دانش و مهارت آموزی
کسب مهارت و دانش

دانش و مهارت زنبورداری

دانش، دانستن یک مطلب یا شیوه انجام یک کار است بدون التزام به توانایی انجام دادن است. مهارت، توانایی انجام یک کار است، بدون التزام به دانستن مبانی علمی آن می باشد. مهارت معمولا با تکرار به دست می آید و آموختن آن، نسبت به دانش، به هوش کمتری نیاز دارد. دانش می‌تواند شیوه‌ی جدید انجام یک کار را طراحی کند اما مسیر معکوس آن، یعنی خلق دانش از مهارت، معمولا برای افرادی میسر است که دانش و مهارت را با هم دارند. بر این اساس، بهترین حالت، جمع بین دانش و مهارت است ولی نکته اینجاست که این امر، معمولا در سنین قبل از 18 سال به دست آمدنی نیست.

زندگی انسان بر سه پایه استوار است: دانش و مهارت ها، و ارزش‌ها.

ولی این مهارت‌ها هستند که رکن اصلی یک زندگی پویا محسوب می‌شوند و اگر حذف شوند، تنها دانش‌ها و حفظیات برای شخص باقی می‌مانند که آن‌ها هم، به تنهایی و بدون مهارت‌های زندگی نمی‌توانند انسان را در مسیر درست رو به جلو پیش ببرند. یادگیری مهارت‌ها سهولت و راحتی، و آگاهی و توانایی را در زندگی به ارمغان می‌آورد. مهارت‌ها در زندگی جایگزین ندارند و نمی‌توان جای خالی آن‌ها را با علم و دانش پر کرد. مهارت‌ها با تمرین و ممارست به دست می‌آیند.

در کنار دانش و مهارت این ارزش ها هستند یک جامعه را متحول و پیشرفته می سازد و تا زمانی که ارزش ها ساخته نشوند تغییری در جامعه نخواهیم داشت. و ما در ماما بی بی به دنبال ارزش های انسانی هستیم، باشد که پروردگار ما را در این راه راهنمایی کند.

آموزش زنبورداری به زبان ساده

قسمت اول – مقدمه

سلام من استوارت از شرکت عسل نورفولک هستم

به دفترکارم خوش آمدید یک مجموعه کاملاً جدید که در حال تهیه آن می باشم به نام شروع کار در زنبورداری هست، خوب هدف از این مجموعه ویدیوها بررسی اصول اولیه زنبورداری است تا کمک کنه هر یک از شما که فکر شروع کار در زنبورداری را دارید یا شاید به تازگی شروع به انجام آن کرده اید سرگرمی  موفقی داشته باشید ، من افراد زیادی را می بینم که در زنبورداری شروع به کار می کنند اما اصول اولیه آن را درک نکرده و همچنان تقلا می کنند. و در دو سال اول کمی ناامید می‌شوند، بنابراین سعی میکنم به آن ها کمک کنم تا مطمئن شوم که آنها به خوبی  در این کار قرار می گیرند و  زمانی که با تعدادی کندوی زنبور در بهار مشغول شدند، شروع خوب و سریعی داشته باشند.

دانش و مهارت زنبورداری

قسمت دوم – رقص واگل – گرده افشانی

سلام من استوارت از شرکت عسل نورفولک هستم. و به شروع زنبورداری خوش آمدید.

امروز می خواهیم نحوه ارتباط زنبورها با مکان گیاهانی که برای جمع آوری شهد و آذوقه نیاز دارند را بررسی کنیم.  این کار را از طریق چیزی به نام رقص واگل انجام می دهند که مطمئنم بسیاری از شما درباره آن شنیده اید و سپس ما قصد داریم به انواع گیاهانی که زنبورها گرده افشانی می کنند  تا میوه ها و سبزیجات مختلفی را در اختیار ما قرار دهند نگاهی بیندازیم.  دوباره به ارزشی که آنها برای اقتصاد ما ایجاد می کنند و اینکه چقدر به زنبورهای عسل به طور کلی به گرده افشان ها وابسته هستیم نگاهی می اندازیم

دانش و مهارت زنبورداری

قسمت سوم – نقش های زنبور عسل – طبقه بندی علمی

سلام من استوارت از شرکت عسل نورفولک هستم. به شروع زنبورداری خوش آمدید.

امروز  می خواهم در مورد کلنی زنبور عسل صحبت کنم که چه چیزی آن را یک ابر سازمان می سازد و چطورآن را به عنوان یک ابرسازمان توصیف می کنیم، نگاهی به وظایف بازیگران مختلف در کلنی و جنس های مختلفی که در کلنی هست می اندازیم.  و سپس در نهایت نگاهی کوتاه خواهیم داشت که هر یک از آن نقش ها چه مدت طول می کشد و چگونه کارها بین هر یک از آن بازیگران تقسیم می شود،

دانش و مهارت زنبورداری

قسمت چهارم – منشاء پیدایش و تاریخچه زنبور عسل

وقتشه که مختصری به ریشه و تاریخ زنبور عسل بپردازم، می خواهم با بررسی تکامل زنبور عسل و زیرگونه های مختلفی که داریم شروع کنم. در ابتدا مگس ها را  داریم که برای اولین بار حدود بیش از 200 میلیون سال پیش تکامل یافته اند. و هشتاد میلیون سال بعد زنبورهای منزوی به دنبال آن ها که به زنبورهای اجتماعی نسبتا نزدیک بودند ظهور کردند  تا حدود 30 میلیون سال پیش بود که زنبورهای عسل برای اولین بار تکامل یافتند و به طور کلی تصور می‌شود که زنبور عسل دست در دست گیاهان گلدار تکامل یافته اند

دانش و مهارت زنبورداری

آموزش زنبورداری به زبان ساده – قسمت پنجم – انواع کندوها و نحوه سوار کردن اجزاء آن

سلام من استوارت از شرکت عسل نورفولک هستم. به شروع دوباره زنبورداری خوش آمدید.

خوب امروز قصد داریم نگاهی به کندو بیندازیم و همینطور نگاهی تاریخی به آن‌ها داشته باشیم که چطور آن ها به کندوی مدرنی امروزی تبدیل شده اند که ما اکنون آن ها را داریم و سپس نگاهی به برخی از  انواع کندوی زنبور عسل خواهیم انداخت و اینکه چرا یکی از آن ها ممکن است برای شما مناسب تر از دیگری باشد،

دانش و مهارت زنبورداری

آموزش زنبورداری به زبان ساده – قسمت ششم – سال زنبورداری: فصل بهار

سلام، من استوارت از شرکت عسل نورفولک هستم
به قسمت ششم شروع زنبورداری خوش آمدید، خوب قبلاً نگاهی به این موضوع انداخته بودیم که چگونه کلنی از بازیگران مختلف زنبور عسل تشکیل شده است. حالا نگاهی به سال زنبورداری یا حداقل بخشی از سال زنبورداری خواهیم انداخت، آن را به چهار بخش تقسیم می‌کنم، خوب در هر جلسه یک دوره سه ماهه را در نظر می‌گیریم و درکی از نحوه زنبورداری به دست خواهید آورد. اینکه کلنی در طول سال تغییر می کند و چگونه فعالیت در کندو در طول سال افزایش و کاهش پیدا میکنه و همچنین انواع کارهای که باید به عنوان یک زنبوردار انجام دهید تا مطمئن شوید که زنبورهای عسل شما سالم و در طول سال سالم و بارور هستند.

دانش و مهارت زنبورداری

آموزش زنبورداری به زبان ساده – قسمت هفتم – سال زنبورداری: تابستان

سلام من استوارت از شرکت عسل نورفولک هستم به شروع زنبورداری خوش آمدید،

خوب هفته گذشته شروع به بررسی سال زنبورداری کردیم و با بهار آغاز کردیم و اکنون از بهار به تابستان می رویم. امروز ما می خواهیم با گذر از بهار به تابستان نگاه کنیم و در اینجا در بریتانیا زمانی خاص و بسیار مهم است چون ما یک محصول نسبتاً مهم به نام کلزا داریم که محصولی ویژه در نورفولک است و من می‌دانم که به طور وسیع در سراسر بریتانیا وجود دارد، منبع بسیار ارزشمندی از شهد و گرده برای زنبورهای عسل در آن وجود دارد….

دانش و مهارت زنبورداری

آموزش زنبورداری به زبان ساده – قسمت هشتم – سال زنبورداری: فصل پاییز

سلام استوارت از شرکت عسل نورفولک هستم و به شروع کار در زنبورداری خوش آمدید.
امروز می خواهیم سال زنبورداری را ادامه دهیم و با ادامه فصل به اواخر تابستان و اوایل پاییز حرکت می کنیم. خوب از جایی که زنبورها در حال ساخت کلنی بودند و جعبه های سوپر را روی آن قرار می دادیم و بازدید های هفتگی را داشتیم مانده بود و همه اینها درست تا تابستان ادامه پیدا میکنه. پایان فصل تولید عسل برای ما در انگلستان معمولاً اواخر تیر ماه است ، خوب شخصاً تمایل دارم که تمام عسل ها را در پایان تیر ماه یا اواسط مرداد از کندو برداشت کنم. تا اواخر تابستان یا اوایل پاییز به آن ها فرصت کافی داده میشه تا ذخیره های عسل را برای زمستان کنار بگذارند.

دانش و مهارت زنبورداری

آموزش زنبورداری به زبان ساده – قسمت نهم – سال زنبورداری: فصل زمستان

سلام به همه من استوارت از شرکت عسل نورفولک هستم و به شروع زنبورداری خوش آمدید.
امروز می خواهیم به اواخر دوره پاییز و زمستان نگاه کنیم و اینجا ما در مورد زنبورهایی صحبت می کنیم که آماده رفتن به زمستان هستند ، خوب ما اطمینان حاصل می کنیم که ذخیره آنها کافی باشد. می خواهیم ببینیم که چگونه با زنبورها در ماه های زمستان رفتار می کنیم ، می خواهیم در مورد محافظت از زنبورهایمان در طول زمستان در برابر آفات خاصی که ممکن است با آنها روبرو شویم صحبت کنیم و همچنین به تعمیر و نوسازی تجهیزات نگاهی بیندازیم و سرانجام به این موضوع توجه کنیم که چگونه ممکن است در این زمان از سال برخی از خریدها را انجام بدهیم.

دانش و مهارت زنبورداری

آموزش زنبورداری به زبان ساده – قسمت دهم – توده مهاجر

سلام من استوارت از شرکت عسل نورفولک هستم.
به ویدیوی دیگری از مجموعه شروع زنبورداری خوش آمدید. امروز یکی از جنبه‌های زنبورداری را بررسی می‌کنیم که می‌تواند زنبورداران زیادی را درگیر و نگران کند. موضوع تشکیل توده مهاجر است. در واقع تنها راهی است که یک کلنی زنبور عسل می تواند تکثیر بشه، واضح است که ملکه، کارگران، درون ها و ملکه های باکره را تولید می کند، اما برای اینکه یک کلنی تکثیر شود و یک کلنی زنده دوم ایجاد کند، ازدحام کردن لازم است و این چیزی است که ما با کمی تلاش می توانیم از وقوع آن جلوگیری کنیم.

دانش و مهارت زنبورداری

آموزش زنبورداری به زبان ساده – قسمت یازدهم – زنبور ملکه

سلام من استوارت از شرکت عسل نورفولک هستم.

خوب امروز می خواهیم به ملکه نگاهی بیندازیم و نحوه تأثیر ملکه بر کلنی به طرق مختلف را بررسی خواهیم کرد. از روش های مختلف نحوه تولید ملکه و تمام تأثیراتی که ویژگی های ملکه می تواند بر یک کندو داشته باشد صحبت کنیم، خوب اینجا تصویری از ملکه وجود دارد و می توانید ببینید که او به طور قابل توجهی با کارگرانی که او را احاطه کرده اند متفاوت است و جالب است که تعداد بسیار زیادی از مردم برای شناسایی ملکه در کندوهایشان تقلا می کنند و بعد اینکه که ملکه را دیدید و اندازه و شکل ملکه را بخاطر سپردید، کار کمی ساده تر می شود باید بگم که حتی من گاهی اوقات در کلنی های بسیار بزرگ به زحمت می افتم. ملکه می تواند در گوشه و کنار بچرخد و پنهان شود من به سختی پیداش میکنم….

دانش و مهارت زنبورداری

آموزش زنبورداری به زبان ساده – قسمت دوازدهم-پرورش زنبور ملکه

سلام، من استوارت از شرکت عسل نورفولک هستم. به شروع زنبورداری خوش آمدید.

در ویدیوی امروز قصد داریم نگاهی به پرورش زنبور ملکه بیندازیم، شاید گفتن آن عجیب به نظر برسد، اما یکی از ساده ترین راه ها برای پرورش ملکه جدید اینه که اجازه دهید کلنی شما به جایی برسد که فضای کندو تنگ بشه ولی هیچ کاری انجام ندهید. ازدیاد جمعیت در داخل کندو را خواهید دید. که در نهایت آنها ازدحام خواهند کرد و با این کار شما نیمی از جمعیت کلنی را از دست خواهید داد، اما ملکه قدیمی همیشه با توده مهاجر می رود، بنابراین شما در واقع با یک ملکه جدید در کلنی خواهید ماند و اگر شما اصلاً هیچ کاری انجام ندهید، این همان چیزی است که به دست می آورید، یک کلنی با جمعیت نصف و یک ملکه جدید هم خواهید داشت.

آموزش زنبورداری به زبان ساده – قسمت سیزدهم- آفات (پروانه موم خوار …)

سلام من استوارت از شرکت عسل نورفولک هستم و به قسمت دیگری از شروع زنبورداری خوش آمدید
امروز قصد داریم نگاهی به آفات و بیماری ها بیندازیم و فکر می کنم چون یک دسته کاملاً بزرگ است من آن را به دو قسمت تقسیم کنم. این هفته به آفات می پردازیم. . اینجا در بریتانیا آفات زیادی نداریم چندتایی مثل موش، پروانه موم خوار، دارکوب و گورکن ها از این جمله هستند. برخی افراد که در حومه شهر کندو دارند، با مشکل واژگون کردن کندوها توسط حیوانات مواجه شده اند. که می تواند مشکل ساز باشد. اما معمولاً هر چه به شهرها نزدیک‌تر می‌شوید به احتمال زیاد چنین مشکلی را نخواهید داشت. بدیهی است که در سراسر جهان طیف وسیعی از آفات که باعث ایجاد مشکل می شوند وجود دارند.

دانش و مهارت زنبورداری

آموزش زنبورداری به زبان ساده – قسمت چهاردهم- بیماری (نوزوما و کنه واروآ)

سلام من استوارت از شرکت عسل نورفولک هستم و به قسمت دیگری از شروع زنبورداری خوش آمدید،
امروز می خواهیم جلسه هفته گذشته را دنبال کنیم و به برخی از بیماری های مختلفی که می توانند در کلنی ما مزاحمت ایجاد کنند نگاهی بیندازیم . می‌خواهیم نگاهی به بیماری‌های زنبور بالغ بیندازیم که شامل بیماری‌هایی مانند نوزیما و همچنین به تأثیراتی که کنه اکرون و کنه واروآ می‌تواند روی کلنی بگذارد نگاهی بیندازیم.

آموزش زنبورداری به زبان ساده – قسمت پانزدهم – بیماری ها

سلام من استوارت از شرکت عسل نورفولک هستم و به قسمت دیگری از شروع زنبورداری خوش آمدید،
امروز می خواهیم موضوع بیماری هفته گذشته را ادامه بدهیم و نگاهی به بیماری های نوزادان بیاندازیم، هفته گذشته به بیماری های زنبورهای بالغ نگاه کردیم و آن را ادامه می دهیم. بیماری‌های نوزادان، بیماری‌هایی هستند که لاروهای داخل کندو را تحت تأثیر قرار می‌دهند، بیماری لوک آمریکایی یک بیماری باکتریایی است که توسط اسپورها یا هاگ ها وارد کلنی می‌شوند و سپس در کلنی تکثیر میشه، بسیار مهمه که اگر شک دارید کلنی‌های شما احتمالا آلوده شده باشند، نوزادان و درپوش ها آنطور که باید مانند تصویر نوزادان سالم به نظر نمی‌رسند،

دانش و مهارت زنبورداری

آموزش زنبورداری به زبان ساده – قسمت شانزدهم-معرفی کتاب

سلام من استوارت از شرکت عسل نورفولک هستم به قسمت دیگری از شروع زنبورداری خوش آمدید،
هفته گذشته به بیماری های نوزادان نگاه کردیم و قرار بود در مورد برنامه های مدیریت یکپارچه آفات صحبت کنیم. کاری که من واقعاً می خواستم انجام بدهم این طور بود که شما را به یکی از هشت زنبورستانم ببرم تا آن را به شما نشان دهم ولی برای انجامش هنوز هوا کمی سرد است. پس فکر کردم کاری که این هفته انجام بدهم نگاهی به چند کتاب برای مبتدی ها باشه و خوشحالم بگویم که انتشارات کتاب‌های زنبور شمالی موافقت کرده است که مجموعه‌ای از کتاب های زنبورداری را به من اهدا کند که بتوانم نشان دهم . و آن ها را با شما بررسی می کنیم و به شما ایده می دهد که چه چیزی ممکن است برای شما به عنوان یک زنبوردار مبتدی مناسب باشد.

وجود درگیری زنبورها در ورودی کندو اگر زیاد باشد نشانه غارت است

توده مرده زنبوران در جلوی کندو نشانه مسمومیت با آفت کش هاست

بیرون انداختن زنبورهای نر در زمان کمبود آذوقه یا فرا رسیدن زمستان

پروانه موم خوار