تعویض ملکه کندو

تعویض ملکه زنبور

چگونه با موفقیت تعویض ملکه کندو را انجام دهیم

زنبور ملکه عسل برای کلنی اهمیت حیاتی دارد. قادر به زندگی طولانی تر از سایر اعضای کندوست حتی اگر ملکه در نهایت شکست بخورد. زنبورها برنامه ای برای تولید یک ملکه جدید دارند اما همیشه کارایی ندارد. زمانی فرا می رسد که یک زنبوردار باید یاد بگیرد که چگونه ملکه کندو را تازه کند.

تجدید یا تعویض ملکه کندو

 کلنی زنبور عسل سیستم خوبی برای رشد و نگهداری کندو دارد. زنبورهای کارگر فقط چند هفته کوتاه در تابستان زندگی می کنند. اما تولید مداوم بچه زنبور به عنوان جایگزین همیشه ادامه دارد. با پیشروی بهار، جمعیت کلنی افزایش می یابد. تراکم در کندو ممکن است باعث ازدحام زنبورها گردد. در این حالت، ملکه پیر به طور معمول با ازدحام کندو را ترک می کند. کلنی مادر قادر به تولید یک ملکه جدید از تخم های بارور باقی مانده در سلول های ملکه است.

این روند طبیعی یک کلنی است که خود را تجدید ملکه می کند. بیشتر اوقات همه چیز خوب پیش می رود. اما، در بعضی مواقع تلاش زنبورها با شکست مواجه می شود و زنبوردار باید وارد عمل شود. کندویی که در پرورش ملکه ناموفق بوده و تخم تازه ای برای امتحان دوباره ندارد نیاز به کمک دارد. اما این تنها دلیل احتمالی نیست که زنبوردار تصمیم می گیرد ملکه کلنی را جایگزین کند.

دلایل رایج برای تعویض ملکه کندو:

 شاید مشکلی در مورد ملکه پیر وجود داشته باشد و زنبوردار بخواهد قبل از اقدام زنبورها دست به کارشود.

 یا ممکن است زنبوردار به سادگی بخواهد صفات (ژنتیک) جدیدی از نوع دیگری از زنبور عسل را به زنبورستان خود اضافه کند.

در اینجا چند دلیل رایج برای جایگزینی ملکه آورده شده است.

کندو بدون ملکه است

ملکه فعلی بیش از 2 سال سن دارد

صفات بد نسل زنبوران کارگر

معرفی صفات (ژنتیک) جدید

متداول ترین دلیل تعویض ملکه کندو قدیمی کاهش باروری اوست. کندو در نهایت او را جایگزین خواهد کرد، اما ممکن است زنبوردار منتظر نماند. در حالی که آنها می توانند چندین سال زندگی کنند، به ندرت پیش می آید که یک ملکه زنبور عسل بالای 2 سال توان باروری خوب داشته باشد. با افزایش سن، سطح فرمون او شروع به کاهش و میزان تخم گذاریش کم می گردد

با ادامه الگوی بد تولیدمثل، جمعیت کلنی کاهش می یابد. در نهایت، کندو او را می کشد و یک ملکه جدید را جانشین می کند.

تکنیک عالی برای بقا

کندو می تواند در صورت مرگ ملکه دست به کار شود. با این حال، چون در تولید کارگران جدید درنگ وجود خواهد داشت زودتر شروع می کنند.

با این حال، اگر کاهش جمعیت درست قبل از جریان عسل اتفاق بیفتد، ممکن است بخش بزرگی از برداشت عسل سال را از دست بدهید. یکی دیگر از دلایلی که می توانید یک کندو را بر اساس برنامه زمانی خود تجدید ملکه کنید این است که از ساخت سلول های درون خودداری کنید. یک کندو بدون ملکه تخمگذار برای مدتی کارگران تخمگذار را ایجاد می کند. این وضعیت بدون دخالت زنبوردار فاجعه می‌آفریند

 در حالی که محققان به کار توسعه زنبورهای مقاوم در برابر کنه ادامه می دهند، برخی از زنبورداران دوست دارند ملکه های جدیدی از خطوط ژنتیکی مختلف را امتحان کنند.  تجدید ملکه یک راه عالی برای دستیابی به “زنبورهای متفاوت” در حیاط منزل بدون نیاز به خرید کلنی است.

چه زمانی ملکه کندو تجدید گردد

 اگر کندو نیاز مبرم دارد، می توانید ملکه را در هر یک از ماه های گرم جایگزین کنید. گاهی اوقات نمی توانید صبر کنید چون کندو در خطر سقوط است. یکی از بهترین زمان‌های سال برای جانشین کردن، اواخر بهار تا اوایل تابستان است. در این زمان از سال، تهیه و خرید جایگزین جفت شده نسبتاً آسان باشد.

همانطور که به اوایل تابستان می رسید، شتاب بهاری به پایان می رسد، با دادن یک ملکه جدید به آنها در طول تابستان، او چندین ماه فرصت دارد تا قبل از زمستان بازسازیکند و اگر مشکلی پیش آمد، فرصت دارید دوباره تلاش کنید.

تعویض ملکه کندو به طور طبیعی

زنبوردار ممکن است با موقعیتی روبرو شود که کلنی فقط به کمک کمی نیاز داشته باشد. اگر به هر دلیلی کندو تخم‌های تازه یا لارو جوان (لارو ریز) ندارد . با گذاشتن قاب حاوی تخم‌های تازه و/یا لارو بسیار جوان از کندوی دیگر و دادن آن به یک کلنی بدون ملکه، آنها می‌توانند ملکه ای نو پرورش دهند . این روش اغلب کار می کند و راه خوبی برای حفظ کندو در زمانی است که خرید آن امکان پذیر نیست.

این روش محدودیت های خود را دارد. کلنی بدون ملکه باید به اندازه کافی جمعیت داشته باشد تا بتواند جانشین سالمی را پرورش دهد. و برای جفت گیری مناسب باید به اندازه کافی زنبورهای نر یا درون در منطقه وجود داشته باشد. در غیر این صورت، جایگزینی ملکه جفت خورده بهترین راه حل است.

تجدید ملکه با ملکه جفت خورده

 زنبورهای ملکه جفت خورده توسط بسیاری از شرکت های عرضه کننده زنبور عسل فروخته می شوند. اغلب، شما می توانید از بین چندین نژاد مختلف زنبور آن ها انتخاب کنید – ممکن است بخواهید ژنتیک جدید زنبور عسل را در کلنی های خود وارد کنید. در حالی که امکان خرید ملکه باکره هم وجود دارد، برای اکثر زنبورداران بهتر است ملکه جفت خورده خریداری کنند. این بهترین نتیجه ممکن را تضمین می کند. اگر در اوایل فصل گرم به دنبال یک ملکه جدید هستید، برای پیدا کردن آن مشکل زیادی ندارید.

تعویض ملکه زنبور عسل

چگونه یک ملکه زنبور جدید سفارش دهیم

 ملکه ها دائماً از طریق پست ارسال می گردند. بیشتر اوقات این فرآیند به خوبی کار می کند، اما مطمئن باشید که سیاست جایگزینی را درک می کنید – در صورتی که او مرده برسد! اگر در نزدیکی یک زنبورستان زندگی می کنید، آنها اغلب در طول فصل، لوازم اضافی برای فروش دارند

 در غیر این صورت باید سفارش دهید و به خوش بین باشید. برخی از زنبورداران به پرورش ملکه زنبور عسل برای کندوهای خود روی می آورند.  کار بسیار زیادی می گیرد اما به شما امکان می دهد تعدادی جایگزین در دست داشته باشید. مگر اینکه بخواهید این کار را صرفاً برای سرگرمی و تجربه اندوزی انجام دهید، در صورتی که فقط به چند ملکه نیاز دارید، بهترین گزینه خرید آن است

چرا باید ملکه پیر را حذف کنید

کلنی زنبور عسل معمولاً فقط یک ملکه دارد. قبل از اینکه بتوانید یک مورد جدید اضافه کنید، باید قبلی را حذف کنید. تلاش برای افزودن یک ملکه جدید به کندو با حضور ملکه قدیمی تقریباً همیشه منجر به مرگ ملکه جدید می شود. این هدر دادن پول شما و بسیار ناعادلانه نسبت به ملکه جدید است که هرگز فرصتی نداشته است

ممکن است از جایگزینی (کشتن) ملکه ای که برای کلنی زحمت کشیده است، احساس بدی داشته باشید. شاید احمقانه به نظر برسد اما من هم کمی احساس بد پیدا میکنم. با این حال، باید برای خیر کندو انجام می شود. قبل از اینکه کاری با ملکه قدیمی خود انجام دهید، باید یک ملکه جدید در دست داشته باشید. نه اینکه سفارش دادم، یا تو راه است- “باید در دست شما باشد”  تا زمانی که ملکه جدید را آماده نکرده اید، قدیمی را نکشید!

جانشین سازی ملکه فعلی

پیدا کردن ملکه اغلب برای زنبورداران مبتدی کار دشواری است. کار با گذشت زمان آسان تر می شود. از آنجایی که شغل او تخم گذاری است، ما می دانیم که ابتدا به کجا نگاه کنیم. او معمولاً در لانه نوزادان کلنی یافت می شود. جستجوی خود را در قابی که شامل نواحی بیشتر از نوزادان زنبور عسل است شروع کنید. ممکن است لازم باشد چند جعبه را کنار بگذارید و به سمت پایین حرکت کنید.

یادگیری نحوه یافتن ملکه زنبور عسل نیاز به تمرین دارد

 پیدا کردن او ممکن است کمی طول بکشد، این شغلی است که نباید در آن عجله کرد. هنگامی که ملکه قدیمی را پیدا کردید، می توانید تصمیم بگیرید که چگونه او را از بین ببرید. برخی از زنبورداران ملکه پیر را له می کنند و مرده او را روی قاب می گذارند. آنها احساس می کنند که این به کندو کمک می کند تا متوجه شود که او رفته است. کندوی با یک ملکه شکست خورده اغلب کمی زمان بر از حالت عادی است. آرام باشید، به آرامی حرکت کنید و از دودی خود برای آرام کردن زنبورها استفاده کنید.

تعویض ملکه زنبور عسل

روش های کارگذاشتن ملکه جدید

 دو روش رایج برای معرفی وجود دارد:

 مستقیم

غیر مستقیم

اگر ملکه جدید بلافاصله در کندو رها شود، به آن “رهاسازی مستقیم” می گویند. این به طور معمول یک ایده واقعا بد است.  مگر اینکه کارگران بی ملکه و مستاصل باشند، معمولا او بلافاصله کشته خواهد شد. من استفاده از این روش را توصیه نمی کنم.

روش دیگر معرفی و تعویض ملکه کندو به سبک غیر مستقیم است

 با این روش، ملکه جدید به آرامی طی چند روز به کلنی معرفی می گردد. این به زنبورها زمان می دهد تا او را بپذیرند. ملکه جدید و چند خدمتکار (زنبورهایی که از کندوی او آمده اند) در یک قفس کوچک ملکه نگهداری می شوند. یک پلاگین آب نبات سفید درب خروجی را مسدود می کند. اگر چوب پنبه ای روی تکه آب نبات وجود دارد، چوب پنبه را باید بردارید. فقط چوب پنبه ای که در انتهای آب نبات است را بردارید – نه دیگری !

اگر ملکه جدید شما در قفس پلاستیکی می رسد، ممکن است یک درپوش روی لوله آب نبات داشته باشد. درپوش پلاستیکی را بردارید. اجازه دهید زنبورهای کندو به تکه آب نبات دسترسی داشته باشند. طی چند روز زنبورها، داخل و خارج قفس، به آرامی از طریق حفره آب نبات را می خورند. این به زنبورها فرصت می دهد تا بوی ملکه را بشناسند.

برخی از منابع پیشنهاد می‌کنند که باید یک سوراخ بسیار کوچک در آب نبات ایجاد کنید تا زنبورها شروع به کار کنند. توصیه من این است که به آرامی تکه آب نبات را تست کنید. اگر انعطاف پذیر است، آب نبات را سوراخ نکنید. اگر پلاگین آب نبات خیلی سفت و خشک به نظر می رسد، شاید بخواهید از یک میخ کوچک یا خلال دندان برای ایجاد یک سوراخ کوچک استفاده کنید. مراقب باشید، من نمی توانم به شما بگویم که چند زنبوردار جدید ملکه خود را در تلاش برای ایجاد سوراخ در آب نبات کشته اند. همه زنبورداران روش خاص خود را برای انجام کارها دارند – آنچه برای شما مفید است را پیدا کنید.

کار گذاشتن قفس ملکه

کلنی باید دارای زنبورهای کافی برای حفظ حیات کندو در طول فرآیند جانشینی ملکه باشد. اگر کندوهای دیگری دارید، دادن یک قاب بچه به کلنی ضعیف‌تر روش خوبی است. ملکه پیر یا مدتهاست که رفته یا او را از کندو خارج کرده اید. اگر سلول های ملکه ای را مشاهده کردید، آنها را از بین ببرید یا در کندوی دیگری که نیاز به کمک داشت استفاده کنید.  قفس ملکه خود را بین 2 قاب در کندو قرار دهید. قاب هایی که شامل نوزادان است یا قسمت مرکزی قاب اگر نوزاد ندارد

اگر سوراخ خروجی (انتهای آب نبات) به سمت پایین باشد، کارگران داخل قفس ممکن است بمیرند و خروجی را مسدود کنند. انتهای آب نبات باید به سمت بالا باشد تا زنبورهای مرده مانع خروج نگردند.

با این حال، اگر در آب و هوای بسیار گرم زندگی می کنید که ممکن است باعث ذوب شدن آب نبات شود، قفس را به صورت افقی قرار دهید. ظرف چند روز، آب نبات خورده می شود و به زنبورهای داخل اجازه می دهد تا آزاد گردند. قرار دادن یک قفس چوبی در یک کندوی بالغ می تواند مشکل باشد.

من دوست دارم قفس را درست زیر میله های بالایی فشار دهم و سپس به آرامی قاب ها را به هم فشار دهم تا قفس را در جای خود نگه دارمد. مهم است که مطمئن شوید که سوراخ خروجی بین میله های بالایی باز است – تا به زنبورهای داخل اجازه دهید پس از از بین رفتن آب نبات خارج گردند.

اگر قفس را بچرخانید تا صفحه مشبک روبروی کارگران کندو باشد، آنها با زنبورهای جدید ارتباط برقرار می کنند و حتی به آنها غذا می دهند. این به طور موقت فاصله بیشتری بین فریم های شما نسبت به حالت عادی ایجاد می کند. اما اشکالی ندارد چند روز دیگر قفس را بردارید.

وقتی از قفس های پلاستیکی استفاده می کنم، از همین روش استفاده می کنم. اما، قاب ها را به اندازه کافی به هم نزدیک می کنم تا لوله خروجی آب نبات را بین قسمت های چوبی قاب ها نگه دارم.

پذیرش ملکه را بررسی کنید

برای جلوگیری از استرس کلنی، 7 روز پس از قرار دادن در قفس صبر کنید تا کندو را بررسی کنید.

اگر ملکه جدید را دیدید که روی شانه راه می رود، او پذیرفته شده است. دیدن تخم های جدیدی که او گذاشته است به این معنی است که شما در جایگزینی ملکه زنبور عسل برای کندو خود موفق بوده اید. اکنون می توان قفس خالی را جدا کرد و قاب ها را به درستی به جای خود برگرداند.

اگر تخم ها نمی بینید، 3 یا 4 روز بعد دوباره بازدید کنید. گاهی اوقات، ملکه جدید به کمی زمان نیاز دارد تا سر و سامان بگیرد و به کار بپردازد.

نکات نهایی

به تغذیه زنبورهای خود در هنگام تجدید ملکه توجه کنید. بله، حتی اگر جریان شهد برقرار باشد. من متوجه شده ام که زنبورهایم در زمانی که غذا فراوان باشد پذیرای جایگزینی هستند. هنگام تعویض ملکه کندو، برخی از زنبورداران توصیه می کنند که کندو را به مدت 24 ساعت بدون ملکه نگه دارید. این بدان معنی است که شما ملکه قدیمی خود را می کشید و تا روز بعد منتظر می ماندید تا ملکه جدید خود را معرفی کنید. من این کار را انجام نمی دهم زیرا لازم است کندو دو بار باز شود. ولی انتخاب باشماست.

باز هم توصیه می کنم، هرگز یک ملکه پیر را بدون وجود جایگزینش در دست خود آن از دست ندهید. تجدید ملکه کاری است که هر زنبوردار در مقطعی باید انجام دهد. این یک ابزار خوب برای مدیریت کندو برای برخی از انواع بیماری ها (مانند نوزاد گچی)، خلق و خوی کندو و غیره است.

تعویض ملکه زنبور عسل

دیدگاهتان را بنویسید