فرق زنبور عسل با زنبور زرد

فرق زنبور عسل با زنبور زرد در چیست؟

اگرچه همه زنبورهای عسل و زنبورهای زرد نوعی حشره هستند و از یک خانواده منشعب می شوند، بسیاری از مردم در مورد آن ها گیج می شوند. در حالی که زنبورها با هم قرابت نزدیکی دارند، زنبورهای زرد از خانواده Hymenoptera خطرناک‌تر و شکارچی‌تر تلقی می‌شوند.

زنبور زرد

چرا مردم در مورد زنبورها گیج می شوند؟

زنبورهای زرد شهرت بدی در خانه ها پیدا کرده اند، زیرا تمایل به تهاجم دارند. بسیاری از مردم از زنبورها می ترسند و فرار می کنند یا به دنبال تخریب لانه هایشان هستند. وقتی ترس ایجاد شود، طبیعی است که زنبور زرد را با زنبور عسل هم اشتباه بگیریند. برخی از زنبورهای عسل دارای ویژگی های مشابه زنبورهای زرد مانند بدن زرد و سیاه هستند، اما بیشتر زنبورهای زرد می توانند تفاوت چشمگیری با زنبورهای عسل داشته باشند.

زنبور زرد

فرق زنبور عسل با زنبور زرد در چیست؟

یکی از مهمترین چیزهایی که در مورد زنبورهای قابل توجه است این است که بدن آنها توپول و مودار است. از طرف دیگر، زنبورهای زرد بدن‌های باریک تر و شیک‌ تری دارند و موهای کمتری روی آن‌ها وجود دارند. زنبورهایی مانند زنبورهای عسل می توانند رنگ ظاهری ملایم تری داشته باشند، در حالی که زنبورهای زرد رنگ پررنگی دارند که متمایز است.

در زیر برخی از تفاوت های قابل توجه زنبورهای عسل و زنبورهای زرد آورده شده است:

لانه ها

لانه زنبورهای عسل عموماً بیضی شکل هستند. لانه زنبورهای زرد کروی، خاکستری و به نظر می رسد که از کاغذ ساخته شده اند.

نیش ها

برخلاف زنبورهای عسل، زنبورهای زرد هنگام حمله نیش خود را از دست نمی دهند، به این معنی که وقتی تحریک یا اذیت شوند قادرند چندین بار نیش بزنند.

گرده افشانی

اگرچه زنبورهای زرد مانند زنبورهای عسل گرده افشان قابلی نیستند، اما به هر حال گرده گل را حمل می کنند و به طور غیرمستقیم در حالی که از گلی به گل دیگر می روند،گرده افشانی انجام می شود، اما شهد را خود مصرف می کنند.

کلنی

برخی از گونه های زنبورهای زرد منزوی هستند، با این حال بسیاری از آنها اجتماعی می باشند و در کلنی ها زندگی می کنند. تعداد زنبورها در یک کلنی می تواند به 100 عدد برسد. در حالی که زنبورهای عسل می توانند هزاران کارگر در یک کلنی داشته باشند.

غذا

بسیاری از زنبورهای زرد شکارچی هستند. در جوانی، جیرجیرک، عنکبوت، شته، سوسک و کرم می خورند. زنبورهای بالغ از شهد تغذیه می کنند. از طرف دیگر زنبورهای عسل شکارچی نیستند. رژیم غذایی آنها از گرده و شهد گل ها یا سایر مواد قندی تشکیل شده است.

تفاوت بین طبیعت زنبور عسل و زنبور زرد در چیست؟

هر زنبور در طبیعت نقش متفاوتی دارد. زنبورهای زرد شکارچی هستند و از ورود آفات به باغ شما جلوگیری می کنند، اگرچه در شرایط خاص به عنوان گرده افشان عمل می کنند.

زنبور زرد

چگونه یک زنبور وحشی را شناسایی کنیم؟

دانستن اختلاف در اندازه، شکل و رنگ به شناسایی زنبورهای وحشی و زنبور عسل کمک می کند. زنبورهای وحشی ممکن است رنگ‌های تند، روشن و بدنی براق و عاری از موهای زائد داشته باشند. برخی از زنبورهای وحشی سیاه هستند، در حالی که برخی دیگر به رنگ زرد نارنجی روشن یا زرد هستند. زنبورهای وحشی همچنین باریک تر از زنبورهای عسل هستند.

پاهای آن‌ها صاف ‌تر بوده و در هنگام پرواز آویزان هستند. و در زنبورهای وحشی فاقد سبد گرده‌ای زنبورهای عسل می باشند. آنها همچنین خرطوم بسیار بلندتری برای دسترسی به شهد در عمق گلها دارند. نیش زنبورهای وحشی برخلاف زنبور عسل خار ندارد.

زنبورهای وحشی بسیار بلندتر از زنبورهای مخملی یا زنبورهای عسل هستند، اما هنوز در پرواز تا حدودی شبیه هم به نظر می رسند. آنها می توانند پرواز کنند و همان صدای وزوز زنبورها را ایجاد کنند. برخی از آنها زرد و سیاه اند، در حالی که بعضی دیگر ممکن است تمام سیاه یا تمام زرد باشند. اندازه هر زنبور بسته به گونه، جنس و محل آن متفاوت است. به عنوان مثال، زنبور ملکه بین 2 تا 2/5سانتی متر و کارگران بین 1/2 تا 1/7سانتی متر طول دارند.

آیا زنبورهای وحشی عسل تولید می کنند؟

زنبورهای وحشی بر خلاف زنبورهای عسل، عسل تولید نمی کنند. در عوض، آنها شکارچیانی هستند که حشرات و بی مهرگان را برای تغذیه لاروهای خود یا استفاده به عنوان بدن میزبان برای تخم هایشان شکار می کنند. همان حشرات یا بی مهرگان ممکن است برای محیط زیست مضر باشند، گیاهان سالم را مصرف کنند یا بیماری را در میان حیات گیاهان گسترش دهند.

حتی اگر آنها گرده افشانی یا عسل تولید نمی کنند، هنوز نقش مهمی در اکوسیستم دارند. زنبورهای وحشی همچنین منبع غذایی بسیاری از حیوانات دیگر از جمله خزندگان، دوزیستان، پستانداران کوچک، پرندگان و سایر حشرات هستند.

زنبور زرد

دیدگاهتان را بنویسید