ابزار زنبورداری

 

ابزار زنبورداری

در هر صنعت مجموعه ابزارهای مورد استفاده است که آشنایی با نحوه درست کاربرد آن در طول زمان با تجربه آموزی از مربیان زبده امکان پذیر است.

ابزار زنبورداری دودی

استفاده از دودی به طریقی روی مکانیسم حسی زنبورها تاثیر می گذارد. البته استفاده مقدار زیاد از دودی روی زنبورها که قبلا عصبانی شده اند جواب معکوس می دهد. به عبارتی هر چیزی که آن ها را بیشتر عصبانی کند. معمولا چند فوت در ورودی کندو زنبورها را آرام می کند. و به آن ها القاء می کند تا عسل خوری کنند و شکمی از غذا در بیاورند.

بنابراین با برداشتن درب فوقانی کندو چند فوت در بالای قاب ها بزنید. زنبورها سرشان را پایین نگه می دارنند. البته به نوع زنبور هم بستگی دارد. مثلا در ایتالیا زنبورها بسیار سخت کوش هستند. و معمولا نیاز به دودی نیست. وقتی دودی می خرید آنی که دور مخزن آن سیمی دارد را بخرید. چون ممکن است در اثر تماس با دست بدون دستکش باعث سوختگی دستتان شود. با خرج کردن مقدار پول بیشتر اندازه مناسب را بخرید. چون نمونه های کوچک تر کلا خوب نیستند. و سوخت کافی را نمی توانند نگهداری کنند.

از تکه های چوب و یا پوست درختان استفاده کنید و از مواد پی زری استفاده نکنید. من از مقواهای راه راه یا چین دار را لوله کرده استفاده می کنم. اصولا برای اینکه به آرامی آتش می گیرند. گونی کهنه هم می تواند سوخت خوبی باشد. و همینطور از علف های خشک شده استفاده می گردد. وقتی می خواهید کندوها را بازرسی کنید اول خوب از دود کردن دودی مطمئن باشید چون نباید در طول کارتان خاموش گردد.

پوشش زنبوردار

لباس های که نقاب سر هم دارند. مخصوصا در مناطق گرم سبک وزن باشند. ولی زنبورداران با تعداد زیاد کلنی نیاز به لباس محکم دارند. من خودم از پوشش نیم تنه زیپ دار استفاده می کنم.چون راحتر هستند ولی بایستی خیلی سریع و تند آن ها را پوشید تا زنبورها داخل نشوند.

ابزار زنبورداری
ابزار زنبورداری

دیدگاهتان را بنویسید