اهمیت آب برای کندو زنبور عسل

اهمیت آب کندو زنبور عسل

اهمیت و ویژگی های  آب کندو زنبور عسل

آب برای کلنی های زنبور عسل برای فرآیند ذخایر، تولید غذای نوزاد، حفظ رطوبت، اطمینان از خروج تخم ها و همچنین برای خنک کردن کلنی در هوای گرم  و غیره ضروری است. در کندو ذخیره نمی گردد، اگرچه “زنبورها مخزن” آن را در کیسه های عسل خود حمل می کنند.

نکاتی در مورد تامین آب

قابل توجه است که کلنی های زنبور عسل وحشی تمایل دارند در هنگام ازدحام از مسیرهای آبی پیروی کنند که نشان دهنده اهمیت آب برای آنها است.

مکان های زنبورستان باید از نظر در دسترس بودن آب مناسب ارزیابی شوند. بسیاری از شکایات عمومی به دلیل دستیابی زنبورها به آب استخرها، حوضچه‌های باغ، خشک‌شویی و غیره به خصوص در دوره‌های کم آبی صورت می‌گیرد.

اگر زنبورها ذخایر طبیعی آب کافی ندارند، با استفاده از آب خوری تامین کنید. آب خوری موجود از تامین کنندگان تجهیزات زنبورداری را می توان جفت و جور کرد، اما یک مکان عمومی دور از زنبورستان ممکن است مناسب تر باشد. لازم است خودتان آن را بسازید و دستورالعمل ها را می توان در برخی از کتاب های درسی زنبورداری و در اینترنت یافت.

اگر خودتان آب‌خور می‌سازید، به یاد داشته باشید که تمایل طبیعی زنبورها به مکیدن رطوبت از سطح مرطوب مانند خاک، ماسه یا آجر است تا از سطح آب آزاد باشد. مساحتی در حدود 75 سانتی متر مربع یا 12 اینچ مربع برای هر کندو زمین در زمان کم آبی مورد نیاز است. اجازه ندهید رطوبت راکد شود. منطقه فرود باید بلندتر از منطقه آبخوری باشد.

زنبورها آب گرمتر از 18 درجه سانتیگراد و همچنین فاضلاب را ترجیح می دهند. مانند سایر حشرات نمک های موجود در آن را جذب می کنند.

وقتی برای اولین بار آب را تامین می کنید، برای تشویق زنبورها کمی نمک برای استفاده از آن اضافه کنید.

اگر زنبورهای عسل از منبع آب آزاد استفاده می‌کنند، مانند آب گودال، شناورهایی را روی سطح قرار دهید تا زنبورها از آن استفاده کنند تا از غرق شدن زنبورها جلوگیری گردد.

اگر زنبورها برای حمل و نقل طولانی مدت یا در هنگام سمپاشی محصول در شرایط گرم در کندوها نگهداری شوند، ممکن است برای جلوگیری از گرمای بیش از حد نیاز به منبع آب داشته باشند. یک آب خوری تماسی که با آب پر شده و روی سوراخ تغذیه قرار می گیرد می تواند این نیاز را برطرف کند.

اهمیت آب برای کندو

آب کندو

تاثیرات نامطلوب خشکسالی  بر زنبور عسل (اهمیت آب کندو):

 1. کاهش جریان شهد و گرده در طبیعت : خشکسالی باعث کاهش پوشش گیاهی در منطقه شده و جریان  شهد و زمان جمع آوری عسل و گرده در طبیعت بسیار کوتاه می شود .
 2. کاهش تخم ریزی ملکه: میزان تخم ریزی ملکه رابطه مستقیمی با ورود شهد و مخصوصاً گرده گل به کندو دارد .
 3. کاهش طول عمرزنبورها  در اثر کمبود مواد غذایی
 4. کاهش جمعیت کلنی ها
 5. افزایش غارت بعنوان یک عامل مهم در تضعیف بیشتر کلنی
 6. کاهش تولیدات کندو
 7. کاهش تولید موم و سرعت شان سازی
 8. اخراج سریع زنبوران نر از کندو ( نرکشی )
 9. افزایش گرد غبار در نتیجه خشکی خاک و کاهش پوشش گیاهی و تاثیر نامطلوب آن بر رشد گیاهان و زندگی زنبور عسل
 10. کاهش ایمنی زنبورعسل و کلنی که منجر به افزایش شیوع و شدت بیماری ها می گردد.
 11. کاهش توان زمستان گذرانی کلنی ها : به علت کاهش ذخیره گرده و عسل در کندو، قدرت زمستان گذرانی  به شدت کاهش یافته که در مواردی باعث تلفات در کلنی ها می شود.

آب جزء حیاتی برای بقاء کندو است. زنبورها آب را برای نیازهای کندو جمع آوری می کنند. به عنوان نمونه ، آب برای حل کردن عسل کریستالیزه شده برای رقیق کردن عسل زمانی که غذای لارو تهیه می شود، بکار می رود. یا برای سرد کردن کندو در روزهای گرم به روش تبخیر آب یا نوشیدن آب خنک در روزهای گرم استفاده می شود. آب های استخرهای راکد، باتلاق ها و مرداب ها به علت رایحه معطر خود جاذب زنبورها هستند. در واقع متصاعد شدن بوهای معطره باعث حذب زنبورها می شود. زنبورهای شهدآور منابع آبی غیر معطره زا با فرمون نشان گذاری می کنند. تا سایر زنبورها نیز موقعیت آن را شناسایی کنند. زمانی که زنبورها یک منبع آب نزدیک، قابل دسترس و قابل اعتماد را می یابند به آن وفادار می مانند. تا زمانی که خشک شود. در آن صورت منبع حدیدی را پیدا می کنند.

Johansson, T. S. K., & Johansson, M. P. (1978). Providing honeybees with water. Bee World, 59(2), 54-64

https://doi.org/10.1080/0005772X.1978.11097693

Butler, C. G. (1940). The choice of drinking water by the honeybee. Journal of Experimental Biology, 17(3), 253-261

Roh, C., & Gharib, M. (2019). Honeybees use their wings for water surface locomotion. Proceedings of the National Academy of Sciences, 116(49), 24446-24451

https://doi.org/10.1073/pnas.1908857116

دیدگاهتان را بنویسید