با کندوی مرده چه کنیم؟

کندوی مرده

با کندوی مرده چه کنیم؟

مرگ کلنی

همه آرزوی داشتن زنبورهای مولد سالم را دارند که سالانه چندین تن عسل تولید می کنند. نگهداری زنبور عسل می تواند راهی عالی برای تولید عسل برای خانواده تان باشد. و تماشای آنها بسیار سرگرم کننده است. افسوس، همه چیز در زنبورداری همیشه گلگون نیست.

با وجود مهارت های زنبورداری، کندوهایی از بین خواهند رفت. هنگامی که یک کلنی زنبور عسل می میرد، اغلب به آن “مرگ” می گویند. وقتی این اتفاق افتاد، حالا با کندوی مرده چه کار می کنی؟

یافتن کندوی مرده در حیاط زنبور عسل هرگز چیز خوبی نیست. مخصوصاً برای زنبورداران جدید ناامید کننده است. پس از خرید و نصب بسته های زنبور عسل، امید زیادی به کلنی آینده داریم.

از دست دادن کندویی که هرگز نتوانست در فصل اول موفق شود، خسته کننده است. اما دیدن کندویی که از کار می افتد هم برای زنبوردار باتجربه ناامید کننده است. متأسفانه، از دست دادن کندو گهگاهی در هر زنبورستانی رخ می دهد.

کلنی مرده نشان دهنده از دست دادن زمان و پول نیز هست. اولین کار ما  این است که بپرسیم چرا این اتفاق افتاده است. ما مشتاق توضیح هستیم.

آیا می شد از این امر جلوگیری کرد؟

 آیا تقصیر من است که زنبورها مردند؟

ما همیشه همه پاسخ هایی را که به دنبال آن هستیم نمی یابیم، اما خوب است که برای تشخیص تلاش کنیم.

چرا زنبورداران نمی توانند کلنی های مرده را فوراً تشخیص دهند؟

عدم انجام بازرسی های معمول کندو

شکست کلنی در طول زمستان اتفاق افتاده است.

توده زنبوری که در ورودی کندو مشاهده می کنید، سارقان هستند نه ساکنان

 زنبوردار از کجا می داند که کندوی مرده دارد؟

 این سوالی بسیار ساده به نظر می رسد، اما پاسخ آن چیزی است که به تفکر نیاز دارد . مدیریت خوب کندو مستلزم بازرسی های معمول کندو است. به همین دلیل است که کندوهای مدرن برخلاف کندوهای کاهی اولیه دارای قاب های قابل جابجایی هستند.. اگر بازدیدهای دوره ای را در فصل گرما انجام دهید، احتمال اینکه از مرگ یک کندو غافلگیر شوید، کمتر خواهد بود. اما حتی در آن زمان نیز ممکن است چنین موردی اتفاق بیفتد.

کندوی مرده

زمان دیگری از سال که یک کندوی شکست خورده ممکن است شما را غافلگیر کند، فصل زمستان است. در زمستان کندو را زیاد باز نمی کنیم. یا حداقل نباید باز کنیم چون سردی هوا برای زنبورهای ما خطرناک است. زنبورهای عسل حشرات خونسرد هستند و باید ناحیه زاد و ولد کندو را در دمای پایدار نگه دارند

 این امر حتی در زمستان که تعداد نوزادان کم است نیز صادق است. اگر از وضعیت زنبورهای خود در هوای سرد جویا هستید، این روش می تواند به شما اطمینان دهد. گوش خود را در پشت کندو قرار دهید و محکم به دیواره کندو ضربه بزنید – باید صدای وزوز مختصری بشنوید.

وقتی زنبورداران برای سنجش سلامت کندو صرفاً به فعالیت زنبورها در جلوی کندو متکی هستند، ممکن است سخت در اشتباه باشند. ممکن است زنبورهای سارقی که کلنی در حال تمیز کردنشان هست را ببینید. وقت گذاشتن برای قدم زدن بی سر و صدا در کنار کندوها می تواند چیزهای زیادی در مورد شرایط کلنی به زنبوردار بگوید. اما برای اینکه واقعا بدانید. بله باید به داخل نگاه کنید.

آخرین باری که کندویی که اکنون مرده است را بررسی کردید؟

 ممکن است باور داشته باشید که اخیراً بوده است، اما شاید بیشتر از آن چیزی که فکر می کنید قبل تر بوده باشد؟ شرایط کندو چگونه بود؟ در صورت نیاز دفترچه یا دفترچه یادداشت زنبورداری خود را بررسی کنید.

بازرسی کلنی مرده – کالبد شکافی کندو

کلنی مرده یکی از غم انگیزترین چیزها در زنبورداری است. این یک احساس ناامیدی، اندوه و حتی کمی گناه است. اما، برای مدت طولانی روی جنبه های منفی از دست دادن کندو تمرکز نکنید. این بخشی از زنبورداری است و اغلب چیزی نیست که بتوانید از آن جلوگیری کنید

 از این فرصت برای انجام کمی تشخیص استفاده کنید. اگر مشکل آشکاری مشاهده کردید، شاید بتوانید از آن اطلاعات برای نجات کندو دیگری در آینده استفاده کنید. گاهی اوقات، زنبورهای مرده را در داخل کندو پیدا خواهید کرد. در موارد دیگر، جعبه کاملا خالی خواهد بود. این لزوما به این معنی نیست که زنبورها ترک کرده یا فرار کرده اند. در فصل گرم، زنبور زرد و زنبورهای دیگر زنبورهای مرده را از کندو پاک می کنند.

ممکن است حشرات فرصت طلبی مانند گوشواره در شانه پیدا شود. آنها از هر غذای رایگان استفاده می کنند اما مشکل بزرگی را نشان نمی دهند.

خوشه زنبورهای مرده کجاست؟

 یافتن دسته ای از زنبورهای مرده که در شانه اول سر قرار دارند، معمول است. توجه داشته باشید که این خوشه در کجا قرار دارد؟ اگر غذای کلنی موجود باشد، آیا عسل را در نزدیکی خوشه می بینید؟ پیدا نکردن غذا می تواند نشانه گرسنگی باشد.

یک خوشه بسیار کوچک از زنبورها ممکن است به دلیل ناتوانی در تولید گرمای کافی برای بقا حتی با وجود عسل در نزدیکیش بمیرد. اگر عسل در دسترس نباشد، ممکن است دسته بزرگی از زنبورها هم بمیرند.

زنبورها ممکن است به دلیل دمای بسیار سرد نتوانند خوشه را ترک کنند تا به ذخایر عسل خود برسند در موارد دیگر، آنها از ترک بخش کوچک نوزاد خودداری می کنند و همه افراد در کندو می میرند.

تخته پایین را بررسی کنید روی تخته پایین کندو چه می بینید؟

 آیا نشانه ای از مدفوع موش یا موش وجود دارد؟

یک کندو اغلب وقتی موش ها وارد خانه اشان می شوند فرار می کنند. از میان زنبورهای مرده در پایین کندو به دقت نگاه کنید. آیا کنه های مرده واروآ یا زنبورهای با بال تغییر شکل یافته و چروکیده می بینید؟ اگر چنین است، برنامه کنترل کنه شما ممکن است موفقیت آمیز نبوده باشد. یک کلنی قوی با هجوم انبوه کنه‌ها می‌تواند در ظاهر سالم به نظر برسد – تا زمانی که به طور ناگهانی از ترکیدن بمب کنه سقوط کند.

همچنین، در میان زنبورهای مرده می توانید سوسک های کندوی کوچک یا لارو آنها را پیدا کنید. اگر سوسک ها کندوی شما را از بین ببرند، شانه ها پر از لارو و جسد سوسک می شود. سوسک ها معمولاً در هوای گرم – بعد از تابستان تا پاییز – باعث فروپاشی کلنی می گردند. از وجود چند سوسک در هر کلنی وحشت نکنید – اما باید تعداد آنها را کنترل کنید. در صورت مشاهده هر گونه افزایش، وقت آن است که تله های سوسک کندو را در کندو قرار دهید.

پروانه های موم خوار

 کلونی زنبورها را نمی کشند لارو پروانه موم خوار ممکن است در زنبورهای مرده و بقایای کندو باشد. اما، لطفاً به یاد داشته باشید که آن ها خدمه پاکسازی طبیعت هستند. در ماه‌های گرم، پروانه‌ها وارد خانه می‌شوند – اما علت شکست کلنی در کندوهای قوی نیستند.

من اغلب از زنبورداران می شنوم که می گویند پروانه موم خوار زنبورهای آنها را کشته است. نه، واقعاً این کار را نکردند. پروانه های موم خوار به داخل کندوهای ضعیف یا مرده پرواز می کنند و روی شانه تخم می گذارند. کلنی های معمولی تخم ها یا لاروها را بیرون می کنند

 کلنی های ضعیف یا کندوهای مرده بدون محافظ تبدیل به محل پرورش پروانه ها می شوند. لارو پروانه از شانه عبور کرده و تار و مدفوع (به نام frass) از خود به جا می گذارد. پروانه های موم خوار باعث مرگ کلنی شما نشده اند. اما چرا در ابتدا کندو ضعیف یا خالی بود؟

علائم بیماری وجود دارد؟

 اکثر کندوها در نتیجه بیماری نمی میرند اما مطمئناً ممکن است اتفاق بیفتد. شناسایی بسیاری از ویروس ها و پاتوژن های زنبور عسل در خارج از آزمایشگاه غیرممکن است. اغلب، ما نمی دانیم که چرا کلنی شکست خورد – مگر اینکه نمونه هایی را برای تشخیص ارسال کنید. همچنین، بسیاری از علائمی که زنبورها تجربه می‌کنند، می‌توانند به دلایل مختلفی باشند.  بیماری نوزما گاهی اوقات باعث اسهال می شود اما موارد دیگر نیز همینطور است. ما همیشه نمی دانیم در کندو چه چیزی داریم.

جدی ترین بیماری که باید نگران آن بود، بیماری لوک آمریکایی  (AFB)  است. این بیماری نشانه های قابل تشخیصی دارد. اگر متوجه هر گونه نوزاد مرده در کندو شدید که علائم مربوط به AFB را دارد، از خدمات انجمن محلی خود کمک بخواهید. این بیماری نوزادان کشنده، غیرقابل درمان است و به راحتی به سایر کندوها سرایت می کند. تجهیزات کندو های بیمار نباید دوباره مورد استفاده قرار گیرند و در بیشتر موارد از بین می روند. ترس از AFB خطر اصلی در خرید تجهیزات زنبورداری کارکرده است.

چگونه کلنی مرده را تمیز کنیم مقدار کار مورد نیاز برای تمیز کردن کلنی مرده به آسیب داخل کندو بستگی دارد. و علت احتمالی مرگ هر کندوی مشکوک به AFB باید از بین برود – سوزانده شود.

با این حال، هنگامی که یک کلنی مرده (که تصور نمی شود بیمار باشد) به سرعت پیدا شود، بیشتر شان ها ممکن است هنوز در وضعیت خوبی باشند. این خبر فوق العاده ای است و فرصتی برای برداشت برخی منابع است.

نگهداری شانه خوب کشیده شده برای استفاده در آینده

 هر قاب را که آسیب زیادی از پروانه موم خوار دیده است را بردارید، نگران مقدار کمی تار یا آسیب نباشید. یک کندو جدید قوی آن را درست خواهد کرد. شانه تیره قدیمی را جدا کنید (آنقدر سیاه که نمی توانید آن را ببینید) و در صورت تمایل با نصب فونداسیون مومی جدید یا پلاستیک جایگزین کنید

 اگر از فونداسیون پلاستیکی استفاده کردید، شانه، تار و پود تخریب شده را خراش دهید و اگر آسیب قابل توجه است، آن را بشویید. اگر AFB مشکوک نباشد، نیازی به تعویض قاب های چوبی خوب نیست. زنبورها انرژی زیادی را برای ساختن شانه سرمایه گذاری می کنند. شانه خوب کشیده شده منبع غنی برای کلنی است.

برگه های شانه موم زنبور عسل در صورت عدم محافظت در برابر حمله پروانه موم خوار در ماه های گرم آسیب پذیر هستند. قاب‌ها را برای چند روز منجمد کنید (برای از بین بردن تخم‌های آفت) و سپس جعبه‌های شانه کشیده‌شده خود را در یک سوله‌ی با تهویه مطبوع یا در مکانی که محافظت شده از آفت نگهداری کنید.

آیا می توان از کندوی مرده عسل برداشت کرد؟

 در بیشتر موارد، شما می توانید عسل را از کندوی مرده برداشت کنید. اگر عسل تمیز و تازه به نظر می رسد (تخمیر نشده)، و اگر کلنی برای مقابله با کنه ها درمان های شیمیایی نشده، خوردن آن یا نگهداری آن در حالت یخ زدگی برای استفاده بعدی توسط سایر زنبورها باید ایمن باشد.

بسیاری از زنبورداران انتخاب می کنند که “قاب های عسل را یخ زده کنند” و کل قاب ها را در فریزر نگه دارند. بعداً می توان آنها را به کلنی جدیدی از زنبورها تغذیه داد و به عنوان یک تقویت کننده بزرگ عمل کرد. اگر جا دارید همیشه چند قاب عسل و گرده گل را در فریزر نگهداری کنید. آنها بعداً برای شما یا زنبورها بسیار مفید خواهند بود.

چگونه جعبه های زنبور را از کندوی مرده تمیز کنیم

پس از برداشتن و ذخیره منابع ارزشمند و حذف تمام تارها و زباله های کندو، جعبه های چوبی زنبور عسل باقی می مانند. برخی از زنبورداران معتقدند شستن جعبه در محلول سفید کننده سبک روش خوبی است. مطمئن نیستم که کمک کند. اگر کندوی مرده قبل از اینکه شما آن را کشف کنید به یک “آشفتگی  بد” تبدیل شده است، ممکن است پیله پروانه موم خوار را در ظروف چوبی ببینید. به طور منظم کندوها را بررسی کنید وضعیت ملکه خود را بررسی کنید

نظارت بر اندازه آفت زدگی

 در صورت نیاز تغذیه کنید و انباشته غذایی را به طور معمول بررسی کنید درک این نکته مهم است که زنبورداری شامل شکست کلنی ها هم می شود. و این امروز بیش از هر زمان دیگری صادق است. وقتی برای شما اتفاق افتاد، خیلی ناامید نباشید. برای محافظت از شانه و سایر منابعی که ممکن است در داخل کندو داشته باشید، سریع حرکت کنید

 بهترین کار با کندوهای مرده این است که سعی کنید یک علت احتمالی را تجزیه و تحلیل کنید و سپس هر منبع ممکن را برای زنبورهای جدید ذخیره کنید. به سوابق زنبورداری خود مراجعه کرده تا مطمئن شوید که کلنی در طول فصل باقی می ماند.

دیدگاهتان را بنویسید