بازدیدهای زنبورداری

بازدید زنبورداری

بازدید زنبورداری (به دنبال چه چیز بگردیم)

تماشای کار زنبورها از ورودی کندو برای ما زنبورداران بی نهایت جذاب است. با این حال، انجام یک بازدید معمولی کندو جهت اطمینان از داشتن کلنی های سالم حیاتی است. اولین باری که یک زنبوردار جدید تصمیم می‌گیرد به داخل کندو نگاه کند، ممکن است کمی آزاردهنده باشد. اما نگران نباشید، شما می توانید آن را انجام دهید. و با گذشت زمان، بازرسی کندوهای شما معنادارتر می شود زیرا می دانید به دنبال چه چیزی باشید و یاد می گیرید که چگونه مشکلات را تشخیص دهید.

چرا بازدید زنبوردار ضروری است؟

صرف نظر از روش زنبورداری، کلنی های شما نیاز به مدیریت دارد. اهداف زنبورداری شما و حتی نوع کندویی که استفاده می کنید، در نحوه مدیریت زنبورهایتان نقش دارد.

بازدیدهای معمول کندو مهم است زیرا تنها راه برای دانستن پیشامد در داخل کندوست. در دنیای امروز، کلنی های زنبور عسل شما با چالش های زیادی روبرو هستند. یک نگاه خوب داخل کندو تنها راه برای ارزیابی واقعی وضعیت کندو شماست. آیا کلنی با ملکه اش مشکل دارد؟ آیا مشکل آفت یا بیماری وجود دارد؟ زنبوردار باید فورا بداند.

کندوهای مدرن طوری طراحی شده اند که امکان بازدید را بدون آسیب رساندن به کلنی فراهم می کنند. این یکی از دلایلی است که زنبوردار از کندوهای سنتی دور شده است – چون با آنها نمی توان بازدید کرد. عاقلانه است که با سرمایه گذاری زمان و پول و تهیه لوازم زنبورداری و زنبور عسل مناسب، از سرمایه خود محافظت کنیم. ما می خواهیم مباشر خوبی برای مستعمرات خود باشیم. اگر شما یک زنبوردار جدید هستید، ممکن است کمی احساس عدم اطمینان کنید. اشکالی ندارد که کمی عصبی باشید. داشتن کمی احترام ترسناک یک ویژگی خوب در زنبوردار است

چند وقت یکبار باید کندوی عسل را بازرسی کنید؟

آیا برنامه ای برای بازدید زنبوردار از کندوها مهم است؟

 ما اغلب می خوانیم که زنبوردار باید بازرسی های “روتین” انجام دهد، اما این به چه معناست؟ روال دقیقاً چیست؟

بازدیدهای زنبورداری

یک برنامه معمول بازدید زنبورداری

هر هفته یکبار در طول فصل گرم سال لازم است.  البته، شما می توانید آن را با نیازهای کندوی خود تنظیم کنید. زمان بازرسی به عوامل مختلفی بستگی دارد و چیزی نیست که لوح نوشته شده باشد.

 کندوهای مختلف مسائلی گوناگونی خواهند داشت که باید در زمان های جداگانه با آنها برخورد کرد. هر کندویی که مشکل خاصی داشته باشد ممکن است نیاز به نظارت دقیق تری پیدا کند. کندوهای جدیدی که هنوز در حال توسعه هستند یا جدا کرده های جدید ممکن است برای مدتی به بازرسی های پیوسته نیاز داشته باشند.

پس از آن می توان این کلنی ها را برای مدت طولانی تری تنها گذاشت. زنبورداران جدید با مشاهده یاد می گیرند.

یادگیری اینکه چگونه یک زنبوردار خوب باشید نیاز به تجربه عملی در کندو دارد. شما می توانید میلیون ها ویدیو را تماشا کنید، اما وقتی به داخل کندوی خود نگاه می کنید، تجربه زنده بسیار متفاوت است. در ابتدا، ممکن است برای شما دشوار باشد که سریع بازدید کنید و هر چیزی را که نیاز است را ببینید. با کسب تجربه ماهرخواهید شد. نگهداری از زنبورها یک فرآیند است. شما همه چیز را در یک سال یاد نمی گیرید.

بازدید از کندو سبب استرس زنبورها می شود.

