مکان زنبورستان

مکان زنبورستان

محل قرار دادن کندوی عسل

انتخاب بهترین مکان برای قرار دادن کندوی عسل در زنبورستان می تواند کاری بسیار دلهره آور باشد. با این حال، این یکی از مهمترین چیزهایی است که یک زنبوردار جدید باید تصمیم بگیرد. و بهتر است زمانی که هنوز در حال یادگیری هستید تصمیم بگیرید کندوهای خود را کجا قرار می دهید. بهترین مکان زنبورستان برای کندوی زنبور عسل جایی است برای برطرف کردن نیاز زنبورها و مدیریت آسان زنبوردار باشد.

با لبریز شدن اشتیاق برای زنبوردار شدن، شما تصمیم گرفته اید که آرزوی خود را برای داشتن کندویی از زنبورها برآورده کنید. شاید بخواهید عسل تولید کنید یا فقط زنبورهای خود را برای گرده افشانی یا لذت بردن از آن بخواهید.

یک اشتباه رایج در زنبورداری این است که به اندازه کافی به محل کندو فکر نمی کنید. گاهی زنبورداران جدید کندوی خود را بنا می کنندو بعداً متوجه می شوند که در نقطه بدی قرار داده اند. کندو در منطقه ای قرار می گیرد که برای کلنی ها بد است (به دلایلی) یا برای زنبوردار ناخوشایند است. کندوها را می توان جابجا کرد، اما بهتر است از این کار اضافی اجتناب کنید.

طراحی مکان زنبورستان

اصطلاحی است که برای توصیف مکان زنبورستان استفاده می شود. بله، چه 2 کندو یا 200 کندو باشد یک زنبورستان دارید. اصطلاح رایج دیگری که برای توصیف زمینی که کندوها در آن قرار دارند، “حیاط زنبور عسل” است

بنابراین، چگونه در بهترین نقطه را برای برپایی کندوهای خود انتخاب می کنید؟ شما مکانی می خواهید که برای زنبورها امن باشد و نیازهای کلنی را برآورده کند. جایی که زنبورهای شما می توانند سالم و مولد باشند.  در حالی که زنبورها می توانند تقریباً در هر مکانی زندگی کنند، نباید این کار را انجام دهند.

 به خاطر داشته باشید که حتی با بهترین برنامه ریزی ممکن است روزی مجبور شوید که کندو را جابه جا کنید. اشکالی ندارد اما، ما سعی می کنیم از جابجایی کندوها تا حد امکان خودداری کنیم زیرا کار اضافی است و می تواند برای کلنی آشفتگی ایجاد کند.

عواملی که برای انتخاب بهترین جا برای قرار دادن کندو باید در نظر گرفته شوند

در اینجا برخی از عواملی که باید هنگام ارزیابی محل برپایی کندوی خود در نظر بگیرید، آورده شده است. تعداد کمی از مردم مکان مناسبی برای زنبورها دارند. سعی کنید فضایی را که در اختیار دارید تا جایی که می توانید با آن شرایط لازم را برآورده کنید.

 مقررات محلی زنبورداری را در نظر بگیرید

توجه به نکات ایمنی برای نگهداری زنبورها

مکان زنبورستان خود را زیادی با کندو انباشت نکنید

 دسترسی آسان برای مدیریت کندوهای خود

محافظت در برابر شکارچیان

مکان های ایمن از سرقت را انتخاب کنید

کندوها را در مکان های کم ارتفاع و مرطوب قرار ندهید

کندو را از کف زمین بالاتر قرار دهید

 در صورت امکان کندوها را رو به شرق قرار دهید

کندو باید در برابر بادهای شدید محافظت شود

مقررات محلی زنبورداری

بهترین مکان برای قرار دادن کندوی عسل همان جایی است که شما دارید. ممکن است گیج کننده به نظر برسد، اما این روش من است که می گویم زنبورها را می توان در مکان های زیادی نگهداری کرد. با این حال، در برخی مناطق، محدودیت یا مرزبندی قانونی برای داشتن کندوهای زیاد وجود دارد که می توانید در یک قطعه کوچک داشته باشید. قبل از سرمایه گذاری روی زنبورها با قوانین و مقررات محلی آشنا گردید.

