نیش زنبور عسل

نیش زنبور

نیش زنبور عسل

زنبورهای عسل به عنوان یک مکانیسم دفاعی برای محافظت از کلنی، نیش می زنند. هنگامی که یک مزاحم هجوم می‌آورد، کارگران فرومون‌هایی را آزاد می‌کنند تا دیگران را از تهدید آگاه کنند و آنها را به محل فرا می خوانند. در این حالت، فرومون ها اقدام به حمله را تحریک می کنند.

زنبورهای عسل چگونه نیش می زنند؟

تفاوت زنبورهای عسل با سایر گونه‌های زنبور در این است که نیش زنبورهای عسل دارای خارهای کوچک هست. این خارهای کوچک فقط روی نیش زنبورهای عسل کارگر یافت می شود.

اعتقاد بر این است که زنبورهای عسل خارهای نیش خود را به منظور محافظت از خود در برابر شکارچیان بزرگتر تکامل داده اند. دانشمندان دلیل این امر را این واقعیت می دانند که خارهای نیش دار تنها زمانی گیر می کنند که بافت گوشتی یک حیوان نیش زده شود.

نیش نیز از زنبور جدا نمی گردد. مگر اینکه در گوشت فرو رود. نیش همچنین می تواند غشای بین مفاصل را در اسکلت بیرونی حشره دیگر سوراخ کند، اما این امر منجر به جدا شدن آن از زنبور نخواهد شد.

وجود یک کیسه سم در داخل نیش به این منظور است که وقتی نیش جدا می گردد، ساختار عضلانی زنبور عسل به آن اجازه می دهد تا به انتقال زهر به گیرنده ادامه دهد. زهر نیش زنبور عسل با نام آپیتوکسین شناخته می شود. و حامل اجزای فعالی مانند آنزیم ها و ملیتین است.

در حالی که وقتی زنبورهای عسل در کلنی خود توسط حشرات دیگر تهدید می شوند، نیش زدن یک امر انتخابی است، آنها همچنین از یک تاکتیک دفاعی به نام بالینگ ( در آن چند صد زنبور، زنبور یا حشره مزاحم را احاطه کرده و عضلات خود را به ارتعاش در می‌آورند. تا گرما تولید کنند و زنبور یا حشره درون آن را به طور موثر بکشند) استفاده می کنند.

زنبورهای عسل نیز از این روش دفاعی برای کشتن ملکه کندو اگر مشخص شود که ملکه معیوب یا جعلی است. استفاده می‌کنند،

هنگامی که یک زنبور عسل از زیرجنس Megapis با کارهای مانند برداشت عسل تحریک شود، می تواند یک انسان را تا حد مرگ نیش بزند. این زنبورهای عسل به‌عنوان خشن‌ترین زنبورها شناخته شده اند.

نیش زنبور

آیا زنبورهای عسل در نیش خود سم دارند؟

نیش زنبور عسل سمی است. دستگاه نیش زنبور عسل حاوی کیسه زهر و مایع کشنده، تلخ و بی رنگ به نام آپیتوکسین است. این یک ترکیب سیتوتوکسیک و هموتوکسیک می باشد و حاوی پروتئین هایی است که قادر به ایجاد التهاب موضعی هستند.

آیا زنبورهای عسل در نیش خود سم دارند؟

 

نیش زنبور عسل سمی است. دستگاه نیش زنبور عسل حاوی کیسه زهر و مایع کشنده، تلخ و بی رنگ به نام آپیتوکسین است. این یک ترکیب سیتوتوکسیک و هموتوکسیک می باشد. که حاوی پروتئین هایی است که قادر به ایجاد التهاب موضعی هستند.

ملیتین جزء اصلی زهر زنبور عسل است که تقریباً 52٪ از پپتیدهای سم را در بر می گیرد، در حالی که آدولاپین 2-5٪ از پپتیدها را تشکیل می دهد. به دلیل نحوه عملکرد مکانیسم نیش زنبور عسل، سم همچنان به داخل بدن قربانی حتی پس از بیرون کشیدن نیش پمپاژ می گردد.

آیا نیش زنبور می تواند باعث مرگ شود؟

افرادی که به سم نیش زنبور عسل حساسیت دارند، در معرض خطر واکنش شدیدی به نام آنافیلاکسی می باشند. این واکنش باعث افت فشار خون و انقباض مجاری تنفسی می گردد. اگر آنافیلاکسی بلافاصله درمان نشود، می تواند کشنده باشد. مرگ و میر سالانه ناشی از نیش زنبور عسل به طور متوسط در ایالات متحده کمتر از 100 نفر، در بریتانیا تقریبا 20 نفر و  در استرالیا یک نفر گزارش شده است.

آیا آلرژی به نیش زنبور عسل شایع است؟

گزارشی در سال 2013 در نشریه Annals of Allergy, Asthma, and Immunology منتشر شده است، نشان می دهد که 5 درصد از جمعیت به زهر زنبور عسل حساسیت دارند. اما نحوه پاسخ افراد به نیش زنبور بسیار متفاوت است، حتی اگر آلرژی داشتن در آزمایش پوستی تشخیص داده شود. خبر خوب این است که تعداد کمی از مردم داشتن حساسیت شدید را تجربه می کنند. آنافیلاکسی. تقریباً 1٪ از کودکان و 3٪ از بزرگسالان را شامل می شود.

هنگامی که آلرژی به زهر زنبور عسل تشخیص داده شد، پزشک یک اپی پن (اپی نفرین) را تجویز می کند. اپی نفرین می تواند تورم را کاهش داده و فشار خون را با ایجاد انقباض رگ های خونی افزایش دهد و در عین حال عضلات ریه ها را شل  کند تا به باز نگه داشتن مجاری تنفسی کمک کند. همچنین قادر به افزایش ضربان قلب برای جلوگیری از آسیب قلبی می گردد.

معمولاً نیش‌های بعدی عوارض شدیدتری نسبت به اولین مورد ایجاد می‌کنند، بنابراین فردی که می‌داند به نیش زنبور آلرژی دارد، زمانی که قصد دارد مدتی را در خارج از خانه بگذراند، باید همیشه یک قلم اپی نفرین در کنار خود داشته باشد.

نیش زنبور

چگونه از گزیده شدن توسط زنبور عسل جلوگیری کنیم؟

بهترین راه برای جلوگیری از گزش، انجام اقدامات پیشگیرانه است:

از زدن عطرها خودداری کنید

زنبورها جذب رایحه‌های میوه‌ای و گلی می‌شوند، بنابراین برای جلوگیری از جلب توجه آن‌ها، بهتر است عطر نزنید. علاوه بر عطرهای سنتی مانند عطر، ادکلن یا اسپری بدن، سایر محصولات مانند لوسیون بدن یا محصولات مراقبت از مو نیز می توانند زنبورهای عسل را جذب کنند.

رنگ های شبیه گل ها را نپوشید

همانطور که زنبورها جذب رایحه‌های شیرین می‌شوند، از رنگ‌هایی شبیه به رنگ های گل‌هایی نیز استفاده نکنید. بعلاوه، بینایی آنها ضعیف است، بنابراین این احتمال وجود دارد که یک انسان را با یک گل اشتباه بگیرند. برای جلوگیری از نیش خوردن، توصیه می شود از رنگ های خنثی یا خاموش استفاده کنید.

در زنبورستان پابرهنه راه نروید

هیچ کس دوست ندارد شانس نیش خوردن با پا گذاشتن روی زنبور را امتحان کند، چون زنبورها اگر کسی روی آنها پا بگذارد قطعاً احساس خطر می‌کنند.

روی غذاها را بپوشانید و مراقب نوشیدنی های شیرین باشید.

زنبورها شهد شیرین را دوست دارند، دلیلی ندارد که غذاها و نوشیدنی های شیرین را امتحان نکنند. هنگام خوردن و آشامیدن در خارج از منزل، باقیمانده غذا باید محکم پوشانده شود.

اگر زنبوری در یک خط مستقیم پرواز می کند، از مسیر خارج شوید

اگر زنبوری در یک خط مستقیم پرواز می کند، احتمال اینکه کندوی او در آن نزدیکی باشد، وجود دارد، بنابراین بهتر است به سرعت از مسیرش خارج شوید.

نیش زنبور

وقتی کسی توسط زنبور گزیده می شود چه باید بکند؟

بلافاصله پس از نیش زدن توسط زنبور چه باید کرد:

نیش را جدا کنید

اگر انجام این کار دشوار است، سعی کنید از کارت اعتباری برای تراشیدن آن به بیرون استفاده کنید. پس از گزش، نیش همچنان به پمپاژ زهر به داخل پوست ادامه می دهد، بنابراین بهتر است هر چه سریعتر از شر آن خلاص شوید.

و برای کاهش عوارض آن به بخش عسل درمانی رجوع کنید.

درمان های خانگی برای نیش زنبور عسل

عسل 

قرن هاست که از عسل برای درمان زخم ها استفاده می شود و می تواند علاوه بر تسکین درد و خارش به بهبودی نیز کمک کند. از مقدار کمی روی محل نیش استفاده کنید و با بانداژ روی آن را شل ببندید.

جوش شیرین

 با استفاده از جوش شیرین و کمی آب خمیری درست کنید با باند آن را ببندید تا خمیر دست نخورده بماند.  به خنثی کردن زهر زنبور عسل کمک می کند.

خمیر دندان

قلیایی بودن  خمیر دندان می تواند به خنثی کردن زهر اسیدی زنبور عسل کمک کند.

قرص آسپرین مرطوب

یکی از محبوب ترین درمان های خانگی این است که خمیری از آب و آسپرین آسیاب شده درست کنید و آن را روی محل نیش بمالید.

روغن ها و گیاهان دارویی

برخی از روغن ها و گیاهان دارای خواص ضد عفونی کننده یا ضد التهابی هستند که می توانند درد و خارش را تسکین دهند. و همچنین تورم را کاهش دهند. آلوئه ورا، کرم کالاندولا، اسانس اسطوخودوس، روغن درخت چای یا فندق جادوگر را امتحان کنید. روغن ها را باید با روغن حامل مانند روغن نارگیل یا زیتون رقیق کرده و به صورت قطره ای روی آن بمالید.

دیدگاهتان را بنویسید