در حالی که باز کردن کندو می تواند اطلاعات ارزشمندی را ارائه دهد، اما نباید در آن زیاده روی کنید!  زیاد آزار دادن کندوها ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. هر زمان که کندوی زنبور را باز می کنیم، به کلنی استرس وارد می کنیم. در “زندگی زنبور عسل” طبیعی نیست که بالای کندو باز شود و یک غول سفید پوشیده به داخل آن نگاه کند

 این استرس می تواند منجر به کنش یا کار نامطلوب زنبورها شود. آنها ممکن است ملکه خود را بکشند، تصمیم بگیرند او را جایگزین کنند یا کل کلنی ممکن است فرار کند و همگی کندو را ترک کنند. البته، ما باید بازدید را انجام دهیم. درسته باز کردن کندو ابزار یادگیری شماست. با این حال، بیش از حد آن را انجام ندهید!

سوابق کندو را بخوبی نگه دارید

نگه داشتن سوابق کندو در مدیریت زنبورهای عسل بسیار مفید است. یادداشت های کندو به شما کمک می کند تا به یاد بیاورید که آخرین بار که نگاه کرده اید چه اتفاقی در کندو افتاده بوده است.

اگر بیش از یک کندو دارید به خاطر سپردن آن ها بسیار دشوار است. داشتن خلاصه ای از شرایط آخرین باری که کندو را باز کرده اید بسیار مفید است. من دفترچه های بازرسی کندو با قدمت بیش از 10 سال را نگه داشته ام. هر زمان که به زنبورستان خود می روم، یادداشت های آخرین بازرسی خود را مرور می کنم. شاید لازم نباشد هر بار کندو را باز کنم. یاداشت های خوب با ارزشند و شما را از سرگردانی و اتلاف وقت باز می دارند. اگر می خواهید ثبت زنبورداری خود را به سطح بالاتری ببرید،

چک لیست بازدید زنبورداری

در اینجا چند نکته کلیدی وجود دارد که باید هنگام بازدید از کلنی های زنبور عسل به خاطر داشته باشید:

آیا ملکه حاضر است و در حال تخمگذاریست

اگر ملکه را نمی بینید؟ به دنبال تخم یا لارو تازه بگردید

 الگوی نوزادان خوب است؟ لایه عسل، لایه گرده و نان زنبور و ردیف های از سلول های درپوش گذاری شده و بدون درپوش در مرکز قاب وجود دارد؟

 برخی از کارگران تخم می گذارند؟

ساخت سلول درون ها روی قاب نوزادان را می بینید

زنبورها گرده می آورند یا گرده را می بینید که در شانه ذخیره شده باشد.

بهترین زمان روز برای باز کردن کندو

برنامه‌های کاری ممکن است انعطاف‌پذیری کامل را برای کار کردن با زنبورهای شما اجازه ندهند. با این حال، بهترین زمان روز برای باز کردن کندو اواخر صبح یا اوایل بعد از ظهر است. در این زمان از روز، بیشتر زنبورهای کارگر شهدآور بالغ در حال جمع‌آوری غذای مورد نیاز کلنی هستند.

 این بدان معناست که زنبورهای مسن کمتری به حضور شما در کلنی اعتراض می کنند. اگر مجبورید عصرها با زنبورهای عسل کار کنید، آهسته پیش بروید و از دود سفید خنک دودی برای آرام نگه داشتن کلنی استفاده کنید.

حداقل دما برای بازرسی چقدر است؟

زنبورهای عسل حشرات خونسرد هستند. اما، آنها برای تنظیم دمای داخل کندو روش خاصی دارند. این برای بقای بچه زنبورها یا نوزادان بسیار مهم است. بازکردن کندو در روزهای سرد، توانایی کارگران در گرم نگه داشتن نوزادان را بر هم می زند. این کار می تواند سبب مرگ برخی از نوزادان گردد. در حالت ایده آل، کندو را باز نکنید مگر اینکه دما حداقل 16 درجه باشد.

نحوه بازدید کندو

سعی کنید قبل از باز کردن کندو هر چیزی را که برای بازدید کندو نیاز دارید را جمع کنید. وسایل حفاظتی مناسب را آماده داشته باشید. اگر بتوانید در حین کار آرامش داشته باشید بهتر با زنبورهایتان کار خواهید داد. استفاده صحیح از دودی، به آرام کردن کندو کمک می کند و زندگی زنبورها را نجات می دهد. همیشه یک دودی همراه خود در زنبورستان داشته باشید، حتی اگر زیاد از آن استفاده نمی کنید.  همیشه یک سطل مواد سوختنی برای دودی فراهم کنید.

ورودی کندو را مشاهده کنید

فراموش نکنید که قبل از باز کردن کندو شروع به مشاهده زنبورهای خود کنید. کنار کندو بایستید و چند دقیقه تماشا کنید. نگاه دقیق به ورودی کندو می تواند سرنخ هایی در مورد وضعیت کلنی به شما بدهد. آیا زنبورها مرتبا می آیند و می روند؟

 آیا زنبورهای شهآوری را می‌بینید که با گرده روی پاهای عقب خود به کندو برمی‌گردند؟

دیدن زنبورهای نگهبان که به طور مختصر بازرسی می کنند، معمول است، اما شما نباید شاهد درگیری باشید. مبارزه با زنبورها در ورودی ممکن است شواهدی از سرقت زنبورها باشد.

دیدن تعداد کمی زنبور مرده در جلوی کندو جای نگرانی ندارد. این طبیعی است زیرا برخی از زنبورها هر روز می میرند.

باز کردن کندو

 چند پک ملایم دود در ورودی کندو و یک یا دو پک در زیر درب بالا بدهید. اجازه دهید دود برای چند دقیقه در کندو پخش شود.

به آرامی قسمت بالای کندو و پوشش داخلی آن را بردارید، از ابزار کندو خود برای جداسازی اجزای کندو استفاده کنید. (من نمی‌توانم بدون ابزار کندو به سادگی قلاب‌ ها را جدا کنم. هنگام کار حرکات نرم و  آهسته داشته باشید.

وضعیت ملکه خود را بررسی کنید

اگر بسته ای از زنبورهای عسل خریداری کردید، آنها همراه ملکه جفت خورده و چند خدمتکار در قفسش بدست شما می رسد. اولین بازرسی کندو شما پس از جایگیری کمی متفاوت از یک بازرسی معمولی خواهد بود. ممکن است لازم باشد قفس خالی ملکه را بردارید.

4-5 روز پس از نصب.) مطمئن شوید که قاب های خود را به آرامی به هم فشار دهید. (گاهی اوقات لازم است آنها را کمی از هم جدا نموده تا قفس ملکه را جاسازی کنید. یک هفته دیگر یا بیشتر ، بررسی کنید آیا ملکه ای تخمگذار پذیرفته شده در کندو دارید؟ زمان طولانی در بازدیدها نداشته باشید.

در یک کندو، شما همچنین بازدید می کنید که آیا ملکه در کندو است؟ در حالی که ما می خواهیم ملکه زنبور عسل خود را پیدا کنیم، اما همیشه ممکن نیست.

پیدا کردن یک زنبور عسل در یک کندوی چند هزار تایی ممکن است دشوار باشد. با گذشت زمان، و کسب تجربه کار آسان تر می شود. به احتمال زیاد ملکه نزدیک قاب نوزادان خواهد بود، اما می تواند در هر جایی باشد. هنگام برداشتن و تعویض قاب ها زیاد مراقب باشید – بسیاری از ملکه ها به طور تصادفی در طول بازدید قاب کشته شده اند. گاهی اوقات، ما باید به یافتن شواهدی از حضور یک ملکه بسنده کنیم.  یعنی وجود تخم‌های تازه در شانه یا تعداد زیادی لارو جوان می باشد.

بررسی الگوی نوزادان

نوزادان اصطلاحی است که ما برای توصیف زنبورهای در حال رشد استفاده می کنیم. تخم‌ها، لاروها یا شفیره‌های سرپوشیده، همگی توسط اکثر زنبورداران به‌عنوان «نوزاد» شناخته می‌شوند. دیدن تخم زنبور در ابتدا بسیار دشوار است. آنها مانند تکه های کوچک سفید نخ سفید در پایین سلول ها به نظر می رسند.

هنگامی که ملکه تخم‌ تازه گذاشته، در پایین شانه قرار می‌گیرد. لاروهای زنبور عسل سفید هستند و ما آنها را «نوزادان شیری» می نامیم. ترشحات سفید رنگی که در سلول مشاهده می کنید، غذای نوزادی است که توسط زنبورهای پرستار تولید می گردد.

نوزاد کلاهدار به سلول هایی گفته می شود که با پوشش مومی برنزه پوشیده شده اند. هنگامی که لاروها به مرحله رشد شفیرگی می رسند (در حدود روز 9-10) دیگر نیازی به تغذیه ندارند. کارگران بزرگسال روی سلول ها را با موم قدیمی می پوشانند. در داخل سلول درپوش دار، لارو دگردیسی نهایی را به شفیره و سپسبه زنبور بالغ انجام می دهد.

