کندوچه زنبور عسل (ناک یا بسته زنبور)

کندوچه ناک زنبور عسل

کندوچه زنبور عسل (ناک یا بسته زنبور عسل)

بهار است و زنبورهای جدیدتان را سفارش داده اید. اکنون باید بدانید که چگونه زنبورهای خود را جا بدهید و راه بندازید و برای ورود آنها آماده شوید. نحوه جا دادن زنبورها در کندو جدید به محموله ی زنبور شما بستگی دارد. با یک کندوچه زنبور عسل یا ناک، قاب های زنبورهای عسل را از ناک به کندو منتقل کنید. یا با یک بسته زنبور عسل، قفس ملکه را روی قابی قرار دهید که زنبورها بتوانند در حین خوردن آب نبات به او غذا بدهند تا او رها گردد.

 کلنی را داخل کندو تکان دهید، قاب ها را اضافه کنید و بپوشانید. در هر صورت، تا زمانی که کلنی برپا می شود، ورودی را کاهش دهید. پیشنهاد ما این است که زنبورداران جدید با یک ناک شروع کنند. ناک ها برای نصب ساده تر هستند و برای یک مبتدی کمتر ترسناک خواهند بود. نصب یک بسته زنبور عسل دشوار نیست، اما نیاز به رسیدگی بیشتر زنبورها دارد که احتمال خطا را افزایش می دهد. به آرامی جلو برید.

در این مقاله به تفصیل نحوه قرار دادن زنبورها در کندوی جدید بحث شده است

قبل از رسیدن زنبورها کندوهای خود را قبل از رسیدن زنبورهایتان مرتب کنید. شما می خواهید آنها را در اسرع وقت به خانه جدیدشان ببرید، بنابراین آماده باشید. شما نمی خواهید زنبورهای خود را بیش از حد لازم در جعبه حمل و نقل نگهدارید..

مطمئن شوید که شما: یک مکان مناسب از قبل انتخاب کرده اید. از همان ابتدا کندو را در این مکان جا داده و راه اندازی خواهید کرد. اگر می خواهید کندوهای خود را رنگ بزنید، قبل از نصب زنبورهای خود این کار را به خوبی انجام دهید. به رنگ زمان کافی برای خشک شدن و خارج شدن از بو بدهید.

 کل کندو خود را سوار کنید: تخته پایین، جعبه پرورش نوزادان با قاب، کاهنده ورودی، پوشش داخلی و پوشش بیرونی. اگر از جعبه های عمیق استفاده می کنید، برای شروع فقط به یکی نیاز دارید. (اگر زنبورهای شما به صورت ناک می آیند، تقریباً به یک جعبه عمیق نیاز خواهید داشت.) با جعبه های متوسط، می توانید شروع کنید، اما باید خیلی زود یک جعبه کندوی دوم را اضافه کنید

 شربت شکر 1:1 و ظرف تغذیه برای زنبورها آماده کنید. اینطوری زنبورها می توانند از کمک آن برای شروع کشیدن شانه استفاده کنند. حتی یک نوک که قبلاً مقداری شانه کشیده دارد می‌تواند از کمک‌هایی بهره ببرد. همچنین در صورت تهیه بسته زنبور عسل، مقداری از آن شربت را در ظرف اسپری بریزید.  گرده نیز برای تقویت کلنی شما مفید هستند. مقداری در دسترس داشته باشید به یاد داشته باشید که لباس محافظ خود را بپوشید. ما متوجه شدیم که زنبورها در این مرحله عموماً مطیع هستند،

علیرغم هشدار به پوشیدن وسایل حفاظتی، ممکن است بخواهید بدون دستکش کار کنید البته اینطوری کار راحت تر انجام می شود. جابجای و بلند کردن قاب ها و غیره راحت تر است.

کندوچه زنبور عسل

ابزار کندو خود را در دسترس داشته باشید. شما از آن برای جدا کردن و بلند کردن قاب های ناک یا برای باز کردن بسته زنبور خود استفاده خواهید کرد. بعید است که به دودی خود نیاز داشته باشید، اما قبل از شروع کار با زنبورها، آن را روشن و آماده نگاه دارید.  

اگر ترجیح می دهید از آن استفاده کنید، هنگام باز کردن آن، چند پف به داخل ناک باید کافی باشد. برای تسهیل رهاسازی ملکه، ممکن است از یک میخ کوچک یا خلال دندان و مقداری گل ختمی یا فوندانت استفاده گردد (همانطور که در زیر توضیح داده شده است). نوارهای لاستیکی برای اتصال قفس ملکه به یک قاب در دسترس داشته باشید. جادهی زنبورها را برای اواخر روز برنامه ریزی کنید.

با فرا رسیدن شب در کندو مستقر خواهند شد. ناک یک کندوی کوچک موقت است که معمولاً از 5 قاب با شانه، گرده، شهد و زنبورها (کارگران و ملکه) تشکیل شده است. جادهی یک ناک ساده است، به همین دلیل است که ما فکر می کنیم باید اولین زنبورهای خود را در یک nuc تهیه کنید.

ملکه قبلاً در بطن کندو رها شده و توسط زنبورها پذیرفته شده است. از آنجایی که ناک دارای قاب است، تنها کاری که باید انجام دهید این است که قاب ها را از ناک خارج کرده و در وسط کندو قرار دهید. سپس به اندازه کافی قاب اضافی را در هر طرف ناک قرار دهید تا یک جعبه 10 فریمی یا 8 فریمی را تکمیل کنید. از وسیله تنگ کننده ورودی برای کوچک سازی دهانه استفاده کنید. اگر زنبورهای سارق سعی کنند از کندوی ضعیف شما سوء استفاده کنند، دفاع از دهانه کوچک آسان تر خواهد بود.

جادهی یک بسته زنبور عسل، یک جعبه پر از زنبورها، یک ملکه در قفس و یک قوطی شربت دریافت خواهید کرد. قفس های ملکه می توانند کمی متفاوت باشندچوبی یا پلاستیکی.  از تامین کننده خود بپرسید که قفس چگونه چیده شده است تا بدانید که چگونه ملکه را به درستی رها کنید. آنها شبیه به هم هستند، اما اگر بسته پلاستیکی زنبور عسل گرفتید، چند مزیت را خواهید یافت:

جعبه های چوبی دارای چهارچوب سفت و پوشیده هستند در حالی که نوع پلاستیکی از سوراخ خای اطراف تهویه می شود. تهویه سفر را برای زنبورهای شما آسان تر می کند. جعبه های چوبی فقط دریچه ای دارند که قوطی شربت در آن نصب می شود. علاوه بر دهانه قوطی، نوع پلاستیکی را می توان به طور کامل از یک طرف باز کرد. این دهانه بزرگتر تکانیدن زنبورها به داخل کندو را آسان تر می کند..

 برای بیرون آوردن ملکه، باید قوطی شربت را بردارید. قوطی را با ابزار کندو خود از جعبه چوبی بیرون بیاورید. بسته پلاستیکی دارای دهانه های فرورفته ای است که می توانید قوطی را با دو انگشت بگیرید و آن را بالا بکشید.

با وجود این تفاوت‌های ساختاری، جادهی با هر کدام از جعبه‌ها به یک صورت است. ممکن است با تغییرات جزئی مانند نحوه دسترسی به قفس ملکه مواجه گردید. چند روش وجود دارد که می توانید برای بردن زنبورهای خود در کندو استفاده کنید که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. برای هر دو روش، برای درک مراحل زیر زمان بگذارید.

بسته خود را از نزدیک بررسی کنید. ممکن است لازم باشد بر اساس بسته خود، تغییرات جزئی در روند کار ایجاد کنید

مراحل کار:

 1 – پوشش بیرونی و داخلی کندو خود را بردارید. همچنین، 3 یا 4 قاب را بیرون بیاورید تا فضای کافی در اختیار شما قرار دهد که زنبورها را در آن رها کنید.

2 – روی زنبورها کمی شربت شکر اسپری کنید. اگر بال‌هایشان خیس شده باشد، آنقدر به اطراف پرواز نمی‌کنند.

3 – بسته را بتکانید تا زنبورها به پایین بریزند. این کار بسیاری از زنبورها را از قوطی شربت و قفس ملکه جدا می کند و جدا کردن هر دو را آسان تر می سازد.

4 – با استفاده از ابزار کندو، هر درب چوبی یا پلاستیکی روی قوطی شربت را بردارید، اما هنگام برداشتن قوطی، آن را برای گرفتن دهانه با دست نگه دارید.

5 – قفس ملکه به احتمال زیاد با یک بند از بالای جعبه آویزان شده است. بند از همان دهانه ای که شربت آویزان شده قرار می گیرد. یا بند ممکن است به بالای جعبه وصل باشد. اگر چنین است، بند را آزاد کنید، اما مراقب باشید که قفس به پایین جعبه نیفتد. (اگر بیفتد فاجعه نیست؛ فقط کارتان بیشتر می شود.) در صورت لزوم قوطی را با استفاده از ابزار کندو خود خارج کنید. به یاد داشته باشید که بند را نگه دارید تا قفس ملکه نیفتد

 قوطی را با سوراخ های تغذیه به سمت بالا کنار بگذارید. این کار از نشت شربت روی زمین یا کندو جلوگیری می کند. قفس ملکه را بیرون بکشید و با درپوشی که در مرحله 4 کنار گذاشته اید، دهانه آن را ببندید.

6 – ملکه را بازرسی کنید تا مطمئن شوید که زنده است. ممکن است چند نزنبوری همراه او در قفس باشند. یک انتهای قفس باید دارای چوب پنبه یا مسدود کننده دیگر باشد. ورودی زیر چوب پنبه بایستی مقداری خمیر قندی داشته باشد. اگر خمیر قندی وجود دارد، از یک میخ کوچک یا خلال دندان برای ایجاد شکاف کوچک در آن استفاده کنید

. مراقب باشید که ملکه آن طرف خمیر قندی آسیب نبیند. این امر به زنبورها در آزادسازی ملکه کمک می کند

 قفس ملکه سه سوراخ دارد خمیر قندی سوراخ سمت راست را پر می کند اگر خمیر قندی وجود ندارد، 2 گزینه دارید: مقداری گل ختمی یا خمیر قندی را در سوراخ قرار دهید. چوب پنبه را فعلا تعویض کنید. در این صورت، باید چند روز دیگر برگردید و آن را بردارید تا ملکه آزاد شود

توجه: قفس ملکه را در حالی که آن را در دست دارید، روی بدنه کندو نگه دارید. اگر چوب پنبه را بردارید و آب نباتی زیر آن نباشد، ممکن است ملکه بیفتد. اگر او بیفتد، شما باید او را در توده کلنی بجویید

 7 – قفس ملکه را به وسط یک قاب وصل کنید که صفحه نمایش به سمت بیرون باشد. اگر زنبوران همراه ملکه هستند، ممکن است بخواهید آن را به سمت بالا کج کنید. این کار باعث می شود که یک زنبور همراه مرده نتواند خروجی را مسدود کند. ممکن است بتوانید قفس را با استفاده از بند نگهدارنده قفس در بسته وصل کنید.

با این حال، من از یک یا دو کش لاستیکی برای محکم کردن آن در جای خود استفاده می کنم. با فرض اینکه از فیدر بالایی استفاده می کنید، ملکه را مستقیماً زیر دهانه پوشش داخلی جایی که فیدر قرار دارد قرار ندهید. در صورت نشت، شما نمی خواهید ملکه خیس شود.

8 – چند دانه گرده را روی نوار بالای قاب ها قرار دهید.

9- جعبه زنبور را به خوبی بتکانید تا زنبورها از دهانه دور شوند. پوشش را بردارید (یا در مورد بسته پلاستیکی یک طرف آن را باز کنید). دهانه را روی کندو در جایی که قاب ها را برداشتید قرار دهید و زنبورها را داخل کندو بتکانید.

 مخصوصاً در مورد جعبه چوبی، ممکن است لازم باشد حین ریختن زنبورها جعبه را به راست و چپ هم تکان دهید تا بیشتر زنبورها از سوراخ کوچک خارج شوند. همیشه زنبورهایی وجود خواهند داشت که از جعبه تکان نخورند. جعبه را طوری جلوی کندو قرار دهید که دهانه آن رو به بالا باشد. زنبورها راه خود را به سوی ملکه خواهند یافت. همان طور که فرمون های او را دریافت می کنند

10 – قاب ها را دوباره داخل کندو قرار دهید

11 – پوشش داخلی را روی آن قرار دهید

توجه: هنگام تعویض قاب ها و پوشش داخلی مراقب باشید. برای جلوگیری از له شدن زنبورها می توان از مقدار کمی دود برای دور کردن زنبورها از مسیر استفاده کرد

 12 – فیدر خود را روی دهانه درپوش داخلی قرار دهید. هنگامی که یک بطری یا سطل تغذیه را برگردانید، این کار را دور از کندو انجام دهید. مطمئناً مقداری شربت قبل از اینکه آب بند خلاء آن را در جای خود نگه دارد، می چکد. دور نگه داشتن این قطره ها از کندو احتمال سرقت را کاهش می دهد

13 – جعبه کندو خالی دیگری را روی فیدر قرار دهید تا آن را محصور کند. برای این کار به یک جعبه عمیق یا دو جعبه متوسط نیاز دارید.

 برای محکم کردن روکش می توان از تسمه، سنگ، آجر استفاده کرد.

14 – به زنبورهای خارج از کندو زمان بدهید تا وارد شوند. هنگامی که بیشتر زنبورها وارد شدند، کاهنده ورودی را با دهانه کوچکی که قابل دسترس زنبورها است قرار دهید

فضای کوچک کندو را گرم‌تر و فشرده‌تر نگه می‌دارد، زیرا کلنی در حال کشیدن شانه‌هایی است که ملکه بتواند تخم بگذارد. بعد از نصب هنگامی که زنبورها در کندو قرار گرفتند، آنها را به مدت 7 روز تنها بگذارید. در این مدت رفتار آنها را در خارج از کندو مشاهده کنید. بعد از یک هفته، کندو را باز کنید تا ملکه را بررسی کنید. اگر خمیر قندی را نداشتید، و احتمالا قفس خالی است یعنی ملکه در کندو رها شده است. اگر قفس خالی است آن را بردارید و کندو را دوباره ببندید

کار شما برای این روز تمام شده است. اگر ملکه هنوز در قفس است، بررسی کنید تا ببینید زنبورها چگونه روی قفس قرار گرفته اند. اگر آنها به آرامی وابسته و مطیع باشند، می توانید فرض کنید که او را پذیرفته اند.  درپوش را با احتیاط خارج کرده و دهانه را به سمت ورودی کندو فشار دهید. این کار ملکه را در کندو نگه می دارد و احتمال پرواز و خارج شدن او را کاهش می دهد.

کندوچه زنبور عسل

اگر زنبورها به طور محکم روی قفس جمع شده باشند و به نظر می رسد که آن را گاز می گیرند، هنوز ملکه را نپذیرفته اند.قفس را برگردانید و قبل از بررسی مجدد چند روز دیگر صبر کنید.هنگامی که متوجه شدید ملکه آزاد شده است، قفس را از منطقه خارج کنید.همچنان بوی ملکه را در خود خواهد داشت.شما نمی خواهید که به جذب زنبورها ادامه دهد.

چرا زنبورها باید از طریق خمیر قندی غذا بخورند تا ملکه را آزاد کنند؟ زنبورها قبل از رها شدن ملکه به زمان نیاز دارند تا با ملکه سازگار شوند و بپذیرند.

اگر ملکه خیلی زود آزاد شود ممکن است کشته شود. در بسته زنبور عسل، شما نمی دانید که قفس ملکه و زنبورها چه مدت با هم بوده اند. مجبور کردن زنبورها به خوردن از طریق آب نبات باید زمان کافی را برای زنبورها فراهم کند تا او را بپذیرند.

پس از رها شدن ملکه زنبورها در کندو می مانند. حالا آنها را به مدت 10 تا 14 روز به حال خود رها کنید.

در این مدت فقط باید به کندو سربزنید تا فیدر را دوباره پر کنید یا یک تکه گرده اضافه کنید. از آنجایی که شما تازه کار هستید، باید برای زنبورها غذا تهیه کنید تا شانه مومی ساخته شده و ملکه تخم بگذارد. پس از حدود 2 هفته، زمان اولین بازرسی شما فرا می رسد.

دودی خود را روشن کنید، لباس محافظ زنبورداری خود را بپوشید و ابزار کندو خود را بردارید. کمی دود به داخل ورودی بزنید. پوشش بیرونی، بدنه اضافی کندو و فیدر را بردارید. ممکن است برای باز کردن پوشش داخلی به ابزار کندو خود نیاز داشته باشید. زیر پوشش داخلی کمی دود بزنید و چند ثانیه صبر کنید. سپس پوشش را بردارید.

یکی از فریم‌های انتهایی را بردارید که به خودتان فضای کافی بدهید تا به راحتی سایر فریم‌ها را بردارید. قاب برداشته شده را در کنار آن یا در صورت داشتن یک آویز قاب روی آن قرار دهید. با شروع از آن انتها، قاب بعدی را برای بررسی بیرون بکشید.

شما به دنبال این هستید که ببینید آیا شانه ای روی آن وجود دارد یا خیر. اگر وجود دارد، به دنبال تخم، شهد، گرده، یا نوزادان سرپوشیده باشید. قاب را به عقب برگردانید و به قاب بعدی بروید.

ملکه اگر علامت گذاری شود به راحتی قابل تشخیص خواهد بود. در این زمان، ممکن است شاهد کاهش جمعیت کلنی باشید. زنبورهای مسن در حال مردن هستند و هنوز با بچه های جدید جایگزین نشده اند. در چند هفته دیگر باید شاهد افزایش جمعیت و شروع رشد کندو باشید. وقتی جمعیت شروع به رشد کرد و فصل پیش رفت، می توانید کاهنده ورودی را بردارید. کندوی شما بهتر می تواند از خود دفاع کند و با وجود مواد غذایی فراوان در دسترس، احتمال سرقت کمتر است. با افزایش منابع طبیعی ، زنبورداران ممکن است استفاده از شربت شکر را متوقف کنند.

بازدید کندوچه زنبور عسل

تجمیع دو کندوچه زنبور عسل سه قابی به کندوچه شش قابی و به همراه بررسی قاب ها از نظر سلامت کندو انجام می دهیم. و نواقص را بررسی می کنیم. قبلا یکی از کندوهای ما که سه قاب داشت از آخرین بازدیدمان سریع رشد می کرد. برای تجمیع دو کندوچه سه قابی که توسط صفحه جدا کننده از هم جدا هستند. ابتدا باید ملکه را پیدا کنیم و علامت گذاری کنیم.

خوب ابتداء هر دو طرف کندو را دود می دهیم چون در هر دو طرف ورودی داریم. از تغذیه کننده فعلا استفاده ای نداریم. درب کندو را بر می داریم و کمی دود می زنیم. فقط نگاهی کوتاه به قاب ها می اندازیم. یکی از قاب ها دارای الگوی تخم گذاری اشتباه است تخم های نر روی تخم های کارگر قرار گرفته اند. این نشان از جفت گیری ناقص ملکه است.

وجود تخم ها در دیواره حجره ها نشان می دهد که ملکه به اندازه کافی شکمش بزرگ نیست. یا زنبورهای کارگر شروع به تخم گذاری کرده اند. به هر حال اگر کندوچه بعدی دارای ملکه سرحال و سالمی باشد نیازی به این ملکه نخواهد بود.

در کندوچه دوم طرح تخم گذاری خوب به نظر می رسد. ولی ملکه را نتوانستیم پیدا کنیم. احتمالا از روش های مخفی شدن در گوشه های قاب استفاده کرده است. در ادامه یک قاب شالوده دار جدید در کنار قاب نوزادان قرار می دهیم. و ظرف تغذیه کننده را در جای خود محکم قرار می دهیم تا در زمان ریختن شربت به داخل کندو ریخته نشود سپس آن را پر می کنیم. و در نهایت درب کندو را می گذاریم.

 

دیدگاهتان را بنویسید