نژادهای زنبور عسل

نژادهای زنبور عسل

بهترین نژادهای زنبور عسل کدامند؟

هر زنبورداری می خواهد بهترین نوع زنبور عسل را برای پر کردن کندوهای خود داشته باشد. اما، با چندین گزینه برای بررسی، چگونه می دانید چه زنبوری را انتخاب کنید؟ زنبورداران جدید اغلب در مورد اینکه چه چیزی باید سفارش دهند سردرگم می شوند. انتخاب های شما به دلیل در دسترس بودن تا حدودی محدود خواهد بود. اما، بهترین راه برای تصمیم گیری این است که کمی در مورد هر نوع زنبور یاد بگیرید و از آن بگذرید

در گرفتن این تصمیم مهم زنبورداری، عوامل متعددی باید در نظر گرفته شود. شما کلنی های می خواهید که مولد و مراقبت از آنها آسان باشد، این یک قطعیت است. به طور جدی، چه کسی می خواهد برای زنبوری که به عنوان یک تولید کننده ضعیف شناخته می شود، زمان و پولش را سرمایه گذاری کند. اما تولید تنها یکی از عواملی است که باید در نظر گرفته شود.

صفات مطلوب زنبور عسل

اینها مطلوب ترین صفات هنگام انتخاب زنبور عسل هستند:

مقاوم – سالم

زاینده

خلق و خوی

هر نژاد زنبور عسل به یک اندازه قادر به مقاومت در برابر برخی بیماری ها نیست. در حالی که هر کندویی ممکن است تسلیم بیماری گردد، برخی از آن ها پایدارتر از بقیه خواهند بود. می گوییم این نژادها مقداری مقاومت نشان می دهند – اما آیا این به اندازه کافی بر تصمیم گیری شما تأثیر می گذارد؟

آب و هوای شما نیز ممکن است در تصمیم شما نقش داشته باشد

زنبورهای عسل می توانند در طیف وسیعی از شرایط محیطی زندگی کنند، اما برخی از آنها برای مناطق بسیار سرد مناسب ترند. آیا این بدان معناست که زنبوری از آب و هوای گرم در منطقه سرد شما خواهد مرد؟ اصلا

 اما، برخی از نژادها دارای ژنتیکی هستند که آنها را برای دماهای سرد مناسب تر می کند. در مورد بهره وری چطور؟ همه زنبورها به عنوان حشرات کوچولو شناخته شده اند. با این حال، زنبورداری که امیدوار به تولید عسل است، زنبورهایی را می خواهد که به اندازه کافی عسل تولید می کنند تا به آن سهیم شوند.

 آیا خلق و خوی در کلنی زنبور عسل مهم است؟

 در حالی که برخی از زنبورداران وجود دارند که تمایل زیادی به رفتارهای تند در کندوهای خود دارند، اکثر زنبورداران به کلنی هایی امیدوارند که کمتر تهاجمی باشند و مدیریت آنها آسان باشد. ممکن است پیدا کردن نوع کامل زنبور عسل که تمام خواسته های شما را برآورده کند دشوار باشد. شما باید در مورد عواملی که برای شما به عنوان یک زنبوردار مهم هستند فکر کنید. و در دسترس بودن زنبورها برای خرید نقش مهمی در آنچه در نهایت به دست می آورید ایفا می کند.

چند نژاد زنبور عسل وجود دارد؟

مطالعه حشرات و خویشاوندان آنها جذاب است. کتابی مانند زنبورها در حیاط خلوت شما تنوع زیاد آن ها را در جهان نشان می دهد. من از زنبورهایم برای شناسایی زنبورهای غیرعسلی در حیاط خانه ام استفاده می کنم.

در داخل یک کلنی زنبور عسل معمولی شما 3 نوع زنبور را پیدا می کنید. یک ملکه، هزاران کارگر و درون ها (در ماه های گرم) را می توان یافت که در کندو زندگی می کنند. با این حال، امروز ما به افراد یافت شده در هر کندو اشاره نمی کنیم. بلکه به گونه های زنبور عسل و به طور خاص نژادها و درهم آمیزی زنبور عسل اشاره می کنیم.

گونه زنبور عسل

چند گونه و نژاد زنبور عسل وجود دارد؟

حداقل 7 گونه از زنبورهای عسل در سراسر جهان با زیرگونه های بسیاری یافت می شود. ممکن است اطلاعات متفاوتی در ایم مورد بیابید چون محققان اغلب در مورد اینکه کدامیکی متعلق به کدام هست بحث می کنند. زنبورهای عسل بومی ایالات متحده نیستند. آنها در اصل توسط مهاجران که به کشور جدید آمده بودند آورده شدند.”

اما، ما فقط یک گونه زنبور عسل در ایالات متحده داریم. Apis mellifera (یا زنبور عسل اروپایی – که زنبور عسل غربی نیز نامیده می شود) تنها گونه ای است که در اینجا زندگی می کند. اولین کلنی ها توسط مهاجران به آمریکا آورده شد. این نژاد به نام زنبورهای عسل سیاه آلمانی بود

 هنگام آماده شدن برای سفارش برای اولین کندو، در مورد انواع مختلف زنبورهای عسل که باید در نظر بگیرید خواهید شنید. همه آنها متعلق به گونه Apis mellifera هستند. اما، این نژادهای مختلف زنبورهای عسل – که نژادها، هیبریدها یا گونه‌ها نیز نامیده می‌شوند، می‌توانند با یکدیگر آمیخته شوند. یک راه آسان برای درک این ایده: سگ و گربه 2 “گونه” کاملاً متفاوت هستند – آنها نمی توانند با هم ترکیب شوند. اما، 2 نژاد سگ می توانند جفت گیری کنند و فرزندان تولید کنند.

نژادهای زنبور عسل می توانند برای تنوع ژنتیکی آمیخته شوند

محققان اغلب دو یا چند نژاد مختلف از زنبورهای عسل را به طور عمدی با هم تلاقی می‌کنند. در واقع، این طور شد که برخی از محبوب ترین گونه ها به وجود آمدند. پرورش دهندگان همیشه در تلاشند تا زنبور بهتری را پرورش دهند. شاید امیدوارند خلق و خوی آرام یکی را با بهره وری دیگری ترکیب کنند.

آنها همچنین برای ایجاد مقاومت به کنه واروآ، مقاومت در برابر بیماری و توانایی زنده ماندن در شرایط آب و هوایی سخت زنبورها را تولید می کنند. معمولاً زنبورهای عسل ایتالیایی با کارنیولان مخلوط می‌شوند و به ما ترکیبی ایتالیایی-کارنی می‌دهند. من چندین بار اینها را در کندوهایم داشته ام و ترکیب خوبی از ژنتیک هستند

 راستش را بخواهید، بیشتر ما زنبورداران زنبورهای اصیل نداریم. کلنی های ما ژنتیک چندین نژاد را مخلوط کرده اند. ممکن است برچسب ایتالیایی، کارنیولایی، روسی و غیره باشد، اما واقعیت این است که سویه های خالص به سختی یافت می گردند و بسیار گران هستند. به راستی، این ممکن است یک موهبت باشد زیرا اغلب در طبیعت – حیوان خالص سالم ترین حیوان نیست.

بسته های زنبور عسل فروخته شده تجاری یک ترکیب ژنتیکی

 چرا بیشتر بسته‌های زنبور عسل و همچنین کلنی‌های نآک یک ترکیب ژنتیکی فروخته می‌شوند. دلیل آن این است که ملکه ها جفت خورده هستند، آنها با هر درون در منطقه جفت می شوند. معمولاً تولید کننده منطقه را با درون های یک نوع خاص پر می کند. اما، هیچ تضمینی وجود ندارد که وقتی ملکه‌های باکره می‌آیند، دیگران در منطقه گردهمایی درون ها نباشند.

در حالی که فرزندان ممکن است عمدتاً از یک نژاد باشند، ژنتیک آنها مخلوط شده است. این امر به دلیل نحوه تولید مثل زنبور عسل اجتناب ناپذیر است. جفت گیری طبیعی در هنگام پرواز انجام می شود. ملکه با درون های بسیار متفاوت از کندوهای دیگر جفت گیری می کند.

بهترین زنبورهای عسل برای تازه کارها

کدام نژادهای زنبور عسل برای یک تازه کار بهتر است؟

 این سوال رایجی است که زنبورداران جدید به میان می آورند.  به خصوص آنهایی که به دنبال زنبوری هستند که مدیریت آن آسان باشد. برای یک زنبوردار جدید، یک کندوی آرام غیر تهاجمی مطلوب است. هر نوع زنبور عسل زمانی که احساس خطر کند نیش می زند. اما، برخی از نژادها تمایل به فرمان بری نسبت به بقیه دارند. تامین کنندگان عمده بسته های زنبور می دانند که بسته های آنها به دست بسیاری از زنبورداران جدید می رسد. آنها تمایل دارند تا اندازه ای آرام بودن را تولید کنند و ایتالیایی ها اغلب در این ترکیب ژنتیکی گنجانده می شوند.

نژادهای زنبور عسل

نژادهای زنبور عسل در آمریکای شمالی

 اغلب زنبورهای محلی آمریکایی را ترکیبی شگفت انگیز از ماتز Mutts مینامیم. کمی از این و کمی از آن راه خوبی برای توصیف ساختار ژنتیکی است. آنها ترکیبی از نژادهای مختلف و هیبرید ژنتیکی زنبور عسل هستند که در منطقه وجود دارند. با این حال، هر زنبوری می‌تواند غلظتی از مواد ژنتیکی و ویژگی‌های یک نوع خاص از زنبور عسل را داشته باشد – خوب از اینجا باید شروع کنیم.

نژاد زنبور عسل ایتالیایی   Apis mellifera ligustica

نام علمی زنبور عسل متشکل از نام گونه و به دنبال آن نژاد است. برای ایتالیایی‌ها نام اصلی «Apis mellifera ligustica» است. آخرین کلمه زنبور ایتالیایی را می شناساند

زنبور عسل ایتالیایی رایج ترین نژادی است که در کندوهای مدیریت شده نگهداری می شود. آنها به دلیل ایجاد جمعیت زیاد و تولیدکنندگان خوب عسل شناخته شده اند. ایتالیایی ها اغلب طلایی رنگ هستند، اما برای شناسایی نمی توانید تنها به رنگ تکیه کنید. ما از دیدن تصاویر زنبور عسل لذت می بریم و رنگ زنبور عسل به ما نگاهی کوتاه به زمینه ژنتیکی احتمالی آنها می دهد. اکثر کارگران ایتالیایی طلایی با سایه های راه راه سیاه هستند. و، ملکه های ایتالیایی اغلب یک سایه تیره تر از کارگران دارد.

خصوصیات ایتالیایی

زنبورهای ایتالیایی از ایتالیا سرچشمه گرفته و در اواسط دهه 1800 به ایالات متحده آورده شدند. آنها با آب و هوای مختلف بسیار سازگارند، اما در مناطق گرمسیری شدید بهترین عملکرد را ندارند.

ایتالیایی ها با داشتن خلق و خوی ملایم، جایگاه مطلوبی در فرهنگ زنبورداری به دست آورده اند. زنبورهای ایتالیایی‌ پرکار هستند، تمایل دارند به کلنی‌های بزرگ تبدیل شوند. آنها به اندازه برخی از زنبورهای تیره تر گرایش به ازدحام ندارند و تمایل دارند درپوش های سفید زیبایی را روی لانه زنبورهای تمام شده بسازند

 با این حال، زنبورهای ایتالیایی بدون چالش نیستند. اگر ذخایر غذایی کم باشد، جمعیت زیاد زمستانی آنها باعث ایجاد مشکل می شود. اگر در منطقه ای با زمستان های طولانی زندگی می کنید، باید مراقب انباشت های مواد غذایی زمستانی آن ها باشید. یک کلنی بزرگ ایتالیایی بدون انباشت مواد غذایی مناسب با گرسنگی روبرو است

 این خطر در اواخر زمستان / اوایل بهار بیشتر است زیرا کلنی شروع به بزرگ شدن جوان می کند. آنها همچنین دزدی می کنند (همه زنبورها هستند) . برخی از سویه های ایتالیایی در طول فصل تولید ازدحام بیشتری دارند.

ایتالیایی ها مقاومت قابل توجهی در برابر بیماری ها و آفات نشان نداده اند. امید است بتوان انواع دیگری از زنبورهای عسل را در سویه ایتالیایی پرورش داد تا مقاومت کنه واروآ را بهبود بخشد. روش‌های خوب پیشگیری از سرقت و برابر سازی قدرت کلنی، تکنیک‌های مدیریتی مفیدی می باشند. ایتالیایی ها انتخاب خوبی برای تازه کار هستند. آنها سال ها مورد علاقه زنبورداران بوده اند. زنبورهای ایتالیایی ویژگی‌های خوبی دارند که کار کردن و یادگیری از آن‌ها را برای زنبورداران تازه‌کار آسان‌تر می‌کند.

نژاد زنبور عسل کارنیکا  Apis mellifera carnica

زنبورهای کارنیکا در برخی محافل زنبورداری بسیار محبوب هستند. آنها زنبورهای تیره تری از منطقه یوگسلاوی می باشند. اگرچه، من ایتالیایی ها را ترجیح می دهم، “Carniolan” دومی نژاد مورد علاقه من است.

از آنجایی که نژادهای مختلف می توانند همزیست شوند، من در گذشته از ملکه کارنیکا در کندوهای ایتالیایی خود استفاده کرده ام! این به یک روش رایج توسط پرورش دهندگان بسته زنبور نیز تبدیل شده است.

خصوصیات کارنیکا اصطلاح Carniolan اغلب به “carnis” فشرده می شود. این زیر گونه زنبور عسل در مناطقی از اسلوونی و شمال بالکان گسترش یافته است. یک نژاد زنبور تیره تر، یک زنبور عسل معمولی کارنیکا، خاکستری تیره با نوارهای تیره روشن است. آنها خلق و خوی آرام و ملایمی دارند و مدیریت آنها آسان است

 یک نژاد زنبور خوب برای نگهداری در مناطق پرجمعیتی که رفتار پرخاشگرانه می تواند مشکل ساز باشد

 کارنیکاها از یک منطقه مرطوب و سرد آمده اند، بیشتر در روزهای خنک و مرطوب به جستجوی علوفه می پردازند. اگر در آب و هوای خنک و مرطوب زندگی می کنید، این یک مزیت بزرگ است. کارنیکاها با جمعیت کمتری نسبت به ایتالیایی ها زمستان را می گذرانند. این به کلنی با منابع غذایی خوب شانس بیشتری برای زنده ماندن در زمستان را می دهد.

کارنیکاها در تنظیم تعداد کارگران کندو برای سازگاری با منابع شهد موجود کار خوبی انجام می دهند. و هنگامی که شهد طبیعی در دسترس باشد، به سرعت جمعیت می‌سازند. با این حال، می تواند یک مشکل باشد. آیا کلنی به موقع برای جریان عسل نیروی کار زیادی ایجاد خواهد کرد؟ زنبورهای کارنیکا به محض رسیدن جریان شهد، بیشتر مستعد ازدحام هستند.

ممکن است مجبور شوید آنها را از نزدیک تماشا کنید تا مطمئن گردید که فضای کافی دارند. از آنجایی که آنها تیره تر هستند، پیدا کردن ملکه در کندو می تواند چالش برانگیزتر باشد – شاید خرید ملکه های علامت گذاری شده ایده خوبی باشد. اگر یک ملکه بدون علامت دریافت می کنید – اشکالی ندارد. علامت گذاری ملکه با کمی تمرین بسیار آسان است.

قفقازی (Apis mellifera caucasica)

زنبورهای قفقازی به رنگ خاکستری تا قهوه ای هستند. سرچشمه آنها از منطقه کاوکوس در نزدیکی دریای خزر است. آنها به آسانی انواع دیگر زنبورهای عسل در دسترس نمی باشند. قفقازی ها معمولاً به اندازه ایتالیایی ها زاینده نیستند. اما از منطقه ی سردسیر می آیند و در روزهای سردتر به جست و جو می پردازند.

ویژگی های قفقازی

 زبان قفقازی ها نسبت به سایر انواع زنبورهای عسل زبان بلندتری دارند. این امکان را برای آنها فراهم می کند تا شهد را از شکوفه های ژرف تر استخراج کنند. بسیاری آنها را ملایم ترین نژاد می دانند. با این حال، آنها مقدار زیادی بره موم درست می کنند. بره موم (چسب زنبور عسل) برای مهر و موم کردن شکاف های کندو استفاده می گردد

اما، بره موم چسبنده بازدید کندو را دشوار می کند. من یک کلنی دارم که باید برخی ژنتیک قفقازی داشته باشد زیرا ” داخل آن چسبنده است”. قفقازی ها تا حدودی در برابر بیماری لوک اروپایی مقاومت دارند. با این حال، آنها حساسیت بیشتری به نوزما نشان می دهند. یافتن قفقازی های واقعی دشوار است مگر اینکه به اندازه کافی خوش شانس باشید که در منطقه ای با پرورش دهندگان قفقازی زندگی کنید.

پرورش زنبور عسل با ویژگی های خاص

در طول سالیان متمادی، محققان زنبور عسل عمداً زنبورهای عسل نژادهای مختلف یا حتی نقاط مختلف جهان را تلاقی می دهند. اگرچه اینها نژادهای جدا نیستند – جامعه زنبورداری اغلب آنها را چنین می شناسد.

زنبورهای عسل روسی

زنبورهای روسی از منطقه پریمورسکی روسیه به ایالات متحده وارد شدند. آنها یک سویه از آپیس مریفلا هستند و نه یک نژاد جداگانه زنبور.

معمولاً رنگ مشکی یا قهوه ای تیره دارند، روس ها برای آب و هوای سردتر مناسب هستند و مقاومت در برابر کنه ها را نشان می دهند. (اما برای چشم پوشی از نظارت و درمان کافی نیست!) محققان امیدوار بودند که در سال 1997 بتوانند از آنها برای پرورش زنبورهای مقاوم در برابر کنه استفاده کنند. پرورش دهندگان زنبور عسل چندین سال روی این برنامه کار کردند. موفقیت هایی حاصل شد اما نه در حد انتظار.

خصوصیات روسی

با وجود اینکه آنها مقداری مقاومت به کنه وروآ نشان می‌دهند، اکثر روس‌ها قادر به مقابله با واروآ بدون دخالت زنبوردار نیستند. مانند کارنیکا، کلنی روسیه با جمعیت کمتر زمستان گذرانی می کنند. آنها در بهار دیرتر ازدحام می کنند و منتظر شهد خوب می مانند. هنگامی که شهد طبیعی در دسترس باشد، به یکباره جمعیتشان می ترکد. این تمایل باعث ازدحام بیش از اندازه می شود مگر اینکه زنبوردار مراقب باشد. برخی از زنبورداران گزارش می دهند که کلنی های روسی نیز تمایل دارند کمی شلوغ و تهاجمی باشند. مانند سایر زنبورها، این ویژگی زمانی بیشتر می شود که به کلنی اجازه داشته باشد ملکه اش را نو کند.

زنبورهای عسل باکفست

 زنبورهای باکفست آمیزه ای از چندین نژاد و گونه مختلف زنبور عسل هستند. آنها در گذشته در جامعه زنبورداری بسیار محبوب بودند. زنبورهای باکفست Buckfast امروزی از نسل زنبورهایی هستند که توسط Brother Adam تولید شده است. او یک راهب در باکفست ابی در انگلستان بود. (آدم آرزو داشت زنبور جدیدی با بهترین ویژگی ها را ایجاد کند.)

ویژگی های باکفست

 آنها تولیدکنندگان عسل خوبی هستند و جمعیت آنها در بهار به سرعت افزایش می یابد. با این حال، آنها نسبت به انواع دیگر زنبورهای عسل کمتر آماده ازدحام هستند. زنبورهای باکفست نسبت به کنه های نای مقاومت نشان می دهند. در حالی که نژاد خالص باکفست تمایل به آرام بودن دارد، اگر اجازه داده شود ملکه خود را دوباره نو می کند، فرزندان می توانند تهاجمی باشند. این ویژگی باعث شده است که آنها مورد علاقه برخی از زنبورداران قرار نگیرند بنابراین یافتن آنها برای فروش آسان نیست.

من چه نوع زنبورهایی دارم؟

اگر ملکه پرورشی را از یک پرورش دهنده خاص خریداری کرده باشید – یا در یک منطقه منزوی زندگی می کنید – به احتمال زیاد “زنبورهای ماتز” دارید. بسیاری از ما این کار را انجام می دهیم، حتی زمانی که ملکه (یا کلنی) را از یک گروه خونی خاص خریداری می کنیم، کلنی در نهایت ملکه را جایگزین می کند. و بار دیگر ما یک خط خونی مختلط خواهیم داشت.

 شاید اشکالی هم ندارد. تنوع در مواد ژنتیکی می تواند در اکثر اشکال زندگی چیز خوبی باشد – چرا زنبورها باید متفاوت باشند؟ نژادهای زنبور عسل که در این نوشته به آنها اشاره شد رایج ترین نژادها هستند. و همه اینها می توانند برای ایجاد هیبریدها با هم ترکیب شوند. از آنجایی که بیشتر زنبورهای فروخته شده دارای ملکه هایی هستند که جفت خورده باز دارند، به احتمال زیاد شما آمیختگی خواهید داشت.

ما همچنان به دنبال نوع کاملی از زنبور عسل هستیم. عسل زیاد تولید می کند، مزاج لطیف دارد، در برابر آفات و بیماری ها مقاوم است و تا بخواهیم ازدحام نکند. اگر مواردی را پیدا کردید به من اطلاع دهید – مایلید به اشتراک بگذارید، درست است؟

نژادهای زنبور عسل

دیدگاهتان را بنویسید