بررسی کندوی جدید

بررسی کندوی جدید

مدیریت و بررسی کندوی جدید زنبورها

بازبینی 23 اسفند 1401

1- همیشه دلیلی برای بررسی آن کندو داشته باشید

2-  سوابق کلنی را نگه دارید و قبل از بررسی کلنی به آنها نگاه کنید به شما اقدامات اولویت دار را یادآوری می کند و تجهیزات مناسب را از قبل آماده گردد.

3- یک سطل شستشو محلول کربنات همراه خود داشته باشید راه حلی برای تمیز کردن دستکش و ابزار کندو بین قاب ها یا کلنی ها و ظرفی جمع آوری ضایعات موم داشته باشید.

 4- مطمئن باشید که همه شرایط آماده است. اگر هوا خوب نیست بررسی کلنی را انجام ندهید. اگر افراد یا حیواناتی در نزدیکی هستند بررسی خود را انجام ندهید. همچنین توجه داشته باشید بازدید روی جریان ورودی عسل تاثیر می گذارد.

5-  قبل از باز کردن کلنی، یک ارزیابی از بیرون (به عنوان مثال: زنبورهای پروازی رفتار عادی دارند، تعداد قابل توجهی زنبورهای مرده در بیرون کندو وجود دارند، گرده و شهد آورده می شود.

6- قبل از باز کردن کلنی، بدانید تمام قسمت های کندو در کجا قرار خواهند گرفت و تمام تجهیزاتی که نیاز دارید کجایند.

7- دودی را دور از کندو روشن کنید و اطمینان حاصل کنید که لباس شما تحت تاثیر هر شعله ور شدن ناگهانی آتش نگیرد.

8- برای کنترل زنبورها از دود کمتری استفاده کنید در عوض به آنها اجازه دهید تا بدانند شما آمده اید – دودی را از بالا بزنید به جای زدن از پایین

بررسی کندوی جدید

1- سقف و هر جعبه سوپر را بردارید و آنها را نزدیک به سقف جلوی کندو قرار دهید – آنها تمایل دارند زنبورهای برگشتی را جذب کنند و بازرسی را آسان تر کنید.

2- جدا کننده ملکه را با دقت بردارید و بررسی کنید تا مطمئن شوید ملکه روی آن نباشد

3- در این مرحله هر شانه بریس یا بره موم را از روی جداکننده ملکه تمیز کنید تا بتوانید به سرعت کندو را دوباره جمع و سوار کنید اگر لازم شد

4- اطمینان حاصل کنید که هر بریس یا شانه در ظرف در بسته ای قرار داده شود ظرفی که می توانید با خود ببرید – آن را دور نیندازید می تواند به عنوان عاملی برای سرقت یا گسترش بیماری باشد

5- در طول معاینه خود سریع، آرام و روشمند باشید در هنگام بازدید کردن از هرگونه اقدام ناگهانی یا تیز اجتناب کنید

6- یک قاب انتهایی یا در صورت وجود تخته فضا پرکن را با دقت بردارید تا فضای کافی برای جابجایی و برداشتن آسان سایر قاب ها ها بدون آسیب رساندن به زنبورها فراهم گردد. پس از بازرسی برای دیدن اینکه آیا ملکه روی آن است، آن را در یک مکان امن در جلو یا کنار کندو قرار دهید ترجیحاً در معرض نور مستقیم خورشید نباشد.

چه چیزی را جستجو و چه کاری باید انجام داد

1- هر شانه را به اندازه کافی برای اهداف خود بازدید کنید (یعنی اگر به دنبال تخم ها هستید، تخم ها را جستجو کنید، اگر به دنبال بیماری هستید، بیماری را جستجو کنید، اگر وضعیت ذخیره غذایی را بررسی می کنید ، بازدید کنید آیا ذخائر عسل کافی هست؟

2- در صورت امکان، شانه‌ها را همیشه با همان ترتیب و جهتی که برداشته اید جایگزین کنید

3- نوار بالایی و کناری هر شانه باید با تراشیدن بره موم و موم تمیز نگه داشته شوند.

4- مگر اینکه قاب ها را به خارج از جعبه زاد و ولد با هدف برداشتن جمع آنها از کندو برای بازرسی بعدی منتقل نمایید ، فریم ها را از هم جدا نکنید

5- هر قاب جدید و کشیده نشده ای که باید اضافه گردد، باید در کنارهای جعبه زاد و ولد و نه در میان آن

ها قرار گیرد. فقط زمانی این کار را انجام دهید که شرایط برای کشیدن موم آنها فراهم باشد.

6- اگر مشکوک به وجود بیماری در کلنی هستید، مطمئن شوید که کلنی دیگری را آلوده نکنید.

دستکش ها و تمام ابزار کندو را در بین بازدیدها تمیز کنید – در صورت لزوم دستکش های خود را تعویض کنید. اگر بیماری قابل اطلاع است (یعنی EFB یا AFB)، و به بازرس زنبور یا انجمن محلی خود اطلاع دهید. ورودی را کاهش دهید تا سرقت توسط زنبورهای سایر کلنی ها به حداقل برسد

7- به بروشور «مدیریت واروا» سایت عسل ناب ارگانیک که به طور کامل ارائه گردیده، مراجعه کنید. جزئیات تقریباً هر تکنیک مؤثر کنترل واروآ  در آن هست.

8- هدف از داشتن زنبورهای سالم با حداقل سطح واروآ تا پاییز و زمستانف

شانس بیشتری برای زنده ماندن در زمستان و کمک به ملکه برای پرورش نوزادان در سال جدید را به همراه خواهند داشت.

9- بیماری لوک آمریکایی . اروپایی را می توان با ارجاع به آزمایشگاه شناسایی کرد بروشور “بیماری لوک آمریکایی و نوزادان زنبورهای عسل” همچنین در وب سایت عسل ناب ارگانیک موجود است

10- اگر در مورد نوزیما نگرانی دارید، با آزمایشگاه تشخیص بیماری مشورت کنید

11- تغییر شانه ها می تواند تفاوت بزرگی در کاهش تعداد پاتوژن ها ایجاد کند. در نتیجه کنترل بیماری نوزادگچی و نوزادان کیسه ای.

با تجدید ملکه کردن از سویه های مختلف اغلب می تواند کمک کننده باشد.

بستن و جمع کردن کندو

1- با اطمینان از اینکه کندو را دوباره جمع کنید فریم ها محکم به سمت جلو هل داده می شوند تا فضای عبوری مناسب زنبور عسل را فراهم کنید

2- مطمئن شوید که کندو روی پایه خود روی زمین محکم ایستاده است و به درستی مونتاژ شده و شکافی بین جعبه ها نباشد

3- بررسی کنید که سایت تمیز و مرتب باشد و قبل از ترک مکان روی کارت یاداشت خود موارد لازم را بنویسید.

نکاتی در بررسی کندوی جدید

برداشتن درب کندو

از کناری به کندو نزدیک شوید (به آرامی برای بررسی کندوی جدید اگر ابزارهای لازم دارید با خود بیاورید) درب کندو را بلند کنید. و آن را سر و ته روی زمین قرار دهید. با ایم کار می توانید جعبه های بعدی را روی آن قرار دهید. اگر از جنس گالوانیزه است کمی دورتر قرار دهید چون وقتی دور و بر کندو حرکت می کنید ممکن است به پای تان گیر کند. و زمین بخورید. همانطوری که گفتم در مورد کندوهای جدید که تعداد جمعیت کم دارند، به قدر کافی آرام هستند و دودی لازم نیست. اگر می خواهید کارایی آن را ببینید. مقدار کمی فوت روی تخته ها بزنید و سریعا آن را کنار بگذارید. 

وارسی تخم ها

حال یکی از قاب های انتهایی جعبه را بیرون بیاورید (در بررسی کندوی جدید شما می توانید ظرف غذا را اگر خالی هست بردارید) این به شما فضای کافی می دهد تا سایر قاب ها را به راحتی حرکت و با ابزارهای موجود از هم جدا کنید. در کلنی های کوچک قاب های مرکزی برای نگهداری بچه هاست و شما قادر به دیدن آن ها هستید. به قاب نگاه کنید آیا هیچ تخمی در حجره ها وجود دارد یا نه؟ آن را به سمت نور آفتاب نگه دارید تا بتوانید تخم ها را به راحتی ببینید. 

انتظار می رود یک تخم در هر حجره موجود باشد. آن ها ذرات کوچک سفید رنگ و چسبناک هستند. اگر بیش از یک تخم در حجره باشد این مشکل به تخم گذاری زنبورهای کارگر بر می گردد. اگر چنین اتفاقی افتاده باشد شما ملکه را از دست داده اید. و کندو یتیم شده است. و اگر تخمی در حجره ها نباشد شما یا ملکه ندارید یا ملکه دیگر تخم نمی گذارد. و احتمالا شما ملکه ای باکره داشته باشید البته چندان این پدیده محتمل نیست.

 

دیدگاهتان را بنویسید