نخست سرمایه گذاری نکنید و پس از آن متوجه شوید که نمی توانید زنبورها را در ملک خود داشته باشید.

مکانی امن برای کندو انتخاب کنید

مهم نیست چقدر قدر زنبورهایمان را می‌دانیم، هر جایی برای قرار دادن جعبه‌ای پر از حشرات گزنده مناسب نیست. کندوهای شما باید در مکانی دور از فعالیت های روزمره انسان ها قرار گیرند. زنبورها به فضایی فراتر جعبه برای برطرف کردن نیازهای فیزیکی خود نیاز دارند.

زنبورهای عسل شما به یک مسیر پروازی آشکار نیاز دارند تا بتوانند بدون هیچ سدی از سوی انسان بیایند و بروند. آیا بخشی از محوطه خود را دارید که زیاد استفاده نمی کنید؟ ممکن است نیاز به تفکر خلاق داشته باشید. اما، اکثر صاحب خانه ها می توانند مکان مناسبی برای کندوها حداقل یک جفت را فراهم کنند. البته هر چه مساحت شما بزرگتر باشد این کار آسان تر است.

به کانی فراتر از فضای برای برپایی جعبه های کندو فکر کنید. کلنی زنبور عسل نیاز به دفاع از خانه خود را احساس خواهد کرد. از قرار دادن کندوها در نزدیکی محل‌های بازی کودکان یا پیاده‌روهای شلوغ خودداری کنید

 آیا حیاط کوچکی دارید؟ داشتن کندو ممکن است همچنان امکان پذیر باشد. اما داشتن 10 تا 20 کندو در یک حیاط کوچک پشتی هرگز ایده خوبی نیست.

چند کندوی عسل در حیاط پشتی قرار دهیم؟

از انباشت بیش از حد کندوها خودداری کنید تعداد کلنی هایی که می توانید در یک جا داشته باشید شامل فاکتورای غیر از ایمنی خود یا همسایگانتان می باشد. هر جایی با کندوهای مدیریت شده احتمال برخورد همسایگان با ازدحام زنبورها را دارد. این امر به ویژه در مواردی که تعداد زیادی کندو دارید و نمی توانید آنها را به درستی مدیریت کنید بیشتر احتمال دارد

منابع شهد

زنبورهای ما می توانند مسافت ها را برای جمع آوری شهد و گرده پرواز کنند. اما انباشت بیش از حد ممکن است یک سختی ساز باشد –

در منطقه من، در ماه فروردین که همه چیز در حال شکوفا شدن است، زنبورستان من می تواند 50 کندو را تغذیه کند. اما در ماه خرداد که هوا گرم و خشک است اینطور نیست. در یک سال با کمبود شهد، در همان مکان ممکن است 20 کلنی بدون مداخله گرسنه بمانند.

 این یکی دیگر از جنبه های محلی مدیریت زنبور عسل است. شرایط جستجوی علوفه بسته به آب و هوای منطقه شما و گیاهان موجود بسیار متفاوت است. با زنبورداران محلی در منطقه خود بررسی کنید و اهداف واقع بینانه داشته باشید.

دسترسی آسان به کندوها و مکان زنبورستان

کندوهای خود را در مکانی قرار دهید که دسترسی به آن در تمام فصول از جمله انجام تعمیرات یا بازدید در طول سال آسان باشد.

 آیا گل و لای یا برف و غیره وجود خواهد داشت؟

 برخی وظایف زنبور عسل حتی در زمستان ادامه دارد . اگر نیاز به تغذیه زنبورهای عسل خود دارید، می توان چند گالن شربت شکر را به کندوها داد. اگر کندوی زیادی دارید، باید یک وسیله نقلیه رانندگی داشته یا از گاری برای جابجایی مواد غذایی و تجهیزات استفاده کنید

 اگر نیاز به جابجایی یک کندو داشته باشید چه؟ اگر مجبورید یک کلنی زنبور عسل به وزن چند صد پوند را جابجا کنید، باید بتوانید به آنجا حتی در هوای گل آلود یا برفی بروید.

محافظت در برابر شکارچیان

 آیا در منطقه خود شکارچیان طبیعی دارید؟ اگر در منطقه ای با جمعیت خرس زندگی می کنید، باید حصار برقی داشته باشید.

اگر نگهداری کندوها در مرتع با دام هایی مانند بز یا گاو وجود دارد، داشتن حصار کوچکی در اطراف کندوها ایده بدی نیست. گاوها اغلب کندوها را بر می گردانند و سعی می کنند روی آن ها خراش دهند.

در مورد شکارچیان انسانی چطور؟ کلنی های زنبور عسل کمی ارزش دلاری دارند و سالانه بسیاری از آنها به سرقت می روند.

آیا کندو شما در برابر سرقت محافظت می شود؟

 شما می خواهید مکانی را انتخاب کنید که به طور منطقی از سرقت در امان باشد. بله، باور کنید یا نه – برخی دزد هستند. سالانه کندوهای زیادی دزدیده می شوند. این منجر به هزاران دلار از دست رفتن موجودی برای زنبورداران صادق می شود. برای مبارزه با سرقت چند گزینه دارید. سعی کنید مکان را آنقدر خوب پنهان کنید که هیچ کس نداند زنبورستان شما در کجا واقع شده است.

یا، کندوها را در محل همسایگانی که آنها را تماشا می کنند، قرار دهید. دوربین، نرده و حصار برقی توسط برخی اززنبورداران استفاده می گردد.

از مناطقی که رطوبت بیش از حد دارند دوری کنید

 اگر زنبورهای شما در یک منطقه مرطوب زندگی می کنند، رطوبت بیش از حد می تواند باعث افزایش بیماری شود.

همچنین اگر نزدیک به رودخانه یا برکه باشد، خطر سیل وجود دارد. لطفاً به یاد داشته باشید، زنبورها می توانند برای رسیدن به منابع آب طبیعی پرواز کنند. آنها مجبور نیستند دقیقاً در کنار نهر باشند.

در واقع زنبورهای عسل می توانند مسافت زیادی را از کندوهای خود طی کنند تا آنچه را که نیاز دارند جمع آوری کنند. با این حال، دسترسی سریع به آب بهتر است اما کندوها را در مکانی با جریان هوای خوب و خارج از سیلاب قرار دهید.

سعی کنید از قرار دادن کندوها روی زمین مرطوب باتلاقی خودداری کنید. ممکن است سقوط کنند! اگر منطقه شما به طور کلی مرطوب است، تهویه مناسب کندو بهترین دوست شماست. از تهویه کافی برای کندو اطمینان حاصل کنید. در صورت نیاز از تخته های زیرین و سوراخ های تهویه اضافی در جعبه های زنبور عسل استفاده کنید.

از پایه کندو استفاده کنید

کندوهای خود را روی پایه قرار دهید. لازم نیست فانتزی باشد. بلوک های سیمانی، پایه های محکم ساخته شده از چوب یا مواد دیگر کار خواهند کرد. همچنین می توانید پایه های تجاری کندو را خریداری کنید که برای تحمل وزن سنگین یک کندو طراحی شده اند.  پایه کندویی که روی آن واژگون می شود، تجربه سرگرم کننده ای نیست.

علاوه بر محکم بودن، ارتفاع پایه خود را خیلی بلند نکنید، باید بتوانید جعبه عسل های اضافه شده را بلند کنید. اگر پایه کندو شما پا دارد، می توانید نوعی مانع برای ورود مورچه ها اضافه کنید. بلند کردن کندو از روی زمین همچنین از زنبورهای شما در برابر راسوها، راکون ها و سایر شکارچیان محافظت می کند.

مکان زنبوردار

زنبوردار حیاط پشتی با فضای کوچک

 اگر یک زنبوردار با حیاط خلوت کوچک هستید، باید بر چالش های خاصی غلبه کنید. ممکن است هنوز در شرف لذت بردن از زنبورهای خود باشید، اما در قبال مردم مسئولیت دارید. حتی زنبورهای عسلی که به راحتی مدیریت می‌شوند، گاهی اوقات می‌توانند تهاجمی باشند.

 کندوی زنبور عسل با 60000 زنبور (که می تواند نیش بزند) برای نشاندن درست بیرون از در پشتی شما چیز خوبی نیست. خلق و خوی کلونی زنبور عسل در طول فصل تغییر می کند. اذیت شدن توسط آفات یا شکارچیان، تجربه کمبود شهد، یا مشکلات ملکه همه می توانند زنبورهای شیرین شما را به یک کابوس تبدیل کنند

 زنبورداران تفریحی اغلب درک نمی کنند که این رفتار چقدر می تواند شدید باشد تا زمانی که اتفاق بیفتد. البته بدخلقی برای همیشه دوام نمی آورد. با رفع مشکلاتی که زنبورها را ناراحت می کند، کندو شما در نهایت به رفتار قبلی خود باز خواهد گشت

 با این حال، تا زمانی که این اتفاق نیفتد . کندوها نباید خیلی نزدیک به محل سکونت یا مسیر انسانی باشند. همسایگان و اعضای خانواده شما ممکن است “خوشحالی داشتن زنبور عسل” را که شما را فرا گرفته است، تجربه نکنند. خیلی بهتر است کندوهای خود را کمی دورتر از خانه قرار دهید . همچنین، هر چه تعداد کلنی‌های بیشتری در یک منطقه داشته باشید، ممکن است متوجه مدفوع زنبورهای بیشتری در روی اتومبیل‌ها یا حتی بند لباس ها شوید! شما می خندید، اما آن مدفوع پرتقالی کوچک می تواند یک مشکل بزرگ گردد.

زنبورداری در شهر یا  مکان های کندوهای شهری

 برخی از زنبورداران شهری در پشت بام ساختمان ها کندو دارند. البته این امر نیاز به تایید مدیر ساختمان و احتمالاً شهر دارد. اما گزینه های دیگری نیز وجود دارد. کندوها را می توان در داخل باغ های دیوارکشی شده قرار داد. این به جدا کردن مسیر پروازکلنی از مسیر پیاده روها کمک می کند. فضای جلوی کندو برای زنبورها مهم است. داشتن یک دیوار 6 فوتی در چند فوت جلوتر از ورودی کندو به پرواز مستقیم زنبورها به سمت بالا کمک می کند

 اغلب ساکنان شهرها از اینکه یک کندوی زنبورعسل فعال در همسایگی آنها قرار دارد بی اطلاع هستند. و گزینه دیگر برای ساکنان شهر پیدا کردن یک انجمن زنبورداری محلی است. برخی از انجمن های زنبورداری، محوطه های زنبور عسل را برای اعضای خود ایجاد می کنند تا چند کلنی داشته باشند! علاوه بر فراهم کردن منبع آب دیگری برای آنها، نکاتی وجود دارد که می توانید از آنها برای دور نگه داشتن زنبورها از استخر استفاده کنید

سم پاشی توسط شهرداری ها

اگر این امر در منطقه شما رایج است، در نظر بگیرید که چگونه از کندوهای خود در برابر سم پاشی پشه محافظت کنید. هنگام انتخاب بهترین مکان برای قرار دادن کندو، اگر نمی توانید همه معیارها را رعایت کنید، وحشت نکنید. شما به یک مکان کندو کامل نیاز ندارید. اما، از کجا یک کندو بخرید یا نقشه های کندو را برای ساختن خود تهیه کنید – قرار دادنش هم مهم است. تمام دستورالعمل ها را در نظر بگیرید و بهترین نقطه ای را که دارید انتخاب کنید! زنبورها در  شرایط متنوع زندگی می کنند.

