اهمیت آنتی اکسیدان در عسل

آیا آنتی اکسیدان ها واقعا برای ما مفیدند؟

کدامیک انتخاب بهترین هست: مکمل ها را بخوریم یا از غذای طبیعی بدست بیاوریم؟

 آیا عسل آنتی اکسیدان هم دارد؟

این مقاله به همه این سوال ها و خیلی بیشتر را جواب خواهد داد. یک وسواس کاملاً تازه در مورد آنتی اکسیدان ها بوجود آمده است. هزاران مکمل همراه با آنتی اکسیدان عرضه می شوند. پزشکان طب سنتی و همچنین پزشکان مدرن به ما می گویند که آنتی اکسیدان ها را همانطور که بدن ما نیاز دارد مصرف کنیم.

فکر می کنم سوال من در اینجا کاملاً منطقی است: چرا؟ مادربزرگ من مکمل ها را نخورده و الان او 96 ساله است (اکنون در سال 2016). مادرش آنتی اکسیدان مصرف نکرد و او به 101 سالگی رسید! چرا در حال حاضر به آنتی اکسیدان نیاز داریم؟ پزشکان می گویند که سطح استرس ما و همین طور آلودگی در دهه های اخیر بسیار افزایش یافته است.

من با آلودگی موافقم، اما استرس را نمی دانم. منظورم این است که استرس می تواند حتی با کوچکترین و بی اهمیت ترین چیزها ایجاد شود. این فقط یک بعد نگرشی در نحوه مواجه با آن است.  اما اگر آلودگی و همه منابع تشعشع اطراف خود را در نظر بگیریم، به علاوه از اشعه ایکس که باید گهگاهی برای اهداف تشخیصی انجام دهیم، و غذای کمتر سالمی که مجبور به خوردن آن هستیم، شاید با همه این ها نیاز به حمایت بیشتری داشته باشیم.

آیا بدن ما به مقداری بیشتر از آنتی اکسیدان ها نیاز دارد؟

ابتدا ببینیم اکسیداسیون چیست. اکسیداسیون یک واکنش شیمیایی است که می تواند رادیکال های آزاد تولید کند و منجر به واکنش های زنجیره ای شود که ممکن است به سلول ها آسیب برساند. آنتی اکسیدان ها (مانند ویتامین C )این واکنش های زنجیره ای را خاتمه می دهند. از قضا، در حالی که ما نمی توانیم بدون اکسیژن زندگی کنیم، در داخل بدن ما اکسیژن یک مولکول بسیار واکنش پذیر است که با تولید گونه های فعال اکسیژن به موجودات زنده آسیب می رساند.

گونه‌های اکسیژن واکنش‌پذیر چی هستند؟ 

با نام مستعار   ROS شناخته می شوند، مولکول‌های واکنش‌پذیر شیمیایی حاوی اکسیژن هستند که به عنوان یک محصول جانبی از متابولیسم طبیعی اکسیژن تشکیل شده‌اند و نقش مهمی در سیگنال‌دهی سلولی و هموستاز دارند. تا این جای کار خیلی خوبه. اما، تحت استرس بیش از حد (مانند اشعه ماوراء بنفش، قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس یا اشعه گاما، تابش یونیزان)، سطح ROS ممکن است به طور چشمگیری افزایش یابد و این به ساختار سلول آسیب می رساند. این استرس اکسیداتیو نامیده می شود. ROS می تواند به پروتئین های سلولی، لیپیدها و DNA آسیب برساند و منجر به ضایعات کشنده در سلول شود که به سرطان زایی کمک می کند.

چه اتفاقی برای سلول های سرطانی می افتد؟

آنها استرس  ROS بیشتری نسبت به سلول های عادی نشان می دهند. در این مورد،   ROS نشان دهنده یک شمشیر دو لبه است. دانشمندان به ما می گویند: در مقادیر کم، ROS بقای سلول های سرطانی را هموار می کند، در مقادیر بالا، ROS می تواند رشد تومور را از طریق فعال سازی مداوم بازدارنده چرخه سلولی و القای مرگ سلولی و همچنین پیری، با آسیب رساندن به ماکرومولکول ها، سرکوب کند و از بین ببرد. به همین دلیل شیمی درمانی و پرتودرمانی توام با افزایش استرس ROS است که با تولید سطوح بیش از حد ROS در بدن، سرطان را از بین می برند.