 کمبود نوزاد می تواند نشان دهنده مشکلی از ملکه باشد. با این حال، ما همیشه نمی‌توانیم ملکه زنبور عسل را برای هر چیزی که اشتباه پیش می‌آید سرزنش کنیم. در چه زمانی از سال بودن، وجود شهد و آفات (کنه ها) همگی در میزان تخم گذاری ریزی در کندو نقش دارند.

الگوی نوزاد خوب چیست؟

یک الگوی نوزاد خوب تمام مراحل تولید مثل را داراست و تعداد کمی سلول خالی در میان آنها وجود دارد. نوزادان هم سن و سال کنارهم به جای داشتن چندتا اینجا و آنجا وجود دارد، دانش خوبی از نحوه تولید مثل زنبورهابدست آورید. بیاموزید که تخم ها، لاروها و نوزادان سرپوشیده را شناسایی کنید. در حالت ایده‌آل، در ماه‌های گرم تمام مراحل نوزادان وجود دارد.

سلول های نوزادان درون

سلول های نوزاد کارگر درپوش دار (زنبورهای ماده) بسیار کمی از سطح شانه بیرون زده اند. اما سلول های نوزاد درون (زنبورهای نر) بزرگتر می باشند. پوشش سلول‌های درون  به‌طور محسوسی از دیواره سلولی بیرون زده است. آنها گاهی اوقات به شکل توپی توصیف می شوند. داشتن سلول های درون در کلنی خود در طول فصل گرم طبیعی است. آنها معمولاً در لبه های بیرونی لانه نوزادان قرار دارند. با این حال، اگر شما چیزی به جز نوزادان درون ندارید – مشکلی هست

یک ملکه جفت خورده اسپرم را در داخل بدن خود ذخیره می کند. وقتی ذخایر اسپرمش تمام شد، او فقط می‌تواند تخم‌های بارور نشده بگذارد.

بازدید زنبورداری

آیا زنبورها شانه خوب می سازند؟

در هر بازرسی کندو باید شامل توجه به وضعیت شانه باشد. اگر کندو جدید است، آیا آنها بر روی پایه جدید خود شانه درست می کنند؟ اگر کندو قدیمی است، به هر شانه ای که بسیار تیره است، مانند سیاه، توجه داشته باشید، توجه داشته باشید که این شانه ممکن است نیاز به تعویض در فصل آینده داشته باشد

 گاهی زنبورها شانه را در مکان هایی که ما انتظار نداریم یا نمی خواهیم، می سازند. زنبورها می دانند چه چیزی برای آنها بهتر است، اما زنبوردار باید بتواند کندو را بازرسی کند!

وقتی به فریم ها از پایین نگاه می کنید، چیزی عجیب به نظر می رسد؟ اگر اخیراً کندو خود را ملکه دار کرده‌اید و قفس را در آن رها نموده‌اید، ممکن است شانه‌ای نامناسب در اطراف آن پیدا کنید. آن را بردارید و قاب ها را به هم فشار دهید. ما به این شانه « عجیب» شانه برآمده می گوییم.

شانه برآمده را بتراشد. زنبورها ممکن است آن را دوباره بسازند. شانه اضافی یک مزاحمت جزئی است. پس از اتمام بازدید کندو، مطمئن شوید که قاب های چوبی به هم چسبیده باشند. فضای اضافی را می توان در هر طرف جعبه زنبور تقسیم کرد. تمام فضای اضافی را در یک طرف رها نکنید.

شانه بد روی پایه پلاستیکی

زنبورها گاهی ورقه‌هایی از شانه را شروع می‌کنند که با فونداسیون همخوانی ندارند. این بیشتر روی پایه های پلاستیکی اتفاق می افتد، اما در هنگام استفاده از فونداسیون مومی نیز ممکن است رخ دهد. اگر زنبورهای شما در حال ساختن شانه در ورقه ای هستند که به سختی به فونداسیون متصل می شود، آن را به سرعت بردارید.

اجازه ندهید زنبورها زمان و انرژی زیادی را برای آن تلف کنند. ملکه در شانه تخم گذاشته و تمیز کردن بهم ریختگی دشوارتر می شود. زنبوردارانی که از فونداسیون پلاستیکی استفاده می کنند، اغلب موم زنبور عسل ذوب شده را روی پلاستیک می کشند. این عمل زنبورها را تشویق می کند تا از پایه شانه استفاده کنند.

بازدید زنبورداری

دیدگاهتان را بنویسید