مادامیکه نیازهای زنبور و همچنین ایمنی انسان را در نظر می گیرید – باید بتوانید مکانی عالی برای قرار دادن کندوی خود پیدا کنید. همانطور که بررسی های خود را شروع می کنید، متوجه خواهید شد که چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد مدیریت زنبور عسل وجود دارد. اما، همه اهمیت کافی به محل قرار دادن کندو آنطور که شایسته است را نمی دهند.

سوالات متداول درباره قرار دادن کندو یا مکان زنبورستان

کندوی من باید به کدام جهت باشد؟

 اکثر کتاب های زنبورداری به شما می گویند که کندوی خود را طوری قرار دهید که ورودی کندو رو به شرق یا جنوب شرقی باشد. تابیدن نور آفتاب صبحگاهی به جلوی کندو، زنبورها را زودتر گرم می کند. این زنبورها را تشویق می کند تا روز خود را با اشتیاق شروع کنند و شروع به کار کنند.  اگر این پیشنهاد با موقعیت مکانی شما مطابقت ندارد، زیاد از آن استفاده نکنید.

آیا کندو شما به بادگیر نیاز دارد؟

 کسانی از شما که در آب و هوای بادخیز و سرد زندگی می کنند، ممکن است به فکر محافظت از کندوی خود باشید. سد باد می تواند سازه ای مانند دیوار یا دیواری از فضای سبز باشد. در برخی از مناطق سردسیر، زنبورداران بسته های علوفه را در نزدیکی کندوها می چینند.

آیا کندو باید در آفتاب قرار گیرد یا سایه؟

اگر در منطقه‌ای با سوسک‌های کندوی کوچک زندگی نمی‌کنید، نور خورشید ملایم بهترین مکان برای کندوی شماست. کندوهای قرار گرفته در آفتاب داغ باعث می شود که زنبورها در روزهای تابستان سخت تر برای خنک کردن آن کار کنند. اما، اگر در منطقه ای با سوسک های کندوی کوچک زندگی می کنید، قرار دادن کندوی خود در آفتاب کامل گزینه بهتری است. به نظر می رسد سوسک های کندو کندوهایی را که در سایه هستند ترجیح می دهند

 خاک نرم مرطوب و پوشش زمین مرطوب به تولید مثل سوسک کندو کمک می کند. اگر سایه تنها چیزی است که دارید، زنبوردارانی که مشکل سوسک دارند باید فعال تر باشند. قسمت زیر پایه کندو را تمیز نگه دارید و تله های سوسک کندو را قبل از اینکه سوسک ها مشکل ساز شوند نصب کنید

آیا در مکان کندو با پوشش گل نیاز دارم؟

لازم نیست کندوی خود را نزدیک مزرعه ای از گل های وحشی قرار دهید. اگرچه زنبورهای شما آن را دوست دارند و من از حامیان بزرگ کاشت گلها هستم. زنبورداران جدید نگران منطقه ای با کمبود شکوفه های گل هستند.  زنبورهای عسل چه خواهند خورد؟

زنبورهای شما به راحتی می توانند تا یک مایل (و بیشتر) پرواز کنند تا آب، گرده یا شهد را جستجو کنند. تا زمانی که تعداد زیادی کندو ندارید، نباید نگرانی زیادی در مورد داشتن گل در نزدیکی زنبورستان داشته باشید.

هرچه منابع غذایی به کندو نزدیکتر باشد، کلنی شما می تواند پربارتر گردد. البته زنبورهای شما از هر منبعی غذا پیدا خواهند کرد. من عاشق کاشت گل هایی هستم که زنبورهای عسل دوست دارند، تا به آنها و دیگر گرده افشان ها کمک کنم. شکوفه های اضافی همیشه خوب است و تنوع غذایی را فراهم می کنند.

کندوی زنبور عسل چقدر باید از خانه فاصله داشته باشد؟ گفتن بهترین فاصله زنبورستان از یک خانه برای مکان ایده آل کندو دشوار است. خلق و خوی کلنی ها بسیار متفاوت است. در حالت ایده آل، من می خواهم که کلنی های من حداقل 50 فوت از خانه یا فعالیت های انسانی فاصله داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید