زنبور عسل نر {درون}

زنبور نر

حقایق زنبور عسل نر {درون}

در میان هزاران زنبور عسل در یک کلنی، که بیشتر آنها ماده هستند. اما در طول ماه های گرم، احتمالاً صدها زنبور نر را نیز در کندو خواهید یافت. یک زنبور درون نر است. اگرچه آنها هیچ کاری مرتبط با زندگی روزانه کندو انجام نمی دهند، اما نقش مهمی در کلنی دارند. آنها مسئول جفت گیری ملکه های باکره هستند. اگر هیچ نری در دسترس نباشد، ملکه های جدید را نمی توان تولید و جفت کرد، پس کلنی وجود نخواهد داشت.

نقش مهم زنبورهای نر یا درون

زنبورهای بدون سرنشین یکی از اعضای کلنی زنبور عسل هستند که اغلب با بقیه اشتباه گرفته می شود. گاهی اوقات، زنبورداران آنها را به عنوان یک مسئولیت یا “کشیدن منابع مستعمره” در نظر می گیریم. گاهی اوقات زنبورداران جدید به این باور می رسند که وجود آنها در کندو چیز بدی است.

درون ها یکی از اعضای کلنی زنبور عسل هستند که اغلب اشتباه گرفته می شوند. گاهی اوقات، زنبورداران آنها را به عنوان یک پشتوانه در نظر می گیریم. و گاهی اوقات زنبورداران جدید به این باورند که وجود آنها در کندو چیز خوبی نیست.

این کاملاً نادرست است چون برای یک کلنی متعادل یا ترازمند، با درون های خوب برای تولید ملکه نشانه سلامتی آن است.

کاری که زنبورهای نر یا درون در کندو انجام می دهند

زنبورهای نر داخل کندو کار زیادی نمی کنند. آنها اساساً استراحت می‌کنند یا می‌خوابند و بیرون می‌گردند و منتظر یک بعدازظهر گرم می مانند تا در پی ملکه‌ها پرواز کنند.

او ممکن است به خود زحمت دهد تا عسل را از یک سلول بچشد یا ممکن است منتظر بماند تا یکی از زنبورهای خانه آن را برای او بیاورد. (می توانم در این مورد چیزی بگویم اما نمی گویم) برخلاف زنبورهای کارگر، درون ها هیچ کاری در کندو انجام نمی دهند. آنها گرده یا شهد را جستجو نمی کنند. آنها هیچ شغلی در داخل کلنی مانند پرورش نوزاد ، مراقبت از ملکه یا کمک به تولید عسل انجام نمی دهند.

زنبورهای نر اغلب با ‌عنوان بی مصرف در نظر گرفته می‌شوند حتی سایر اعضای کلنی زنبور عسل از زنبورهای نر مراقبت می کنند. آنها اغلب در لبه شان نوزادان پرورش می یابند. نرها از تخمک هایی که با مایع اسپرم بارور نشده اند رشد می کنند. چقدر شگفت انگیز است؟ زنبور ملکه می تواند تخم های بارور نشده بگذارد که به زنبورهای بالغ تبدیل می گردند. به این پارتنوژنز می گویند.

زنبور نر

از آنجایی که زنبورهای نر هیچ ماده ژنتیکی از پدر دریافت نمی کنند، زنبورهای نر هاپلوئید هستند. آنها به جای 32 کروموزوم مانند خواهران دیپلوئیدشان 16 کروموزوم دارند. اگر دما خیلی پایین بیاید و خوشه زنبور عسل منقبض گردد، نوزادان زنبور در لبه بیرونی ممکن است سرما بخورند. نسل درون ها اولین کسی است که می میرد

چرا این روش خشن نسبت به زنبورهای نر موجود در کندو پیش گرفته می شود؟ به این دلیل است که در صورت نبود آن ها به راحتی جایگزین می شوند. تولید تعداد بیشتری از آنها در صورت نیاز آسان است.

زنبور درون چطور به نظر می رسد؟

 ما به ندرت زنبورهای نر را در مزرعه می بینیم، اما زنبورداران اغلب می توانند آنها را در طول بازرسی کندو ببینند. آنها اغلب توسط زنبورداران مبتدی با ملکه اشتباه گرفته می شوند. چون اکثر مردم می دانند که ملکه زنبور عسل زنبور بزرگتری است. درون ها به طور قابل توجهی بزرگتر از کارگران ماده هستند.

 با این حال، آنها فاقد شکم نوک تیز بلند ملکه هستند. هنگامی که به دنبال آنها هستید، به دنبال زنبوری با بدن درشت تر و قسمت پشتی گرد باشید. روی این نرها نیش نخواهید دید. کار آن ها حفاظت از کندو نیست. یکی از قابل توجه ترین ویژگی های درون، چشم های درشتی است که بالای سر را می پوشاند. آنها مانند سایر اعضای کلنی دارای 5 چشم هستند. دو چشم بزرگ آنها اهمیت ویژه ای دارد. آنها برای دیدن زنبور ملکه در زمان جفت گیری به بینایی عالی نیاز دارند.

نوزادان درون

 در کندو هنگامی که در اوایل بهار شاهد تولد درون ها هستیم، می دانیم که زمان ازدحام زنبورها فرا می رسد. الگوهای خوب نوزادان درون در واقع نشانه خوبی می باشد این نشان می دهد که کلنی زنبورهای شما به اندازه کافی قوی است که به سمت ازدحام می رود

 درون ها از همان ابتدا به مسیری متفاوت از زنبوران کارگر می روند. از آنجایی که آنها به یک زنبور بزرگتر تبدیل می گردند، به یک سلول نوزاد بزرگتر نیاز دارند. این به آنها فضای بیشتری برای رشد به اندازه کامل را می دهد. قطر سلول آنها کمی بزرگتر است (در عرض) اما باید طولانی تر نیز باشد

 پس از کلاهک گذاری نوزاد که از سطح شانه بیرون زده است. این به نوزادان درون سرپوش دار شکل گنبدی مشخصی می دهد. اینها گاهی با سلول های ملکه اشتباه گرفته می شوند اما از شانه آویزان نمی گردند. زنبورهای کارگر در 21 روز از زمان تخم گذاری به بلوغ می رسند. اما زنبورهای بدون سرنشین از تخم تا بلوغ به 24 روز نیاز دارند.

کنه های واروآ نوزادان درون را ترجیح می دهند

 کنه واروآ قاتل اصلی کندوهای زنبور عسل است. کنه ها در داخل سلول های نوزادان سرپوشیده زنبورهای عسل تکثیر می شوند. کنه ها نوزادان درون را ترجیح می دهند.  چون آنها زمان بیشتری برای تولید مثل کنه ها در داخل سلول نر دارند.

چرا کلنی من این همه درون دارد؟

 در جایگاه طبیعی، نوزادان درون در امتداد لبه شانه نوزادان قرار می گیرند. تعداد درون ها در هر کندو تا حدی توسط ژنتیک تعیین می گردد. با این حال، در بازرسی کندو بایستی بیشتر نوزادان کارگر را نشان دهد. هر کلنی که فقط نوزادان درون را داشته باشد با مشکل بزرگی مواجه شده است. دیدن تنها سلول های درون نشانه نبود زنبور ملکه یا اسپرم تمام شده است. زنبوردار به امید نجات کندو با تهیه کردن ملکه ای جدید باید مداخله کند.

به همین ترتیب، دیدن درصد بالایی از درون ها در کلنی دلیلی برای وحشت کردن نیست، اما برای اطمینان حضور نوزادان کارگر نیز باید به دقت بررسی گردد. تعداد درون ها در یک کلنی بسته به فصل، شرایط آب و هوایی و ژنتیک متفاوت است. دیدن بیش از هزار عد در یک کلنی قوی در بهار غیرعادی نیست.

نقش تولیدمثلی زنبورهای نر

 از سن 10 تا 12 روزگی بالغ و بارور می شوند. جفت گیری زنبور عسل در داخل کندو انجام نمی گردد. در بعد از ظهرهای آفتابی گرم، نرهای بالغ از کندو به دنبال ملکه های باکره پرواز می کنند. به این مناطق که زنبورهای درون در آن جمع می شوند، مناطق تجمع درون ها گفته می شود. این کار در طول فصل جفت گیری ادامه دارد. جفت گیری در هوا در پی ملکه های موجود با چندین نر انجام می گردد

 درون ها با ملکه های باکره نژادهای دیگر جفت می شوند. به عنوان مثال، یک درون ایتالیایی می تواند با یک ملکه کارنیولا جفت گیری کند.

زنبور درون در حال پرواز، ملکه را با هر 6 پا می چسبد. اگر او محل نیش خود را باز کند، آلت تناسلی نر از بین می رود و اسپرم به ملکه وارد می شود. نر فلج شده و به عقب می افتد. به طور متوسط، ملکه در طول پروازهای جفت گیری خود با 12-20 نر مختلف جفت می خورد. این امر باعث افزایش تنوع ژنتیکی می گردد چون نرها از کلنی های مختلف می باشند.

بعد از جفت گیری چه اتفاقی برای زنبورهای بدون سرنشین می افتد؟

بلافاصله پس از جفت گیری در هوا، درون به زمین می افتد و می میرد. درون هایی که موفق به جفت گیری با ملکه نمی شوند به کندو باز می گردند تا یک روز دیگر دوباره امتحان کنند. این کار در طول فصل گرم توسط درون های ناموفق با طول عمر یک یا دو ماه ادامه می یابد.

مرگ زنبورهای نر در پاییز

وای بر زنبور عسل نر که در انجام ماموریت خود یعنی جفت گیری با یک ملکه ناکام باشد. او احتمالا نمی تواند مواد ژنتیکی خود را به نسل بعدی منتقل کند. کلنی زنبور عسل در زمستان نیازی به درون برای جفت گیری با ملکه ها ندارد. پس چرا به آنها غذا بدهند؟

با نزدیک شدن پاییز، درون های باقیمانده از کندو بیرون انداخته می شوند و از ورود دوباره اشان خودداری می گردد.  و آنها می میرند.  فراتر از جفت گیری با ملکه های جدید، وجود درون در کندو ممکن است مزایای دیگری هم داشته باشد که ما احتمالا نمی دانیم. جمعیت درون ها ممکن است در زمان کمبود مواد غذایی کاهش یابد.  و معمولاً از فرصت زمستان گذرانی محروم می شوند.

سوالات متداول درباره زنبورهای درون

 آیا زنبورهای نر در تمام سال در کندو پیدا می شوند؟

بیشتر کلنی ها در تمام سال درون را ندارند. زمانی که یک کلنی زنبور عسل بخواهد نرهای باروری را بزرگ کند، ملکه تخم های بارور نشده می گذارد.

 آیا زنبورهای درون می توانند خود تغذیه کنند؟ آنها وظایفی برای انجام در کندو ندارند. اما درون ها فورا یاد می گیرند که برای غذا گدایی کنند. به این تقسیم غذا بین حشرات، تروفالیکسیس می گویند. درون های قدیمی به التماس ادامه می دهند اما می توانند خودشان از شهد ذخیره شده در سلول ها بخورند.

زنبورهای نر چقدر عمر می کنند؟

درون ها معمولاً در بهار و در طول تابستان تولید می شوند. آنهایی که موفق به جفت گیری با ملکه های باکره می شوند اندکی بعد میرنند. هر کدام که در پاییز در کلنی باقی بماند، معمولاً از کندو بیرون رانده می شود تا بمیرد

 آیا وجود نوزادان درون در کندو باعث جذب کنه می شود؟ نه، تا آنجا که ما می دانیم، حتی اگر کنه ها به سلول های درون باز جذب شوند، وجود نوزادان درون در کندو باعث جذب کنه از خارج کندو نمی گردد.

 آیا زنبورهای عسل نر نیش می زنند؟

 زنبور عسل بدون سرنشین نمی تواند نیش بزند. از آنجایی که نقشی به عنوان نگهبانی کلنی ندارند، نیازی به نیش ندارند

 این زنبور عسل نر بدون نیش، معده عسل و سبد گرده ای مانند زنبور کارگر است، فقط برای جفت گیری طراحی شده است

 چه چیزی زنبورهای نر را می کشد؟

 آنها در رویاروی با بیماری، هجوم کنه های واروآ (و ویروس های ناشی از آن) و شکارچیان مانند سایر اعضای کلنی هستند. به احتمال زیاد درون ها در درگیری با زنبور دیگر نمی میرند. با این حال، کارگران آنها را می کشند یا آنها را از کندو بیرون می اندازند و در پاییز از گرسنگی می میرند

 آیا زنبوردار باید سلول های زنبور نر را در کندو از بین ببرد؟ خیر

دیدگاهتان را بنویسید