بررسی کندو در زمستان

بررسی کندو در زمستان

بررسی کندو برای زمستان

بازبینی 24 اسفند 1401

به تدریج نقاط قوت کلونی در طول بهار افزایش پیدا میکنه و در تابستان به حداکثر تعداد زنبورهایش می رسد. و سپس به تدریج کاهش یافته و به پاییز می رسیم و این روند همچنان که از پاییز به زمستان حرکت می کنیم ادامه می یابد می توانیم ببینیم که جمعیت کلونی کاهش چشمگیری یافته و تعداد آنها که حدود 50 یا 60،000 در تابستان بود به تدریج پایین می رود و به هزار تا 10 یا 12 هزار زنبور بسته به نوع زنبور عسل می رسد.

و همچنین  شمار زاد و ولد کاهش پیدا میکنه و این بخشی از کل چرخه رشد کندوی زنبور عسل است که در طول بهار و تابستان به آن رسیده بود. و بعد برای زمستان و گذراندن آن خود را آماده می کنند.  مهمه به یاد داشته باشید که زنبورهای عسل خواب زمستانی ندارند. و ما در مورد گونه های هایمن پترا صحبت کرده ایم ، خوب ما زنبورهای زرد و هورنت ها را داریم این گونه ها کلنی را در طول زمستان حفظ نمی کنند و به طور مفصل گفته شده است که زنبور عسل تنها گونه ای از زنبور است که عسل را ذخیره و در طول زمستان مصرف اقتصادی می کند.

آنها کاری به نام خوشه بندی انجام می دهند و هیچ زنبورداری آن را در زمستان بیرون از کندو نمی آورد. دما به زیر صفر درجه سانتی گراد می رود و آنچه اتفاق می افتد این است که زنبورهای عسل با هم در شکلی شبیه توپ سفت جمع می شوند. خوب شما تصور کنید که قاب های در کندو دارید و سپس خوشه زنبورهای عسل را که  در شکل توپ قرار گرفته اند خود را گرم نگه می دارند.

و آنها این کار را با حفظ تماس نزدیک و داشتن هوا در بین بدن خود انجام می دهند که گرم می شوند و می توانند خود را عایق بندی کنند و دمای هسته را در مرکز آشیانه حفظ کنند و این مکانی است که ملکه در زمستان قرار دارد، دمای هسته به گونه ای حفظ می شود تا بتوانند تعدادی از نوزادان رشد کنند اما تعداد شمار نوزادان به تدریج با سردتر شدن هوا کاهش پیدا میکنه. و سپس افزایش تدریجی را از پایان دی-بهمن تا اسفند خواهیم داشت.

با توجه به اینکه استرس یکی از مهمترین عوامل در بروز بیماری ها است تغییرات دمایی نیز یکی از عوامل استرس زا بر روی زنبور عسل بوده و با شروع فصل سرما رعایت یک سری از نکات کمک مهمی برای پیشگیری از بروز بیماریها در کلنی زنبور عسل می کند.

اولین اصل استفاده از کندوی سالم و محل مناسب برای قرار دادن کندوها است کندوی سالم کندویی است که در آن هیچ گونه سوراخ یا درزی وجود نداشته باشد ، تخته کف و درب اصلی کندو یک تکه باشد.
سعی شود برای زمستان گذرانی زنبورهای عسل منطقه ای معتدل و نه چندان سرد انتخاب شود و کندوها در مسیر وزش باد ، در مسیر سیلاب و محل هایی که آب جمع می شود و احتمال یخ زدگی وجود دارد قرار نگیرد. کندو باید حداقل 15 تا 20 سانتی متر از زمین فاصله داشته باشد تا رطوبت را از زمین نگیرد و همچنین با آمدن برف ، دریچه ی پرواز بسته نشود.
برای جلوگیری از ورود آب باران به داخل کندو، کندو باید کمی به سمت جلو مایل باشد، پوشش درب ورودی زنبوران به کندو را تا حدی که یک زنبور بتواند از آن عبور کند بسته و سایر درزهای کندو را با بتونه یا گل بپوشانند.

دومین گام بررسی کندو برای زمستان تمیز کردن کندوهاست:

کندوی مورد نظر باید عاری از هر گونه موم ،موم مانده از پارسال، لاشه زنبوران مرده و هر گونه ماده دیگر شود.
تمامی قاب هایی که فاقد جمعیت و نوزاد هستند و قابهایی که مقدار کمی عسل دارند باید از داخل کندو برداشته شود و تمام قابها را به یک سمت کندو فشرده و کنار قاب آخری تخته ای سه لایه به صورت عمودی باید قرار گیرد و پارچه ای ضخیم مثل پارچه برزنت روی قاب ها و تخته سه لایه کشیده شود.

گام مهم بعدی بررسی کندو برای زمستان:

 وجود مقدار کافی ذخیره غذایی در کندو است که باید بصورت قاب و پولک سربسته باشد، قرار دادن مقدار بیشتری عسل درون کندو نه تنها هیچ مشکلی ایجاد نمی کند بلکه در شروع فعالیت زنبوران عسل در سال آینده به رشد کلنی بسیار کمک می کند اما قرار دادن مقدار کمی عسل درون کندو عواقب جبران ناپذیری به دنبال دارد.

بررسی کندو زمستان

Desai, S. D., & Currie, R. W. (2016). Effects of wintering environment and parasite–pathogen interactions on honey bee colony loss in north temperate regions. PloS one, 11(7), e0159615

https://doi.org/10.1371/journal.pone.0159615

Jevtić, G., Mladenović, M., & Nedić, N. (2005). The influence of the quantity of honeybees and honey reserves on wintering of honeybee colonies. Biotechnology in Animal Husbandry, 21(5-6), 315-319

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید