تغذیه کندو با گرده

تغذیه کندو با گرده

تغذیه کندو  با گرده یا جایگزین ها

زنبورها به گرده به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود نیاز دارند. غذای نوزادان از شهد یا عسل، گرده و آب تشکیل شده است. اگر هر یک از اینها در دسترس نباشد یا کمبود داشته باشند، زاد و ولد کاهش می یابد یا در موارد شدید متوقف می شود. اگر فکر می کنید محل زنبورستان شما منبع طبیعی کافی ندارد، یا اگر می خواهید تولید نوزاد را در اوایل فصل القا کنید، این برگه راهنمایی در مورد تغذیه گرده یا جایگزین ها است.

گرده گل

بهترین راه برای تضمین اینکه زنبورهای عسل دارای گرده کافی هستند، اطمینان از وجود گیاهان گرده‌دار کافی و مناسب در نزدیکی زنبورها است. ارزیابی گیاهان در اطراف مکان های زنبورستان برای اطمینان از وجود گرده های فراوان در طول فصل مهم است.

فراموش نکنید که ذخیره کافی گرده بسیار مهم است. گرده معمولاً به وفور ذخیره نمی گردد بلکه در صورت نیاز جمع آوری می شود. تصور نکنید که گرده به اندازه کافی در کلنی ها وجود دارد زیرا کمبود آن به ویژه در اوایل بهار رایج است.

اگر متوجه شدید که ذخیره کافی نیست، با گرده گل یا گرده جمع آوری شده در فصل قبل یا با جایگزین گرده تغذیه کنید.

گرده می تواند بیماری زنبور عسل را منتقل کند، بنابراین فقط با استفاده از تله مناسب گرده آن را از یک کلنی قوی و سالم جمع آوری کنید. تله ها انواع مختلفی دارند و تا 20 درصد از گرده های جمع آوری شده توسط زنبورها را به دام می اندازند. آنها را می توان برای مدت طولانی در کندو رها کرد، اما بهتر است زمانی که ذخایر فراوان و متنوع گرده وجود دارد، استفاده گردند. نشان داده شده است که جمع آوری گرده در طول فصل ازدحام باعث کاهش بروز آن می شود. گرده باید به طور مرتب جمع آوری شود و از مرطوب شدن آن جلوگیری گردد. تله های ورودی باید حداقل هر 24 ساعت تخلیه شوند اما تله های کف را می توان تا 72 ساعت بعد خالی کرد.

گرده جمع آوری شده از یک کندو برای تغذیه حداقل 50 کندو کافی است.

از استفاده گرده زنبورداران دیگر خودداری کنید.

گرده گل را می توان به روش های مختلفی ذخیره کرد، اما ساده ترین روش نگهداری آن قرار دادن در کیسه های کاغذی یا پلاستیکی و بعد گذاشتن در فریزر با دمای 18- درجه سانتیگراد است. وقتی از حالت انجماد خارج شد بلافاصله استفاده کنید.

گرده های تازه یا تازه ذوب شده را می توان با قرار دادن آن در یک ظرف کم عمق نزدیک به سوراخ تغذیه به یک کلنی تغذیه داد

جایگزین های گرده برای تغذیه کندو

جایگزین های گرده را می توان از یک تامین کننده تجاری مناسب خریداری کرد.

هنگام تغذیه جایگزین ها، توصیه های تامین کننده را پیروی کنید.

  • اگر نتوانستید جایگزین گرده ترا خریداری کنید، می توان آن را از مخلوط کردن 3 قسمت (از نظر وزنی) آرد سویا، 1 قسمت مخمر آبجو خشک و 1 قسمت شیر بدون چربی خشک تهیه کرد. محلولی از 2 قسمت حجمی شکر به 1 قسمت آب داغ هم آماده کنید.
  • اجازه دهید محلول خنک شود و یک لیتر از این محلول را با 400 گرم مخلوط جایگزین گرده مخلوط کنید. آن را به شکل کیک در آورید و در کاغذ روغنی بپیچید، در صورت لزوم می توانید آنها را در فریزر نگهداری کنید. هنگام استفاده، یک سوراخ کوچک در کاغذ ایجاد کنید و سوراخ بسته را به سمت پایین روی میله های بالایی روی خوشه و ترجیحاً روی نوزادان باز قرار دهید. زنبورها کاغذ را پاره می کنند و از کیک تغذیه می کنند. مهم است که کیک مرطوب بماند وگرنه زنبورها آن را نادیدهمی گیرند، بنابراین پوشش کاغذی را روی آن نگه دارید.
  • مقدار تغذیه بسته به قدرت کلنی و شرایط بیرونی متغیر است. یک کلنی کوچک با سه قاب ممکن است فقط 50 گرم در هفته نیاز داشته باشد در حالی که یک کلنی بسیار قوی ممکن است به 500 گرم نیاز داشته باشد.
  • جایگزین های تغذیه را تا زمانی که محصول گرده طبیعی کافی وجود داشته باشد حفظ کنید، چون ممکن است متوقف کردن قبل از آن برای توسعه کلنی ها مضر باشد. به این دلیل است که تولید غذای نوزادان ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد و منجر به گرسنگی لاروها گردد.
  • جایگزین های گرده خانگی به دلیل مارک های مختلف مواد تشکیل دهنده می توانند از نظر ارزش غذایی بسیار متغیر باشند. به طور کلی، بهتر است برای اطمینان کیفیت از جایگزین گرده زنبور عسل تجاری تهیه کنید.
  • در صورتی که کلنی گرسنه است یا روی آن سوپر یا عسل برای مصرف انسان در داخل یا روی آن وجود دارد، نباید از جایگزین های گرده استفاده شود.
  • اگر متوجه شدید که گرده به طور منظم در کندوها ناکافی است، باید ارزیابی مجدد را برای محل زنبورستان انجام دهید.

 

دانش تغذیه زنبورها با جایگزین های گرده به اندازه سایر خوراک ها قوی نیست. ممکن است بخواهید بین کندوها تغذیه شده با جایگزین و کندوی تغذیه نشده را مقایسه کنید تا دریابید که آیا مفید است و کدام جایگزین ها بهترین هستند.

Paray, B. A., Kumari, I., Hajam, Y. A., Sharma, B., Kumar, R., Albeshr, M. F., … & Khan, J. M. (2021). Honeybee nutrition and pollen substitutes: A review. Saudi Journal of Biological Sciences, 28(1), 1167-1176

https://doi.org/10.1016/j.sjbs.2020.11.053

Free, J. B., & Williams, I. H. (1971). The effect of giving pollen and pollen supplement to honeybee colonies on the amount of pollen collected. Journal of Apicultural Research, 10(2), 87-90

https://doi.org/10.1080/00218839.1971.11099676

Maurizio, A., & Hodges, F. E. D. (1950). The influence of pollen feeding and brood rearing on the length of life and physiological condition of the honeybee preliminary report. Bee World, 31(2), 9-12

https://doi.org/10.1080/0005772X.1950.11094617

 

دیدگاهتان را بنویسید