شناسایی و درمان بیماری نوزاد ساکی

بیماری نوزاد ساکی (sac brood)

بیماری نوزاد ساکی یا کیسه ای یک بیماری ویروسی است. که معمولا موجب تلفات شدید نمی گردد. و اساسا در اوایل فصل پرورش نوزادان رخ می دهد. زمانی که نسبت جمعیت نوزادان به زنبورها بالاست. چون بیماری روی درصد پایینی از لاروها اثر می گذارند. اکثر زنبورداران به آن توجه نمی کنند.

ویروس لارو ساکی لاروهای ماده، آنهایی که برای تبدیل شدن به زنبور کارگر و همین طور زنبورهای بالغ را آلوده می کنند. ویروس از طریق غذا پخش می شود و در بدن لاروها مستقر می شود. پس از آلوده شدن، ویروس در داخل بدن لارو گسترش می یابد و باعث می شود که سر خود را در حجره بالا ببرند. آنها می میرند و ممکن است زرد یا قهوه ای رنگ شوند. لاروهای مرده ممکن است مایع ویروسی را که در کلنی پخش می شود، انتشار دهند .

زنبورهای عسل بالغ آلوده به ویروس لارو ساکی بدون علائم هستند اما ممکن است رفتار غیرعادی مانند جستجوی غذا بدون جمع آوری گرده از خود نشان دهند. طول عمر ویروس می تواند تا چهار هفته طول بکشد و به راحتی از طریق گرده و غذا پخش می شود.

زنبورها لاروهای مرده را خارج می کنند و ممکن است به ویروس مبتلا نشوند. اگر کارگران نتوانند آن را مهار کنند، زنبورداران ممکن است زنبوران کارگر را اضافه کنند، کلنی را تغذیه و یا کلنی را تحدید ملکه کنند.

زنبورهای بالغ لاروهای آلوده را شناسایی و سریعا خارج می کنند. چون اگر بیماری پیشرفت کند دیگر زنبورها نمی توانند آن را کنترل کنند. بنابراین وقتی که زنبوردار علائم آن را مشاهده کرد، بیماری احتمالا پیشرفت کرده و برای جمعیت زنبورهای بالغ مدیریت آن خیلی سخت باشد.

هر دو لارو های ماده و نر مبتلا می شوند و گاهی شفیره هم از بین می رود. ولی زنبورهای بالغ مصون هستند. لاروهای مرده اغلب بین لاروهای سالم پراکنده می شوند. زنبورهای پرستار مظنون به انتشار بیماری بین حجره ها هستند. و همچنین از طریق زنبورهای غارت گر هم  انتشار می یابد. بنابراین بهتر است از ورود اشتباهی غارتگران جلوگیری گردد.

شناسایی بیماری نوزاد ساکی

اگر حجره ها درپوش دار هستند احتمالا سوراخ سوراخ هستند اگر با این نشانه برخورد کردید بیماری لوک آمریکایی / اروپایی را بررسی کنید.

اگر حجره ها باز بودند شناسایی راحت تر است. سر لارو اولین قسمت بدن است که تغییر می کند و رنگ قهوه ای تند تا سیاه می شود. اگر آن را از داخل حجره بیرون بیاورید. شکم آن باد کرده و شبیه ساک و کیسه آبکی است. مرگ معمولا بعد آنکه حجره مهر و موم شد و لارو به دور خود پیله را تنید اتفاق می افتد. لارو در حالت عمودی می میرد و این قابل توجه است.

لارو سر انجام شبیه دمپایی چینی یا گوندولا خشک می شود. ولی به دیواره حجره محکم برخلاف بیماری لوک آمریکایی نچسبیده اند. و کارگران می توانند آن را جدا کنند.

بیماری نوزاد ساکی

بهترین راه برای مبارزه با این بیماری داشتن کلنی های قوی که به طور منظم تجدید ملکه شده اند، است.  هیچ آنتی بیوتیکی برای جلوگیری و کنترل آن موثر نیست. کلنی ها این ویروس را تحمل کرده و معمولا زمانی که جریان عسل آغاز می گردد و زنبورهای بالغ کمتری در کندو هستند و ویروس کمتر انتشار می یابد، بهبودی می یابند.

دیدگاهتان را بنویسید