درمان مشکلات پوستی با عسل

درمان مشکلات پوستی با عسل

درمان مشکلات پوستی با عسل

بیانیه ی رفع مسئولیت مامان بی بی

محصول زنبور عسل مطلوب همه است و برای پادشاهان و گدایان به یک اندازه شیرین است و نه تنها خوشایند بلکه سودآور و مفید است. دهان‌ها را شیرین می‌کند، زخم‌های آن‌ها را درمان می‌کند و برای زخم‌های درونی مرهم است.

کاربرد خواص درمانی عسل از آشپزخانه شما

من 50 بیماری رایج را به ترتیب حروف الفبا توصیف می کنم و درمان های شگفت انگیز عسل را در خانه پیشنهاد می کنم. شامل درمان‌های عامیانه آزمایش‌شده و واقعی، داستان‌های واقعی، مطالعات علمی، و سخنان متخصصان پزشکی در مورد خواص درمانی عسل و تجربیات خودم را در این مورد ارائه می دهم. اما احتیاط کنید، قبل از شروع درمان با عسل، با پزشک خود مشورت کنید. در این متن هر کجا صحبت از خواص درمانی عسل آورده شده است منظور عسل خام طبیعی است. و هرگز از عسل های پاستوریزه و کارخانه ای استفاده نکنید.

1- خواص درمانی عسل برای بیماری آکنه (پاک کردن لک ها)

نقاط قرمز روی صورت، پشت و شانه های شما آفت جوانی و زیبایست. اما بزرگسالان از آکنه بزرگسالان یا شعله ور شدن آن مصون نیستند. در نوجوانی، مادر و پدرم را به خاطر لکه های صورتم سرزنش می کردم. (ژن‌ها و هورمون‌ها می‌توانند در بروز آکنه نقش داشته باشند.) من به کرم Clearasil و پدهای بدبو Stridex روی آوردم و مانند یک سرخپوست نترس که از رنگ جنگی استفاده می‌کند و برای رفتن به جنگ آماده می‌شود، به جنگ رفتم. اما تلاش من نتیجه نداد.

من در نهایت به یک متخصص پوست رفتم و از یک داروی موضعی قوی استفاده کردم. پس از استفاده بیشتر و نه کمتر (من از دستورالعمل‌ها پیروی نمی‌کنم) در نهایت یک بند آبی سرمه‌ای را روی پیشانی‌ام بستم تا لکه‌های ناخوشایند را پنهان کنم – و از روند مد هیپی سپاسگزارم. اگر می دانستم درمانی ملایم تری برای پاک کردن صورتم وجود دارد، آن را با ضربان قلبم استفاده می کردم.

درمان مشکلات پوستی با عسل (درمان آکنه)

مقداری عسل (نوعی تیره تر مانند مانوکا) روی لکه ها قرار دهید. دو بار در روز تکرار کنید. برای خنک شدن، یک فنجان چای بابونه هم بخورید و روزانه 6 تا 8 اونس لیوان آب بنوشید و از تغذیه خالی نوشیدنی های قندی همراه با کافئین دوری کنید.

چرا شاد خواهید شد؟

این ترکیبات ضد باکتری موجود در عسل است که به مبارزه با قرمزی، التهاب و عفونت کمک می کند و لکه را خشک می کند.

عسل مانوکا سرشار از آنتی اکسیدان است که می تواند به شما کمک کند پوستی شفاف تر و صاف تر داشته باشید. یکی از عاشقان عسل به یاد می‌آورد: «در نوجوانی، عسل خام  ارگانیک را روی صورتم هر روز بعد از اینکه از مدرسه به خانه می‌آمدم مرتب می مالیدم. دو ماه بعد، او به یاد می‌آورد که نتایج شیرینی را مشاهده می کرده است . 50 درصد پوستش شفاف‌تر شده بود. البته به اعتبار استفاده از «نوع» مناسب عسل و نه انواع فرآوری شده آن.

درمان مشکلات پوستی با عسل

2- خاصیت درمانی عسل مرهمی برای زخم بستر (جلوگیری از محل درد)

بوی بد دهان می تواند یک مسئله حساس برای مردم باشد، اما زخم بستر درد دیگری است (در هر سنی).

اگر مراقب یک فرد مسن بوده اید (یا اگر به دلیل بستری بودن با زخم بستر مواجه هستید) از پتانسیل ابتلا و مقابله با درد و عفونت احتمالی آگاه هستید.

عسل برای درمان زخم بستر را چگونه استفاده کنم

سعی کنید از عسل دارویی مانند مانوکا روی زخم استفاده کنید. صبح و شب تکرار کنید. دستورالعمل های مربوط به محصول مورد استفاده خود را پیروی نمایید، زیرا اشکال مختلفی دارد. تحقیقات علمی ثابت می کند که عسل حاوی ترکیبات ضد باکتری قوی است که می تواند به تسکین التهاب و بهبود زخم ها کمک کند. بنابراین، اگر این درمان کاملا طبیعی آزمایش شده و واقعی کار کند، نفس راحتی می بخشد و کاربرد خواص درمانی عسل یک تغییر برای بهتر شدن خواهد بود. توصیه من این است حتما حتما در مراحل اولیه با یک متخصص ماهر مشورت کنید.

درمان مشکلات پوستی با عسل

3- استفاده خواص درمانی عسل برای ترمیم سوختگی (سوختگی پوست نوزاد)

پوکی استخوان تا زمانی که زمین نخورید، آسیب نمی بیند، اما سوختگی می تواند بلافاصله دردناک باشد. وقتی بچه بودم به یاد می‌آورم که مادرم داشت مرغ سرخ می‌کرد، روغن پاشید و بازویش سوخت. مادرم کره را برای تسکین التهاب و درد استفاده می کرد.

آن یک حادثه ی بزرگ بود، چون من شاهد انفجار روغن و آتش گرفتن اجاق گاز بودم. این روزها، اگر سوختگی آشپزی را تجربه کنم، یک درمان خانگی سریع متفاوت را امتحان خواهم کرد.

درمان مشکلات پوستی با عسل در طب

عسل مانوکا به تنهایی یا لوسیون کمک های اولیه را با عسل مانوکا مخلوط و روی ناحیه سوخته بمالید.

دکتر D. C. Jarvis عسل را برای سوختگی توصیه می کند، زیرا می تواند التهاب دردناک را تسکین دهد، تاول ها را از بین ببرد و روند بهبودی ناحیه سوخته را تسریع کند.

درمان مشکلات پوستی با عسل

4- کاربرد خواص درمانی عسل در بهبود تبخال (رهایی از اوخ)

یک مصیبت معمولی می تواند به شما یک ویزیت نابهنگام را به شکل یک تبخال ناخوشایند ایجاد کند. هر دو بدون دعوت می آیند.

سناریوی کاملاً آشنا را تصور کنید: صبح قبل از یک اتفاق بزرگ از خواب بیدار می شوید. در آینه، یک تبخال قرمز و متورم یا تاول را در اطراف دهان می بینید، که بی ادبانه به شما سلام می دهد. خوب است بدانید این زخم ها تهدید کننده زندگی نیستند.

بله، شما از تاول(های) قرمز ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس جان سالم به در خواهید برد و پس از چند روز به خودی خود از بین خواهند رفت. خبر خوب این است که ممکن است راهی ملایم برای سرعت بخشیدن به رفع آنها و روند بهبودی شما وجود داشته باشد.

درمان مشکلات پوستی با عسل در طب سنتی

عسل (مانوکا توصیه می شود، اما هر عسل خام ارگانیک ممکن است موثر باشد) روی تبخال قرار دهید. هر روز دو تا سه بار تکرار کنید.

ترکیبات آنتی باکتریال مختلفی در عسل وجود دارد که می تواند به مبارزه با زخم های پوستی کمک کند. جین از بریتانیای جدید، تصمیم گرفت که یک درمان را روی زخمی که تازه روی لب بالایی او قرمز شده بود، امتحان کند. عسل (از شرکت زنبورهای مانوکا) کار خود را در بهبودی از این تبخال انجام داد. دو روز بعد، تبخال رفته بود، مثل هشدار آتشفشانی که خاموش شده بود.

درمان مشکلات پوستی با عسل

5- تاول های ویروسی روی دهان و اندام تناسلی (گزش را آرام کنید)

سوزش سر دل می آید و می رود، تبخال، ویروسی که میلیون ها نفر را آزار می دهد. این یک وضعیت دردناک در هنگام شیوع است، اما درمان‌هایی وجود دارد که  روند شعله‌ور شدن چه زخم‌ها روی دهان باشند یا در ناحیه تناسلی را تسریع می کند.

چطور درمان مشکلات پوستی را با عسل شروع کنم

مقداری عسل دارویی را روی ناحیه آسیب دیده بمالید. هر روز این کار را تکرار کنید تا زخم یا زخم ها بهبود یابند.

پزشکان معمولی پماد آسیکلوویر را تجویز می کنند. اما تحقیقات نشان می دهد که مادر طبیعت ممکن است راه حل ملایم تری داشته باشد. در واقع، برخی از پزشکان و طرفداران عسل بر این باورند که عسل با خواص ضد التهابی و درمانی خود بهتر از داروهای تبخال عمل می کند و همچنین درمان طبیعی است، بدون نیاز به دسترسی به پزشک و در مقایسه با آن ارزان است.

درمان مشکلات پوستی با عسل

6- جای مانده از آسیب‌های پوستی یا زخم‌ها (به حداقل برسانید)

جای زخم اغلب از عواقب بارداری یا بریدگی، سوراخ شدن یا زخم ایجاد می شود. چندین سال پیش، سگ من سایمون روی تختی که روی آن بودم پرید و در هیجان توله سگش زیر بینی صورتم را خراشید. این یک پارگی نیمه عمیق بود اما نیازی به بخیه نداشت.

از پرستار پرسیدم که آیا جای زخم می ماند؟ و او جوابی به من نداد. همانطور که من و شما می دانیم، جلوگیری از باقی ماندن جای زخم یک چالش است. برخی از طرفداران عسل بر این باورند که عسل ممکن است در صورت استفاده روی زخم، جای زخم را به حداقل برساند.

درمان مشکلات پوستی با عسل خام طبیعی

قبل از استفاده از بانداژ، مقدار کمی عسل، ترجیحا مانوکا را روی زخم با پنبه بمالید.

این یک واقعیت شناخته شده است که وقتی عسل در معرض هوا قرار می گیرد مانند یک آهنربای رطوبت عمل می کند. این عمل، به نوبه خود، ممکن است با مرطوب نگه داشتن پوست در طول فرآیند تشکیل بافت جدید و بهبود یافته، در کاهش جای زخم مفید باشد. مرهم‌های ضد زخم تجاری گران‌قیمتی در دسترس هستند، اما با توجه به شهرت عسل به‌عنوان شفابخش پوست، ارزش آن را دارد که هم دو پا و هم چهار پا بروید.

درمان مشکلات پوستی با عسل

7- خشکی پوست (مراقب پوست خود باشید)

نه تنها با مشکلات سینوسی مواجه هستم، بلکه مرطوب نگهداشتن پوست با در برابر آفتاب به خصوص در ارتفاعات ضروری است. زمستان بدتر هم می شود، به دلیل اینکه بخاری 24 ساعت  هر هفته روشن است. و از آنجایی که من در تمام طول سال شنا می کنم، کلر کمکی نمی کند. و می تواند دست ها و پاهای شما را خشک کند.

درمان مشکلات پوستی با عسل در طب سنتی

دست ها را با صابون عسل مانوکا بشویید تا خوب کف کند. استفاده از اصطکاک زیاد به خلاص شدن از شر پوست مرده و میکروب ها کمک می کند. کاملاً بشویید و خشک کنید. عسل مانوکا به جذب و حفظ رطوبت پوست کمک می کند. عسل مانوکا همچنین حاوی ویتامین ها، اسیدهای آمینه و آنتی اکسیدان هایی است که برای پوست مفید هستند.

صابون مانوکا می تواند برای مصارف مختلف از جمله مرطوب کردن پوست خشک، تمیز کردن زخم های عفونی، تمیز کردن آکنه و اگزما، پاک کردن آرایش صورت، درمان پای ورزشکاران، کاهش ظاهر چین و چروک و از بین بردن باکتری های سطح پوست که باعث عفونت می شوند مفید باشد.

درمان مشکلات پوستی با عسل

8- زخم ها و جراحات (درمان زخم)

وقتی شکمی صاف داشتید، اگر انگشت پایتان را خرد کنید یا انگشتتان را ببرید چه کار می کنید؟

دانشمندانی مانند دکتر پیتر مولان،عسل را یکی از قوی‌ترین پانسمان‌های زخم طبیعت می‌دانند که واقعاً مؤثر است. همانطور که قبلاً بارها اشاره کردم، عسل دارای خواص ضد باکتریایی است. اما این همه ماجرا نیست….

عسل مانوکا را امتحان کنید که در اشکال مختلف موجود است. به صورت آنلاین در لوسیون ها، کرم ها و بانداژها در دسترس است. مطابق دستورالعمل اعمال کنید.

درمان مشکلات پوستی با عسل را چگونه شروع کنم

عسل می تواند درد را بی حس کند. دارای اثر اسمزی است و آب را جذب می کند. از آنجایی که بیشتر حجم باکتری ها از آب ساخته شده است، در مجاورت عسل خشک می شوند.

باکتری ها بیشتر توسط عسل مهار می شوند زیرا مایع طلایی رنگ پراکسید هیدروژن تولید می کند و اسیدی است (مانند سرکه). عسل با تامین گلوکز برای گلبول های سفید، پاسخ ایمنی را فعال می کند. روند بهبودی را تسریع می کند. با کشیدن سرم از طریق بافت های پوست، محیطی مرطوب ایجاد می کند که به تشکیل پوسته مرطوب کمک می کند.

درمان مشکلات پوستی با عسل

9- ضد چین و چروک (بر طرف کننده پیری پوست)

زخم ها با کمک عسل بهبود می یابند و همچنین عسل می تواند پوست شما را صاف کند.

اگرچه مواد مغذی و آنتی اکسیدانی موجود در عسل برای حفظ پوست ضروری هستند، چیزهای دیگری نیز در این امر نقش دارند. در طول چهل سالگی، غدد چربی کمتر فعال هستند، به این معنی که مرطوب کردن پوست مهم تر است. پوست در دهه پنجاه شما سفت نیست، به دلیل تجزیه کلاژن، که به پوست خاصیت ارتجاعی می دهد. رطوبت بیشتر است که به آن خاصیت ارتجاعی می دهد.

درمان مشکلات پوستی با عسل در طب سنتی

منابع غذایی ویتامین E که شامل جوانه گندم، بادام، تخمه آفتابگردان و حبوبات است را با عسل بخورید.

استفاده از مرطوب‌ کننده‌های عسلی که بعدا جداگانه توضیح می دهیم می‌توانند رطوبت بیشتری را برای داشتن پوستی صاف‌تر فراهم کنند.

در هر سنی، متخصصان پوست به استفاده از کرم ضد آفتاب در خارج از منزل توصیه می کنند. استفاده از عینک آفتابی برای محافظت از چشمان شما در برابر اشعه های مضر ماوراء بنفش و جلوگیری از چروکیدگی ضروری است. ورزش منظم برای تقویت گردش خون، که بافت و رنگ پوست را بهبود می بخشد (عسل انرژی زا به شما تمایل را برای انجام ورزش می دهد).

درمان مشکلات پوستی با عسل

Burlando, B., & Cornara, L. (2013). Honey in dermatology and skin care: a review. Journal of cosmetic dermatology, 12(4), 306-313

https://doi.org/10.1111/jocd.12058

McLoone, P., Oluwadun, A., Warnock, M., & Fyfe, L. (2016). Honey: a therapeutic agent for disorders of the skin. Central Asian journal of global health, 5(1)

doi: 10.5195/cajgh.2016.241

Kurek-Górecka, A., Górecki, M., Rzepecka-Stojko, A., Balwierz, R., & Stojko, J. (2020). Bee products in dermatology and skin care. Molecules, 25(3), 556

https://doi.org/10.3390/molecules25030556

Dunford, C., Cooper, R., Molan, P., & White, R. (2000). The use of honey in wound management. Nursing Standard (through 2013), 15(11), 63

 

دیدگاهتان را بنویسید