چاره زنبور کارگر تخمگذار

زنبور کارگر تخمگذار

چاره زنبور کارگر تخمگذار در کندو

کلنی زنبور عسل یک سازمان اجتماعی است که به حفظ کندو اختصاص داده شده است. گاهی اوقات، این تلاش برای بقا می تواند برای زنبورداران مشکل ساز گرددد. هنگامی که یک کلنی برای مدتی بدون نوزاد است، برخی از زنبورهای کارگر شروع به تخم گذاری می کنند. این زنبورهای کارگر تخمگذار نمی توانند کلنی را نجات دهند. با این حال، آنها از طریق درون های که تولید می کنند به گسترش ژنتیک خود در منطقه کمک می نمایند.

زنبوران کارگر تخمگذار در کلنی زنبور عسل

دو نوع زنبور ماده در کلنی وجود دارد. که به عنوان کارگران و ملکه شناخته می شوند. از نظر فیزیکی، آنها ویژگی های مشترک زیادی حداقل در ابتدای زندگی خود دارند. اما کارگران افراد باروری نیستند. آنها نمی توانند جفت گیری کنند و تخم های بارور شده را برای رشد به نسل بعدی کلنی بسپارند.  کلنی زنبور عسل سالم به تولید پیوسته زنبورهای کارگر جدید در طول فصل گرم وابسته است. چرخه زندگی زنبور عسل خیلی طولانی نیست. زنبورهای پیر هر روز می میرند و اعضای جدید باید در دسترس باشند تا جای آنها را بگیرند.

زمانی که لارو زنبور کارگر از سن 4 تا 5 روز گذشت، پرورش ملکه بعید می شود. لاروهای پیرتر ملکه با کیفیت خوب تولید نمی کنند. وجود تخم‌های بارور شده تازه یا لارو بسیار ریز برای ملکه‌های زنبور عسل با کیفیت بالا ضروری است. حتی در بهترین شرایط، تعویض ملکه زنبورها تنگنای زمانی دارد.

بسیاری از چیزها ممکن است در این فرآیند اشتباه پیش برود و منجر به ایجاد یک کندوی بدون ملکه و بدون هیچ منبعی برای تولید آن شود. اگر زنبوردار بازرسی های معمول کندو را انجام دهد و مشکل را زود تشخیص دهد، کلنی ممکن است با اهدای یک ملکه جدید خریداری شده نجات یابد. یا اگر زنبوردار به کندوی دیگری دسترسی داشته باشد، یک قاب تخم تازه ممکن است منابع مورد نیاز کلنی را در اختیارش قرار دهد.

چرا زنبور کارگر تخمگذار زیاد می شوند؟

فرومون ها پیام رسان های شیمیایی هستند که برای ارتباط بین زنبورهای عسل استفاده می گردند. آنها را به عنوان هورمون های خارجی در نظر بگیرید. آنها پیام هایی را در مورد وضعیت کندو به اعضای کلنی ارسال می کنند. زمانی که هیچ نوزاد زنبور در کندو رشد نمی کند، همه چیز شروع به تغییر می کند. با این کمبود فرومون های کارگر و تا حدی فرومون های ملکه باعث ایجاد تغییرات در کلنی می شود.

در عرض سه هفته بدون بیرون آمدن نوزاد ، برخی از کارگران شروع به تخم گذاری می کنند. این زنبورها دارای تخمدان هایی هستند که قادر به تولید تخم می باشند. با این حال، از آنجایی که کارگران قادر به جفت گیری نیستند، تخم ها بارور نبوده و به درون (نر) تبدیل می شوند.

چگونه بفهمیم که در کندوی با زنبوران کارگر تخمگذار داریم؟

چندین ویژگی از یک کلنی کارگر تخمگذار وجود دارد که به راحتی قابل شناسایی است.

نداشتن ملکه

بدون نوزاد کارگر

درصد بسیار بالایی از سلول های درون ها روی شانه

 با نبود تولید کارگر، جمعیت کندو در طول زمان کاهش می یابد. همچنین، خواهید دید که کندو دارای درصد بالایی زنبور نر در داخل آن است.

نوزادان درون پراکنده

وقتی ملکه‌ای تخم‌های درون می‌گذارد، آن‌ها را در سلول‌های بزرگ‌تر به اندازه درون قرار می‌دهد. با این حال، زنبورهای کارگر تخم های خود را در سلول های نوزادان کارگر معمولی می گذارند. به طور معمول، نوزادان درون به صورت دانه های در امتداد لبه‌های لانه نوزادان جای داده می گردند. نوزادان درون تولید شده توسط کارگران تخمگذار پراکنده می باشند. چندتایی سلول نر یا حتی تکی، اینجا و آنجادیده می شود.  بخش زاد و ولد این کلنی در مقایسه با بخش سازمان یافته یک کلنی معمولی در هرج و مرج است.

مشاهده چندین تخم در یک سلول زنبور کارگر روال است. کارگران بدون شکم مخروطی بلند ملکه می باشند. تخم‌ها اغلب در کنار دیواره سلولی قرار می‌گیرند که به پایین متصل می‌شوند. نوزادان زنبور کارگر سازماندهی نشده به نظر می رسند. همگی از نسل درون ها با درپوش های گنبدی شکل هستند. اما، به جای جمع شدن در کنار هم با سنین نزدیک هم ، اینجا و آنجا پراکنده اند.

زنبور کارگر تخمگذار یا ملکه جدید؟

تیزبین باشید، بسیاری از زنبورداران جدید از یافتن چند سلول دارای بیش از یک تخم نگران شده اند. آنها از بدتر شدن می ترسند و فکر می کنند که کلنی آنها مشکل بزرگی دارد. در برخی موارد همه چیز خوب است و نیازی به وحشت نیست.

یک ملکه جدید یا ملکه ای که برای مدتی از تخمگذاری باز ایستاده است ممکن است در سلول چندین تخم بگذارد. اما این رفتار به سرعت برطرف می شود. در چند روز دیگر تخمگذاری به طور عادی پیش می رود.

چاره زنبور کارگر تخمگذار در کندو

زنبورداران از چندین استراتژی در برخورد با کندوی کارگر تخمگذار استفاده می کنند. به طور معمول، زنبوردار ملکه جدیدی به کندو اهداء می کند.

با این حال، هنگامی که کندو به وضعیت معینی از بدون ثبات رسید. اغلب ملکه جدید پذیرفته نمی گردد. کارگران تخمگذار ملکه جدید را خواهند کشت

آیا می توانید کارگران تخمگذار را حذف کنید؟

 چرا نمی توانید به سادگی کارگران تخمگذار را از کندو خارج کنید؟

 یافتن آنها تقریباً غیرممکن است، آنها دقیقاً شبیه زنبورهای دیگر هستند. تنها راه برای شناسایی یک کارگر تخمگذار دیدن او در فرآیند تخمگذاری است. در واقع، آنها ممکن است مانند خواهرانشان کندو را برای یافتن شهد ترک کنند. به یاد داشته باشید، شما یک کارگر تخمگذار ندارید – شما چندین یا چندتایی دارید.

با یک کلنی دارای ملکه قوی یکی کنید

 یکی از بهترین روش ها برای چاره جویی کندوی کارگر تخمگذار یکی کردن آن با کلنی دارای ملکه قوی است. آنها را با کلنی کوچک دیگری یکی نکنید. آنها ممکن است آن ملکه را هم بکشند.

با ترکیب این دو کندو به روش روزنامه یا موارد مشابه، زنبورها همه چیز را چاره می کنند. اعضای کلنی قوی در عرض چند روز یا بیشتر کارگران مزاحم را مرتب و نظم را برقرار می کنند. ، سپس در صورت تمایل می توانید کلنی را به 2 قسمت بخش کنید و به یکی از آنها یک ملکه جدید بدهید.

به کندو چندقاب نوزاد سلول باز بدهید اگر زنبوردار کندوهای دیگری با چند قاب نوزاد برای اشتراک گذاری داشته باشد، تکنیک افزودن نوزاد باز به کلنی ارزش امتحان کردن را دارد.

به مدت 3 هفته هر هفته یک قاب از نوزادان کارگر (لارو) به آنها بدهید. فرمون های حاصل از نوزادان کارگران تخمگذار را سرکوب می کند. در هفته سوم، کلنی ممکن است شروع به ساخت سلول های ملکه کند. وقتی این اتفاق افتاد، می توانید جلو بروید و به آنها یک ملکه جفت خورده بدهید. یا، اگر جمعیت کلنی هنوز خوب است – شاید اجازه دهید آنها زنبور ملکه خود را پرورش دهند.

تکاندن کارگر تخمگذار

برخی از زنبورداران با تکان دادن تمام زنبورها از کندو در حدود 100 فوت یا بیشتر دورتر از کندو موفق شدند. تصور این است که زنبورهای نوزاد بالغ کارگران تخمگذار هستند و نمی توانند راه خانه خود را پیدا کنند. با این حال، کارگران تخمگذار گاهی اوقات شهدآور هستند. این روش ممکن است همیشه کارساز نباشد.

نکات نهایی

 اگر شما یک زنبوردار هستید که کندوهایی در حیاط خلوت یا اطراف خود دارید، می توانید از هر یک از این تکنیک ها استفاده کنید. داشتن کندوی دیگر برای یکی کردن آنها یا به اشتراک گذاشتن نسل از آنها کلیدی است. گاهی زنبورداران محلی یک قاب نوزاد را به زنبوردار دیگری که نیازمند است می فروشند. این یک دلیل دیگر برای تلاش برای یافتن دوستان زنبوردار است.

هر روشی که برای برخورد با کارگران تخمگذار خود انتخاب می کنید، این را در نظر داشته باشید. به کلنی های خوب خود در تلاش برای نجات یکی که مشکل دارد آسیب نزنید. اگر قبل از اینکه متوجه شوید جمعیت کندو مشکل دار بسیار کم بود، رها کردن آن احتمالاً بهترین گزینه باشد.

زنبور کارگر تخمگذار

دیدگاهتان را بنویسید