موم زنبور عسل برای محافظت چرم

موم زنبور عسل برای چرم

موم زنبور عسل برای چرم ( دست ساز)

برای صدها سال، صنعتگران به قدرت استفاده از موم زنبور عسل را برای تمیز کردن چرم پی برده اند. موم زنبور عسل چه به عنوان کمکی در خلق محصولات جدید و چه برای دادن جان و درخشش به محصولات قدیمی مورد علاقه، شما را ناامید نخواهد کرد. از سطح چرم محافظت می کند و ظاهر جدید و براقی به آن می بخشد. بهتر از همه، شما می توانید خودتان آن را در خانه درست کنید.

چرم از پوست حیوانات ساخته شده و نیاز به مراقبت ویژه دارد. چرم ماده رایجی است که برای ساختن همه چیز از زین اسب گرفته تا کفش، کیف پول، کمربند و موارد دیگر استفاده می گردد. یک ماده محکم برای بسیاری از مصارف عالی است.

البته چرم به گونه ای تهیه می شود که به حفظ استحکام آن برای مدت طولانی کمک می کند. اما، تمام چرم ها نیاز به تمیز کردن دوره ای دارند وگرنه خشک می شوند و حتی ترک خواهند خورد. رزین کاج، روغن کاد و پیه گاو نیز از محافظ‌های رایج چرم هستند. برخی از اولین افرادی که از ویژگی های موم زنبور عسل برای چرم استفاده کردند، مهاجران، چوب بران و تله گذاران بودند. آنها باید از خیس شدن پاهای شان جلوگیری می کردند.

علاوه بر این، موم به حفظ رطوبت طبیعی چرم کمک می کند و به جلوگیری از خشکی بیش از حد و ترک خوردنش کمک می کند. همچنین در ساخت وسایل چرمی مفید است.

مواد لازم:

 کره شی

 روغن بادام شیرین

 روغن نارگیل

موم زنبور عسل

کره شی:

 کره شی یک محصول طبیعی است که از مغز درخت شی تهیه می شود. این درخت در آفریقا یافت شده و ساکنان آن قرن‌ها از کره غنی از مغز آجیل به روش‌های مختلف استفاده می‌کنند. شیی به مرطوب کردن قطعات چرم قدیمی کمک می کند. همچنین معمولاً در محصولات محافظ پوست انسان استفاده می شود. من از آن در بادی موم زنبور عسل و همچنین این مرطوب کننده صورت خانگی استفاده می کنم

روغن بادام شیرین

 روغن بادام شیرین غنی است اما به اندازه برخی روغن های مایع چرب نیست. این باعث می شود سهم خوبی برای مراقبت از چرم داشته باشد. همچنین به خوبی جذب سطح چرم می شود. در صورت تمایل می توانید به جای آن از روغن زیتون استفاده کنید.

روغن نارگیل روغن نارگیل به راحتی در دسترس است – این روزها تقریباً در همه جا می توانید آن را خریداری کنید. در این دستور به نرم شدن موم زنبور عسل کمک می کند و کار با آن را آسان می کند. به تنهایی بهترین محصول برای مراقبت از چرم نیست – عضو خوبی از تیم است

موم زنبور عسل

موم زنبور عسل از زنبورهای عسل به دست می آید. برای ایجاد ساختار لانه زنبوری که به خانه آنها تبدیل می شود، تولید و استفاده می گردد. خوشبختانه، آنها به اندازه کافی آن را تولید می کنند. موم زنبور عسل به هزاران روش در داخل و اطراف خانه های ما استفاده می گردد. برای خرید در اشکال مختلف موجود است. اگر موم خام را از یک زنبوردار محلی خریداری می کنید، حتما موم خود را به درستی تمیز کنید

این روش تهیه یک فرم با قوام متوسط از پولیش چرم را می سازد. خوب است که مقدار و نسبت مواد تشکیل دهنده را آزمایش کنید.

اگر متوجه شدید که می‌خواهید پولیش نرم‌تری داشته باشید، دوباره مواد خود را ذوب کنید و کمی روغن بادام شیرین یا روغن نارگیل اضافه کنید. برای یک مخلوط سفت تر، باید کمی بیشتر موم زنبور عسل اضافه کنید. می توانید کمی فرمولاسیون را تغییر دهید.

موم زنبور عسل برای چرم

نحوه استفاده از موم زنبور عسل روی چرم

یکی از زیبایی های استفاده از چنین محصولاتی روی چرم این است که برای انجام کار به مقدار زیادی از آن نیاز نیست. حتی مقادیر کم به درستی اعمال می شود می تواند پایانی بادوام داشته باشد. همچنین، من ایده استفاده از یک محصول طبیعی را به جای محصولات حاوی پارافین و سایر فرآورده های نفتی دوست دارم.

 از تمیز بودن سطح چرم اطمینان حاصل کنید. قبل از ادامه، هرگونه کثیفی یا گلی را پاک کنید. به همین ترتیب سطح چرم باید خشک و گرم شود – یا حداقل سرد نباشد. برای اینکه مخلوط موم و روغن روی سطح چرم کار کند، باید چرم حداقل دمای اتاق را داشته باشد. هنگامی که از موم زنبور عسل برای ضد آب کردن چکمه های مزرعه قدیمی خود استفاده می کنم، در واقع چکمه را قبل از کار کردن با مخلوط روی چرم کفش گرم می کنم. از یک تکه نرم کوچک حوله یا پارچه تمیزکننده استفاده کنید و مقدار کمی نرم کننده چرم موم زنبور عسل را روی سطح بمالید

 حرکات دایره ای ملایم به کار مواد در داخل کمک می کند. اجازه دهید تا برای چند دقیقه (15 یا بیشتر) بماند، سپس از یک پارچه نرم تمیز برای پاک کردن محصول اضافی استفاده کنید. این یک لایه نازک از موم زنبور عسل بر روی سطح باقی می‌گذارد تا از دانه و بافت چرم محافظت، نرم و حالت‌دهی کند

. برای مبلمان چرمی بهترین گزینه نیست همانطور که موم زنبور عسل مانند یک محافظ چرم فوق العاده است، بهترین محصول برای استفاده در مبلمان چرمی نیست. من هم به همین دلایل از آن روی صندلی ماشین استفاده نمی کنم. روغن کاری کافی برای جلوگیری از سخت شدن چرم در اکثر موارد فراهم می کند. اما، روی سطوح مبلمان بزرگ، می تواند احساس سفت و مومی مانند صندلی، کاناپه و غیره داشته باشد. برای این اهداف، یکی از محصولات تجاری که به طور خاص برای چرم ترکیب شده است، انتخاب بهتری خواهد بود.

موم زنبور عسل برای چرم

مواد لازم

1/4 فنجان موم زنبور عسل (57 گرم)

2 قاشق غذاخوری کره شی (27 گرم)

1/4 فنجان روغن نارگیل (54 گرم)

2 قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین (28 گرم)

روش تهیه:

کره شی و موم زنبور عسل را به آرامی در یک دیگ بخار یا ظرف مشابه ذوب کنید.

کره شی و موم زنبور عسل را به آرامی در یک دیگ بخار یا ظرف مشابه ذوب کنید. روغن نارگیل را اضافه کنید (بسته به دما ممکن است جامد یا مایع باشد)

روغن بادام شیرین را اضافه کنید و مواد را با هم مخلوط کنید. در یک ظرف دهان پهن بریزید و بگذارید خنک شود.

یادداشت * موم زنبور عسل و کره شیی بهتر است به آرامی در یک دیگ بخار ذوب شوند. اگر از هر روش دیگری استفاده می کنید، به آرامی ادامه دهید و مراقب مواد تشکیل دهنده خود باشید. * این دستور ساده برای نرم کننده چرم موم زنبور عسل برای بسیاری از انواع اقلام چرمی عالی است اما من روی مبلمان چرمی آن را استفاده نمی کنم.

موم زنبور عسل برای چرم

دیدگاهتان را بنویسید