10 درس زندگی که از زنبورها یاد می گیریم

10 درس زندگی که از زنبورها یاد می گیریم

شاید عجیب به نظر برسد که بگوییم انسان ها می توانند زندگی را از زنبورهای عسل بیاموزند. بدیهی است که این حشرات کوچک به اندازه ما توسعه نیافته اند. او توانایی صحبت کردن، خواندن و نوشتن را ندارد. آسمان‌خراش‌های ما بسیار پیچیده‌تر از کندوهایشان هستند و ما تخیل، آگاهی، شخصیت، روح و قضاوت اخلاقی داریم. اما در واقع چند درس مهم زندگی وجود دارد که می توان از زنبورهای عسل آموخت.

درس زندگی اول:  از کار گروهی استفاده کنید

زنبورهای عسل بهترین بازیکنان گروهی طبیعت هستند. آنها در هر کاری که انجام می دهند همکاری می کنند. آنها همچنین طوری رفتار می کنند که گویی افراد مهم هستند و در عین حال منافع عمومی کندو را در اولویت خود قرار می دهند.اگر یکی از زنبورها رنج می‌کشد یا عقب می‌ماند، بقیه بالا می‌روند و کار را انجام می‌دهند تا مطمئن شوند که بهره‌وری جمعی هرگز کاهش نمی‌یابد.

مارک ال وینستون در کتاب خود “درس هایی از کندو” می گوید: “زنبورهای عسل با تکیه بر تصمیم گیری غیرمتمرکز و جمعی رشد می کنند”. آنها انعطاف پذیری و سازگاری، استحکام، و خود سازمان دهی را نشان می دهند. این واقعاً یکی برای همه و همه برای یک جامعه است.

درس زندگی

درس زندگی دوم: به خاطر خدا، نیکی کنیم

وقتی زنبورهای عسل گل ها را گرده افشانی می کنند، این کار را با در نظر گرفتن پاداش انجام نمی دهند. با این حال این خود گرده افشانی است که تداوم زنبورها را در دراز مدت تضمین می کند. زنبورهای عسل چرخه زندگی را کنترل نمی کنند اما اعمال مهربانانه آنها همیشه نتیجه می دهد.

درس زندگی

درس زندگی سوم: کارآمد باشید

زنبورهای عسل چند کار را با هم انجام نمی دهند. در عوض، آنها فقط روی اولویت اصلی تمرکز می کنند. هر کدام مشاغل متفاوتی دارند و به آنها پایبند هستند. اینگونه است که آنها کارآمد هستند و هیچ وقتی را صرف هیچ چیز دیگری نمی کنند. جز اینکه هدف خود را انجام دهند و در جایی که بیشترین توانایی را دارند مشارکت کنند.

درس زندگی

درس زندگی چهارم: در حد امکانات خود زندگی کردن

زنبورهای عسل تنها زمانی کندو را گسترش می دهند که فضای بیشتری برای جمعیت رو به رشد یا ذخیره سازی غذای بیشتر مورد نیاز باشد. آنها همچنین درک می کنند که روزهای سخت اتفاق می افتد، بنابراین برای بلایا و کمبود مواد غذایی آماده می شوند. این رویکرد تضمین می کند که آنها انرژی خود را برای چیزی که ضروری نیست تخلیه نمی کنند.

درس زندگی

درس زندگی پنجم:  تکامل با تغییر پذیر بودن

زنبورهای عسل با سازگاری با محیط اطراف خود زنده می مانند. آنها به طور مداوم در حال تکامل هستند. اگر از یک منطقه به منطقه دیگر نقل مکان کنند، آنها به سرعت محیط جدید را جستجو می کنند و یافته های خود را به اشتراک می گذارند. سپس در کمتر از یک ساعت به کار می پردازند. آنها از مکان ها یا دماهای جدید دلسرد نمی شوند … آنها از تغییر دلسرد نمی شوند.

درس زندگی

درس زندگی ششم: وقت را غنیمت شمردن

زنبورها در طول روز عسل درست می کنند، بنابراین از هر لحظه نور خورشید استفاده می کنند، حتی غذا را در گوشه های عجیب و غریب بسته بندی می کنند تا زمان را تلف نکنند.

آنها همچنین هرگز از یادگیری دست نمی کشند. آن‌ها از انواع گل‌هایی بازدید می‌کنند که به طور مداوم به آن‌ها جایزه می‌دهند، رنگ و بو را یادداشت می‌کنند. و سپس اگر به دست آوردن پاداش سخت‌تر شود، آن‌ها را به گل‌های دیگر تغییر می‌دهند. به عبارت دیگر، آنها به جای چنگ زدن به روش های گذشته که ناکارآمدی آنها ثابت شده، در زمان حال زندگی می کنند

درس زندگی

درس زندگی هفتم: با اخلاق کاری خود زندگی کردن

 

زنبورها حس مسئولیت ذاتی دارند. آنها با تمایل به کار، تولید و حفظ کندو هدایت می شوند. آنها تأخیرهای ناشی از دیگران را دریافت می کنند، کاری را که باید انجام شود، بدون مدیریت خرد یا تأخیر انجام می دهند.

درس زندگی

درس زندگی هشتم: یک راهبر واقعی بودن

 

کندو بدون بوروکراسی یا دیکتاتوری ملکه دارند. ملکه نقش خود را می داند و وظایف خود را بدون دخالت در کار رعایا انجام می دهد. و اگرچه زنبورها به ملکه خود وابسته هستند، اما او همچنان به عنوان خدمتکار کندو خود رفتار می کند.

درس زندگی

درس زندگی نهم: خوب ارتباط برقرار کردن

زنبورها عمیقاً با یکدیگر درگیر هستند. آنها یکدیگر را در مورد تغییرات محیط خود با خبر می کنند. آنها هرگز ارتباط خود را با گروه قطع نمی کنند و دائماً اطلاعاتی را که دریافت می کنند، منتقل می کنند.

درس زندگی

درس زندگی دهم: زمانی را برای استراحت اختصاص دادن

 

برخلاف تصور رایج که آنها همیشه کار می کنند. زنبورهای عسل در واقع دو سوم وقت خود را صرف هیچ کاری نمی کنند. آنها با فداکاری و انضباط تزلزل ناپذیر به سختی کار می کنند، اما برای شارژ مجدد استراحت کافی نیز دارند.

 

اگر موفقیت هدف شماست، کار تیمی، کارآیی و ارتباطات بهترین متحدان شما هستند. شما باید به خوبی رهبری کنید، از فرصت های روز خود استفاده کنید، اخلاق کاری مثبت را پرورش دهید و در مدیریت تغییرات پیشرفت کنید. این ویژگی ها و رفتارهای زنبور عسل منعکس کننده رفتارهای افراد بسیار مؤثر است. بنابراین در حد توان خود زندگی کنید، کاملاً خوب باشید و زمانی را برای استراحت و شارژ مجدد اختصاص دهید.

درس زندگی

Seeley, T. D. (2019). The lives of bees: the untold story of the honey bee in the wild. Princeton University Press

Robinson, G. (2019). Darwinian bee-keeping: lessons from the wild. Nature, 571(7763), 34-36

Cheng, K. (2000). How honeybees find a place: Lessons from a simple mind. Animal Learning & Behavior, 28(1), 1-15

 

دیدگاهتان را بنویسید