محصولات زنبور عسل در یک نگاه

محصولات زنبور عسل

محصولات زنبور عسل: بررسی مزایا

وقتی به زنبورها فکر می کنیم ناخودآگاه به فکر عسل فکر می افتیم ؟ اما زنبورها طیف وسیعی از محصولات را ارائه می دهند. سال هاست که مردم از فرآورده های زنبور عسل در طب سنتی استفاده می کنند. حتی امروز، ما به مزایای سلامتی احتمالی آنها علاقه مند هستیم. چه زنبوردار باشید و چه از طرفداران زنبور عسل، می توانید در مورد دنیای محصولات زنبور عسل اطلاعات بیشتری کسب کنید.

کشف دنیای متنوع محصولات زنبور عسل

انسان ها سابقه طولانی در تعامل با زنبورهای عسل دارند. چه کسی می داند چگونه برای اولین بار متوجه شدند که عسل برای خوردن خوب است. اما، آنها قطعا آن را انجام دادند. عسل امروزه محصول محبوبی است که توسط زنبورها ساخته می شود. با این حال، عسل در طیف محصولاتی که از زنبورهای عسل دریافت می‌کنیم، نقشی جزئی دارد.

انواع فرآورده های زنبور عسل

در اینجا برخی از چیزهایی است که زنبورها ارائه می دهند: عسل، موم زنبور عسل، گرده زنبور عسل، زهر زنبور عسل هوا درمانی کندو، بره موم و ژل رویال عسل

 ما باید با عسل شروع کنیم زیرا آشناترین محصول کندو است. زنبورهای کارگر شهد گیاهان را برای تولید عسل برای غذای زمستانی جمع آوری می کنند. آنها آنقدر کار فوق العاده انجام می دهند که زنبورداران بتوانند عسل اضافی را بدون آسیب رساندن به کلنی برداشت کنند. انواع مختلفی از عسل وجود دارد که رنگ و طعم آنها متفاوت است. علاوه بر عسل مایع معمولی، برخی افراد عاشق خوردن عسل در شانه هستند. هر دو شکل عسل محصولات ارزشمندی هستند که زنبوردار می تواند از آن استفاده کند و بفروشد.

محصولات زنبور عسل

موم زنبور عسل:

ارزشش بیشتر از عسل است؟

 موم خام زنبور عسل نیز از کندوها جمع آوری می شود. زنبورهای عسل از غدد روی بدن خود موم تولید می کنند تا لانه زنبوری بسازند. این ساختار خانه آنها را تشکیل می دهد و برای نگهداری مواد غذایی استفاده می شود. موم طبیعی غیر سمی است و برای ایجاد بسیاری از مواردی که ما از آنها لذت می بریم استفاده می شود.

از شمع های مومی گرفته تا لوازم آرایشی و حتی پولیش مبلمان، موم زنبور عسل یک محصول با ارزش زنبور عسل است

موم زنبور عسل ضد باکتری است و خاصیت مرطوب کنندگی دارد. برای استفاده در لوازم آرایشی بسیار محبوب است زیرا به عنوان یک ماده کم تحریک کننده در نظر گرفته می شود. به همین دلیل است که موم زنبور عسل اغلب یک جزء در فرمولاسیون مراقبت از پوست می باشد.

 در حالی که می توانید موم زنبور عسل را بخورید، معمولاً محصولی برای کاربرد خارجی در نظر گرفته می شود. با این حال، کسانی عاشق خوردن عسل با شانه هستند.

گرده زنبور عسل

زنبورها گرده خام گیاهان گلدار را جمع آوری کرده و به عنوان نان زنبور عسل در کندو ذخیره می کنند. این منبع پروتئین برای پرورش نوزادان مورد نیاز است. مردم همچنین از خوردن مکمل های گرده خام لذت می برند. و برای گرده زنبور عسل با کیفیت بالا قیمت خوبی می پردازند

 بسیاری بر این باورند که مصرف گرده زنبور عسل فواید تغذیه ای دارد. این یک ماده غنی از پروتئین با ویتامین ها، مواد معدنی، کربوهیدرات ها و اسیدهای آمینه ضروری است.  ترکیب شیمیایی آن بسته به منبع گیاهی متفاوت است.

زهر زنبور عسل

برای درمان برخی از افراد برای رفع حساسیت نسبت به نیش زنبور، تحت نظر پزشک از زهر زنبور عسل استفاده می شود. با گذشت زمان، احتمالا منجر به واکنش کمتری نسبت به نیش گردد. از دیگر کاربردهای زهر زنبور عسل می توان به دارویی برای تسکین درد آرتریت اشاره کرد. طرفداران این عمل سوگند یاد می کنند که سم درمانی منظم به کاهش برخی از علائم دردناک کمک می کند.

هوا درمانی کندو

 استفاده از هوای کندوی عسل برای درمان تا حدودی یک موضوع تازه در ایالات متحده است. در برخی کشورها مانند آلمان، مجارستان و اتریش، مردم بر این باورند که استنشاق هوای کندو می تواند فوایدی برای سلامتی داشته باشد. شاید باعث تسکین بیماری های مختلف تنفسی (آسم، برونشیت و غیره) شود. به دلیل کمبود داده های علمی، تحقیقات بیشتر ضروری است.

بره موم

یکی از چیزهایی که زنبورها برای کندوهای خود جمع آوری می کنند، رزین گیاهی (شیره و صمغ) درختان سوزنی برگ و مخروطیان است. این رزین با آنزیم های بزاق مخلوط شده و بره موم یا چسب زنبور عسل نامیده می شود.

زنبورها از بره موم برای ضد عفونی کردن داخل کندو استفاده می کنند و هر شکاف و درز را می بندند. زنبورداران بره موم را از کندوهای خود جمع آوری کرده و به افرادی که علاقه مند به مزایای سلامتی آن هستند می فروشند

 بره موم زنبور عسل دارای خواص ضدباکتریایی، ضد قارچی و ضد ویروسی است. حاوی پلی فنول ها (فلاونوئیدها) است که نوعی آنتی اکسیدان می باشند. بره موم قرن هاست که به دلیل فواید سلامتی احتمالیش مورد استفاده قرار گرفته است. مردم اغلب بره موم را با سایر مواد ترکیب می کنند تا محصولات بهداشتی مختلفی مانند تنتور را بسازند.

ژل رویال

زنبورهای پرستار ژل رویال که سفید یا کرمی است را برای تغذیه نوزادان تولید می کنند همه لاروهای زنبور عسل در چند روز اول ژل رویال مصرف می کنند. لاروهایی که قرار است ملکه زنبور عسل شوند با مقادیر زیادی ژل رویال تغذیه می شوند

 زمانی، مردم بر این باور بودند که ژل رویال تنها ماده ای است که باعث تولید ملکه جدید می شود، اما در سال های اخیر، محققان دریافته اند که تولید ملکه فراتر از ژل رویال است. ما انسان ها گاهی از ژل رویال به عنوان مکمل غذایی استفاده می کنیم. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ژل رویال برای شرایط خاصی فواید درمانی دارد.

 ممکن است به تقویت ایمنی، افزایش استقامت و حفظ سطح کلسترول کمک کند. با این حال، مطالعاتی که به طور قاطع از این ادعاها پشتیبانی کند هنوز در دسترس نیست. شیوه های ماندگار از مردم قرن هاست که از محصولات زنبور مانند عسل، موم زنبور عسل و بره موم به دلیل فواید بالقوه آنها برای سلامتی استفاده می کنند

 خواص دارویی، ضد باکتری و ضد التهابی آنها را به منبع مفیدی برای ارتقاء سلامت و تندرستی تبدیل می کند. با این حال، هنگام استفاده از محصولات طبیعی همیشه خطری وجود دارد. هر کسی ممکن است به هر ماده ای حساسیت یا آلرژی داشته باشد.

برخی افراد حتی به عسل نیز حساسیت دارند! مصرف هر یک از این محصولات برای کاربرد در مراقبت های بهداشتی باید زیر نظر پزشک باشد. برداشت این محصولات از کندو نباید به کلنی های زنبور عسل آسیب برساند. زنبورداران مسئول فقط مازاد آن را بر می دارند و برای زنبورهای خود همه چیزهایی که برای رشدشان نیاز است را قرار  می دهند.

نتیجه

 با استفاده از تمام محصولات زنبور عسل که کندوها می دهند، زنبورداران می توانند جریان درآمدی خود را گسترش دهند. این به جبران برخی از هزینه های مربوط به نگهداری زنبورها کمک می کند. در حمایت از زنبوردار محلی خود دریغ نکنید. شما در حال سرمایه گذاری روی زنبورهای جامعه خود هستید. یک کلنی زنبور عسل مواد مفید زیادی تولید می کند. از یک شیشه عسل شیرین تا داروهای هومیوپاتی – کندو را فراهم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید