اشتباهات زنبوردار تازه کار

اشتباهات زنبوردار

اشتباهات زنبوردار تازه کار که می توانید از آن دوری کنید

غیرممکن است که یاد بگیرید چگونه یک زنبوردار خوب باشید بدون اینکه در این مسیر با مشکلات روبرو نشوید. هیچ کس همیشه زنبوردار کامل نیست. اما، ما می توانیم از دیگران یاد بگیریم. با بررسی رایج ترین اشتباهات تازه کارها ، ممکن است بتوانید از بروز برخی از آنها در کندوهای خود جلوگیری کنید.

اشتباهات زنبوردار تازه کار

زنبورداری پر از فراز و نشیب است . همراه با  لحظه های شادی و گاهی عذاب شکست! کار با زنبورها و هرگز کنترل نشدنکامل آنها، این زندگی یک زنبوردار است. و این همان چیز شگفت انگیز است.

تازه واردان به این صنعت احتمالاً در حال تجربه دردسرهای شدید از بی تصمیمی هستند. پس از سال‌ها کمک به زنبورداران جدید در کلاس‌های زنبورداری آنلاین، احساس بسیار خوبی در مورد اینکه کارها چطور پیش می‌روند، دارم. بیایید به جاهای که اغلب اشتباهات زنبوردار تازه کار در آن انجام می شود و نحوه توجه به آن ها نگاهی بیندازیم.

مشکلات رایج زنبورداری

عدم تغذیه کندوها وقتی به غذا نیاز دارند

عدم تغذیه کلنی جدید به مدت کافی

بازدیدهای زیاد از کندو

وضعیت ملکه زنبور خود را بررسی نمی کنید

 نداشتن لوازم اضافی زنبورداری

 احساس اینکه یک ازدحام یک شکست زنبورداری است

 عدم کنترل کنه های واروآ

مشاوره گرفتن از هر کسی

کندوها را خیلی نزدیک به خانه خود قرار داده اید

عدم انجام بازرسی های معمول کندو

از دودی خود استفاده نمی کنید

نصب نکردن حصار خرس

عدم استفاده از پایه کندو

ندادن فضای کافی به کلنی زنبور عسل

برداشت بیش از اندازه عسل

عدم تغذیه صحیح زنبورها

اشتباهات زنبوردار

 تغذیه نامناسب یک اشتباه زنبورداری است که می توان به آسانی از آن جلوگیری کرد. این نیاز به یک برنامه برای بازدید ذخیره غذایی و درک اینکه کلنی زنبور عسل به چه مقدار غذا نیاز دارد، می باشد. نباید تصور کنید که حال زنبورهایتان خوب هست فقط به این دلیل که شکوفه گل ها را می بینید. شکوفه همیشه به معنای غذا نیست.

همچنین هر کلنی بر اساس جمعیت و عوامل دیگر نیازهای متفاوتی دارد. با این حال، مطمئناً می دانیم که هر کندویی در فصل گرما به آورده شهد نیاز دارد. بازرسی های معمول کندو در طول فصل باید وجود شهد ورودی و عسل در حال ذخیره سازی را تأیید کند. اگر کلنی شما در اواسط تابستان عسل ذخیره ای نداشت مشکلی وجود دارد و باید به فکر تغذیه آنها باشید.

عدم تغذیه کلنی های جدید  به اندازه کافی

 یک اشتباه بسیار رایج زنبوردار تازه کار شامل تغذیه کلنی جدید پس از جادهی است یا بهتر است بگوییم عدم تغذیه مناسب آنها است. بسیاری از کلنی های جدید به پاییز می رسند بدون آنکه آمادگی برای زمستان گذرانی داشته باشند. بیشتر زنبورداران به زنبورها شربت شکر می‌دهند تا کلنی‌های کاملاً جدید را تغذیه کنند.

این به آنها کمک می‌کند تا مستقر شوند و شانه بسازند که به انرژی زیادی نیاز دارد. اغلب زنبورداران جدید در ابتدا زنبورهای خود را به خوبی تغذیه می کنند. اما پس از آن، آنها اشتباه می کنند و خیلی زود آن را متوقف می شوند. هوا که گرم می شود. مردم به تعطیلات می روند اما کندوهای خود را فراموش نکنید.

کلنی های جدید باید تغذیه شوند تا زمانی که تمام شانه ها را کشیده و عسل را ذخیره کنند. اگر زنبورها مصرف شربت شکر را متوقف کردند، 2 تا 3 هفته استراحت دهید و سپس دوباره آن را عرضه کنید. به همین ترتیب، وقتی هوا در پاییز سرد شد، نمی توانید بازی جبران کردن را انجام دهید. با برنامه ریزی زنبورهای خود را آماده کنید و قبل از رسیدن سرما، تغذیه با شربت شکر را پایان دهید.

بازرسی بیش از حد کندو

به همان اندازه که بازرسی های معمول مهم هستند، ممکن است یک کار خوب زیادی انجام شود. زنبورداران جدید بیشتر از یک زنبوردار باتجربه می خواهند و نیاز دارند که داخل کندو را نگاه کنند. با این حال، تنها در موارد اضطراری، کندوی خود را بیش از 1 بار در هفته باز نکنید. به ویژه برای اولین بازدید کندوی جدید مهم است.

زنبورها کارهای زیادی برای انجام دادن دارند. آنها از شما ناراحت می شوند که یک روز در میان سقف خانه شان را بردارید. طبیعی نیست که بالای خانه آنها برداشته شود. بازرسی های مکرر مانع از پیشرفت کلنی شما می شود. آنها حتی ممکن است به امید یافتن کندوی جدید آنجا را ترک کنند یا فرار کنند.

عدم بررسی وضعیت ملکه زنبور

تنها راه برای دانستن اینکه یک ملکه زنبور تخمگذار با کیفیت خوب در کندو خود دارید این است که نگاه کنید. بسیاری از زنبورداران جدید این اشتباه را مرتکب می شوند که ملکه هست و تخم می گذارد. بدون باز کردن کندو و جستجوی ملکه یا شواهد وجود ملکه نمی توانید این را بدانید

 نقش ملکه زنبور عسل برای بقای کلنی حیاتی است. او تنها زنبوری است که می‌تواند تخم‌های بارور گذاشته تا تبدیل به زنبورهای کارگر شوند. ملکه ماه گذشته خوب بود – چرا باید چک کنم؟

 گاهی اوقات یک کلنی زنبور عسل تصمیم می گیرد ملکه خود را جایگزین کند. یا شاید ملکه آنها به طور تصادفی در حین بازرسی کندو کشته شود.

شاید کندو ازدحام کند. آیا آنها در جایگزینی ملکه خود موفق بوده اند؟

کلنی زنبور عسل برنامه قابل توجهی برای جایگزینی ملکه خود دارند اما همیشه موفق نیستند. بازدید ماهیانه ملکه برای کلنی های تازه تاسیس ایده خوبی است.

نمی توانید ملکه خود را پیدا کنید؟ یادگیری نحوه یافتن ملکه زنبور عسل نیاز به تمرین دارد. خبر خوب این است که لازم نیست هر بار او را پیدا کنید. به دنبال یک الگوی خوب از نوزادان زنبور کارگر سالم باشید. آیا تخم زنبور را می بینید؟ لارو و نوزاد کلاهک دار وجود دارد؟ اگر چنین است، به احتمال زیاد او خوب است

 به طور منظم به داخل کندو نگاه کنید تا مطمئن شوید که ملکه ای با الگوی زاد و ولد خوب دارید. به حافظه خود تکیه نکنید. آن را یادداشت کنید. یک تقویم زنبورداری همراه با یادداشت هایی از بازرسی های خود داشته باشید. همچنین می توانید وضعیت ملکه، برنامه تغذیه و زمان درمان کنه وروآ را هم یادداشت کنید.

نداشتن لوازم اضافی زنبورداری در دست از اشتباهات زنبوردار تازه کار

زنبورداری یک کار کم هزینه نیست. من نمی خواهم به تمام پولی که در طول سال ها برای کندوها و بخش هایی از کندوها خرج کرده ام فکر کنم. یکی از اشتباهات بزرگی که بسیاری از زنبورداران مرتکب می شوند، نداشتن لوازم اضافی در دست است . البته قابل درک است چون شما سعی می کنید هزینه های راه اندازی زنبورداری را پایین نگه دارید.

اگر کلنی شما ازدحام کند یا حتی بهتر از آن یک دسته وحشی را در یک بوته پیدا کنید چه؟

 اگر بتوانید ازدحام را بگیرید، به یک جعبه اضافی برای آنها نیاز دارید. عذاب دیدن آن دسته بزرگ و زیبای زنبورهای عسل را تصور کنید که روی یک شاخه درخت آویزان شده اند. و در دسترس هستند و شما چیزی برای جادهی آنها ندارید

 به راحتی می توانید یک جعبه عمیق اضافی (یا متوسط اگر از آن استفاده می کنید) در دسترس داشته باشید. این کار همراه با قاب های اضافی ، شما را برای مواقع اضطراری آماده می کند.  می توانید لوازم دست دوم بخرید ولی مراقب آلوده بودن آنها باشید.

اشتباه زنبوردار تازه کار در عدم درک ازدحام

خوب  زنبورها ازدحام می کنند. این کاری است که آنها انجام می دهند. کتاب های زیادی در مورد ازدحام زنبور عسل نوشته شده است. و تکنیک های متعددی برای پیشگیری از ازدحام استفاده می گردد. گاهی اوقات، آنها خوب کار می کنند و گاهی اوقات، آنها کار نمی کنند. ما با زنبورها سر و کار داریم، آنها کاملاً قابل کنترل نیستند.  تشکیل توده مهاجر معمولاً به این معنی است که کلنی شما به اندازه کافی سالم است که این کار را انجام می دهد و این واقعاً چیز بدی نیست. اگر ازدحام دارید احساس شکست نکنید. این راه طبیعت است.

اشتباهات زنبوردار

شکست در کنترل کنه های واروآ

کنه واروآ مشکلی جدی برای اکثر زنبورداران است. سعی نکنید با زنبورهایی که به طور خاص برای مقاوم بودن در برابر کنه ها پرورش داده نشده اند، بدون درمان سپری کنید.

هیچ کس نمی خواهد مواد شیمیایی را در کندوهای خود قرار دهد اما کنه های واروآ زنبورها را می کشند. نداشتن برنامه برای مقابله با واروآ یکی از اشتباهات بزرگ زنبوردار تازه کار است. بسیاری از کلنی ها هر ساله به دلیل این رویکرد می میرند

 روشی را برای کنترل کنه های واروآ پیدا کنید که برای شما کارآمد باشد. کنه های واروآ ممکن است تا 2 سال طول بکشد که یک کلنی را بکشند. شما بعد از سال اول بدون کاربرد هیچ درمانی از جنگل سالم خارج نمی شوید. چه استفاده از تبخیر با اسید اگزالیک، پدهای اسید فرمیک یا سایر روش‌های تایید شده را انتخاب کنید – باید یک برنامه برای مقابله داشته باشید.

مشاوره گرفتن از منابع مشکوک اینترنت

منبع فوق العاده ای از اطلاعات تقریباً در مورد هر موضوعی است. همچنین حاوی اطلاعات نادرست زیادی می باشد. شاید، شما هیچ زنبورداری را در منطقه خود نمی شناسید یا ممکن است آنهایی را که پیدا کرده اید دوست نداشته باشید. انجمن های زنبورداری محلی را بررسی کنید. با این وجود هنوز اطلاعاتی در مورد زنبورداری در محل شما در دانشگاه یا کتابخانه محلی وجود خواهد داشت. به دنبال اطلاعات محلی باشید تا با اصول راه اندازی کندو آشنا گردید.

اما اشتباه نکنید، هر استراتژی مدیریت زنبورداری را که به صورت آنلاین در مورد آن می شنوید امتحان کنید. ممکن است برای زنبورهای شما در منطقه شما کارساز نباشد و ممکن است آسیبی وارد کند.

قرار دادن کندو در مکان نامناسب

قرار دادن کندو در یک مکان بد در بهترین حالت تولید ناراحتی و در بدتر از آن ایجاد مشکل جدی برای شما و زنبورهای عسل است. برای یافتن بهترین مکان برای کندوی خود وقت بگذارید .با آماده سازی مناسب می توان کندوها را جابجا کرد اما بهتر است که آنها را در جایی که می خواهید قرار دهید.

خلق و خوی کلنی زنبور عسل در طول زمان تغییر می کند. کلنی که ماه ها راحت و مطیع بود، ممکن است ناگهان بسیار تهاجمی شود. کندوها را خیلی نزدیک به خانه خود قرار ندهید. این امر به ویژه در اواخر تابستان که کلنی ها بزرگ هستند و ذخیره غذایی زیادی برای نگهداری دارند درست است. داشتن یک مکان خوب برای کندو زندگی را بسیار آسان تر می کند.

عدم انجام بازرسی های معمول کندو

بازرسی های دوره ای برای حفظ یک کلنی زنبور عسل سالم حیاتی است. ممکن است بگویید، خب … کلنی های وحشی هرگز هیچ بازرسی ندارند. این درست است. همچنین درست است که تنها حدود 20 درصد کلنی های وحشی بیش از یک سال زنده می مانند.

دیدن زنبورها در حال پرواز و خروج از کندوی زنبور عسل تضمینی برای خوب بودن اوضاع نیست. بازرسی منظم کندو تنها راه برای اطلاع از سالم بودن کندو است.

برای آرام کردن زنبورها و اجتناب از حالت حمله کامل به دود سفید و خنک نیاز داریم. این به کلنی آسیبی نمی رساند. مراقب دودی خود باشید، از انواع مناسب سوخت برای دود استفاده کنید. حداقل یک بار در فصل دودی خود را در صورت نیاز تمیز کنید. در مواقعی که به آن نیاز دارید، روشن شدن آن آسان تر خواهد بود و در شرایط کاری خوب قرار می گیرد. یک زنبوردار جدید ممکن است با استفاده از دود سیاه داغ اشتباه کند، این فقط زنبورها را عصبانی تر می کند! دود سفید خنک راهی برای رفتن است.

نصب حصار خرس دیر هنگام

بسیاری از مناطق کشور دارای جمعیت خرس هستند. موجودات ترسو اغلب تا زمانی که مشکلی ایجاد نکرده اند، مورد توجه قرار نمی گیرند. بسیاری از زنبورداران تازه وارد از وجود خرس‌ها تا زمانی که کندوهایشان از بین نرود بی‌اطلاع بوده اند. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که خرس دارد برای محافظت از زنبورهای خود یک حصار خرس بسازید.

عدم استفاده از پایه کندو در زنبورستان از دیگر اشتباهات زنبوردار تازه کار

از پایه کندو برای کندوهای خود استفاده کنید. می توانید پایه های تجاری کندو را خریداری کنید که آماده استفاده هستند. یا می توانید پایه ها از چوب، لوله، بلوک های بنایی یا مواد دیگر بسازید. پایه های کندو به محافظت از پوشش های چوبی در برابر پوسیدگی کمک می کند. آنها ورودی کندو را از روی زمین بلند می کنند تا از راسوها محافظت کنند. آنها به دلیل کمتر خم و راست شدن زنبوردار فشار کمتری به کمرش وارد می کنند.

اشتباهات زنبوردار

نداشتن فضای کافی در کندو

یک کلنی زنبور عسل از هر ذره فضای موجود استفاده می کند. کندوی لانگستروت مدرن بر اساس فضای اصلی زنبور عسل طراحی شده است. اگر جعبه 10 فریمی دارید، باید حتما 10 فریم در جعبه داشته باشید. (مگر اینکه از فضا پرکن های مخصوص استفاده کنید. اما این یک داستان برای یک روز دیگر است.) برخی از زنبورداران جدید این اشتباه را مرتکب می شوند که فراموش می کنند تعداد قاب های صحیح را در جعبه های کندو قرار دهند. زنبورها وقتی برمی گردند در فضای خالی شانه درست می کنند. این شانه بازرسی کندو را دشوارتر می سازد و احتمال کشته شدن ملکه را افزایش می دهد.

برداشت بیش از اندازه عسل

 به تجربه، زنبورداران یاد می گیرند که چقدر عسل برای زمستان بگذارند. زنبوردار جدید ممکن است میزان عسل مورد نیاز را متوجه نشود. بی حوصلگی یا برداشت بیش از حد عسل ممکن است منجر به گرسنگی کلنی گردد. برای جلوگیری از این امر، یاد بگیرید که زنبورهای منطقه شما چه زمانی بیشترین عسل را تولید می کنند و چه مقدار عسل باید در کندو باقی بماند.

زنبورداری سخت نیست اما نیاز به تلاش دارد

 کی از اشتباه کردن با زنبورهای خود دست برمی دارید؟ احتمالا، هرگز. اما می توانید از اشتباه کردن در موارد مشابه دوری کنید.

چه به عنوان یک سرگرمی به زنبور عسل علاقه مند باشید و چه بخواهید یک تجارت کامل زنبورداری را توسعه دهید، همیشه برای بهتر شدن تلاش کنید.

آیا هیچ یک از این اشتباهات زنبوردار اولیه را مرتکب شده اید؟ اشکالی ندارد، من خودم بسیاری از آنها را انجام داده ام.

 

دیدگاهتان را بنویسید