مدیریت کندوی زنبور عسل

مدیریت کندو زنبور عسل

مقدمه ای بر مدیریت کندو

بایستگی (وظیف) اصلی هر زنبوردار تمرین خوب مدیریت کندو است.  حفظ سلامت و باروری زنبورهای عسل چیزی است که کل زنبورداری در مورد آن است – برخی از بایستگی های مربوط به مدیریت کندو زنبورها باید در طول سال تکرار شوند. سایر کارهای زنبوردار ممکن است یک بار در سال یا کمتر نیاز به توجه داشته باشند. هر کسی که امیدوار است یک زنبوردار موفق باشد باید در مورد تمام جنبه های حفظ کلنی های سالم بیاموزد. میانبری وجود ندارد.

نحوه نگهداری کندو

هر کسی که تصور می کند زنبورداری یک کار بدون دخالت و مراقبت است، بسیار در اشتباه است. راه اندازی چند کندو و قرار دادن زنبورها در آنها فقط آغاز کار است. شما خیلی سریع یاد می گیرید که آنها نیاز به توجه دارند.

زنبورها برای مدت های طولانی بدون هیچ کمک انسانی کار خود را انجام داده اند، درست است؟ بله، اما نگهداری زنبورهای عسل در کندوهای دست ساز یک چیز متفاوت است. اهداف زنبورها همیشه با اهداف زنبوردار همسو نیست. زنبوردار جدید چیزهای زیادی باید یاد بگیرد و می تواند طاقت فرسا باشد. اما استراحت کنید و وقت بگذارید، نمی توانید همه چیز را در یک سال بیاموزید.

نظرات مختلف می تواند ناامید کننده باشد، آنها راه های مختلفی را برای انجام کارها به شما ارائه می دهند. در حالی که 10 پاسخ مختلف به یک سوال ممکن است دیوانه کننده به نظر برسند – شاید روزی به درد بخورند. اولین قدم‌های شما شامل آموزش زنبورداری و در واقع ایجاد طرحی برای گرفتن زنبور برای کندوی جدیدتان است

 سپس، وظایف مدیریت واقعی باید در نظر گرفته شود. هر زنبوردار تصور متفاوتی از میزان “کار زنبورداری” دارد. من توصیه‌های اساسی را به شما می‌دهم – اینکه از آنجا به کجا بروید بستگی به خودتان دارد.

فیلم های شروع زنبورداری ما را نگاه کنید ، هر چه بیشتر می توانید یاد بگیرید. نوشته های زیادی در مورد زنبورداری برای تازه کارها مرتب کرده ایم. آنها بسیاری از اصول مهم را پوشش خواهند داد. درک نحوه عملکرد اجزاء داخل کندو مهم است.

در کلاس زنبورداری شرکت کنید.  برخی کلاس های آنلاین برای زنبورداران محلی ایجاد شده است. هر مربی روی چیزهای مختلفی تمرکز می کند و یادگیری از افراد مختلف برای آموزش زنبورداری شما مفید خواهد بود. زنبوردار جدیدی که برای یادگیری مهارت‌های اساسی وقت می‌گذارد، احتمالاً با کندوهای خود از موفقیت لذت می‌برد. بله، می‌توانید عجله کنید و کاری را که فکر می‌کنید ایده خوبی است انجام دهید، اما بیشتر به مشکلات بر می خورد.

زنبورداران ماه ها قبل از رسیدن بهار، زنبورها را سفارش می دهند. راه های مختلفی برای خرید زنبور عسل برای کندوهای جدید وجود دارد. ممکن است منتظر بمانید و سعی کنید به صورت رایگان یک توده مهاجر را بگیرید.

مدیریت کندو زنبور عسل

اما، اگر موفق نشدید، ممکن است مجبور شوید تا سال آینده برای سفارش صبر کنید. پس از انجام این کار، وقت آن است که در مورد لوازم و تجهیزات زنبورداری که نیاز دارید صحبت کنیم. از سرمایه گذاری روی ابزارهای اولیه باکیفیت نترسید و موارد ویژه را برای بعد ذخیره کنید.

 من عاشق خریدن لوازم زنبورداری هستم، اما واقعا به چه چیزی نیاز دارید؟ شروع کار با زنبورها ارزان نیست. ابتدا مطمئن شوید که موارد ضروری را تهیه می کنید. برای جمع آوری و رنگ آمیزی کندوی خود تا روز ورود زنبور صبر نکنید. از قبل آماده کنید.

تامین کنندگان لوازم زنبورداری را در فصل شلوغ به فروش خواهند رساند. تصمیم گیری در مورد چگونگی راه اندازی زنبورستان یکی از وظایف بسیار مهم زنبوردار است. خواه دو کندو یا ده کندو داشته باشید، جایی که آنها را قرار دهید می تواند کار شما را آسان تر یا دشوارتر کند. با گذشت زمان ممکن است نیازهای شما تغییر کند و ممکن است تصمیم بگیرید که کندوها را جابجا کنید

 اما، در ابتدا، کمی به چیدمان خود فکر کنید. کندوهای زنبور در نزدیکی خانه می توانند مشکل ساز شوند زیرا خلق و خوی کلنی تغییر می کند. بهتر است تا حد امکان از جابجایی کندوی عسل در زنبورستان خودداری کنید. اما، اگر نیاز به جابجایی کندو دارید، می توان آن را با روشی مناسب انجام داد. به سادگی بلند کردن و رفتن نیست

 همچنین، باید بتوانید در انواع آب و هوا به کندوهای خود سر بزنید. و فضایی برای کار در اطراف آنها داشته باشید. جعبه های عسل سنگین هستند. آیا کندوهای شما به اندازه کافی از هم فاصله دارند تا راحت کار کنید؟

آیا شهرداری شما در سمپاشی سموم مشارکت دارد؟ بسیاری از شهرها به زنبورداران توجه دارند، اما شما باید سیاست های محلی را بدانید. آیا به محافظت از کندوهای خود در برابر سم پاشی پشه نیاز دارید؟

مدیریت کندو زنبور عسل

تغذیه زنبورهای عسل

شروع خوب کلنی های جدید اغلب نیازمند ارائه تغذیه اضافی است. بسیاری از زنبورداران زمان و پول خود را برای تغذیه کلنی ها تا زمانی که جا بیفتند ، سرمایه گذاری می کنند. تغذیه زنبورها با شربت به کلنی هایی با جمعیت کوچک دارند اجازه می دهد تا سریعتر رشد کنند.

فرقی نمی‌کند کندوی جدید را از بسته‌های نآک، توده مهاجر کوچک یا بخش کردن کلنی داشته باشید، باید نیازهای آن‌ها را درک کنیم. آنها اغلب از هیچ شروع می کنند. شانه باید به سرعت ساخته شود. اگر می خواهید زنبورهای خود را وادار به ساختن شانه سریعتر کنید، چندین شرط وجود دارد که باید رعایت شوند

 جمعیت خوب و غذای فراوان دو عامل مهم هستند. تغذیه می تواند اطمینان حاصل کند که آنها منابع مورد نیاز برای رشد بهینه را دارند. اما، کلنی های زنبور عسل به چیزی بیش از شکر نیاز دارند. شهدآوران گرده را جمع آوری می کنند تا به عنوان منبع پروتئینی برای پرورش نوزادان باشد

 در بسیاری از موارد، شهدآوران قادر به یافتن گرده فراوان در مزرعه هستند. اما، زنبورداران می توانند در صورت کم بودن منابع طبیعی، با گرده اضافی کلنی های خود را تغذیه کنند. گرده های خشک در یک فیدر بیرونی یکی از این روش هاست.

برای سایر کلنی ها، گرده مصنوعی ساخته می شود و در داخل کندو قرار می گیرند. اما، این کار باید با احتیاط انجام شود، به خصوص در مناطقی که سوسک های کندوی کوچک وجود دارند. اینجاست که روش‌های خوب مدیریت کندو  برای درک مشکلاتی که زنبورهای شما با آن‌ها مواجه هستند خود را نشان میدهند.  شرایط محلی نیز در اینجا وارد عمل می شوند.

مدیریت کندو زنبور عسل

بازرسی کندوهای عسل

از مشاهده ورودی کندو چیزهای زیادی می توان آموخت، با این حال شما واقعا نمی دانید داخل آن چه می گذرد مگر اینکه نگاه کنید. بازرسی های معمول کندو بخش مهمی از زنبورداری است. این زمان خوبی برای پاکسازی هر گونه مشکلی است که به توجه شما نیاز دارد. همانطور که تجربه شما بالا می رود، یاد می گیرید که چگونه به دنبال چیزهایی بگردید که اشتباه یا غیر معمول به نظر می رسند:

هرگونه شانه برآمده اضافی را بردارید. یاد بگیرید که چگونه زنبور ملکه را بشناسید و حضور او را تأیید کنید الگوی زاد و ولد خود را بررسی نمایید. آیا در شرایط و زمان فصلی خوب به نظر می رسد؟

بازدید و چرخش شانه را دقت کنید. شانه های تیره قدیمی را بچرخانید و مراقب هر گونه نشانه ای از آفات یا بیماری باشید. حتی زنبوردارانی که عسل را برداشت نمی کنند، بازهم باید وضعیت کلنی های خود را زیر نظر داشته باشند

 بیماری، بی‌ملکه بودن و سایر مسائل همچنان وجود دارد و ممکن است منجر به شکست کندو شود. برای آن دسته از زنبوردارانی که آرزوی برداشت عسل را دارند، صبر یک فضیلت است.

هر کندو سالانه عسل اضافی تولید نمی کند. و کندوهای جدید اغلب تا سال دوم زیاد نمی شوند. از قبل برنامه ریزی کنید و هر آنچه می توانید در مورد برداشت عسل بیاموزید تا زمانی که روز بزرگ فرا می رسد آماده باشید.

مدیریت فصلی کندو در زنبورستان

 اتفاقات خوب و بد ممکن است در هر زمانی از سال برای کندو شما اتفاق بیفتد. اما، برخی از مسائل معمولا در فصول خاصی از راه می رسند.

زنبورداری بهاره

در زمان رشد، کلنی های سالم زمستان گذران آماده انفجار در جمعیت هستند. با غذای مناسب (از جمله گرده) باید این کلنی های قوی بهاری را از نزدیک مشاهده کرد.

ازدحام بخشی طبیعی از زنبورداری است که در آن کلنی تقسیم می شود و به دو کلنی کوچکتر تبدیل می گردد. بیشتر زنبورداران امیدوارند که ازدحام را کاهش دهند یا از آن جلوگیری کنند چون برداشت عسل را کاهش می دهد. سعی کنید به زنبورهای خود فضایی کافی برای رشد بدهید. برای افزایش تعداد کلنی ها یا کاهش میل ازدحام کردن، زنبوردار ممکن است کندو رابخش کند. بخش کردن کندو یک فرآیند آسان است، اما اگر این کار را اشتباه یا در زمان نامناسب انجام دهید. هر دو کلنی در خطرند

تابستان در زنبورستان

در بیشتر نواحی، مدیریت تابستانی کندو دارای زمینه های است که نیاز به توجه دارد. جمعیت کلنی برای اکثر کندوها به اوج خود نزدیک می شود. بازرسی کندوها برای بررسی حضور یک ملکه تخمگذار خوب و در صورت نیاز جایگزینی اش انجام شود. بسیاری از مشکلاتی که به وجود می آیند، مانند کندوی با کارگران تخمگذار، در صورتی که مشکل زودهنگام تشخیص داده شود، قابل چاره هستند

 با این حال، هر کندو را نمی توان نجات داد. هجوم کنه واروآ به یک نگرانی بزرگ تبدیل شده است. با سپری شدن ماه های تابستان، تعداد کنه ها را پایین نگاه دارید. در غیر این صورت، ممکن است قبل از پاییز جعبه ای از زنبورهای بیمار و مرده داشته باشید. روش های برای کنترل واروآ وجود دارند. اسید اگزالیک، پدهای اسید فرمیک و غیره را می توان برای واروآ استفاده کرد. همیشه دوبار بررسی کنید تا مطمئن شوید که درمان کارساز بوده است.

منطقه شما ممکن است در هر زمانی دچار کمبود شهد گردد – به خصوص در میانه تا پایان تابستان. حتی گلهایی که معمولاً شهد تولید می کنند ممکن است به دلیل بی آبی خشک شوند. یاد بگیرید که چگونه می توان کمبود شهد را تشخیص داد تا در صورت نیاز بتوانید به تغذیه مکمل کمک کنید

 مشاهده یکی از بهترین راه ها برای یادگیری بیشتر در مورد زنبور عسل و زنبورداری است. گاهی اوقات، ما برای درک آنچه ممکن است به ما بگویند تلاش می کنیم. برای مشاهده کندوهای خود وقت بگذارید، ممکن است رفتار اسرارآمیز آنها را ببینید.

این یک حرکت رقص دیوانه کننده است که زنبورها روی سطح کندو انجام می دهند. ما واقعاً نمی دانیم که چرا آنها این کار را انجام می دهند! گاهی اوقات، باید زنبورها را از خود محافظت کنیم. کلنی های قوی زنبور عسل کلنی های ضعیف تر را غارت می کنند. اگر زنبورها را در حال مبارزه و درگیری در ورودی کندو دیدید. ممکن است دزدی آغاز شده باشد و باید برای جلوگیری از هجوم زنبورهای دزد اقداماتی انجام دهید!

مدیریت پاییزی کندو

 با پیشرفت فصل، تغییر خلق و خوی کندوهای شما غیرعادی نیست. آیا آن کندوی شیرین و ملایم زنبورستان شما تبدیل به یک وحشت مقدس شده است؟ شما باید تکنیک هایی را برای مقابله با کلنی های زنبور عسل تهاجمی در نظر بگیرید. امیدوارم مشکل کوتاه مدت باشد. اما، این زنبورهای قوی اواخر فصل می دانند که زمستان در راه است.

اوایل پاییز زمان شروع آماده سازی کلنی ها برای زمستان است.

 زمستان گذرانی کندو شما ممکن است نیازمند کار بسیار کم یا مداخله جدی باشد: تغذیه و غیره. موقعیت مکانی و آب و هوای شما دقیقاً در گام های که بر می دارید نقش مهمی بازی می کنند.  اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که هوای مرطوب و سرد طولانی دارد، کندوهای شما ممکن است از یک جعبه نمگیر بهره مند شوند. اما هر کندویی به این تجهیزات نیاز ندارد

 زنبورها برای مقابله با شرایط سرمای معمولی مجهز هستند. زنبورهای عسلی که در پاییز “متولد می شوند” با زنبورهای بهاری متفاوت هستند. این افراد خاص در اواخر فصل را زنبورهای چاق زمستانی می نامیم. آنها خاص هستند و می توانند بسیار طولانی تر از زنبورهای تابستانی زندگی کنند

 این به کلنی کمک می کند تا بهار زنده بماند. افسوس، وضعیت دیگری که ممکن است در کندو پاییزی رخ دهد، زنبورهایی هستند که کندو را ترک می کنند. زنبوردار به کندوی خالی بر می خورد. که همین چند روز پیش فعال بود، ما به آن فرار زنبورها می گوییم. هیچ زنبوری نمانده یا تعداد بسیار کمی در جعبه باقی هستند

 این پدیده با ازدحام متفاوت است و می تواند در هر زمانی در طول فصل رخ دهد. خوشبختانه اغلب این اتفاق نمی افتد. علیرغم تمام تلاش شما، زمانی خواهد رسید که یک کندوی زنبور عسل را از دست بدهید. کندوهای مرده اغلب زنبوردار را با احساس شکست مواجه می کنند.

