اولین بازدید کندو پس از جایگیری

اولین بازدید کندو

اولین بازدید کندو پس از راه اندازی

قرار دادن یک توده زنبور در جعبه زنبور عسل تنها اولین قدم برای داشتن کندو است. کندوها باید بازرسی شوند تا مطمئن شوید که همه چیز همانطور که باید در حال جلو رفتن است. اولین بازرسی کندو می تواند روش عالی برای جلوگیری از فاجعه باشد. اما شما باید بدانید که به دنبال چه چیزی باشید. هنگامی که کلنی در حال رشد است، ادامه بازرسی های کندو برای داشتن کلنی های سالم بسیار مهم است.

در اولین بازدید کندو به دنبال چه چیزی باشید

آن چند ماه اول زنبورداری واقعاً هیجان انگیز است. بعد از ماه‌ها انتظار، زنبورها می‌رسند و در خانه جدیدشان قرار می گیرند. شما انجامش دادین!

تنها کاری که اکنون باید انجام دهید این است که بنشینید و منتظر محصول عسل باشید – درست است؟ نه، نه کاملا! اگر می‌خواهید به یک واحد سالم و مولد تبدیل شود، کندوی جدید به نظارت و مراقبت نیاز دارد.

چگونه می فهمید که آیا آنها همانطوری که باید پیشرفت می کنند؟ البته، ابتدا باید یاد بگیرید، از طریق آموزش خود با کتاب، کلاس و غیره تا بدانید چه کاری انجام دهید.

ابتدا به پهلو بایستید و جلوی کندو را مشاهده کنید. آیا زنبورها را می بینید که می آیند و می روند؟ بیشتر از چند زنبور مرده در جلو نیست؟ شما می توانید برخی چیزها را از مشاهده گاه به گاه یاد بگیرید. اما، این یک واقعیت است که شما هرگز نمی توانید بدون نگاه کردن به داخل کندو واقعاً بفهمید که در کندو چه اتفاقی می افتد

 بازرسی های دوره ای کلنی در طول فصل مورد نیاز است. خوشبختانه زنبورها بدون کمک ما بیشتر اوقات خوب عمل می کنند. با این حال، اگر کلنی با مشکل یا بیماری ملکه سروکار دارد، ممکن است برای نجات کلنی نیاز به کمک زنبوردار داشته باشد. شما نمی توانید بدون بررسی قاب های داخل کندو متوجه شوید که این اتفاق می افتد یا خیر.

زمان اولین بازدید کندو جدید

برای زنبوردار بیش از حد مضطرب معمولی است که واقعاً بخواهد هر روز یا یک در میان به داخل کندو نگاه کند تا ببیند چه اتفاقی می افتد. از این اصرار دوری کنید. کندوی جدید باید احساس آرامش و امنیت کند.

انتظار 7-10 روز پس از نصب بسته معمول ترین توصیه است. اگرچه برخی منابع مدت زمان کوتاه تری را پیشنهاد می کنند. بسیاری از کلنی های جدید با یک بسته زنبور عسل که شامل حدود 10000 زنبور و یک ملکه است شروع می شود. ملکه در یک قفس مخصوص وارد می شود که به او اجازه می دهد آرام آرام رها شود. این مهم است زیرا زنبورهای موجود در بسته از کلنی اصلی او نیستند. در چند روزی که زنبورهای کارگر طول می کشد تا ملکه را آزاد کنند، باید او را به عنوان ملکه خود بپذیرند.

در حالی که منتظر زمان بازرسی هستید، به تحقیق خود ادامه دهید – تصاویر انواع مختلف زنبورهای موجود در یک کلنی را بررسی کنید.

اولین بازدید کندو

نکات مهم  در اولین بازدید کندو

بسیاری از ما بسیار هیجان زده هستیم که بررسی کنیم ببینیم در داخل کندو چه اتفاقی می افتد. اولین بازرسی کندو جدید شما برای بسته کلنی می تواند حدود یک هفته پس از نصب انجام شود.

این یک بازدید حداقلی است و ما می خواهیم تا حد امکان آرام و ملایم باشیم. اکنون زمانی نیست که از هر زنبوری که در آنجا است شگفت زده شوید. برای آرام کردن زنبورها از دودی خود با کمی دود سفید خنک استفاده کنید. سریع باشید، بعداً زمان زیادی برای تماشای زنبورهایتان وجود خواهد داشت. کندو را دوباره ببندید تا زنبورها بتوانند به کار خود بازگردند. تا زمانی که کندو باز است باید به چند نکته توجه کرد.

آیا ملکه آزاد شده است؟

 ملکه های بسته بندی در نوعی قفس می رسند زنبورهای کارگر در جعبه، نخست او را به عنوان ملکه خود نمی شناسند. آنها به چند روز زمان نیاز دارند تا به فرمون های او عادت کنند. هدف اصلی از اولین بازرسی کندو شما این است که مطمئن شوید ملکه از قفس ملکه رها شده است.

معمولاً تا روز هفتم قفس خالی شده است. این نشانه خوبی است. قفس را بردارید، از ابزار کندو خود برای خراش دادن شانه های اضافی یا سوراخ کردن روی قاب استفاده کنید. سپس به آرامی قاب ها را به هم فشار دهید. هر فضای اضافی را در کندو در هر طرف تقسیم کنید.

ممکن است ملکه را نبینید اما اشکالی ندارد. یافتن تخم‌ها یا لاروهای جوان نشانه خوبی از حضور و تخم‌گذاری اوست. تخم زنبور عسل به سختی دیده می شود. اما، لارو زنبور جوان (بچه زنبورها) شبیه دانه های کوچک سفید است. زمان زیادی را با جعبه باز نگه ندارید یا قاب ها را بیرون نگذرانید – به خصوص اگر هوا خنک باشد. بچه زنبورها در صورت سرد بودن ممکن است در عرض یکی دو دقیقه سرما بخورندو بمیرند.

به دنبال نوزادان باشید اگر هنوز ملکه را ندیدید نگران نباشید. آن تخم‌های ریز زنبور عسل به سختی دیده می‌شوند. و گاهی اوقات شروع به کار ملکه کمی طول می کشد. شاید او حاضر و حالش خوب است اما هنوز شروع به تخم گذاری نکرده است.

اگر یک بازرسی مختصر نشان داد که ملکه رها شده است اما فرزندی نمی بینید، کندو را ببندید. 5 یا 6 روز دیگر دوباره برگردید و جستجوی دوباره برای لارو انجام دهید. در آن زمان، عدم وجود نوزاد باید با یک ملکه جایگزین برطرف گردد. بله، حتی در فصل اول ممکن است نیاز به ملکه کندو باشد. هر ملکه ای ملکه خوبی نیست و تا زمانی که در کندو نباشند نمی توان آن را شناخت. با تجربه بیشتر در مورد شناخت انواع مختلف نسل زنبور عسل خواهید آموخت. سپس، می توانید بازرسی کندو خود را بسیار سریعتر تکمیل کنید.

اولین بازدید برای کندو کوچک یا نآک

هنگام خرید یک عدد کندوچه زنبور عسل برای کندوی جدید خود، از نظر رشد کلنی یک گام جلوتر از بسته بندی شروع می کنید. با این حال،  نآک ها همیشه بهتر نیستند و چالش های خاص خود را دارند. کندوی جدید که با یک کندوچه شروع شده باشد دارای چند قاب ، نوزادان و ذخیره مواد غذایی است. عسل و نان زنبور عسل باید موجود باشد. ملکه در حال تخمگذاری است و برای زنبورهای داخل جعبه شناخته شده است.

شما لازم نیست نگران پذیرش ملکه باشید زیرا او قبلاً پذیرفته شده است. با این حال، هنوز برخی از موارد بازرسی اولیه برای بررسی وجود دارد. هنگامی که در حال نصب کلنی نآک خود هستید، باید مقداری از همه مراحل را مشاهده کنید. اگر فرزندی در کلنی نآک جدید ندارید، ممکن است همه آنچه که بابتش پول پرداخت کرده اید را دریافت نکرده اید.

بازدید ملکه را انجام دهید

مهمترین چیزی که در کندو جدید نآک باید به آن توجه کرد، وجود یک ملکه تخمگذار است. حدود یک هفته پس از نصب، شما امیدوارید که ملکه را در منطقه زاد و ولد ببینید. همچنین تخم های جدید یا لارو ریز باید وجود داشته باشد. این نشان می دهد که او هنوز پس از انتقال به جعبه جدید در حال تولیدمثل است. همینطور شما می خواهید مطمئن شوید که ملکه هنوز زنده است. او ممکن است در حین جابجایی یا نصب آسیب دیده باشد. هنگام جابجایی قاب زنبورها همیشه باید مراقب بود – هرگز نمی دانید ملکه ممکن است کجا باشد.

