انواع کندو زنبور عسل

انواع کندو زنبور عسل

کندوهای دست ساز برای زنبورداران ساخته می‌شوند تا کلنی‌های زنبور خود را در خود جای دهند. اگرچه زنبورها می توانند کندو و آشیانه خود را بسازند، زنبورهای عسل به طور طبیعی درختان و مکان های دیگر را برای شان های خود انتخاب می کنند. کندوی دست ساز به زنبورداران امکان برداشت عسل و مراقبت از سلامت کلنی را می دهد.

انواع کندو زنبور عسل

کندوی عسل چیست؟

کندوی عسل سازه ای است که زنبورها را در خود جای می دهد. مردم کندوهایی را می سازند که بتوانند زنبورها را در حین کارشان مشاهده کنند، و باغ ها را گرده افشانی کنند و عسل را برای تجارت یا سر گرمی تولید کنند.

انواع کندو اغلب از چوب ساخته می شوند و به صورت جعبه های روی هم انباشته دیده می شوند. با استراتژی های مناسب مدیریت زنبور عسل، یک کلنی زنبور عسل می تواند سال ها در این کندوها رشد کند.

مزیت چیدمان کندوهای مدرن این است که شانه های قابل جابجایی با فاصله یک سانتی متری بین آنها دارند، اختراعی که از لورنزو لانگستروت، که بر اساس طرح قبلی کندو فرانسوا هوبر ساخته شده است.

کندو لانگستروت امکان برداشتن شانه و جمع آوری عسل از کندو را بدون از بین بردن کندو یا زنبورها فراهم کرد. قبل از آن، نیازمند تخریب کندو برای برداشت عسل بود.

چگونه بهترین انواع کندو زنبور را انتخاب کنیم؟

دلیل اصلی که مردم از کندوهای دست ساز نگهداری می کنند، برداشت عسل یک کلنی است. کندوها امکانی را در اختیار زنبوردار قرار می دهد تا عسل را جمع آوری کرده و بدون تخریب کندو به زنبورها دسترسی داشته باشد.

کندوهای مختلف نتایج متفاوتی را در تولید عسل ایجاد می کنند. علاوه بر این، زنبورداران مبتدی باید تصمیم بگیرند که چقدر زمان و هزینه برای کلنی های زنبور عسل صرف خواهند کرد، زیرا برخی از کندوها به مراقبت بیشتری نسبت به بقیه نیاز دارند.

برخی از کندو شش ضلعی را به عنوان یک نماد زیبایی در خانه های خود استفاده می کنند و ظاهر کندو برای بسیاری از افراد جذاب است. عامل دیگری که برخی از طرح ها مد نظر دارند، تسهیل در بلند کردن جعبه های پر از عسل است. این عامل می تواند یک بازدارنده برای افرادی باشد که محدودیت های در بلند کردن دارند یا می خواهند طراحی آسان تری داشته باشند.

برای مبتدیان، یکی از مواردی که باید در نظر گرفته شود این است که استفاده از یک طرح رایج تر مانند کندو لانگستروت کمک می کند تا از دیگر زنبورداران محلی یاری بگیرند. برخی از طرح ها چندان مورد استفاده قرار نمی گیرند و برخی دیگر در مناطق خاصی بیشتر مورد استفاده هستند.

انواع کندو زنبور عسل

ساختار انواع کندو زنبور

کندوی لانگستروت

کندو لانگستروت جعبه ای با محفظه های لایه ای است. قسمت پایین، جعبه ها و قسمت بالایی از ویژگی های اصلی کندو هستند. این قاب ها متحرک هستند و زنبوردار می تواند بدون ایجاد مزاحمت برای سایر قسمت های کندو آنها را به راحتی بالا بکشد. این اختراع ساده قرن نوزدهمی همچنان یک کندوی عسل محبوب برای زنبورداری مدرن است.

لنگستروت کندوی خود را ساخت و طراحی قبلی هوبر را تغییر داد. قاب‌ها مانند کتاب در یک ردیف قرار می‌گیرند و با یک شکاف یک سانتی‌متری از هم جدا می‌شوند، که این اندازه ی درست است، بنابراین زنبورها تلاشی برای ساخت و ساز در آن منطقه نمی‌کنند. این فضای بین قاب‌ها باعث می‌شود تا قاب‌ها برای بازرسی زنبور عسل و برداشت عسل برداشته شوند و زنبورداران می‌توانند به راحتی قاب‌ها را جایگزین کنند.

مردم معمولاً از قاب‌هایی استفاده می‌کنند که روی آن پایه‌ای از موم زنبور عسل جاسازی کرده اند، به این معنی که زنبورها نیازی به ساختن بیشتر سازه ندارند. این اجازه می دهد تا انرژی بیشتر زنبورها صرف تولید عسل شود.

تولید عسل با کندوهای لانگستروت افزایش می یابد. اشکال اولیه مزاحمت زنبورها هنگام بلند کردن و جابجایی جعبه ها و سپس بازرسی تک تک قاب ها است. با این حال، با طراحی ساده و موثر خود، این کندو همچنان رایج ترین کندوی دست ساز است که هم در زنبورداری سرگرمی و هم در زنبورداری حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع کندو زنبور عسل

ساختار انواع کندو زنبور

کندو با نوار بالا

کندوهای با نوار بالا شبیه آبشخور با پنجره ها و شانه های قابل تعویض می باشد. این کندوها در بالای پایه ها قرار می گیرند تا آنها را بالاتر از سطح زمین نگه دارند. دو نوع کندو با نوار بالا وجود دارد و ریشه آنها به آفریقا در دهه 1960 باز می گردد.

طراحی آنها امکان ساختش را آسان می کند و نیازی به ساخت حرفه ای ندارند. کندوهای اصیل از کنده ها ساخته شده یا از درختان آویزان می گردند. یونان با ایجاد تغییرات در  آن طرحی ایجاد کرد که شکلی شبیه وان است.

برای بازرسی کندو، زنبوردار می‌تواند قسمت بالایی و یک قاب را بلند کند. در هر حال مانند سوار کردن اجزاء لانگستروت  دردسر ندارد که برای زنبورها مزاحمت ایجاد ‌کند. کندوهای با نوار بالا به خوبی از کندوهای طبیعی الگو برداری کرده اند، ولی تولید عسل آن ها ممکن است کمتر از کندوهای دیگر باشد. شانه‌ها نیز شکننده‌تر می باشند، بنابراین برای تولید عسل در مقیاس بزرگ طراحی نشده است. با این حال، مدیریت آن برای یک زنبوردار بسیار ساده است.

انواع کندو زنبور عسل

ساختار انواع کندو زنبور

کندو وار warre hive

کندو وار یا “کندو مردمی” نوعی کندوی نوار بالا است که به زنبورها اجازه می دهد به جای اتکاء بر شانه های مصنوعی شانه بسازند. بنابراین این مجموعه برای کسانی که به دنبال شیوه های سنتی زنبورداری هستند جذاب است. یکی از جنبه های منحصر به فرد کندوهای وار سقفی به نام جعبه لحاف است که حاوی مواد عایق است که از انباشت رطوبت بیش از حد جلوگیری و به حفظ گرما در کندو در زمستان کمک می کند.

امیل وار، مبتکر کندو، یک کشیش و زنبوردار فرانسوی بود. فلسفه او در زنبورداری ایجاد محیطی تا حد امکان نزدیک و شبیه به زیستگاه طبیعی زنبورها بود. او همچنین کندو را به گونه ای ساخت که استفاده از آن برای زنبورداران مبتدی ساده و آسان باشد. جعبه‌ها مربعی شکل و کوچک‌تر از جعبه‌های لانگستروت هستند. تا مقیاس کندوی طبیعی را که زنبورها در طبیعت ترجیح می‌دهند، تقلید شود، به این  ترتیب عسل کمتری تولید می‌ گردد.

زنبورداران می توانند عسل را از جعبه بالایی برداشت کنند. با پر شدن یک جعبه، زنبورداران یک جعبه اضافی را زیر جعبه کامل قرار می دهند تا زنبورها مکان دیگری برای تولید داشته باشند. این روش با کندوهای لانگستروت که جعبه جدید در بالای آن قرار می گیرد متفاوت است، در آن برای قرار دادن یک جعبه جدید، بلند کردن تمام جعبه ها به قدرت بدنی بالایی نیاز دارد.

پنجره های موجود در کندو می توانند به زنبورداران اجازه مشاهده بدون مزاحمت کلنی را بدهند، و در ضمن طراحی ساده و ارزان برای ساخت دارد. ممکن است یافتن متخصصان در منطقه برای کمک به زنبورداران جدید با زحمت و دشواری همراه باشد، چون این طرح کندو کمتر رایج است. با این حال، از نظر زیبایی شناختی چیدمان دلپذیری را فراهم می کند که با ترجیحات طبیعی زنبورها نیز به خوبی سازگار است.

انواع کندو زنبور عسل

ساختار انواع کندو زنبور

کندو هگز (شش گوش)

کندوهای هگز به شکل شش ضلعی هستند و می توانند چندین محفظه روی هم داشته باشند. شش ضلعی از شکل سلول های زنبور عسل تقلید می کند. علاوه بر این، فریم ها پایه موم زنبور عسل ندارند، بنابراین می توانند شانه های خود را مانند کندوهای وار بسازند. جعبه های انباشته شده از کندوی شش گوش اساساً الگوی لانگستروت را به شکلی متفاوت تقلید می کنند.

کندوهای شش گوش نیز وجود دارند که به دیوار نصب می شوند که با وجود پنجره می توان کل فضای داخلی را دید. کندوهای شش گوش به اندازه سایر کندوها به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرند و برخی از علاقه مندان و متخصصان به کاربردی بودن آن شک دارند.

انواع کندو زنبور عسل

ساختار انواع کندو زنبور

کندو گنبدی

در کندوهای گنبدی فعالیت زنبورها از طریق یک پنجره گنبدی در بالای جعبه های چوبی نشان داده می شود. این سبک با تمرکز برای تنظیم دما ساخته شده است که عامل اصلی در حفظ سلامت کندو است. خود گنبد ارزان قیمت است و می توان آن را روی کندوی موجود قرار داد. با وجود گنبد نفوذ زنبورها محدود می گردد و هوا در سرتاسر آن به گردش در می آید.

انواع کندو زنبور عسل

انواع کندو زنبور با مزایای منحصر به فرد

انواع دیگری از کندو وجود دارد، از جمله کندوی افقی، که از قاب هایی با همان اندازه جعبه لانگستروت استفاده می کند، اما کندوها به جای قرار گرفتن عمودی در یک جعبه افقی چیده شده اند. این طراحی از بلند کردن خسته کننده جعبه ها جلوگیری می کند. امکان تبدیل نسبتاً ساده فرم لانگستروت به طرح کندوی افقی وجود دارد.

کندو طلایی در اروپا بسیار رایج تر است و شبیه کندوهای افقی است اما با قاب های بزرگتر. با این حال، از آنجایی که شانه ها بزرگتر هستند، استخراج عسل بدون تجهیزات منحصر به فردش چالش برانگیز می شود.

کندوی جریانی جدیدتر و بحث برانگیزتر است، گونه ای از کندو لانگستروت است که تلاش می کند برداشت عسل را به فرآیندی ساده تر تبدیل کند. این سیستم از قاب هایی با پایه پلاستیکی استفاده می کند و زنبوردار می تواند کلیدی را برای تخلیه عسل از شانه ها بچرخاند.

بیشتر زنبورداران سنتی که ترجیح می دهند از مواد طبیعی استفاده کنند و آنهایی که تحت فشار پروسه برداشت عسل نیستند، طرح های سنتی کندو را ترجیح می دهند.

هر نوع کندو به نوبه خود منحصر به فرد است

کندوها بسیار فراتر از یک خانه ساده برای زنبورها هستند، هر نوع کندو دارای نقاط قوت و ضعفی است. انواع مختلف کندوها و تاریخچه‌ها و ویژگی‌های فردی آنها به بقا و شکوفایی کلنی‌های آنها کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید