اضافه کردن جعبه عسل (Super Box)

اضافه کردن جعبه عسل

زمان اضافه کردن جعبه  عسل (سوپر)

بازبینی 23 اسفند 1401

کلنی های زنبور عسل رشد جمعیت خود را در بهار افزایش می دهند تا برای جریان عسل پیش رو، دوره ای از شهد فراوان، آماده شوند. در نتیجه، جعبه های بچه پر از زنبورهای جدید و ذخائر غذایی می شود. وقتی جریان عسل می رسد، زنبورها تلاش می کنند تا حد امکان عسل اضافی را ذخیره کنند، بنابراین در زمان های کمبود (مانند زمستان) قابل در دسترس است. در نتیجه به فضای بیشتری نیاز خواهند داشت. آن فضا جعبه سوپر است.

 زمانی که جعبه بالایی کندو حدود 75 درصد پر از شانه کشیده شده همراه با بچه یا غذا باشد، شروع به اضافه کردن جعبه عسل کنید. اگر در اوایل فصل باشد، زنبورها می توانند از جعبه جدید برای تولید نسل استفاده کنند. اگر جریان عسل شروع شده است (یا قریب الوقوع است)، استفاده از یک وسیله جدا کننده ملکه، او را از جعبه عسل اضافه شده دور نگه می دارد . فراهم کردن فضای اضافی به‌موقع،مانع تشکیل ازدحام یا توده مهاجر می گردد.  اگر کلنی فضای کافی نداشته باشد، ممکن است ازدحام کند یا فرار کند. ادامه افزودن عسل های سوپر در حالی که شهد فراوان است به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که می توانید مقداری عسل برداشت کنید و در عین حال به اندازه کافی برای کلنی هم باقی می ماند تا از کمبود عسل در زمستان جان سالم به در ببرد

این مقاله در مورد زمان افزودن سوپر عسل به کندوهای خود و نحوه افزودن آنها بحث می کند.

جعبه سوپر عسل چیست؟

به هر جعبه کندوی عسل گفته می شود که فقط عسل و نه نوزادان را نگه می دارد، جعبه های لانگستروت با عمق متوسط رایج ترین جعبه هایی هستند که به عنوان سوپر عسل استفاده می شوند. یک جعبه عمیق معمولا فضای پرورش نوزادان است. با این حال، اگر یک جعبه عمیق در بالای نوزاد و یک حذف کننده ملکه قرار دهید آن جعبه عمیق یک جعبه عسل خواهد بود.

 همچنین، زنبورداران اغلب از جعبه های کم عمق به عنوان سوپر، عمدتاً برای تولید عسل شانه استفاده می کنند. اگر به فکر سوپرهای عمیق هستید، به خاطر داشته باشید که یک 10 فریم عمیق پر از عسل می تواند تا 90 پوند وزن داشته باشد. (40.8 کیلوگرم). در مقابل، یک سوپر متوسط کامل نزدیک به 45 پوند خواهد بود. (20.4 کیلوگرم). پس از چندین سال زنبورداری، ما اکثر تنظیمات کندو خود را به تمام جعبه های متوسط تغییر دادیم.

 چه زمانی اضافه کردن جعبه سوپر عسل را انجام دهیم؟

 تصمیم گیری برای افزودن جعبه سوپر عسل بستگی به شرایط کندو و منطقه شما دارد. به طور کلی، زمانی که جعبه بالای کندو لانگستروت حدود 75 درصد از شانه کشیده شده و زنبورها، نوزادان و غذا پر است، باید فضای بیشتری (برای بچه‌ها یا عسل) اضافه کنید. این حدود 7 تا 8 فریم کامل در یک جعبه 10 فریمی است

 در اوایل سال، جمعیت یک کندو در حالی که برای فصل آینده آماده می شود، افزایش می یابد. بنابراین، شما ممکن است یک جعبه مولد اضافی را در طول این جمع آوری بهار اضافه کنید. با این حال، با نزدیک شدن به جریان‌های عسل، زمان جعبه‌های کندوی اضافی است که برای ذخیره عسل مازاد در زمان جریان شهد سنگین در نظر گرفته شده است.

در منطقه ما معمولاً تا اواخر بهار سوپرها را اضافه می کنیم. در آب و هوای گرمتر ممکن است زودتر اتفاق بیفتد.

اگر خیلی دیر جعبه سوپر  را اضافه کنید چه اتفاقی می افتد؟

اگر خیلی دیر اضافه کنید، کلنی ممکن است با محدودیت فضای ذخیره عسل روبرو شود. جعبه زاد و ولد معمولاً دارای قاب های نوزادان در مرکز است. عسل در قاب های بیرونی جعبه نگهداری می شود. با این حال، زنبورهایی که به دنبال جمع آوری جریان عسل هستند ممکن است در صورتی که فضای دیگری وجود نداشته باشد، شروع به ذخیره عسل در سلول های نوزادان کنند. در نتیجه ملکه جایی برای تخم گذاری نخواهد داشت

بنابراین، فضای کندو با عسل محدود است. ممکن است یک کلنی زنبور عسل که نیاز به فضای اضافی دارد، ازدحام کند و ملکه نیمی از زنبورها را به مکان جدیدی ببرد. ازدحام راهی برای زنبورهای عسل برای گسترش کلنی است. با این حال، برای یک زنبوردار، ازدحام ضربه مهلکی به بهره وری است. وجود سلول‌های ملکه در پایین قاب‌ها در حاشیه نوزادان نشان می‌دهد که کلنی شما در حال آماده شدن برای ازدحام است.

اضافه کردن جعبه سوپر

اگر سوپرها را خیلی زود اضافه کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر خیلی دیر اضافه کنید، فضای زیادی در اختیار کلنی قرار می دهید. زنبورها انرژی خود را صرف کنترل دمای کندو می کنند. در اوایل فصل، زمانی که شب ها هنوز خنک است، زنبورها نیازی به گرم کردن فضای اضافی ندارند و در عین حال نوزادان را گرم نگه می دارند. زنبورها همچنین فضای خود را برای کنترل آفاتی مانند پروانه موم خوار و سوسک کوچک کندو کنترل می کنند. فضای اضافی بیش از حد ممکن است به آفات ناخواسته جای پایی در کندو بدهد.

زمان اضافه کردن جعبه‌های اضافی، بستگی به مطالبه کلنی دارد. اگر از دستورالعمل 75 درصدی ما پیروی کنید، باید تقریباً زمان مناسبی باشد. با از دست دادن گروه‌هایی که در طول سال‌ها به دلیل دیر عمل کردن، از دست داده‌ام، در حال حاضر کمی زودتر اشتباه می‌کنم

 دستورالعمل های عمومی برای اضافه کردن جعبه سوپر عسل

جعبه های سوپر را از قبل آماده کنید قبل از اینکه به آنها نیاز داشته باشید، بدنه کندو خود را کاملاً سرهم و رنگ آمیزی کنید. بنابراین، داشتن سوپر عسل اضافی در دسترس ضروری است. به یاد داشته باشید که برای پر کردن جعبه های خود به قاب های پایه مومی نیاز دارید.

استخراج عسل، نه نوزاد.

 استخراج عسل با لارو و شفیره غیربهداشتی است.  جداکننده ملکه که در بالای لانه زاد و ولد و زیر جعبه سوپر اول قرار می گیرد، ملکه را در جعبه پایین نگه می دارد. جدا کننده ملکه یک توری پلاستیکی یا فلزی با شکاف هایی است که به اندازه کافی بزرگ هستند تا زنبورهای کارگر بتوانند از آن عبور کنند اما برای ملکه بسیار کوچک است. برای اطمینان از مخلوط نشدن نوزادان با عسل بهترین گزینه جداکننده کننده است.

قرار دادن 9 قاب در یک جعبه 10 قاب به زنبورها اجازه می دهد تا شانه های ضخیم تری از عسل بسازند. همچنین با فضای اضافی، قاب ها راحت تر برداشته می شوند. سوپرها تا زمانی که برای برداشت آماده شوید روی کندو می مانند. با بهروری بالای کندو ، جعبه های سوپر روی هم قرار گرفته بیشتر می شود.

دستورالعمل های مربوط به درمان کندو را دنبال کنید اگر کلنی های خود را برای کنه های واروآ (یا هر آفت دیگری) درمان می کنید، دستورالعمل های سازنده را برای هر گونه کاربرد شیمیایی دنبال کنید. به عنوان مثال، برخی از کنه کش ها باید حداقل دو هفته قبل از افزودن سوپرها استفاده شوند و به هیچ وجه زمانی که روی کندو هستند، استفاده نشود. در طول جریان عسل هرگز نباید از داروهای بیماری استفاده کرد. این غیرقانونی است و شما می توانید عسل را آلوده کنید. عسل جمع آوری شده توسط کلنی های بیمار که نیاز به دارو دارند، نباید برای مصرف انسان استفاده شود.

بازرسی ها را در زمان ورود جریان عسل محدود کنید بگذارید زنبورها وقتی شهد فراوان است کار خود را انجام دهند. در حالی که بسیاری از زنبورها در حال جستجوی شهد هستند، بازرسی کندو آسان تر است. اما کار آنها را قطع نکنید مگر مشکلی آشکار پیش آید که ضروری باشد

هنگامی که جعبه قبلی حدود 75٪ حجره هایش کامل شد، یک جعبه سوپر جدید اضافه کنید.

روش اضافه کردن جعبه سوپر به طبقه بالایی

هر جعبه جدید در بالای جعبه قبلی قرار می گیرد. تاپ سوپرینگ به کمترین دستکاری بدنه کندو نیاز دارد. هنگام بالا رفتن، پس از پر شدن جعبه اول، جدا کننده ملکه را یک جعبه بالاتر ببرید. چون جعبه سوپر پر از عسل سلولی ندارد که ملکه بتواند تخم بگذارد

روش اضافه کردن جعبه سوپر زیر جعبه سوپر قبلی

بالای جعبه زاد و ولد و زیر سایر سوپرها قرار می گیرد. با یک جعبه خالی درست در بالای بچه، جدا کننده ملکه باید در جای خود بماند. این روش به جابجایی جعبه ها نیاز دارد، بنابراین ما آن را انجام نمی دهیم

چقدر طول می کشد تا زنبورها یک جعبه سوپر عسل را پر کنند؟

مدت زمانی که زنبورها برای پر کردن یک عسل نیاز دارند بسته به اندازه جمعیت، پایه مومی ارائه شده، نزدیکی منابع شهد، قدرت جریان شهد و شرایط آب و هوایی متفاوت است. جمعیت بیشتر به این معنی است که شهدآوران بیشتری شهد را می آورند، زنبورهای بیشتری برای دریافت شهد، و زنبورهای بیشتری برای رسیدن شهد به عسل وجود دارد. اما در کندوهای ضعیف تر زمان بیشتری طول می کشد

 زنبورداران جدید قاب هایی از شانه های کشیده شده برای جعبه سوپرها ندارند. ساخت شانه کار سخت و وقت گیر است. شانه کشیده زمان تهیه عسل را کوتاه می کند. هر چه زنبورها برای شهد دورتر سفر کنند، مدت بیشتری طول می کشد تا یک سوپر را پر کنند. مسافت های بیشتر سفر بر تعداد سفرهایی که زنبور می تواند در روز انجام دهد تأثیر می گذارد. جریان قوی شهد نیز کار زنبور را آسان تر می کند. زنبورها در روزهای بارانی پرواز نخواهند کرد. بنابراین، آب و هوا بر زمان لازم برای پر کردن یک سوپر تأثیر می گذارد.

 از آنجایی که نمی توانید پیش بینی کنید که چقدر طول می کشد، کندوهای عسل خود را زیر نظر بگیرید تا به موقع سوپرها اضافه کنید.

 چه زمانی جعبه سوپر عسل را برداشت کنیم

مدتی پس از جریان شهد و قبل از آماده کردن کندوها برای زمستان، می توانید سوپرها را برای برداشت عسل برداشت کنید. همچنین می توانید تا پاییز صبر کنید، ممکن است بهترین کار این باشد که پس از جریان عسل، سوپرها را برداشت کنید، به خصوص اگر قصد درمان کنه های واروآ را دارید.

