لارو زنبور عسل

لارو زنبور عسل

لارو زنبور عسل

لارو زنبور عسل مرکز چرخه زندگی زنبور عسل است. هنگامی که یک کلنی ایجاد شد، ملکه باید مستقیماً در سلول های لانه زنبوری تخم بگذارد. این سلول ها برای مدت کوتاهی میزبان تخم هستند و جای خود را به لارو زنبور عسل می دهد. زنبورهای کارگر باید مستقیماً  لارو زنبور عسل تغذیه کنند. چون لاروها کور و بدون پا هستند و قادر به تغذیه خود نمی باشند. لارو زنبور عسل مرحله بین تخم و شفیره در چرخه رشد است. و هیچ کلنی زنبور عسل بدون تعداد زیاد لارو نمی تواند سالم باشد.

محل پرورش نوزادان زنبور عسل چیست؟

در چرخه پرورش سه مرحله وجود دارد: تخم، لارو و شفیره.

با مرحله تخم‌ شروع می‌شود، جایی که ملکه یک تخم کوچک در یک سلول می‌گذارد. سلول یا برای یک کارگر یا یک نر ساخته شده است. سلول‌های نر باید تخم‌های بارور نشده داشته باشند و ملکه تخم‌ها را برای از بین بردن توسط زنبورهای کارگر خارج می‌کند.

دوره تخم‌ تنها سه روز طول می‌کشد و زمانی به پایان می‌رسد که تخم گشوده شده و لارو خارج می‌گردد. بنابراین تنها کار لارو غذا خوردن است. این زمان رشد سریع است که در آن زنبورهای بالغ بر روی لاروهای در حال رشد تمرکز می کنند. لاروها اندکی کمتر از یک هفته به شفیره تبدیل می شوند. شفیره ها شبیه زنبورهای بالغ هستند، به این معنی که ویژگی های آنها در حال شکل گیری است.

لارو چیست؟

لارو نامی است که ما برای مرحله بیرون آمدن زنبور از تخم می گذاریم. این مرحله مهمی از رشد است، چون لاروها برای رشد باید در مدت زمان کوتاهی غذای زیادی را مصرف کنند.

لارو زنبور عسل چه شکلی است؟

لارو زنبور عسل شبیه کرم بلند و بدون پا می باشد. آنها تا زمانی که بزرگتر نشوند نمی توانند حجره را ترک کنند. و وظیفه آنها در مرحله لارو این است که تا آنجا که می توانند غذا بخورند تا رشد کنند و به مرحله بعدی بروند. چه لارو کارگر و چه لارو نر، هر دو نقش مهمی در کلنی دارند.

لارو زنبور عسل

لارو چه کاری انجام می دهد؟

بر خلاف سایر حشرات، وظایف لارو زنبور عسل بسیار ویژه است و توسط زنبورهای کارگر مراقبت می شوند:

از آنجایی که لاروها کور هستند، زنبورهای کارگر باید برای آنها غذای فراوان بیاورند. آنها پا ندارند که بروند برای خودشان غذا تهیه کنند. همانطور که لاروها رشد می کنند، پوست آنها را بارها و بارها می ریزد. تا به اندازه بالغ خود برسد. لارو باید برای خود یک لایه محافظ بسازد که به آن اجازه دهد تا به مرحله بعدی چرخه زندگیش حرکت کند.

لاروها موج عظیمی از تغییرات را پشت سر می گذارند. آنها باید چندین بار پوست بیرونی خود را بریزند تا پیله ای را بسازند که برای مراحل بعدی رشد به آن نیاز دارند (شفیرگی).

دگردیسی چیست؟

دگردیسی، رشد زنبور عسل از یک تخم تا یک زنبور بالغ است. دگردیسی زنبور از یک تخم ساده در حجره لانه زنبوری شروع می شود و به مرحله لاروی، مرحله شفیره گی وارد و در نهایت تبدیل به یک زنبور بالغ می گردد. طول عمر زنبور به این بستگی دارد که زنبور به کدام طبقه تعلق دارد، چون ملکه ها طولانی ترین عمر را دارند در حالی که زنبورهای کارگر مخصوصا پس از تابستان پر کار می میرند.