آنتی اکسیدان عسل

پژوهش های مرتبط با نقش ROS در سرکوب بیماری سرطان

با توجه به مقاله رامسی و همکارانش در سال 2006 ، “ROS به عنوان یک سرکوب کننده تومور؟”

همچنین مطالعه تاکاهاشی و همکارانش، در سال 2006 با عنوان”سیگنال میتوژنیک و مسیر p16INK4a-Rb برای اعمال پیری سلولی برگشت ناپذیر “) نقش ROS را بررسی نمودند.

Ramsey, M. R., & Sharpless, N. E. (2006). ROS as a tumour suppressor?. Nature cell biology, 8(11), 1213-1215

Takahashi, A., Ohtani, N., Yamakoshi, K., Iida, S. I., Tahara, H., Nakayama, K., … & Hara, E. (2006). Mitogenic signalling and the p16INK4a–Rb pathway cooperate to enforce irreversible cellular senescence. Nature cell biology, 8(11), 1291-1297

چه رابطه ای بین ورزش بدنی، ROS و سرطان وجود دارد؟

فقدان ورزش بدنی منجر به کمبود ROS داخل سلولی می گردد و باعث پیشرفت سرطان بدخیم  می شود. ورزش باعث افزایش ROS می گردد و سلول های سرطانی را از بین می برد.

(طبق مطالعه ای در سال 2008 “تأثیر فعالیت بدنی قبل و بعد از تشخیص بر مرگ و میر در بازماندگان سرطان پستان و مطالعه غذای سالم خوردن، فعالیت و شیوه زندگی” توسط Irwin ML و همکاران، منتشر شده در مجله :

Irwin, M. L., Smith, A. W., McTiernan, A., Ballard-Barbash, R., Cronin, K., Gilliland, F. D., … & Bernstein, L. (2008). Influence of pre-and postdiagnosis physical activity on mortality in breast cancer survivors: the health, eating, activity, and lifestyle study. Journal of clinical oncology, 26(24), 3958

همچنین مطالعه سال 2004 “دیابت نوع 2 به عنوان یک بیماری ردوکس” توسط واتسون و همکاران منتشر شده است.

Watson, J. D. (2014). Type 2 diabetes as a redox disease. The Lancet, 383(9919), 841-843

.

آنتی اکسیدان عسل

آیا باید مکمل های آنتی اکسیدانی مصرف کنیم؟

سخت است که عاقل و سالم بمانیم وقتی که با سرطان و سایر بیماری ها احاطه شده ایم. و با این همه تبلیغات دارویی در اطرافمان، سالم ماندن حتی سخت تر هم است. روان درمانگرانی وجود دارند که می گویند همه این تبلیغات، تکرار مکرر مستقیماً وارد ضمیر ناخودآگاه ما می شود و باعث می شود باور کنیم که تا زمانی که آن داروی خاص را مصرف نکنیم، هرگز بهتر نخواهیم شد. و بنابراین، ما آنتی اکسیدان مصرف می کنیم.

در پیشگیری از یک بیماری مهم‌ترین چیز را فراموش می‌کنیم:

بدن ما یک ارگانیسم بسیار باهوش است که به تنهایی و بدون دخالت ما عمل می‌کند. در هر لحظه از زندگی ما سلول های سرطانی در بدن خود داریم و توسط آن از بین می روند. بدن ما هرگز در وضعیت سلامت کامل نیست، بلکه در تعادلی است که شامل خوب و بد است. ممکن است در هر لحظه به شکل اولیه سرطان داشته باشیم، اما در این مرحله بدون علامت است و سپس بدن ما می‌تواند آن را به همان شکل، بدون آگاهی ما از بین ببرد.

 اگر در این مرحله باشیم و مکمل های آنتی اکسیدانی مصرف کنیم، ممکن است از بهبودی بدن جلوگیری کنیم. زیرا ما از تشکیل ROS که به مقدار زیادی برای از بین بردن سلول های سرطانی مورد نیاز هستند جلوگیری خواهیم کرد. اگر سرما خورده‌ایم (که استرس برای بدن است) یا تحت استرس روحی/عاطفی هستیم، به آنتی‌اکسیدان‌ها نیاز داریم تا از تشکیل بیش از حد ROS که منجر به پیری و بیماری‌های مزمن می‌شود، جلوگیری کنیم. اما اگر از قبل خود را مبتلا به سرطان می دانید یا هنوز تشخیص داده نشده اید، آنتی اکسیدان ها از واکنش طبیعی بدن ما برای مبارزه با آن جلوگیری می کنند.

این همان چیزی است که مطالعات اخیر می گوید: آنتی اکسیدان ها را در سرطان مصرف نکنید! نحوه عملکرد اکسیداسیون در بدن ما این طرح برای افراد غیر سرطانی اعمال می شود با این حال، بیایید پارانوئید نشویم و از چیزی جلوگیری نکنیم. فقط به بدن خود اعتماد کنیم، آن را دوست داشته باشیم و از آن تشکر کنیم.

 و آن را با غذای طبیعی تهیه کنید تا هر آنچه را که لازم است از آن بهره مند شوید. این پیچیده ترین چیز در این جهانست که بهتر می داند چگونه از خود مراقبت کند. فقط به یک رژیم غذایی متعادل، ورزش بدنی و افکار آرام پایبند باشید. بدن ما می داند که چگونه آنتی اکسیدان های خود را از غذا بگیرد

. آنتی اکسیدان ها کدامند؟ آنتی اکسیدان ها می توانند 2 نوع باشند:

محلول در آب و محلول در لیپیدها (چربی). برخی می توانند توسط بدن ما تولید و برخی تولید نمی شوند. اما رژیم غذایی ما باید آنها را شامل گردد. در اینجا برخی از آنها وجود دارد: ویتامین C، سلنیوم، روی، گلوتاتیون، اسید لیپوئیک، اسید اوریک، بتا کاروتن، رتینول (ویتامین A)، α-توکوفرول (ویتامین E)، یوبی کینول (کوآنزیم Q)، سوپراکسید دیسموتاز، کاتالاز و پراکسیدوکسین ها و … 

 آیا آنتی اکسیدان ها عوارض جانبی بدی دارند؟ بله، ممکن است داشته باشند

طبق مطالعه بیلاکویچ و همکاران:”مرگ و میر در کارآزمایی های تصادفی مکمل های آنتی اکسیدانی برای پیشگیری اولیه و ثانویه: مرور سیستماتیک و متاآنالیز”

Bjelakovic, G., Nikolova, D., Gluud, L. L., Simonetti, R. G., & Gluud, C. (2007). Mortality in randomized trials of antioxidant supplements for primary and secondary prevention: systematic review and meta-analysis. Jama, 297(8), 842-857.

و ریستو و همکاران در مطالعه “چگونه افزایش استرس اکسیداتیو باعث افزایش طول عمر و سلامت متابولیک می شود: مفهوم هورمسیس میتوکندریایی (mitohormesis) برخی از مکمل های آنتی اکسیدانی ممکن است باعث بیماری و افزایش مرگ و میر در انسان تحت شرایط خاص شود.

Ristow, M., & Zarse, K. (2010). How increased oxidative stress promotes longevity and metabolic health: The concept of mitochondrial hormesis (mitohormesis). Experimental gerontology, 45(6), 410-418

اکسیداسیون منجر به تولید رادیکال های آزاد می شود (که عامل پیری ما هستند). آنتی اکسیدان ها از حضور رادیکال های آزاد جلوگیری می کنند. اما، دانشمندان به ما می گویند که به طور فرضی، رادیکال های آزاد یک پاسخ درون زا را القا می کنند تا از رادیکال های برون زا (و احتمالاً سایر ترکیبات سمی) محافظت کنند.

 این افزایش ممکن است توسط آنتی اکسیدان ها جلوگیری شود، شواهد مستقیمی نشان می دهد که رادیکال های آزاد سمی ممکن است به طور میتو هورمتیکی (mitohormetically) اثرات افزایش طول عمر و ارتقای سلامتی را ارائه دهند

به هر حال نتیجه چیست؟ آنتی اکسیدان ها چندان خوب نیستند. رادیکال های آزاد ممکن است طول عمر را افزایش دهند. نتیجه گیری شخصی: آنتی اکسیدان های خود را از غذاهایی که می خورید بدست آورید، نه از مکمل ها. بدن ما از غذا می‌داند که چه چیزی را نگه دارد و چه چیزی را دفع کند.

عسل مقادیر زیادی آنتی اکسیدان ندارد، اما آنها در نسبت های کاملاً مناسب برای بدن ما هستند.

 آنتی اکسیدان عسل اگرچه فعالیت آنتی اکسیدانی عسل به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است، اما دانشمندان هنوز با آن موافقت نکرده و آن را درک ننموده اند. به این دلیل که عسل یک مخلوط بسیار پیچیده است، حاوی موادی است که در هر دو فرآیند فیزیولوژیکی “اکسیدانی/آنتی اکسیدان” نقش دارد. از جمله: پراکسید هیدروژن، نیتریت، نیترات، گلوکز، گلوکز اکسیداز، آهن، مس، کلر، ید، کاتالاز، تیروزین، تریپتوفان، آرژنین، فلاونوئیدها، اسیدهای فنولیک، محصولات واکنش میلارد، pH آن پایدار نیست و غیره.

مهمترین آنتی اکسیدان های موجود در عسل عبارتند از:

 پلی فنل ها (فلاونوئیدها فلاونول ها، اسیدهای فنولیک، کاتچین ها و مشتقات اسید سینامیک)

ویتامین ها (C و E)

 آنزیم ها (کاتالاز، پراکسیداز و گلوکز اکسیداز)

 کاروتنوئیدها

 اسیدهای آلی

آمینو اسیدها و پروتئین ها

 محصولات واکنش میلارد (در عسل های پاستوریزه) این آنتی اکسیدان ها به صورت هم افزایی در عسل عمل می کنند. دانشمندان فلاونوئیدها و اسیدهای فنولیک را از عسل جدا کردند و آنها را در شرایط آزمایشگاهی آزمایش کردند. نتایج نشان داد که آنها تنها بخشی از کل فعالیت آنتی اکسیدانی عسل را تولید می کنند.

 نتیجه گیری آنها: هر آنتی اکسیدانی به میزان قابل توجهی به ظرفیت آنتی اکسیدانی عسل کمک می کند، اما آنها به صورت هم افزایی عمل می کنند. آنتی اکسیدان های بیشتری در عسل نسبت به گوجه فرنگی یا ذرت شیرین وجود دارد

. آنتی اکسیدان های موجود در عسل ( 4.32x 10-³ mEq) از سطوح آنتی اکسیدان موجود در گوجه فرنگی (2/83x 10-³ mEq )  و ذرت شیرین  (1.36 x 10-³ mEq)  بیشتر است.

 دکتر می برنبام، رئیس بخش حشره شناسی دانشگاه ایلینویز می گوید: “گرم به گرم، آنتی اکسیدان های موجود در عسل گندم سیاه با میوه ها و سبزیجات برابر است.

آنتی اکسیدان های عسل

آیا آنتی اکسیدان ها در همه عسل ها یکسان هستند؟ قطعا خیر. محتوای آنتی اکسیدانی به عوامل مختلفی بستگی دارد: گونه زنبور عسل، منبع گیاه شناسی، فصل، آب و هوا، محیط و روش های فرآوری. بسته به نوع عسل، محتوای آنتی اکسیدان می تواند بین 56 تا 500 میلی گرم آنتی اکسیدان در هر کیلوگرم عسل باشد.

با توجه به هیئت ملی عسل، در مطالعه ای که در سال 2011 انجام شد، محتوای اکسیدان محلول در آب نمونه های عسل بیش از 20 برابر متفاوت بود، از مقدار بالای4.32 x 10-³ Eq   برای عسل گندم سیاه ایلینوی تا مقدار کم  21.3 x 10-5  Eq برای عسل مریم گلی بادام کالیفرنیا

. عسل‌های تیره‌رنگ نسبت به عسل‌های رنگ روشن فعالیت آنتی‌اکسیدانی بیشتری دارند. مطالعه فعالیت آنتی اکسیدانی نمونه های عسل پرتغالی: مشارکت های مختلف کل عسل و عصاره فنلی، توسط ایزابل سی اف آر. فریرا و همکارانش نشان دادند که عسل‌های تیره‌تر نسبت به عسل‌های روشن‌تر آنتی‌اکسیدان بیشتری دارند. آنها از عسل رزماری به عنوان عسل سبک، از عسل افعی باگلاس برای نمونه عسل کهربایی و عسل علف جاروب استفاده کردند.

Carocho, M., & Ferreira, I. C. (2013). A review on antioxidants, prooxidants and related controversy: Natural and synthetic compounds, screening and analysis methodologies and future perspectives. Food and chemical toxicology, 51, 15-25.

عسل های تیره نسبت به عسل های روشن دارای آنتی اکسیدان بیشتری هستند قوی ترین عسل های آنتی اکسیدانی کدامند؟ خواص آنتی اکسیدانی عسل به منشاء گیاهی عسل بستگی دارد، هر چه عسل تیره تر باشد قدرت آنتی اکسیدانی آن بیشتر است. به نظر می رسد پلی فنول ها مهم ترین عامل آنتی اکسیدانی در عسل هستند و عسل تیره دارای بیشترین مقدار پلی فنول است

به استثنای برخی از عسل های نسبتا سبک تر مانند عسل آربوتوس از جنوب اروپا و عسل چوب ترش از مالزی. در اینجا عسل های تیره ای که قدرت آنتی اکسیدانی بالایی دارند، آورده شده است: گندم سیاه، مانوکا، شاه بلوط، عسلک، نعناع و…

عسل‌های تیره‌ای که در سوپرمارکت‌ها یافت می‌شوند به دلیل محتوای بالای پلی‌فنل‌ها تیره نیستند، بلکه به دلیل فرآیند گرمایشی تیره شده اند آیا آنتی اکسیدان عسل واقعاً تفاوتی ایجاد می کنند؟ فعالیت ضد اکسیدانی با پیشگیری از بسیاری از شرایط پاتولوژیک مزمن و وابسته به سن مانند سرطان، دیابت، آترواسکلروز، آب مروارید مرتبط است.

خواص آنتی اکسیدان عسل به عنوان یک ضد افسردگی در هنگام استرس های عاطفی، جسمی و فکری بالا عمل می کند. به عنوان مثال، عسل باشقیر بخشی از وعده های غذایی روزانه فضانوردان است و غواصان در اعماق دریا نیز از آن استفاده می کنند

هیدرون گراس، محقق دانشگاه کالیفرنیا-دیویس و همکارانش می‌گویند : آنتی‌اکسیدان‌ها با کند کردن فرآیندهای بالقوه خطرناک بیماری در بدن، از انسان در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کنند. این ترکیبات با از بین بردن رادیکال های آزاد، (ترکیبات ناپایداری که می توانند به سلول های سالم آسیب برسانند و عملکرد آنها را به خطر بیندازند) نقش بازی می کنند.

در مطالعه ای که توسط A-Waili در سال 2003 گزارش شد، به افراد وعده های غذایی روزانه عسل 1.2 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن داده شد. عوامل آنتی اکسیدانی : غلظت ویتامین C خون تا 47٪، بتا کاروتن 3٪، اسید اوریک تا 12٪ و گلوتاتیون ردوکتاز تا 7٪ را افزایش داد.

Al-Waili, N. S. (2003). Topical application of natural honey, beeswax and olive oil mixture for atopic dermatitis or psoriasis: partially controlled, single-blinded study. Complementary therapies in medicine, 11(4), 226-234.

در مطالعه ای دیگر، 25 شرکت کننده علاوه بر رژیم غذایی منظم روزانه 4 قاشق غذاخوری عسل گندم سیاه را به مدت 29 روز دریافت کردند. دو نوع عسل حاوی مقادیر مختلف از پلی فنل مورد آزمایش قرار گرفت. نمونه های خون گرفته شده در ابتدا و انتهای مطالعه، ارتباط مستقیمی بین مصرف عسل و مقادیر پلی فنول های مبارز با بیماری را نشان داد. هر چه عسل حاوی پلی فنل بیشتری می خوردند، سطح آنتی اکسیدان در خونشان بالاتر می رفت.

 به طور کلی، خواص آنتی اکسیدانی و محافظت از کبد به خوبی با یکدیگر ارتباط دارند، زیرا کاهش رادیکال های مضر کبد را در برابر آنها محافظت می کند. (استفان بوگدانوف، 2014) · مطالعه عسل با مقادیر بالای آنتی اکسیدان می تواند از افراد سالم محافظت کند،

Bogdanov, S. (2012). Honey as nutrient and functional food. Proteins, 1100, 1400-2700.

توسط درک دی شرام و همکاران، از گروه تغذیه و پزشکی داخلی دانشگاه کالیفرنیا، که در سال 2003 منتشر شد، نشان داد که جایگزینی عسل در برخی از مواد غذایی برای شیرین کننده های سنتی می توانند منجر به تقویت سیستم دفاعی آنتی اکسیدانی در بزرگسالان سالم شوند

Schramm, D. D., Karim, M., Schrader, H. R., Holt, R. R., Cardetti, M., & Keen, C. L. (2003). Honey with high levels of antioxidants can provide protection to healthy human subjects. Journal of agricultural and food chemistry, 51(6), 1732-1735.

آیا پاستوریزاسیون و زمان، بر آنتی اکسیدان ها تأثیر می گذارد؟ ما عسل را در حالت خام می‌یابیم، یعنی دقیقاً همانگونه که از کندو برداشت می‌شود، بدون اینکه حرارت داده شود (تا فیلتر شود) یا به هیچ وجه فرآوری بروی آن نشود.

یا عسل پاستوریزه را می توانیم بخصوص در سوپرمارکت ها پیدا کنیم. به دلیل زیبایی پاستوریزه می شود: برای جلوگیری از تشکیل کریستال های ناخواسته عسل و همچنین از بین بردن میکروارگانیسم های مضر.

هشدار: عسل تیره به دلیل پاستوریزه شدن! در طی پاستوریزاسیون، گرما باعث نوعی قهوه‌ای شدن می‌شود که به آن واکنش میلارد می‌گویند. قندهای موجود در عسل (فروکتوز و گلوکز) به پروتئین های آزاد متصل می شوند و رنگدانه های قهوه ای رنگی به نام محصولات واکنش میلارد تشکیل می دهند. این امر باعث تیره شدن عسل می شود و همچنین باعث کاهش مقدار آنتی اکسیدان های طبیعی عسل می گردد.

پاستوریزه کردن عسل ها را به طرق مختلف تغییر می دهد در سال 2004، آقای  وانگ از دانشگاه ایلینوی و دیگران. اثرات فرآوری حرارتی بر آنتی اکسیدان های موجود در عسل گندم سیاه و شبدر را بررسی کردند. در حالی که پاستوریزه کردن هیچ تاثیری بر عسل شبدر نداشت، ظرفیت آنتی اکسیدانی عسل گندم سیاه را در مقایسه با عسل خام گندم سیاه تقریباً یک سوم کاهش داد.

دانشمندان توضیح دادند که ممکن است به این دلیل باشد که ساختارهای آنتی اکسیدانی مختلف در طی پاستوریزاسیون کمتر تجزیه می شوند. پاستوریزاسیون باعث افزایش مقادیر کوئرستین و آنتی اکسیدان های گالانژین در عسل شبدر شد و میزان گالانگین را در عسل گندم سیاه کاهش داد.

زمان همچنین بر سطح آنتی اکسیدان تأثیر می گذارد. بالاترین سطح آنتی اکسیدان اندازه گیری شده در عسل گندم سیاه بلافاصله پس از برداشت بود. پس از شش ماه ذخیره سازی، ظرفیت آنتی اکسیدانی خام و عسل گندم سیاه پاستوریزه مشابه بودند. هم محتوای فنلی و هم ظرفیت آنتی اکسیدانی عسل پس از یک سال نگهداری در دمای اتاق به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

نتیجه: اگر سرماخوردگی یا آنفولانزا دارید از آنتی اکسیدان استفاده کنید تا سیستم ایمنی خود را تقویت کنید. اگر سرطان دارید آنتی اکسیدان مصرف نکنید. بهترین آنتی اکسیدان ها آنهایی هستند که در غذای طبیعی و با آن غذای خاص یافت می شوند. عسل دارای مقادیر عالی آنتی اکسیدان و سایر مواد مورد نیاز بدن است. همیشه به یاد داشته باشید که ما باید بیشتر به زندگی عاطفی خود توجه کنیم تا غذایی که می خوریم.