نان زنبور عسل چیست؟

نان زنبور عسل

نان زنبور عسل (زنبورهای چطور آن را درست می کنند)

در یک روز گرم، هزاران کارگر در جستجوی غذا، کندو را ترک می کنند. ما می دانیم که زنبورهای عسل شهد را جمع آوری می کنند اما به گرده نیز نیاز دارند. اما گرده تازه زمانی که برای ماه ها در کندو نگهداری شود فاسد می گردد و هضم آن دشوار است. این مشکل به راحتی حل می شود – زنبورها با استفاده از گرده خام نان زنبور عسل درست می کنند. پس از تکمیل فرآیند، نان زنبور عسل مغذی، پایدار و به راحتی برای اعضای کلنی قابل هضم است.

نان زنبور چیست؟

نان زنبور عسل از گرده تهیه می شود اما بیشتر این هاست. در واقع نان زنبور حدود 75 درصد گرده مخلوط با شهد، عسل و بزاق است.

بزاق زنبورهای عسل پر از آنزیم است. بزاق و آنزیم های اضافه شده باعث ایجاد باکتری های پروبیوتیک و مخمرهایی می شوند که پروتئین گرده را به شکل قابل هضم تجزیه می کنند. هر گیاه دارای گرده کمی متفاوت است – بنابراین به طور طبیعی ترکیب شیمیایی نان زنبور متفاوت خواهد بود. حاوی بسیاری از عناصر ماکرو و میکرو مانند: آهن، سلنیوم، روی، پتاسیم، فسفر، کلسیم، منیزیم و غیره است.

این در واقع چیز خوبی است زیرا به رژیم غذایی زنبور عسل تنوع می بخشد. در درجه اول توسط زنبورهای پرستار مصرف می گردد. در غیر این صورت، پرستاران بدون این ماده غنی از پروتئین قادر به تولید غذا برای نوزادان نخواهند بود.

گرده زنبور عسل

فرآیند تهیه نان زنبور با جمع آوری گرده شروع می شود. گرده گل ها توسط کارگر جستجوگر از گل های زیادی جمع آوری می گردد. گرده گل علاوه بر پروتئین حاوی مواد معدنی و ویتامین ها نیز می باشد. اما همه گرده های گیاهان به یک اندازه مغذی نیستند. ترکیبات شیمیایی از گیاهی به گیاه دیگر بسیار متفاوت است.

خوشبختانه، زنبورها گرده را از انواع مختلف گیاهان جمع آوری می کنند. گیاهانی که به گرده افشانی حشرات متکی هستند اغلب گرده‌ای سنگین‌تر و چسبناک تولید می‌کنند. سایر گیاهان دارای دانه های گرده کوچک سبک وزن هستند. وقتی همه این منابع دوباره در کندو با هم مخلوط شوند، کلنی رژیم پروتئین کامل تری دارد. کارگری که در جستجوی گرده است روی یک گل فرود می آید. برخی از دانه ها توسط الکتریسیته ساکن به موهای بدن حشره جذب می شوند.

او همچنین از قسمت های دهان و پاهای خود برای جمع آوری گرده گل استفاده می کند. با کمی شهد و/یا بزاق مخلوط می شود تا گلوله های کوچکی تشکیل گردد. سپس گلوله ها روی موهای سفت کوربیکولا فشار داده می شوند. کوربیکولا در پاهای عقب کارگران یافت می شود. این ساختار بخشی از بدن زنبور عسل به نام “سبد گرده” است. میانگین بار گرده یک زنبور ممکن است تا 35 درصد وزن بدن او باشد – به طور متوسط حدود 15 میلی گرم

تعداد دانه های مورد نیاز برای ساخت محموله گرده بسیار متفاوت است. تنوع زیادی در اندازه دانه های گرده تولید شده توسط گل های مختلف وجود دارد.

نان زنبور عسل

چرا زنبورهای عسل نمی توانند گرده تازه بخورند؟

همانطور که زنبورهای جوینده ما با سبدهای رنگارنگ گرده گل در هوا پرواز می کنند، او باید خسته و گرسنه شود. ممکن است فکر کنید او برای یک میان وعده توقف می کند. با این حال، کارگران شهدآور گرده نمی خورند. متأسفانه آنها حتی اگر بخواهند نمی توانند این گرده خام را هضم کنند

 دانه ها پوشش بیرونی بسیار سختی دارند – این امر رسیدن به قسمت مغذی را بسیار دشوار می کند. همچنین زنبورهای مسن نمی توانند غلات خام را بخورند. برخلاف پرستاران ، آنها فاقد آنزیم های پروتئولیتیک مورد نیاز برای هضم هستند

تصویر گرده تخمیر شده زنبور عسل با رنگ های مختلف در سلول های لانه زنبوری.

چگونه گرده به نان زنبور تبدیل می شود؟

با رسیدن به کندو، کارگر با سبدهای گرده پر به دنبال حجره یا سلول می گردد. معمولاً یک سلول در نزدیکی لانه بچه‌ها انتخاب می‌گردد، اگرچه می‌توان از بخش‌های دیگر کندو برای ذخیره‌سازی استفاده کرد. گلوله ها در یک سلول لانه زنبوری تخلیه می شوند.

زنبور جوینده سخت کوش برای باری دیگر به میدان باز می گردد. برای مدتی، زنبورهای خانگی (بزرگسالان – هنوز به عنوان شهدآور کار نمی کنند) برای بازرسی سلول می آیند. آنها از سر خود برای بسته بندی محتویات سلول استفاده می کنند. این کار هر گونه حباب هوا را از بین می برد. کمی بیشتر شهد و بزاق حاوی آنزیم به گرده سلول اضافه می شود.

زنبوران شهدآور دیگر برمی‌گردند و گرده بیشتری به سلول اضافه می‌کنند تا زمانی که سلول پر شود. یک سلول منفرد ممکن است حاوی رنگ های مختلف از گرده گیاهان مختلف باشد. همانطور که آنزیم های اضافه شده با گرده واکنش می دهند، فرآیند تخمیر اتفاق می افتد. این کار دانه های گرده را برای هضم راحت تر تجزیه می کند.

این فرآیند، گرده‌های خام را که چندان قابل هضم نیستند، تبدیل به یک منبع پروتئینی می‌کند که به خوبی ذخیره می‌شود و می‌توان از آن به عنوان منبع غذایی استفاده کرد. به عنوان آخرین مرحله، یک پوشش سبک از عسل روی سطح گرده تخمیر شده پخش می گردد. به همین دلیل است که گرده های ذخیره شده اغلب سطحی براق دارند.

نحوه استفاده از نان زنبور

رشد و رفاه کندو به نسل جدید قوی و سالم وابسته است. زنبورهای پرستار که هنوز شروع به شهدآوری نکرده اند وظیفه پرورش نوزادان را بر عهده دارند. پرستاران از نان زنبور عسل ذخیره شده در سلول های لانه زنبوری استفاده می کنند. این ماده غنی از پروتئین با ترشحات غده ای مخلوط می شود تا غذای بچه ها درست شود. لاروهای مسن تر ممکن است از  نان زنبور نیز با ذرات گرده کوچک تغذیه شوند.

آیا نان زنبور برای شما مفید است؟ ما می دانیم که نان زنبور برای سلامتی و رفاه کلنی ضروری است. اما در مورد سلامت انسان چطور؟ آیا می توانیم نان زنبور  بخوریم؟

برخی از مطالعات می گویند بله. گزارش شده است که ترکیبی از پروتئین ها، اسیدهای آمینه ضروری، اسیدهای چرب امگا و قندهای ساده، ارزش غذایی بالایی دارد. نان زنبور را “آمبروسیا” (غذای خدایان) می نامند. بنابراین برخی افراد گرده گل و نان زنبور را به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود مصرف می کنند.

آنها معتقدند این یک محصول طبیعی است که سلامتی را ارتقا می دهد. آیا زنبورها دنبال چیزی هستند؟ شاید. این دلیل دیگری است که مردم از خوردن شان زنبور لذت می برند. اغلب حاوی گرده تخمیر شده است.

از آنجایی که زنبورهای عسل می توانند گرده خام را به نان زنبور عسل تبدیل کنند (یک منبع پروتئین ذخیره سازی طولانی مدت پایدار) – آنها قادر به زنده ماندن در زمستان خواهند بود. این پروتئین ذخیره شده برای شروع نسل بعدی نوزادان در اواخر زمستان استفاده خواهد شد.

به همین ترتیب، شهد تبدیل به عسل می گردد – (به لطف بزاق زنبور عسل)، کلنی راهی برای جمع آوری منابع غذایی تازه و ماندگاری طولانی آنها دارد. بره موم، ژل رویال، موم زنبور عسل و سایر محصولات زنبور عسل تولید شده یا تغییر یافته، همگی به سلامت کندو کمک می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید