نقش زنبورهای عسل در کندو

 نقش زنبور عسل در کندو

 

تمیز کردن کندو اولین نقش زنبور:

هنگامی که از تخم خارج می شود، زنبور کارگر فوراً سلولی را که در آن زندگی خود را آغاز کرده بود را تمیز می کند. سه روز بعد را صرف تمیز کردن اطراف حجره ها کرده و آن هارا دور بعدی تخم گذاری ملکه آماده می کند.

مراقبت از لاروها:

بعد از سه روز، هورمون های او سیگنال هایی مراقبت از نوزادان را برای او ارسال می کنند. او یک هفته را صرف پرستاری از نوزادان خواهد کرد. این شامل تغذیه لارو با مخلوطی از ژل رویال، عسل و گرده، که منبع تغذیه ای است که به رشد لارو بالغ شدن آن کمک می کند

 

کمک به ملکه:

برخی از زنبورهای کارگر بخشی از تیم مراقبت شخصی ملکه می شوند. آن ها او را تغذیه و سیراب می کنند تا بتواند روی تخم گذاری تمرکز کند.

 

تولید موم

زنبورهای کارگر ماده ای را از غدد مومی که روی شکمشان قرار دارد دفع می کنند. پس از جویدن و قالب گیری این ماده تبدیل به لانه زنبوری می شود

 

تهویه و گردش هوا

با بالا رفتن سن زنبور کارگر، ممکن است به گروهی از زنبورهای کارگر نزدیک ورودی کندو به همکاری بپیوندد. این زنبورها  به طور هماهنگ بال های خود را می زنند تا جریان هوا خنک کننده را افزایش دهند. و در هوای گرمتر رطوبت کندو را کاهش دهند.

 

نگهبانی از کندو

در اواخر تابستان و پاییز، زنبورهای کندوهای مجاور ممکن است تلاش کنند. تا وارد کندوی دیگر شده و بخشی از ذخیره عسل سرقت کنند. زنبورهای کارگر نزدیک به درب ورودی می ایستند. و جلوگیری از ورود هر مزاحم به کندو جلوگیری می کنند. بعد از 2 الی 3 هفته ماهیچه های پرواز کارگران توسعه یافته و شروع به پروازهای جهت دار اطراف کلونی می کنند. حتی قبل از این غدد و ماهیچه های نیش آن ها رسیده اند و آن ها برای محافظت از آشیانه کاملا آماده می باشند. در یک کلونی بزرگ در اواسط فصل شمار نگهبانان کم و حدود 100 عدد می باشد. ولی اگر تهدیدی بزرگ رخ دهد هزاران زنبور می توانند فورا از زنبورهای پیر و مسن تر و نگهبانان بالقوه به آن ها ملحق شوند.  نگهبانان چندین وظیفه بعهده دارند. استقرار در مقابل درب ورودی و کنترل زنبورهای که داخل می شوند. این نظارت بر اساس بو می باشد. چون هر کندو بوی خاص خود را دارد. اگر زنبور در هنگام برگشت به کندوی خود اشتباها بخواهد وارد کندوی دیگری شود با منع ورود مواجه می گردد. و همینطور در مقابل مهاجم ها و متجاوزان از کندوی دفاع می کنند. و بعد ممکن است نقش زنبور تغییر کند.

 

شهدآوری

زمانی که به 41 روزی عمرش می رسد، کندو را برای آوردن شهد ترک می کند. او احساس می کند به پایان عمر خود نزدیک شده است.

کنترل کندو

سال ها تصور بر این بود که ملکه اداره کننده و دستور دهنده کندو است. درسته که او مادر تمام زنبورهاست. ولی تحقیقات جدید نشان می دهد که فعالیت های اصلی کلنی توسط فعالیت گروه متراکم زنبورهای قدیمی تر کلنی آغاز می گردد. و تصمیم ملکه به تنهایی نیست. برای مثال زنبورهای کارگر قدیمی این علامت را به ملکه می دهند که زمان استراحت کلنی فرا رسیده است. و زمان تجمع بزرگ و رفتن از کندو است.

کلنی زنبور به صورت سلسله مراتبی نیست. که از دید و منظر انسان غیر معمول است. بلکه در حقیقت همراه یک تمرکز زدایی بالاست. شبیه انسان ها، زنبورها در اجتماع بزرگ زندگی می کنند. و گروه های را که رفتارهای اجتماعی هماهنگ دارند را سازماندهی می کنند. همچون نقش  زنبور شهدآور، زنبور پرستار، زنبور آب آور، زنبور موم ساز، زنبور پاکیزه گر و غیره نقش های متعددی که زنبوران کارگر در طول عمر خود به طور مرحلی به عهده می گیرند و در طول عمر خود بازی می کنند. اگرچه کلنی متمرکز شده به دور ملکه به دلیل واضح که او تکثیر دهنده انواع زنبورها می باشد. ولی او در کنترل نقشی ندارد. کلنی به ظاهرا با آنچه که اجماع بی نام زنبورهای کارگر نامیده می شود، کنترل می گردد.

نقش زنبور عسل در کندو
Evans, J. D., & Wheeler, D. E. (2000). Expression profiles during honeybee caste determination. Genome biology, 2(1), 1-6
 
 
Rembold, H. (1976). The role of determinator in caste formation in the honey bee. In Phase and caste determination in insects (pp. 21-34). Pergamon
 

دیدگاهتان را بنویسید