با این حال، حتی بهترین زنبورداران نیز کندو را از دست می دهند. کندو مرده را بررسی کنید و سعی کنید دلیلی در مورد آنچه که فکر می کنید اشتباه بوده است، پیدا کنید. شما همیشه مشکل را نمی یابید اما ممکن است چیز مفیدی یاد بگیرید.

وظایف زنبورداری در زمستان

زنبورها در زمستان چه می کنند؟ چگونه این حشرات خونسرد در دمای سرد زنده می مانند؟ زنبورهای ما اگر آنچه را که قبل از رسیدن سرما به آن نیاز دارند داشته باشند، ماندگاری قابل توجهی دارند در بهترین روش های مدیریت کندو، زنبورها را قبل از رسیدن سرمای زمستان آماده می کنیم.

اما، گاهی اوقات شما نیاز به تغذیه زنبورها در طول زمستان دارید. داشتن زنبورهای گرسنه یک وضعیت اضطراری در نظر گرفته می شوند! راه های مختلفی برای تهیه غذای اضطراری وجود دارد، اما خمیرهای شکری ساده یک راه ساده برای تغذیه زنبورها در زمستان است.

هنگامی که زنبورها در کندو زمستانی آرام می گیرند . زنبورداران چه می کنند؟

وظایف زنبورداری در زمستان شامل نظارت بر انباشت مواد غذایی کلنی و آماده سازی برای فصل جدید است. مهم نیست که چقدر تجربه زنبورداری داشته باشید، باز هم گاهی اوقات شگفت زده خواهید شد. زنبورهای ما همیشه کارهایی انجام می دهند که باعث تعجب و شگفتی ما می شود

 مدیریت صحیح کلنی نیازمند آزمون و خطا است. اشتباهاتی در هر کنشگری (عملیات) زنبورداری رخ می دهد. گاهی اوقات، آن اشتباهات باعث مرگ یک کلنی می گردد. که می تواند بسیار ناامید کننده باشد. با این حال، با گذشت زمان مهارت شما در نگهداری زنبورها افزایش می یابد. یک زنبوردار در یافتن زنبور ملکه خود، شناخت مشکلات آفات و بیماری ها و رسیدگی به مشکلات کلنی ماهرتر می شود.

در آن مرحله، تعداد موفقیت های شما بسیار بیشتر از شکست های شما خواهد بود. یادگیری اصول مدیریت کندو برای کسانی که یاد می گیرند و با نیازهای زنبورها سازگار می شوند، یک هدف دست یافتنی است.

مدیریت کندو زنبور عسل

سوالات متداول درباره مدیریت کندو

آیا نگهداری کندوها سخت است؟ نه، مدیریت کلنی سخت نیست، اما شامل یادگیری این است که چه کاری و چه زمانی باید انجام شود. و حتی در آن صورت – برخی از کلنی ها شکست خواهند خورد

آیا زنبورداران همیشه نیش می خورند؟ بله، بیشتر زنبورداران واقعاً گاهی اوقات نیش زنبور را تجربه می کنند. با این حال، با پوشیدن لباس محافظ زنبوردار مناسب می توانید از بسیاری از نیش ها جلوگیری کنید. همچنین، هنگامی که یک زنبوردار جدید یاد می‌گیرد که چگونه زنبورهای خود را به درستی مدیریت کند – دفعات نیش زدن کاهش می‌یابد

 برای مدیریت درست کندوها چقدر زمان نیاز است؟

اکثر منابع تخمین می زنند که 20-30 ساعت در سال برای مراقبت از هر کندو نیاز است. مهمتر از تعداد ساعت هر کندو این است که بدانید زنبورهای شما به چه چیزی و چه زمانی نیاز دارند. البته، هر چه کندوی بیشتری داشته باشید. زمان بیشتری نیاز است.

