بر پایه های کندو و تخته های پایین سوراخدار از پوشش های داخلی ویژه با سوراخ اضافی استفاده می کنم. می‌توانید با افزودن یک جعبه سوپر کم‌عمق بالای کاور داخلی معمولی‌تان، کاری مشابه انجام دهید.

سایه روشن یک مزیت است

اگر در یک منطقه بسیار گرم زندگی می کنید، ایجاد سایه اضافی برای تابستان ممکن است مفید باشد. این از دمای شدید داخل کندو جلوگیری می کند و ممکن است زنبوردار را در لباس زنبورداری خود از هوش نبرد! با این حال، به طور کلی زنبورهای شما به سایه زیادی نیاز ندارند و کندوها می توانند در آفتاب کامل به خوبی عمل کنند.

تهویه کندو زنبور عسل

سوراخ در جعبه ها

 تکنیک دیگر استفاده از حفر سوراخ های در جعبه بالایی است. چند سوراخ یک اینچی در جعبه حفر شده و توری در داخل آن قرار داده می شود تا از ورو زنبورها جلوگیری کند. این ها می توانند کارا باشند اما زنبورها ممکن است سوراخ های بسته را بره موم بزنند. من از سوراخ کردن در جعبه های خوب بیزارم. با این حال، برخی از زنبورداران موفقیت خوبی با این تکنیک دارند.

تهویه کندوی در زمستان  برای کنترل رطوبت

می دانیم که زنبورهای عسل ما یک خوشه تشکیل می دهند تا در روزهای سرد زمستان در داخل کندو گرم بمانند. کار سخت تابستان برای جمع آوری شهد و تهیه عسل، غذای زنده ماندن در زمستان را فراهم می کند. با این حال، زنبوردار باید تنظیم رطوبت داخل کندو زمستانی را در نظر بگیرد. محتوای آبی که در طول تابستان در داخل کندو مفید است می تواند به کشنده زنبورها در زمستان تبدیل گردد.

داشتن یک ورودی بالایی در کندو،  به خصوص در قسمت بالا، می تواند به حذف رطوبت اضافی کمک کند. به طور معمول هوا از دهانه پایین وارد کندو شده و به سمت بالا جریان می یابد. وجود یک دهانه کوچک در بالا به خروج این هوای مرطوب گرم کمک می کند.

در مناطق سردتر، زنبورداران ممکن است کندوهای خود را با مواد اضافی بپیچند تا به کنترل دما کمک کنند. با این حال، ما نمی خواهیم کندوها را خیلی محکم بپیچیم و رطوبت را در داخل نگه داریم. اگر زنبورها را در منطقه ای با آب و هوای بسیار سرد یا مرطوب زمستانی نگهداری می کنید، استفاده از جعبه نمگیر ممکن است کمک کند. یک جعبه با مواد نمگیر مانند خاک اره به بالای کلنی اضافه می گردد. در طول زمستان، هوای بسیار مرطوب بالا می‌آید و در مواد جعبه نمگیر جذب می‌شود، نه اینکه روی کاور آبگونه شود و دوباره روی زنبورها ببارد.

تهویه مناسب کندو برای سلامت زنبور عسل حیاتی است

 زندگی در کندو همراه با تعادل است. اگر دما خیلی سرد باشد زنبورها می میرند. هنگامی که شرایط داخل بسیار گرم است، بسیاری از زنبورها به خارج از کندو می روند. رطوبت بیش از حد داخل در طول تابستان رسیدن عسل را دشوارتر می کند. با این حال، تراکم در زمستان می تواند زنبورها را سرما دهد و باعث شکست کلنی گردد.

این یکی از دلایلی است که باعث می‌شود در زمستان به زنبورها غذا بدهید. کلنی های خود را قبل از رسیدن سرما آماده کنید. تکنیک های خردمندانه زنبوردار برای کمک به هوادهی کندو می تواند از بسیاری از این مشکلات جلوگیری کند. این به یک کلنی زنبور عسل سالم تر می انجامد.

دیدگاهتان را بنویسید