لارو از اندازه اصلی خود در طول دگردیسی چقدر بزرگ تر می شود؟

مرحله لاروی زمان با شکوهی از رشد است و زنبور می تواند 1500 برابر بزرگتر از زمانی که فقط یک تخم بود رشد کند. این رشد سریع به دلیل غذای غنی از پروتئین است که لاروها می خورند در حالی که در چرخه زندگی زنبور عسل پیش می رود.

چه کسی از لاروها در کلنی مراقبت می کند؟

زنبورهای کارگر وظیفه آوردن غذا به کندو را دارند. تعداد جمعیت کلنی های زنبور عسل گاهی به 80000 هم می رسد، بنابراین زنبورهای کارگر دائماً در جستجوی غذا هستند. وقتی صحبت از لارو کلنی به میان می‌آید، زنبورهای کارگر برای حفظ رشد لاروها عسل و گرده فراوان می‌آورند، آنها همچنین نگهداری از لاروها را تا زمانی که به زنبورهای بالغ تبدیل گردند، را بر عهده دارند.

زنبورهای کارگر ممکن است تا 10000 بار از لاروهای در حال رشد قبل از رسیدن به وضعیت بلوغ رسیدگی کنند.

لارو زنبور عسل

لاروها با چه چیزی تغذیه می شوند؟

لاروها باید به طور مداوم غذا بخورند تا دگردیسی لازم برای تبدیل شدن به زنبورهای بالغ را طی کنند:

بزاق و عسل

زنبورهای کارگر باید عسل را با بزاق خود مخلوط کنند تا به اندازه کافی برای لارو رقیق شود.

گرده گل زنبور عسل

گرده توسط زنبورهای کارگر به عنوان منبع پروتئین برای لارو آورده می شود.

ژل رویال

در اندازه کمتر، چون رژیم غذایی مملو از ژل رویال برای لارو ملکه ذخیره می گردد.

رژیم غذایی لارو زنبورها باید غنی باشد تا چرخه کامل زندگی تکمیل گردد، به طوری که زنبورها در مجموع تنها در عرض چند هفته کوتاه از تخم به زنبورهای بالغ تبدیل می شوند.

لارو زنبورهای نر از چه چیزی تغذیه می کنند؟

لارو زنبورهای نر از ترکیبی از گرده و عسل تغذیه می‌کنند، مشابه ترکیبی که به زنبورهای کارگر داده می شود. زنبورهای نر  برای جفت گیری با ملکه های باکره بوجود آمده اند. وقتی جفت گیری کردند، وظیفه شان تمام می شود و می میرند. به همین دلیل است که بسیاری از سلول های نر باید در یک کلنی سالم حضور داشته باشند، تا اطمینان حاصل گردد که نرهای کافی برای جفت گیری آینده وجود دارد.

لارو ملکه زنبور عسل از چه چیزی تغذیه می کند؟

لاروهایی که به طور خاص برای تبدیل شدن به ملکه های آینده انتخاب می شوند، ژل رویال دریافت می کنند. ژل رویال ترشحی است که با گرده، مواد شیمیایی سایر زنبورهای کارگر و پروتئین ها ترکیب شده است. ژل رویال حتی محرک های باروری دارد که ملکه های آینده بعداً به آن نیاز خواهند داشت. زنبورهای ملکه از این نظر منحصر به فرد هستند و تا آخر عمر ژل رویال می خورند.

لارو زنبور عسل

لارو زنبورهای کارگر از چه چیزی تغذیه می کنند؟

لارو زنبور عسل با مخلوطی از گرده و عسل، ترکیبی که از آن به عنوان “نان زنبور عسل” یاد می شود، پذیرایی می گردد. این مخلوط غذایی برای زنبورهای کارگر است. ملکه های آینده چیزهای بسیار متفاوتی می خورند. برای لاروهای زنبور عسل که قرار است به زنبورهای کارگر تبدیل شوند، این نان زنبور عسل سرشار از همه چیزهایی است که زنبور برای رشد مناسب نیاز دارد: ویتامین ها، مواد معدنی، قند و پروتئین. چند روزی هم لاروهای زنبور عسل ژل رویال دریافت می کنند تا شانس بقای خود را افزایش دهند.

زنبورها چقدر در مرحله لاروی می مانند؟

برخلاف سایر حشرات، زنبورها برای مدت طولانی در مرحله لاروی باقی نمی مانند. میانگین زمان مرحله لاروی برای زنبورها شش روز است. طول مرحله لاروی به چند عامل از جمله دما، گونه و محیط بستگی دارد.

چطور رژیم غذایی طول مرحله لاروی را تعیین می کند؟

مانند سایر عوامل، رژیم غذایی از نظر طول مرحله لاروی نقش دارد:

هر چه رژیم غذایی بهتر باشد، رشد لاروها سریعتر می شود. با توجه به اینکه غذای با کیفیت باعث رشد سریع‌تر می‌شود، ملکه‌ها سریع‌تر از کارگران یا نرها رشد می‌کنند. زنبورهای کارگر حجم بیشتری از غذا دریافت می کنند که به رشد آنها کمک می کند، اما کیفیت آن در مقایسه با رژیم غذایی ملکه کمتر است. رژیم غذایی با رشد لارو مرتبط است، اما تنها عامل رشد سالم چرخه زندگی زنبور عسل نیست.

لارو زنبور عسل

چگونه دما طول مرحله لاروی را تعیین می کند؟

دما از نظر طول مرحله لاروی نقش زیادی دارد. زنبورها عموماً به دمای سرد حساس هستند. نه تنها زنبورها در سرما آهسته تر حرکت می کنند، بلکه مرحله لاروی نیز بیشتر طول می کشد. تخم طبق معمول در سلول قرار می گیرد، اما هوای سرد می تواند رشد تخم را به تاخیر بیندازد.

زنبورها گونه های متنوعی هستند. همه آنها در کندو جمع نمی گردند. زنبورهای منزوی هنوز هم مرحله لاروی را سپری می کنند، اما آن ها بسیار بیشتر تحت تاثیر متغیرها قرار دارند. به این معنی که آن ها به گرما یا سرمای شدید حساس تر هستند.

چگونه سلول لانه زنبوری یا شان می تواند بر اندازه لارو تأثیر بگذارد؟

اگر تخم‌ها در سلول لانه زنبوری قدیمی‌تر و از قبل استفاده شده گذارده شوند، لارو در مقایسه با زمانی که لارو در سلول‌های لانه زنبوری تازه گذاشته می‌شود، کوچک‌تر خواهد بود. ولی چرا؟ وقتی تخم‌ها در سلول لانه زنبوری که قبلاً توسط لاروهای دیگر اشغال شده بود قرار می‌گیرند، تخم فضای کمتری برای رشد و انبساط دارد.

به این دلیل که لاروهای قبلی چندین بار پوست اندازی کرده اند، پوست کهنه را ریخته و با هر پوست اندازی رشد نموده اند. اما آخرین تکه‌های زباله از سلول پاک نشده و لاروهای بعدی را از رشد کامل خود باز می دارند.

برای یک زنبور عسل، همه چیز از مرحله لاروی شروع می شود. از این مرحله رشد، زنبور عسل به یک زنبور بالغ تبدیل می گردد که مسئول وظایف خاصی است. که حضورش برای بقای کلنی لازم است. پرورش لارو سالم کلید موفقیت بلندمدت کلنی است.

Brodschneider, R., & Crailsheim, K. (2010). Nutrition and health in honey bees. Apidologie, 41(3), 278-294

https://doi.org/10.1051/apido/2010012

دیدگاهتان را بنویسید