هزینه زنبورداری چقدر است؟ با توجه به اینکه شروع به کار زنبورداری چقدر هزینه دارد، بدانید که هزینه های اولیه راه اندازی بیشترین هزینه را شامل می شود. بسیاری از ابزارها، لباس های محافظ و اجزای چوبی کندو سال ها دوام می آورند. با این حال، شما می توانید به طور متوسط 250 دلار برای هر کندو برای کندو و زنبورهایش حساب کنید. و هزینه پوشش محافظ برای خودتان را اضافه کنید.

نگهداری زنبورها برای تولید عسل چقدر سخت است؟

نگهداری چند کندو زنبور عسل برای تهیه عسل برای خانواده کار سختی نیست. شما باید مقداری زمان و پول را سرمایه گذاری کنید. مدیریت کندو مانند ساخت خانه پرنده نیست. کلنی های زنبور عسل برای تبدیل شدن به تولیدکنندگان خوب عسل نیاز به بازرسی و نگهداری دارند

بهترین زمان برای شروع زنبورداری چه زمانی است؟

بهترین زمان برای شروع زنبورداری با کندو جدید اوایل بهار است. این خط زمانی به کندوی جدید تمام ماه های گرم طولانی را می دهد تا برای زمستان آماده گردد. اما برای زنبوردار، آماده سازی زنبور عسل باید در پاییز/زمستان شروع شود. در کلاس‌ها شرکت کنید، کتاب‌های زنبورداری را بخوانید و قبل از رسیدن زنبورها هر چیزی را که می‌توانید یاد بگیرید

 آیا می توانم زنبور عسل را بدون برداشت عسل نگهداری کنم؟

 بله، بسیاری از مردم بدون مصرف عسل، چند کندو با عسل را نگه می دارند. شاید آنها احساس می کنند که برداشت عسل برای زنبورها مضر است.  بدان معنا نیست که آنها نمی توانند از کندو  نگهداری کنند.  زنبورهای عسل گرده افشان های خوبی برای باغ های خانگی و باغ های کوچک هستند.

داشتن کندو راه خوبی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طبیعت است و به طور کلی یک پروژه خانوادگی خوب است. با این حال، حتی کندوهایی که برای تولید عسل در نظر گرفته نشده اند، نیاز به مراقبت دارند

 از کجا می توانم زنبور عسل بخرم؟ زنبورهای عسل را می توان از طریق پست سفارش داد و مستقیماً به درب منزل شما ارسال کرد. منطقه شما ممکن است یک زنبورستان محلی داشته باشد. بسته های زنبور عسل از پاییز/اواخر زمستان تا اوایل بهار برای تحویل آوریل/مه فروخته می شوند. برای سفارش زنبورهای خود تا آخرین لحظه منتظر نمانید

 اگر نتوانم ملکه خود را در طول بازدید کندو پیدا کنم چه کنم؟

یادگیری نحوه یافتن ملکه کمی زمان و صبر می خواهد. با کمی تجربه داشتن بهتر خواهید شد. در عین حال، به سادگی به دنبال تخم های تازه ( نشانه ای از یک ملکه تخمگذار ) بگردید.

 آیا هر زنبورداری از کندو لانگستروت استفاده می کند؟ نه، در حالی که کندو لانگستروت استاندارد صنعتی است – کندوهای دیگری نیز مانند کندوهای سنتی در حال استفاده هستند.

 کندوهای عسل هر چند وقت یک بار نیاز به نظارت دارند؟

 این بستگی به وضعیت کندو دارد زیرا ممکن است شرایط خاصی باشد. به طور کلی، کلنی های جدید باید هر هفته بازرسی شوند .در فصل بهار هر هفته تا از رخداد ازدحام جلوگیری شود در پاییز و زمستان کمتر نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید