زهر زنبور عسل

زهر زنبور عسل

زهر زنبور عسل

زهر زنبور عسل در طول سالیان متمادی به عنوان یک سیستم دفاعی تکامل یافته است. و این علتی است که چرا هر کسی نمی تواند زنبوردار شود. زهر زنبور عسل مایعی شفاف و بی بو است که 88 درصدآن از آب تشکیل یافته است. که شیمی بسیار پیچیده ای دارد. حداقل 18 جزء و ترکیب فعال دارویی در آن بررسی شده است. شامل آنزیم های متنوع و متفاوت، پپتیدها و آمین ها می باشد.

ملی تین

حاوی پروتئین های کوچک مانند ملی تین است که حدود 50 درصد وزن خشک آن را می سازد. که غشاء سلولی را هیدرولیز می کند. و باعث تغییر تراوایی آن می گردد. و عامل ایجاد درد است. سایر مواد به طور هماهنگ با آن عمل می کنند. مانند هیالورونیداز که باعث تغییر غشاء سلولی است و اجازه می دهد تا زهر به آسانی پخش گردد. سایر اجزاء می توانند موجب خفگی در فرد گزیده شده گردند.

سایر پپتیدهای موجود

آپامین، آدولاپین، فسفولیپاز (این آنزیم باعث تخریب و کاهش فسفولیپد غشاء سلولی میگردد و همچنین موجب کاهش فشار خون شده و از انعقاد خون جلوگیری می کند. همینطور باعث انقباض ماهیچه های صاف و اختلالات سلولی می گردد)،هیستامین، دوپامین، نورآدرنالین و غیره می باشد.

داروی اپی نفرین

معمولا در عضله قسمت بیرونی ران تزریق می شود که موجب تنگی رگ های خونی و باز شدن مسیرهای ورود هوا به ریه می گردد. به همین دلیل اکثر افراد حساس با خود این سوزن را به همراه دارند.

کاربرد زهر زنبور

برای درمان آماس کیسه های مفصلی و التهاب تاندون، درمان فشار خون بالا و تنگی نفس و آسم، برای درمان جای زخم و سوختگی، درمان اگزما، درمان کاهش شنوایی …. البته مدارک علمی که درمان های ذکر شده را اثبات کند وجود ندارد.

زهر زنبور

جمع آوری

برای جمع آوری زهر، یک صفحه شوک – الکتریکی شیشه ای معمولا بر روی تخته پرواز کندو قرار داده می شود. با دریافت شوک، زنبور شیشه نازکی که دستگاه را پوشانده است، نیش می زند. و چون نیش خود را از دست نمی دهد به راه خود ادامه می دهد. زهر به روی شیشه می ماند و خشک می شود. و سپس زهر تحت شرایط بهداشتی تراشیده شده و صفحه شوک در ورودی کندوی دیگر قرار داده می شود.  اگر صفحه شوک به مدت طولانی رها شوند کلنی حالت بسیار دفاعی به خود می گیرد.

علاقه به زنبور درمانی (شاخه ای از درمان طبیعی با استفاده از محصولات زنبور) در سال های اخیر افزایش یافته است. بنابراین قیمت زهر زنبور نیز رشد کرده است. متاسفانه مدارک علمی برای اثربخشی آن به تایید نرسیده است. حمع آوری زهر شاخه تخصصی زنبورداری است. اما می تواند حاشیه پر درآمد یا فعالیت اصلی باشد. می توان از شرکت کانادایی که آدرس آن در زیر آورده شده مشاوره گرفت.

www.beevenom.com

ترکیبات شیمیایی موجود در زهر زنبور عسل کارگر:

ترکیبات زهر زنبور عسل

Ali, M. A. A. S. M. (2012). Studies on bee venom and its medical uses. Int J Adv Res Technol, 1(2), 69-83

/Studies_on_Bee_Venom_and_Its_Medical_Use-1.pdf

Khalil, A., Elesawy, B. H., Ali, T. M., & Ahmed, O. M. (2021). Bee venom: From venom to drug. Molecules, 26(16), 4941

https://doi.org/10.3390/molecules26164941

Wehbe, R., Frangieh, J., Rima, M., El Obeid, D., Sabatier, J. M., & Fajloun, Z. (2019). Bee venom: Overview of main compounds and bioactivities for therapeutic interests. Molecules, 24(16), 2997
 
 
Benton, A. W., Morse, R. A., & Stewart, J. D. (1963). Venom collection from honey bees. Science, 142(3589), 228-230
 
 
Oršolić, N. (2012). Bee venom in cancer therapy. Cancer and metastasis reviews, 31, 173-194
 

دیدگاهتان را بنویسید