جابجایی کندوی عسل

جابجایی کندو

چگونه کندوی عسل را جابجا کنیم {تا زنبورها را از دست ندهید}

حتی اگر فکر می کنید مکان مناسبی برای کندوهای خود پیدا کرده اید، به احتمال زیاد در مقطعی با جابجای زنبورها روبرو خواهید شد. دانستن نحوه جابجایی کندو برای اکثر زنبورداران یک مهارت ضروری است. این که آیا به دلایل شخصی نیاز به جابجایی کندو یا به خاطر خیر کلنی دارید نکاتی وجود دارد که ابتدا باید بدانید.

به زنبورداران جدید همیشه در مورد مسائلی که ممکن است با جابجایی زنبور عسل ایجاد شود، هشدار داده می شود. اما، مواقعی وجود دارد که گزینه دیگری وجود ندارد و کار باید انجام شود. امیدوارم شرایط اضطراری نباشد و حداقل چند روز برای برنامه ریزی وقت داشته باشید. گاهی به دلیل نقل مکان به خانه جدید، نیاز به جابجایی کندوهای عسل داریم. اگر خوش شانس باشید کندوهای شما می توانند با حداقل استرس به مکان جدید سفر کنند.

ممکن است با خرسی که به زنبورستان شما سرمی زند و کندوهای شما را به خطر می اندازد. مشکل داشته باشید. بله، حصار برقی برای خرس ها ممکن است کمک کند، اما دور کردن یک خرس با تجربه دشوار است.

یکی دیگر از دلایل جابجایی زنبورها این است که فقط می خواهید یکی از آنها (یا بیش از یکی) در جای دیگری باشد. جابجایی کندو نیاز به تفکر و برنامه ریزی دارد. و امیدوار باشید تعداد زیادی زنبور را از دست ندهید.

نقشه ذهنی زنبور عسل

بنابراین، چرا جابجایی کندو زنبور عسل مشکل است؟

 این مربوط به روشی است که زنبورهای عسل می توانند راه خانه خود را با استفاده از یک نوع  GPS پیدا کنند. ما می دانیم که زنبورهای عسل با استفاده از مکان خورشید حرکت می کنند. (آنها می توانند این کار را حتی زمانی که هوا ابری است انجام دهند؟

) میدان های مغناطیسی زمین نیز در جهت یابی زنبورها نقش دارند. و اکنون، ما یاد می گیریم که زنبورها از نشانه ها برای ایجاد “نقشه های ذهنی” استفاده می کنند. واقعیت ساده این است که زنبورهای سالم می دانند کندو کجاست. شگفت انگیزه!  اما مهارت های راهبری زنبور عسل نقطه ضعفی دارد. با این وجود این یک سیستم شگفت انگیز است، چون در طبیعت زنبورهای عسل معمولاً خانه خود را در حالی که دور هستند، جابه جا نمی کنند.

وقتی این کار را انجام می دهیم – باعث ایجاد مشکلات می گردد. اگر زنبوردار کندو را به فاصله کوتاهی جابجا کند. برخی از زنبورها در یافتن کندویشان مشکل دارند. حتی آنهایی که داخل کندو هستند ممکن است به بیرون پرواز کنند و دور شوند و نتوانند مکان جدید را دوباره پیدا کنند.

جابجایی کندوی عسل به نقطه ای نزدیک

 اگر بخواهید کندوی عسل خود را در فاصله بسیار کوچکی جابجا کنید، مشکلات کمی خواهید داشت. چند فوت (2 تا 3 فوت) به سمت چپ، راست، عقب یا جلو چیز مهمی نیست.

شهدآوران هنگام بازگشت ممکن است کمی سردرگم شوند. اما، آنها از حس بویایی خود برای یافتن خواهران خود در آن نزدیکی استفاده خواهند کرد. همانطور که تعداد بیشتری از آنها راه خود را به خانه پیدا می کنند، در ورودی کندو فرومون ها را آزاد می کنند تا به دیگران کمک کنند تا راه ورود را پیدا کنند

 به دلیل نحوه مکان یابی زنبورها، حرکت کندوها به اندازه چند فوت (بیش از 4 تا 5 فوت) به راست یا چپ می تواند منجر به سردرگمی زنبورها گردد. حتی همین فاصله کوتاه می‌تواند باعث رفتن زنبورها به کندو‌های مجاور شود. آنها ممکن است “گم” شوند و به مکان اصلی بازگردند. با این حال، این مشکل به طور کلی در عرض یک ساعت یا بیشتر برطرف می گردد.

این وضعیت همچنین می تواند هنگام جابجایی توده مهاجر گرفته شده به مکانی نزدیک رخ دهد. درصد کمی از زنبورها مدام به منطقه جمع شدن ازدحام باز می گشتند!

مجبور کردن زنبورها به جهت یابی دوباره

هر زمان که یک کلنی از زنبورها را به مکان نزدیک منتقل می کنید، چند عضو یا شاخه های کوچک درخت را برای چند روز جلوی کندو قرار دهید. زنبورهای شهدآور که از کندو خارج می‌شوند متوجه تغییر می‌گردند و «امیدوارم» دوباره به مکان کندو جدید جهت‌یابی کنند

 این کار برای جابجایی کوتاه خیلی خوب کار می کند. اما  همیشه 100% موفق نیست. برخی ممکن است نتوانند خانه خود را پیدا کنند و از بین بروند، اما به کاهش تعداد زنبورهای گمشده و سردرگم کمک می کند. همین استراتژی می‌تواند به شما کمک کند وقتی یک توده را در نزدیکی زنبورستان می گیرید و آن را در کندو قرار دهید. باز هم، با قرار دادن مانعی در جلوی ورودی، به زنبورها کمک کنید تا درست جهت یابی کنند. این می تواند یک شاخه برگ دار یا مشابه آن باشد. این موقتی است و فقط آنجایست که زنبورها را وادار کنیم فکر کنند “هی اینجا چیزی متفاوت است”.

جابجایی کندو

جابجایی کندوها در مسافت طولانی

با کمال تعجب، جابجایی زنبورها به فاصله های دورتر در واقع ساده ترین کار است. به همین دلیل است که بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند کندو را چند مایلی دورتر ببرید و سپس به محل مورد نظر خود بازگردید. این تغییر قابل توجه مکانی، “نقشه ذهنی” زنبور عسل را مجبور به تنظیم دوباره می کند.

 ابتدا زنبورها به مکان کندو جدید (شاید به کندوهای مجاور) تغییر جهت می دهند و برای چند روز از منابع لذت می برند. سپس، هنگامی که پس از آن بازگردانده شدند. آنها دوباره مکان کندو جدیدشان بازنشانی می کنند. این ممکن است سردرگمی زیادی به نظر برسد اما کلنی های زنبور عسل بسیار سازگار هستند. باور بر این است که این تنظیم دوباره و تکراری به اندازه از دست دادن شهد گرانبهاء استرس زا نیست. با این حال، همه افراد زمان یا امکانات انجام این کار را ندارند.

جابجایی کندو در فاصله های متوسط (جابجایی یک کلنی بیش از فاصله کوتاه اما نه خیلی دور) رایج ترین چالشی است که زنبورداران با آن روبرو هستند،. هر چقدر هم که شگفت انگیز به نظر برسد، جابجایی کندوی عسل در فاصله های متوسط می تواند چالش برانگیزتر از جابجایی در مسافت های طولانی باشد.

فرض کنید، باید زنبورهای خود را به نقطه ای در 50 فوت دورتر منتقل کنید؟

 شما این فرصت را ندارید که آنها را کیلومترها دور کنید و آنها را برگردانید. در این حالت بهترین راه برای جابجایی آنها بدون از دست دادن زنبور این است که این کار را بسیار آرام انجام دهید. کندو خود را با افزایش های کوچک (هر بار 2 فوت) یک بار در هفته حرکت دهید تا زمانی که به مقصد برسید.

من می دانم که این زمان بر است، اما راهی برای جلوگیری از گم شدن زنبورهای است. من یک دوست زنبورداری داشتم که این کار را با گذاشتن کندوی خود روی یک واگن قدیمی انجام داد – من یک گاری باغچه محکم یا یک تریلر کوچک را توصیه می کنم. هر هفته کندو را کمی دورتر در امتداد مقصدش می کشید. خنده دار به نظر می رسید اما جواب می داد! اگر مایل به اجرای “طرح تریلر” نیستید، بهتر است کلنی را در مسافت 2 قدمی جابجا کنید.

نحوه حمل زنبورها هنگام جابجایی

 کندوها سنگین هستند و به سختی بلند می شوند.

جابجایی کلنی های عسل با دست کاری نیست که بخواهید به تنهایی انجام دهید. زمان بسیار خوبی برای جذب دوستان قوی است. بلند کردن فیزیکی کندوها یکی از مراحل جابجایی کندو است. اما صادقانه بگویم، این بخش آسان است

 برخورد با ساکنان داخل خانه – خوب، این موضوع دیگری است.یک منبع مفید برای داشتن یک توری متحرک کندو است.من سال‌ها از یکی از آن‌ها برای گرفتن دسته‌ها یا حمل زنبورهای بسته به خانه استفاده می‌کردم (آنها همیشه چند زنبور شل داشتند که سوار ماشین می‌شدند.) اگر زنبورها را داخل ماشین حمل کنید، به کارتان می‌آید!

یکی از ویژگی های زنبور عسل که همیشه مرا شگفت زده می کرد تمایل زنبورها به ماندن در کندو در حین حرکت بود. تا زمانی که کندو من پشت کامیون یا قفسه ATV با موتور روشن می‌نشیند، زنبورها داخل آن می‌مانند.

اما تا زمانی که برای مقابله با زنبورها آماده نباشید، نمی خواهید موتور را خاموش کنید. البته بیشتر زنبوردارانی که کندو را جابجا می کنند تور ندارند. خوبه. شما باید اجزای کندو را با تسمه های ضامن دار یا موارد مشابه محکم کنید. آخرین چیزی که باید انجام دهید این است که تخته های بالای کندو یا پایین کندو هنگام حمل و نقل جدا شوند.

بیشتر زنبورداران می خواهند ورودی کندو را ببندند، تقریباً با هر چیزی می توان این کار را انجام داد: روزنامه مچاله شده، فوم بسته بندی (اغلب در جعبه های الکترونیکی یافت می شود)، یک دسته پوشالیا  که در صورت تمایل از یک نوار چسب برای نگه داشتن آن استفاده کنید. هنگام جابجایی کندوها در هوای گرم، باید از نیاز به تهویه کندو آگاه باشیم.

در این صورت صفحه تا شده یا صفحه متحرک بهترین گزینه برای بستن ورودی کندو است.

مراحل جابجایی کندو

 پس از جمع کردن چند دوست قوی، کندوهای شما را می توان با استفاده از این نکات به نقطه جدیدی منتقل کرد.

جابه‌جایی کندوها را در پایان روز انجام دهید. هنگام غروب بهترین وقت است. منتظر آخرین شهداوران باشید. اکنون که، شهدآوران به داخل کلنی بازگشته‌اند. شما زنبورها را از دست نخواهید داد.

زنبورها معمولاً در شب پرواز نمی کنند. اما اجازه ندهید که دوست زنبوردارتان شما را تشویق کند که چراغ قوه را در دست بگیرد.

جلوی ورودی کندو را با صفحه سوراخدار برای ورود هوا ببندید. زنبورهای آشفته از جلوی کندو بیرون می‌خزند و نیش می‌زنند. به خصوص در طول تابستان، زنبورهای عسل ممکن است در داخل کلنی بیش از حد گرم شوند (حتی در شب) البته که نمی خواهید با یک جعبه زنبور مرده به مکان جدید برسید.

کندو را با نوعی تسمه محکم کنید. به بره موم یا چسب زنبوری که آن را روی هم نگه می دارد وابسته نباشید. باز شدن قطعات کندو در حین حمل و نقل باعث خوشحالی زنبورها نمی گردد

جعبه سفت شده را در پشت کامیون یا ماشین بگذارید و به مکان جدید (یا موقت) سفر کنید. با زنبورها به ملایمت رفتار کنید. به خصوص اگر در هوای سرد در حال حرکت هستند.

در محل جدید، کندو را تخلیه کرده و روی پایه کندو یا پایه مشابه قرار دهید. برخی موانع جزئی را در مقابل ورودی کندو قرار دهید. این به آنها کمک می کند تا یک نقشه ذهنی جدید ایجاد کنند.

به آرامی درب ورودی (صفحه سوراخدار و غیره) را بردارید و دور شوید. زنبورها را چند روز به حال خود رها کنید تا خود را تنظیم و آرام کنند.

زنبورداری موفقیت آمیز به درک درستی از زندگی زنبورها بستگی دارد. عدم انجام این کار به زنبورها و زنبوردار آسیب می رساند.

در صورت امکان از جابجایی کندوها خودداری کنید

بهترین توصیه برای یک زنبوردار جدید این است که در ابتدا بهترین مکان کندو را انتخاب کند. کندوها را خیلی نزدیک به خانه خود قرار ندهید. با این حال، شرایط تغییر می کند و زنبورداران در برخی مواقع نیاز به جابجایی زنبورها پیدا می کنند. توجه مناسب به استقرار کندو بهترین برنامه مدیریت زنبورستان است.

 اما زمانی که دلیلش پیش بیاید و شما باید زنبورهای عسل خود را جابجا کنید، می توان این کار را انجام داد. با زمان‌بندی و برنامه‌ریزی مناسب، می‌توانید کندوی خود را به مکان جدیدی منتقل کنید.

بهترین زمان برای جابجایی کندو چه زمانی است؟

کندوها را می توان تقریباً در هر زمانی از سال جابه جا کرد.

به همین دلیل است که زنبورداران تجاری قادر به انتقال هزاران کندو برای گرده افشانی محصولات هستند. بهترین زمان از روز برای جابجایی کندو بعد از تاریک شدن هوا است. اکثر شهدآوران به کندو بازگشته اند و دما خنک تر است

آیا می توانید کندوی عسل را در زمستان جابجا کنید؟

زمستان زمان بدی برای جابجایی کلنی نیست.

در روزهای سرد، زنبورها در داخل خوشه قرار می گیرند. قبل از حرکت در ورودی را ببندید و قطعات کندو را به هم ببندید. هنگام جابجا کردن با احتیاط باشید برخورد خشن می تواند سبب جداشدن خوشه گردد. و منجر به مرگ زنبورها شود.  حتی ملکه زنبور شما!

آیا پس از جابجایی چند روز درب کندو را ببندیم؟

بعد از جابجایی کندو نیازی به بستن ورودی کندو برای چند روز نیست. اما، برخی از زنبورداران این کار را می کنند و اگر دما گرم نباشد، نباید آسیبی وارد کند، کندو باید دارای تهویه مناسب و منابع غذایی در داخل باشد.

دیدگاهتان را بنویسید