اولین بازدید کندو

آفات یا بیماری را بررسی کنید

شما می خواهید یک بررسی سریع برای هر گونه مشکل آفت یا علائم بیماری انجام دهید. آیا لارو زنبور سفید و سالم به نظر می رسد؟ لاروهای پیچ خورده قهوه ای نشانه مرگ و بیماری احتمالی هستند. با لارو مرده، بزرگترین نگرانی ما لوک آمریکایی است، با این حال دلایل زیادی برای مرگ لارو وجود دارد و همیشه یک مشکل بزرگ بیماری نیست

 اگر ناحیه کوچکی از لاروها مرده را دیدید وحشت نکنید

 آفات زنبور عسل چطور؟ چند آفت اینجاست و جای نگرانی نیست. تا زمانی که کلنی جمعیت خوبی داشته باشد، کلنی شما خوب هستید. یک جفت سوسک کندوی کوچک دلیلی برای وحشت نیست. با این حال، هجوم تعداد زیادی از سوسک های کندو نیاز به اقدام سریع دارد.

به همین ترتیب، وجود تار نشانه ای از وجود پروانه موم خوار است. نگران کمی تار یا لارو پروانه در اینجا و آنجا نباشید – یک کندو سالم می تواند با آنها مقابله کند. اگر همه چیز در داخل خوب به نظر می رسد، همه چیز را دوباره ببندید و یک هفته دیگر به زنبورها فرصت دهید تا سر کار بروند. هر زمان، ما یک کلنی را با شانه خریداری می کنیم – احتمال بیماری یا آفات بیشتر است.

چک لیست اولین بازدید کندو جدید

حضور ملکه یا شواهدی از یک ملکه (تخم مرغ، لارو) تمام مراحل نوزادان

 عسل و گرده در شانه

 زنبورها مشغول کار هستند – بی حال نیستند

نوزاد (لارو) سفید و سالم است

 هیچ علامت واضحی از بیماری وجود ندارد

 مشکلات آفتی کم یا بدون مشکل آشکار

چه مدت باید کندو را باز نگه دارید؟

سعی کنید بیش از 15 دقیقه را کلنی جدید را باز نگه ندارید. برای زنبورها در مکان جدیدشان بسیار سخت است. نگاه کردن به داخل کلنی می تواند بسیار آموزنده باشد. این یکی از مفیدترین انواع آموزش برای زنبورداران جدید است.

هیچ کلاس یا کتاب زنبورداری نمی تواند شما را برای شگفتی و رمز و راز دیدن زنبورهایی که روی شانه کار می کنند آماده کند. با این حال، باید به خاطر داشته باشیم که طبیعی نیست که کندو باز بماند. یا اینکه یک غول در لباس زنبور سفید داشته باشیم که بخش هایی از زنبورها را از خانه جدا می کند. تمام بازرسی های کندو باید هدف داشته باشد و تا حد امکان کوتاه باشد. مگر اینکه با مشکل بزرگی دست و پنجه نرم کنید، ورود و خروج سریع بهترین کار است.

چند بار باید کندوی جدیدم را چک کنم؟

برای کندو جدید، بازرسی های هفتگی مختصر دستورالعمل کلی است. لطفا هر روز کندو را باز نکنید. زنبورهای شما ممکن است کندو را ترک کنند – آنها باید بتوانند احساس امنیت داشته باشند.

هنگام استفاده از بسته ها برای شروع ، جمعیت کندو به آرامی برای چند هفته کاهش می یابد تا زمانی که نوزادان جدید شروع به ظهور کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد، جمعیت باید به سرعت بالا رود. پس ازآنکه رشد کلنی به خوبی در جریان است و به نظر می رسد که ملکه پذیرفته شده است و عملکرد خوبی دارد، بازرسی های ماهانه برای اکثر زنبورداران قانون کلی است

 اعتدال در برنامه بازرسی کندو کلید اصلی است. سعی کنید تعداد باز کردن کندو را محدود کنید – فقط برای سرگرمی. هر چند انجام این کار گاهی اوقات نیز اشکالی ندارد. هنگامی که یک کلنی جدید است، به ویژه مراقب باشید و بدانید که با هر نگاه کردن به داخل کندو چه کارهایی را می خواهید انجام دهید. فراموش نکنید که از تجربه زنبورداری خود لذت ببرید. بله، ممکنه همه چیز اشتباه پیش برود، گاهی اوقات این تقصیر شماست. اما همه اینها بخشی از تجربه یادگیری هستند. شکست های ما به ما کمک می کنند تا در سال های آینده زنبورداران بهتری باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید