پایه کندو زنبور عسل

پایه کندو زنبور

پایه کندو زنبور

کدامیکی برای زنبورها و زنبوردار بهتر است؟

آیا از پایه کندو زنبور در زنبورستان خود استفاده می کنید؟

پایه کندو یکی از آن تجهیزات زنبورداری است که شما مجبور نیستید آن را داشته باشید. با این حال، هنگامی که در مورد آنها بیشتر بدانید، ممکن است متوجه شوید که ارزش امتحان را دارند. نگه داشتن کندوهای عسل روی پایه کندو فواید زیادی دارد. برخی از مزایای استفاده از آنها بر زنبوردار تأثیر می گذارد، اما استفاده از آنها ممکن است برای زنبورهای شما نیز مفید باشد!

پایه کندو سازه ای است که کندوی شما روی آن می نشیند. پایه ممکن است از چوب، پلاستیک، فلز یا مواد دیگر ساخته شود. هدف اصلی از پایه کندو بالا بردن ورودی کندو از سطح زمین است.

این با تخته های فرود کندو که در کاتالوگ ها می بینید کمی متفاوت است. آنهای که زیر کندو قرار می گیرند و فضای بیشتری برای فرود اضافه می کنند اما واقعا کندو را از روی زمین بلند نمی کنند.

ابعاد پایه کندو زنبور

شما انواع و اندازه های مختلف پایه کندو را می بینید. برخی برای نگهداری تنها یک کندو طراحی شده اند در حالی که برخی دیگر ممکن است از دو کندو یا بیشتر پشتیبانی کنند.

مهم است که مطمئن شوید کندوهای شما می توانند با کمی فاصله روی پایه کندو به راحتی بنشینند. نگران نباشید که اگر جعبه‌ها کمی جابه‌جا شوند، می‌افتند. برای پایه زنبورهای یک کندو، یک سکو یا تکیه گاه پایه 24 اینچ در 24 اینچ اندازه خوبی برای کندو استاندارد لانگستروت است . اگر می خواهید دو کندوی زنبور عسل روی یک پایه بنشانید، بیش از دو برابر آن به طول اضافه کنید.

علاوه بر نشاندن دو کندو روی جایگاه، باید بتوانید دستان خود را در آنجا برده تا در هنگام بازرسی کندوها، جعبه ها را اداره کنید. در واقع، دو پایه کندو من به اندازه کافی برای سه کندو پهن هست. این بسیار مفید است چون به من فضایی می‌دهد تا وقتی به داخل کندو نگاه می‌کنم روی جلد و پوشش داخلی یا حتی یک جعبه سوپر بنشینم.

جنس پایه کندو: چوب، پلاستیک و فلز

جنسی که برای پایه کندو خود استفاده می کنید تا حدی به ظاهری که امیدوارید به آن برسید بستگی دارد. اگر به نمای محوطه زنبورستان خود فکر زیادی کرده اید، ممکن است بخواهید یک پایه مفصل و مطابق با دکوراسیون داشته باشید. یا شاید شما می خواهید ظاهری مینیمالیستی داشته باشید که با مناظر ترکیب شود.

پایه های فلزی بدون جلوه بصری، بیشتر استحکام می بخشند. برای بیشتر ما ظاهر ممکن است عامل مهمی نباشد. پلاستیک، فلز یا چوب در ساخت پایه کندو به خوبی عمل می کنند. با این حال، پایه باید محکم باشد. یک جعبه پر از عسل و زنبور بسیار سنگین می شود. خدا نکند که پایه شما بشکند و باعث واژگونی کندو شود. وزن کندوهای پر را دست کم نگیرید.

پایه کندو زنبور

ارتفاع پایه کندو عسل چقدر باید باشد؟

ارتفاع کل ایده آل پایه کندو شما به پسند شخصی بستگی دارد. قد شما چند سانتی متر است؟ به راحتی می توانید به چه ارتفاعی برسید؟ قصد دارید سالانه چند جعبه روی کندو بچینید؟ اگر سوپرهای عسل را بعد از پر شدن حذف کنید، ممکن است فقط به ارتفاع حدود 3 جعبه برسید. اگر منتظر بمانید تا محصول عسل را به یکباره برداشت کنید، ممکن است در نهایت 4 یا 5 جعبه روی هم قرار دهید. آن تصاویری که از 8 جعبه عسل روی هم به ارتفاع 6 فوت را می بینید، شایان ستایش هستند.

 اما، زمانی که آنها سنگین و پر هستند، پایین آوردن آنها خطرناک است. در حالت ایده آل، پایه اجازه می دهد تا ورودی کندو حدود 16-18 اینچ از سطح زمین فاصله داشته باشد. این اندازه گیری برای اکثر زنبورداران نه خیلی زیاد و نه خیلی کم است.

آیا واقعاً به پایه کندو نیاز دارید؟

 راستش را بخواهید، بله، برای کندوهای خود به یک پایه کندو نیاز دارید. این را می گویم زیرا خوبی هایش بسیار بیشتر از کاستی هایش است. از چه نوع پایه ای باید استفاده کنید … این به خود شما بستگی دارد.

آیا  بی چون و چرا باید از پایه کندو زنبور استفاده کرد؟ نه.

زنبورها سال هاست که در کندوهایی که روی زمین نشانده شده اند بزرگ شده اند. اما، اکثر زنبورداران تصمیم می‌گیرند که یک پایه کندوی آماده برای استفاده بخرند یا یک پایه کندو برای زنبورهای خود بسازند. پایه های کندوهای تجاری معمولا کوتاه هستند. برخی از زنبورداران برای رسیدن به ارتفاع مناسب آنها را روی بلوک های سیمانی قرار می دهند.

مزایای استفاده از پایه های کندو

بازرسی کندو را با کمتر خم و راست شدن آسان می کند

 از سایش چوب در برابر پوسیدگی محافظت می کند

 مشکلات مورچه ها را از بین می برد

 از زنبورها در برابر شکارچیان (راسوها) محافظت کنید

علاوه بر آسان‌تر کردن بازرسی، بلند کردن اجزای چوبی کندو از روی زمین به ماندگاری طولانی‌تری آن‌ها کمک می‌کند. کندوهای بلند مشکلات کمتری با آفات و شکارچیانی مانند راسوها دارند!

پایه کندو زنبور

چگونه یک پایه کندوی عسل درست می کنید؟

 اگر در حال ساخت یک پایه کندو از چوب هستید، طرح های زیادی وجود دارد . مهمترین نکته استفاده از چوب محکم و مهاربندی مناسب برای اطمینان از پایداری است. پایه های کندوهای خانگی می توانند بهتر از نمونه های خریداری شده باشند اگر به خوبی ساخته شوند.

پایه های کندو چوبی

من انتخاب می‌کنم هنگام ساخت پایه‌های کندو از چوب تصفیه‌شده استفاده کنم. بله، من فقط کمی نگران مواد شیمیایی موجود در چوب هستم – با این حال، زنبورها به ندرت با چوب غرفه تماس می گیرند. گرما و باران مداوم در منطقه من باعث می شود چوب معمولی به سرعت از بین برود. استفاده از چوب تصفیه شده با آب بند بر پایه آب باعث می شود که پایه برای سالها دوام بیاورد.

پایه های بلوک سیمانی

چهار بلوک سیمانی 8 اینچی که برای پایداری به صورت متقاطع روی هم چیده شده اند، حدود 16 اینچ ارتفاع به شما می دهد. دو تکه کوچک چوب اضافه از برخورد کندو با بلوک ها جلوگیری می کند.

پایه های کندو فلزی

گاهی اوقات ما زنبورداران باید از تخیل خود استفاده کنیم. هر شکل محکم و قوی می تواند به عنوان پایه کندو عمل کند. من اخیراً از یک پایه فلزی قدیمی اره رومیزی قابل حمل برای پایه کندو استفاده کردم. عالی کار میکنه اگر مشکلی با ورود مورچه ها به کندو دارم، می توانم پایه های فلزی را در سطل های کوچک آب قرار دهم یا ماده ای برای به دام انداختن آن ها در قسمت های از پایه ها بمالم.

کندوهای خود را تراز کنید

صرف نظر از موادی که برای ساخت پایه کندو خود استفاده می کنید، باید برای تراز کردن آن به درستی زمان بگذارید. آن را “چشمی میزان نکنید” از یک تراز استفاده کنید و مطمئن شوید که پایه در همه جهات در یک ارتفاع قرار دارد. این باعث می شود که پایه بسیار پایدار باشد و در هنگام خیس شدن خاک، احتمال انحراف کمتر شود

بیشتر زنبورداران منطقه زیر کندو را عاری از علف های هرز بلند یا علف نگه می دارند. این موضوع در مناطقی با سوسک های کوچک کندوی اهمیت بیشتری پیدا می کند. پس از انتخاب یک مکان مناسب برای کندوهای خود، راه اندازی صحیح آنها کار هوشمندانه ای است. استفاده از پایه کندوی محکم با ارتفاع مناسب، انجام وظایف زنبوردار را لذت بخش تر می کند. تا زمانی که پایه به اندازه کافی قوی باشد که کندوها و سطح آن را ثابت نگه دارد، اما جنس و طراحی آن به شما بستگی دارد.

پایه کندو زنبور

دیدگاهتان را بنویسید