بزرگنمایی کندو

بزرگنمایی کندو

میکروسکوپ از دو واژهٔ یونانی «میکرو» به معنی کوچک و «اسکوپ» به معنی دیدن، گرفته شده‌است؛ بنابراین میکروسکوپ یعنی دیدن ذرات کوچک. یکی از موجودات کوچک زنده که دانشمندان بیش از همه آن را مورد مطالعه قرار دادند، کک بود. قبل از اختراع میکروسکوپ در اواسط قرن هفدهم، مشاهدهٔ سلول مقدور نبود، زیرا سلول واحد بسیار کوچکی است که با چشم غیر مسلح، قابل رویت نیست. رابرت هوک اول بار در سال ۱۶۶۵ زیر میکروسکوپ ابتدایی که خود ساخته بود، سلول‌های مرده را در برش‌های چوب پنبه مشاهده کرد. این سلول‌های تو خالی و متصل به هم، شکل لانهٔ زنبور داشتند و هوک آن‌ها را «سلول» نامید که در زبان لاتین مفهوم اتاق کوچک دارد.

میکروسکوپ نوری یا ریزنمای نوری یکی از انواع میکروسکوپ است که از نور مرئی و سیستمی متشکل از چند لنز برای بزرگنمایی اجسام، موجودات و ساختار موادی که با چشم غیر مسلح قابل بررسی نیستند، کاربرد دارد. میکروسکوپ‌های نوری انواع مختلفی دارند که از ساده شروع تا میکروسکوپ‌های بسیار پیچیده برای وضوح بالاتر استفاده می‌شوند. ساختمان اصلی میکروسکوپ نوری شامل عدسی چشمی و عدسی شیئ، دسته یا بدنه صفحه چرخان، صفحه میکروسکوپ، دیافراگم، منبع نور، گیره‌های صفحه، پیچ ماکرومتری، پیچ میکرومتری و پایه است. بزرگنمایی بدن زنبور عسل و اجزای کندو در زیر میکروسکوپ علاقه مندان را با دنیای شگفت انگیز کندو آشنا و مجذوب می کند. با استفاده از میکروسکوپ نوری با بزرگنمایی معمولی می توان این طریق مشاهده کندو را انجام داد.

 

کندو مجموعه‌ای از حفره‌های شش ضلعی از جنس موم است که به وسیله زنبور عسل ساخته می‌شود و محل نگاه داری لاروها و ذخیره‌سازی عسل و گرده است. بزرگنمایی اندرونی یک کندوی زنبور عسل شامل لاروها (خانه‌های بالا سمت چپ) و تخم‌ها (مابقی خانه‌ها)» لاروها که نر می‌باشند، ۳ تا ۴ روزه هستند. این عکس در حالتی گرفته شده‌است که دیواره خانه‌های شش ضلعی برچیده شده‌است

بزرگنمایی کندو

دیدگاهتان را بنویسید