 همانطور که قبلا ذکر شد، برخی از کنه کش ها را نباید با سوپر عسل استفاده کرد. برخی از کنه کش ها محدودیت‌های دمایی نیز دارند. هنگام برداشتن جعبه های عسل، به یاد داشته باشید که مقداری برای زنبورها بگذارید. آنها برای گذر از کاهش شهد تابستانی (که اغلب به دنبال جریان عسل می آید) و در زمستان به عسل نیاز دارند. فقط قاب هایی را بردارید که حداقل 80 درصد درپوش عسلی دارند. شهد در سلول های بدون کلاه هنوز عسل نیست. مخلوط کردن بیش از حد شهد با عسل باعث افزایش رطوبت می شود و آن را مستعد تخمیر و فساد می کند. همچنین، فقط زمانی که قصد استخراج دارید، عسل را بردارید و عسل را برداشت کنید. کندو بهترین مکان برای نگهداری عسل تا آن زمان است.

اضافه کردن جعبه عسل سوپر

زمانی که کندو در وضعیت مناسب از نظر سلامتی قرار گرفته و ملکه تخم گذاری منظمی دارد و در طبیعت منابع شهد فراوان می باشد. تولید عسل کندو بیشتر شده تا جایی که فضای کندوی اولیه گنجایش جمعیت و ذخیره عسل را ندارد به همین منظور با اضافه کردن جعبه دیگر مانع از بچه دهی کندو می شوند.

بعد آنکه وضعیت بچه ها را ملاحظه کردید و مشخص کردید که ملکه حضور دارد. حالا به ذخائر آن نگاه کنید. زنبورها باید عسل و گرده را برای زنده ماندن ذخیره داشته باشند. یا حداقل ظرف تغذیه شربت شکر را داشته باشند. ذخائر روی قاب به صورت کمانی اطراف محدوده ی بچه ها ایجاد می شوند. اگر زنبورها هیچ کدام از این دو را ندارند شما باید آن ها تغذیه کنید. در اروپا و سایر کشورها زنبورها با گیاهان منطقه تکامل می یابند. و معمولا منبع گرده و شهد در زمانی درست برای آن ها وجود دارد.

ولی در برخی کشورها به دلایل خشکسالی های متمادی پوشش گیاهی کاهش یافته و منابع کافی در دسترس نیست. مخصوصا زمانی که منابع گرده اولیه برای پروراندن بچه ها ضروری است. اگر در چنین مواردی گرده در محیط نباشد ممکن است پته های گرده (جایگزین گرده طبیعی) سریعا برای تغذیه آن ها برای رشد و ترقی آن ها نیاز باشد. فقدان گرده می تواند یکی از بزرگترین مواردی باشد که کلنی شکست بخورد و نتواند رشد کند و کامیاب گردد. بهتره در این مورد هوشیار باشید. اگر کمبود و یا کمیابی گرده اولیه را دیدید فورا همان طور که گفته شد چاره کنید. ویا از زنبورداران محلی مشاوره بگیرید.

ایجاد فضای کافی

مقدار فضایی که زنبورها برای ذخیره سازی عسل دارند توجه کنید. خوبه مقدار فضای خالی برای تخم ریزی ملکه وجود داشته باشد. ( به خاطر داشته باشید که ملکه می تواند روزانه 1000 تا 2000 تخم بگذارد). و همینطور به فضایی که کارگرها بایستی غذا ذخیره کنند. در صورت داشتن جمعیت بالا همچنان که زمان به جلو می رود و کلنی بزرگ می شود. شما ممکنه مجبور شوید به آن ها فضای بیشتری با اضافه کردن جعبه ای دیگر کمک کنید. اگر شما کاری نکنید در چنین مواردی زنبورها احساس تراکم و انباشتگی می کنند. و تشکیل توده متراکم مهاجر را می دهند و شما نیروی کارتان را از دست می دهید.

Farrar, C. L. (1937). The influence of colony populations on honey production. J. agric. Res, 54(12), 945-954

Honeybee population.pdf

Sokół, R., & Michalczyk, M. (2016). Detection of Nosema spp. in worker bees, pollen and bee bread during the honey flow season. Acta Veterinaria Brno, 85(3), 261-266

https://doi.org/10.2754/avb201685030261

 

دیدگاهتان را بنویسید