بخش کردن کندو زنبور عسل

بخش کردن کندو

تقسیم یا بخش کردن کلنی زنبور عسل – اصول اولیه

دانستن نحوه بخش کردن کندو یک مهارت مفید برای هر زنبوردار است. هنگامی که کلنی ها بیش از حد شلوغ می شوند، آماده ازدحام هستند. با بخش شدن موفقیت آمیز کندو، زنبوردار زنبورهای خود را از دست نمی دهد. همچنین، این راهی ایده عال برای افزایش تعداد کندوهای شما است. با این حال، انجام نادرست یا در زمان نامناسب – تقسیم کندو می تواند منجر به از دست دادن هر دو کلنی گردد.

تقسیم کندو فرآیند ساده برداشتن یک کلنی زنبور عسل با جمعیت زیاد و بخش کردن آن به دو خانواده کوچک اما کامل از زنبورهاست. وقتی به درستی انجام شود، هر دو “نیمه” کندو به کندوهای مولد تبدیل می شوند. انجام این پروژه نسبتاً آسان است، اما ابتدا باید موارد مهمی را در نظر بگیریم

این فعالیتی است که اغلب توسط یک زنبوردار سال دوم و پس از آن انجام می گردد. کمی احتیاط توصیه می شود چون روند بخش کردن کندو بدون خطر نیست. حتی زنبورداران با تجربه هر دو نیمه یک کلنی تقسیم شده را از دست داده اند. به همین دلیل است که قبل از تقسیم کلنی های خود، ایده خوبی است که تجربه زنبورداری را داشته باشید.

بخش کردن کندوی زنبور عسل چیست؟

فکر کردی من الان جوابتو دادم؟ خوب، کمی پیچیده تر است. هنگام بخش کردن کندو، مهم است که به یاد داشته باشید که ما فقط خود زنبورها را تقسیم نمی کنیم. ما در حال تقسیم منابع کلنی زنبور عسل نیز می باشیم

اینجاست که بسیاری از زنبورداران بی تجربه دچار مشکل می شوند. هر شروع کندو جدید نیاز به عسل، گرده و نوزاد زنبور دارد. علاوه بر این منابع، آنها به تعداد کافی زنبور کارگر بالغ برای انجام وظایف کندو نیازمند هستند. مهمتر از همه، هر نیمه باید یک زنبور ملکه یا منابعی (مانند سلول های ملکه) برای تولید یک ملکه خوب داشته باشد.

سعی کنید یک قاب با تخم‌ها و لارو زنبور تازه که تقریباً برای دیدن کوچک هستند، قرار دهید. خوب است که تعدادی نوزاد درپوش دار داشته باشید تا تعداد زیادی زنبور پرستار جدید نیز آماده کنید. اگر یک کندوی 10 قابی دارید، اکثر مردم برای تقسیم جدید 5 قاب بیرون می آورند و 5 قاب را در کندو قدیمی باقی می گذارند. اما به یاد داشته باشید، ما فقط فریم‌ها را جابجا نمی‌کنیم – ما فریم‌ها را همراه منابع جابجا می کنیم.

البته فضای باقی مانده را با قاب های جدید پر کنید. داخل کندو نباید فضای خالی بگذارید. زنبورها هر فضای خالی را با شانه برآمده اضافی پر می کنند.

بخش کردن کندو

دلایل تقسیم کندو توسط زنبورداران

از آنجایی که فرآیند بدون خطر نیست، چرا از این فرآیند استفاده می کنید؟ دلایل مختلفی وجود دارد که یک زنبوردار ممکن است بخواهد کندوها را بخش کند

 افزایش تعداد کندوها

 صرفه جویی در پول

احتمال ازدحام را کاهش دهید

کنترل کنه

تقسیم در بهار برای افزایش تعداد

یکی از رایج ترین دلایل ایجاد تقسیم کندو، استفاده از مزیت تشکیل کلنی زنبور عسل در بهار است. تقسیم کندوهای بزرگ و قوی به زنبوردار این امکان را می دهد که کندوهای بیشتری داشته باشد. ایجاد کلنی های جدید در محوطه زنبورستان راهی برای جبران هر گونه خسارت زمستانی است. بخش کردن موثر کندو راهی برای افزایش تعداد کندوها بدون نیاز به خرید زنبورهای عسل جایگزین است.

بخش کردن کندو می توانند ازدحام را کاهش دهد

یکی دیگر از دلایلی که برای بخش کردن در نظر گرفته می شود، پیشگیری از ازدحام زنبور عسل است. با کاهش ازدحام در کندو از پیش آمد برخی ازدحام ها جلوگیری می گردد. اما، این همیشه موفقیت آمیز نیست. اما اگر این کار را نکنید چه؟ شما زنبورهاتان را از دست داده اید. ازدحام بخشی طبیعی از زندگی زنبورها، و به گونه ای تولید مثل کلنی است.

با این حال، ما زنبورداران این پدیده را دوست نداریم که نیمی از جمعیت کلنی برای ساخت خانه ای جدید مهاجرت کنند.

تولید ملکه های جدید

برخی از زنبورداران از استراتژی بخش کردن کندوها به عنوان فرصتی برای تولید ملکه های جدید استفاده می کنند. یک کلنی زنبور عسل توانایی قابل توجهی در صورت داشتن منابع برای تولید یک زنبور ملکه جدید دارد. هنگامی که ما یک تقسیم واقعی انجام می دهیم، معمولاً ملکه مسن تر به یک جعبه جدید منتقل می گردد.

نصف دیگر کندو اصلی باید ملکه جدیدی بسازد یا زنبوردار به آن بدهد. این تقسیم بدون ملکه باید منابع مورد نیاز برای تولید یک ملکه جدید را داشته باشد. به زبان دیگر لاروهای بسیار کوچک یا حتی تخم ها تازه هستند. ساختن یک ملکه جدید یک ماجراجویی مخاطره آمیز است و چندین هفته طول می کشد تا کلنی این روند را کامل کند. مطمئن شوید که هر بخش را با تعداد زیادی زنبور کارگر آماده کرده اید. جمعیت کلنی به آرامی کاهش می یابد تا زمانی که زنبورهای جدید ظاهر گردند.

در طول چرخه نوزاد، درمان کنه را انجام دهید برخی از درمان‌های کنه‌ها در دوره‌ای که تولید مثل کم است یا اصلاً تولید نمی‌شود، مؤثرتر هستند. زنبورداران می توانند برای کمک به کنترل کنه ها زمان بخش کردن کندوی خود را تعیین کنند. وقفه موقت در چرخه زاد و ولد زنبور عسل باعث وقفه در تولید مثل کنه واروآ نیز می شود. معمولاً برای کنترل کنه به تنهایی کافی نیست، بخش کردن کنه می تواند به کند کردن رشد جمعیت کنه کمک کند.

نکات کلیدی بخش کردن کندو:

بخش کردن همه چیز مانند منابع غذایی نه فقط قاب ها و زنبورها

هر بخش به عسل و گرده نیاز دارد

هر بخش به ملکه یا منتبع تولید آن نیاز دارد

هر بخش به زنبورهای کارگر کافی برای مراقبت از نوزادان، پرستاری و آوردن شهد نیاز دارد.

بهترین زمان برای بخش کردن کندو

بهار بهترین زمان برای تقسیم کندو است. این زمان کلنی زنبور عسل تند رشد می کند. زمان “جریان عسل” یک زمان رشد طبیعی است و کلنی ها راحت تر به رشد تشویق می شوند. قبل از اینکه یک کلنی جمعیت بزرگی را ایجاد کند و تقریباً جایی برای زنبورهای بیشتر در جعبه وجود ندارد، باید برنامه تقسیم را داشته باشید.

اگر ازدحام در جعبه نوزادان را برطرف نکنید، زنبورها ازدحام و مهاجرت خواهند کرد. اگر در طول بازرسی کندو اواسط بهار، اول سلول های درون و سپس ملکه را مشاهده کردید، باید اقدام کنید.

کندوها را می توان تابستان هم تقسیم کرد

 در حالی که بهار زمان خوبی برای بخش کردن کلنی است، ممکن است نیاز داشته باشید که کندوهای تابستانی بزرگ را نیز تقسیم کنید. می‌توانید از بخش کردن برای مدیریت ازدحام در هر زمانی از ماه‌های گرم استفاده کنید. با این حال، باید مطمئن باشید که کلنی های کوچکتر زمان کافی برای رشد و آماده شدن برای زمستان را داشته باشند

 اگر همیشه بدانیم زنبورهایمان در طول فصل دقیقاً چه چیزی از ما انتظار دارند؟ عالی است. اما، نمی توانید یک تقویم ثابت را در مدیریت کندو دنبال کنید.

چه اندازه جعبه ای برای بخش کردن مورد نیاز است؟

هنگامی که یک کلنی بسیار بزرگ بخش می کنید، رایج ترین روش این است که زنبورهای جدید را در یک جعبه “عمیق” با اندازه کامل قرار دهید – به خصوص اگر هوا گرم باشد.

با این حال، لازم نیست از یک جعبه با اندازه کامل استفاده کنید. جعبه نآک 5  قابی نیز یک اندازه محبوب برای شروع کندوی جدید است. هر بخش باید زنبورهای کافی برای محافظت از کندو را داشته باشد و تمام وظایف کندو را تا زمانی که جمعیت شروع به رشد می کند انجام دهند.

به یاد داشته باشید، جمعیت کلنی تا ظهور زنبورهای جدید کاهش می یابد و این ممکن است چند هفته ای طول بکشد. اما، گاهی اوقات کندو به سوی ازدحام می رود با اینکه جمعیت اش زیاد نیست. چگونه می توانید ازدحام کندو را بدون مصرف نیمی از منابع کندو برطرف کنید؟

چگونه بخش کردن کندو کوچک را انجام دهیم

 من از جعبه های کندو به اندازه نآک برای ساختن کلونی کوچک با مجموع 5 قاب استفاده می کنم. با شروع از 2 یا 3 قاب نوزاد، علاوه بر زنبورهای پرستاری که روی قاب بچه ها حضور دارند تعداد زیادی زنبور پرستار اضافه کنید.

تعدادی زنبورهای پرستار اضافی را از سایر قاب‌های نوزادان بتکانید. که در کلنی مادر رها خواهید کرد. سپس، چند سلول ملکه، یا یک قاب با تخم مرغ/لارو تازه اضافه کنید. به آنها امکان می دهد ملکه جدید تولید کنند یا می توانیم برای آنها ملکه ای بخریم

 اگر 5 قاب کامل برای کلنی کوچک ندارید، مطمئن شوید که آنها عسل/شهد و گرده دارند. و فضای خالی را با یک یا دو قاب پر کنید تا مطمئن گردید جعبه پر است. در صورت موفقیت، آنها به سرعت از جعبه نآک رشد خواهند کرد. آنها را نظارت کنید و با رشد آنها کلنی را به یک جعبه بزرگتر جابجا کنید.

تقسیم زنبورها در همان زنبورستان

 هنگامی که یک زنبوردار کندوی زنبور را بخش می کند، اغلب به آنها توصیه می شود که بخش جدید را در مکان دیگری قرار دهند. به این دلیل است که زنبورهای که به جعبه جدید منتقل می کنید ممکن است نمانند. آنها میل به بازگشت به محل اصلی کندو را احساس خواهند کرد

 این می تواند باعث شود که بخش جدید شما زنبورهای کافی برای مراقبت خود نداشته باشد. اگر بخش جدید کندو 2 مایل یا بیشتر دورتر گردد، زنبورها جهت گیری خود را به مکان جدید تغییر می دهند. اکنون نیروی خود را حفظ کرد و شانس موفقیت کندو جدید افزایش خواهد یافت. در عرض چند هفته می توانید بخش ها را به زنبورستان برگردانید. دوباره، زنبورها می دانند که مکان آنها تغییر کرده است و دوباره تنظیم می شوند. این بهترین حالت است، اما هر زنبورداری این انتخاب را ندارد.

وقتی جابجایی کندو امکان ندارد

 اگر نمی توانید بخش جدید را به مکان دیگری منتقل کنید، هنوز هم می توان یک تقسیم موفقیت آمیز انجام داد. شما می توانید چنین کاری انجام دهید، اما باید کمی بیشتر به کلنی در حال رشد توجه کنید

 اگر یک بررسی سریع در روز بعد جمعیت کم را نشان داد، باید زنبورهای پرستار بیشتری را به داخل بخش منتقل کنید/بتکانید. مطمئن شوید که ورودی های کندوها با جمعیت کم را کاهش دهید. این به آنها کمک می کند تا از خانه خود در برابر زنبورهای دزد دفاع کنند.

من طرفدار حبس کردن زنبورها در کندو (برای چند روز) نیستم، اگرچه برخی از زنبورداران این کار را انجام می دهند.

بخش کردن کندو – وقتی نمی توانید ملکه را پیدا کنید

گاهی اوقات، ما مطلقاً نمی توانیم زنبورهای ملکه خود را پیدا کنیم.  خوب اشکالی نداره یافتن یک زنبور عسل در کندوی 40000 حشره گزنده سخت است. نگران نباشید – این شما را از بخش کردن باز نمی دارد. اما به تلاش بیشتری نیاز دارد. با دقت، منابع کندو را تقسیم کنید. باز هم، اطمینان حاصل کنید که هر نیمه دارای تخم تازه و منابع غذایی باشند. پس از 4 یا 5 روز به کندو برگردید و با دقت زیادی تولید سلول های ملکه را بررسی کنید. اگر سلول های ملکه را می بینید، این بخش بدون ملکه شماست.

روش دولیتل برای بخش کردن کندوها

روش دولیتل یکی از روش‌های  بخش کردن کندو است که توسط زنبورداران استفاده می‌شود. من از آن استفاده نمی کنم اما ممکن است در زنبورستان شما مفید باشد.

5  قاب از نوزادان (بعضی باز و برخی سرپوشیده) را بدون زنبور بردارید. تمام زنبورها را از قاب نوزادان جدا کرده و دوباره داخل کندو کنید. قاب های نوزاد را در بدنه کندوی اضافی قرار دهید. یک جداکننده ملکه را روی جعبه بالای کندو مادر قرار دهید.

حالا جعبه را با قاب های نوزاد (بدون زنبور) در بالای جدا کننده قرار دهید. حالا کندو را ببندید. طی چند ساعت آینده، زنبورهای پرستار جوان از طریق خروجی به سمت بالا حرکت خواهند کرد تا نوزادان را مراقبت کنند. امیدوارم ملکه در پایین بماند. چند ساعت بعد، می توانید بخش جدید (جعبه بالایی) را بردارید و آن را در مکانی جدید قرار دهید. در طول روز بعد، برخی از آن زنبورهای پرستار تبدیل به شهدآور خواهند شد و می توانید یک ملکه تازه جفت شده به آن اضافه کنید. این زنبورهای پرستار قبلاً شهدآور نبودند و احتمال بازگشت آنها به کندوی اولیه کمتر است.

چگونه یک بخش واکینگ وی ایجاد کنیم

روش دیگری که روش رایج بخش کردن کندو است. البته مورد علاقه من نیست اما می تواند به خوبی کار کند

 یک قاب تخم تازه، دو قاب از نوزادان سرپوش دار (برخی در حال ظهور) و 2 قاب با عسل و گرده را جدا کنید.  زنبورهای پرستار را روی این قاب ها رها کنید. قاب ها را در یک جعبه 5  قابی نآک قرار دهید. حالا، زنبورهای پرستار اضافی را از کلنی اصلی بتکانید. مواظب باشید ملکه را نتکانید. درب را بگذارید و دور شوید. بعد از 3-4 هفته دوباره برای بازدید ملکه تخمگذار سربزنید. این روش بیشتر اوقات کار می کند.

افزایش کندو از طریق بخش کردن مانند بسیاری از چیزها در زنبورداری، راه های زیادی برای بخش کردن وجود دارد. روشی را پیدا کنید که برای شما جواب می دهد و آن را تا زمانی که کار کند به خوبی تنظیم کنید. و حتی در آن صورت، همه موفق نخواهند شد

 اگر به صورت هفتگی کندوهای جدید خود را تحت نظر داشته باشید، باید بتوانید مشکلات را آشکارا ببینید و اصلاح کنید. با پرخاشگری بیش از حد در هنگام تقسیم کلنی ها، آزمند افزایش سریع تعداد کندوهای خود نشوید. علاوه بر این، داشتن کندوهای بیش از حد برای یک زنبوردار وقتی که به تنهایی کار می کنید چیز خوبی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید