ساخت کندو زنبور عسل

ساخت کندو زنبور عسل

ساخت کندو

زنبورداری خود را بین انواع کندوها با ساخت کندو لانگستروت آغاز کنید. خیلی راحت تر از آن چیزی است که فکر می کنید.

مقدمه

زنبورداری نگهداری کلنی های زنبور عسل به منظور جمع آوری عسل، موم زنبور عسل، گرده افشانی گل و غیره است. زنبورداری مدرن با استفاده از کلنی های کوچکتر، معمولاً بین 10000 تا 30000 زنبور عسل، تلاش می کند تا به روشی نیمه صنعتی برای بدست آوردن عسل بازگردد و کل عملیات در اطراف کندو انجام می شود. در زیر نحوه ساخت کندو لانگستروت را که در زنبورداری آمریکای شمالی و استرالیا رایج است به شما آموزش می دهیم. این نوع کندو با اندازه کلنی شما قابل تنظیم است، به این معنی که نیازی به ساخت و برنامه ریزی همه چیز در ابتدای طرح ندارید. بسته به تعداد زنبورهایی که می خواهید می توانید به ساختن و اضافه کردن ادامه دهید. در زیر قسمت های کندوی لانگستروت و عملکرد هر کدام را شرح خواهیم داد.

ابزار مورد نیاز

    تیغه برش، مته، اره دستی،  اره تاجی شکل، اره رومیزی و  ورق قلع

ما با گری اس. رویتر، تکنسین زنبورداری در دپارتمان حشره شناسی دانشگاه مینه سوتا صحبت کردیم و او اطلاعات زیادی در مورد زنبورداری و کندو به ما داد. او قویاً توصیه می کند که زنبورداران مبتدی در چند کلاس آموزشی شرکت کنند یا در مورد شروع زنبورداری مطالعه کنند. گری به همراه برخی از همکارانش در دانشگاه مینه سوتا، راهنمای جامعی برای زنبورداری در آب و هوای شمالی نوشته است.

ساخت کندو

قطعات کندوی زنبور عسل (از پایین به بالا)

تخته پایینی/طبقه:

 این پایه کندو است. همانطور که به ساخت کندو ادامه می دهید، متوجه خواهید شد که نمی خواهید زنبورها از بالای کندو خارج شوند. این تنها خروجی آنهاست.

کاهش دهنده ورودی:

کاهنده ورودی گیره ای است که برای تنظیم اندازه ورودی کندو استفاده می شود و تهویه و دما را در ماه های سردتر کنترل می کند. شما این قطعه کوچک را به بقیه قسمت های مجموعه نمی چسبانید، بلکه از آن به عنوان یک لوازم جانبی اختیاری استفاده می کنید. آنها بیشتر در طول ماه های زمستان استفاده می شوند که حیوانات دیگر مانند موش سعی می کنند برای گرم شدن وارد کندو شوند. در طول تابستان، به خصوص در اوج جریان شهد، می توانید آن را حذف کنید تا تولید عسل را به حداکثر برسانید.

بدنه کندو

بدنه کندو جعبه هایی هستند که زنبورها در آن زندگی می کنند. بدنه کندو شامل قاب های شانه می شود. ارتفاع در 9-1/4 اینچ استاندارد شده است. که ساختن یک چوب از ابعاد را بسیار آسان می کند. شما می توانید دو بدنه کندوی عمیق داشته باشید (یکی برای بچه ها یا خانواده، یکی برای غذا) و سپس با جعبه های عسل به بالا ادامه دهید .

در مناطق سردسیر، یک کلنی زنبور عسل می تواند تنها با یک بدنه کندوی عمیق زنده بماند. نوار فویل را به حاشیه های روی این جعبه ها چسباندیم.

لزوماً باعث آسان‌تر بیرون آمدن قاب‌ها نمی‌شود، اما خراشیدن موم و بره موم (مواد رزین مانند) را در زمانی که قاب‌ها بیرون می‌آیند آسان‌تر می‌کند. فلز از خراشیده شدن چوب جلوگیری می کند.

صفحه جدا کننده ملکه

این قسمت فقط در فصل عسل استفاده می شود. ملکه زنبور عسل با تولید واقعی عسل درگیر نیست، بنابراین جداکننده ملکه را بین تولید نوزاد و تولید عسل قرار می دهید. شکاف هایی برای ورود زنبورهای کلنی وجود دارد، اما نه برای ملکه. جداکننده ها از جنس پلاستیک یا فلز هستند.

جعبه عسل

در اینجا عسل مازاد جمع آوری می شود. این عسل از آن شماست، چیزی که می توانید از زنبورها برداشت کنید. برای زنده ماندن زنبورها باید عسلی که در بدنه اصلی کندوست را رها کنید.

سوپرها از نظر طراحی با بدنه های کندوی عمیق یکسان هستند اما کمی کم عمق تر هستند. اندازه های معمولی قد 5-3/4 اینچ یا قد      6-5/8 اینچ است که به عنوان فوق العاده ایلینوی شناخته می شود. در طول اولین فصل زنبورداری خود فقط به یک سوپر عسل نیاز دارید، اما برای فصل های آینده می توانید دو یا سه جعبه عسل اضافه کنید.

قاب ها

زنبورها لانه زنبوری خود را در قاب ها می سازند. شما به راحتی می توانید قاب ها را بررسی کرده و روی آنها کار کنید زیرا قابل جابجایی هستند. اغلب می بینید که انتهای قاب دارای یک برش در آنها است. ما تصمیم گرفتیم از  برش استفاده نکنیم، اما اگر می خواهید، 1/8 اینچ از هر لبه با اره مویی برش دهید. همانطور که گری رویتر به ما گفت، “بخش پهن تر در بالا برای فشار دادن آنها به هم، تاآنها را به درستی فاصله دهیم. و قسمت نازک تر به زنبورها اجازه می دهد تا از میان آن عبور کنند. هر فریم به یک ورق پایه موم زنبور عسل نیاز دارد.

فونداسیون ها در سه اندازه هستند که مربوط به ارتفاع مختلف بدنه و سوپر کندو است. فونداسیون های موم زنبور عسل در ابتدا ظریف و سخت هستند، بنابراین صبور باشید. در حال حاضر بسیاری از زنبورداران از پایه های پلاستیکی استفاده می کنند.

پوشش داخلی

پوشش داخلی سینی با سوراخ و بریدگی کوچک است که برای تهویه استفاده می شود. روکش‌های داخلی صفحه‌دار محبوبیت پیدا کرده‌اند زیرا تهویه عالی را بدون سر و صدا فراهم می‌کنند.

پوشش خارجی / سقف

درست مانند سقف خانه شما، پوشش بیرونی زنبورها را در برابر عوامل محیطی محافظت می کند. شما می توانید عمر کندو خود را با چسباندن مواد ضد آب و هوا مانند آلومینیوم در بالای سقف افزایش دهید.

ساخت کندو

Shaw, S., Vermeulen, A. F., Gupta, A., Kjerrumgaard, D., Shaw, S., Vermeulen, A. F., … & Kjerrumgaard, D. (2016). Hive architecture. Practical Hive: A Guide to Hadoop’s Data Warehouse System, 37-48

https://doi.org/10.1007/978-1-4842-0271-5_3

Hadjur, H., Ammar, D., & Lefèvre, L. (2022). Toward an intelligent and efficient beehive: A survey of precision beekeeping systems and services. Computers and Electronics in Agriculture, 192, 106604

https://doi.org/10.1016/j.compag.2021.106604

دیدگاهتان را بنویسید