چرا شان عسل شش ضلعی است؟

سان عسل شش ضلعی

چرا زنبورهای عسل از شان عسل شش ضلعی درست می کنند؟

ممکن است آنها را یک حشره ساده پنداریم، اما زنبورهای عسل در واقع استاد ساخت و ساز هستند. در داخل یک لانه زنبور عسل، برگه های زیادی از شانه مومی پیدا می کنیم. هر ورق لانه زنبوری حاوی هزاران سلول جداگانه است. جالب توجه است که اندازه هر سلول مومی ممکن است کمی متفاوت باشد، اما همه آنها از یک جهت شبیه به هم هستند – یک شکل شش ضلعی اصلی

 چرا زنبورها از شان عسل شش ضلعی استفاده می کنند؟

تا آنجا که ما می دانیم، زنبورهای عسل ریاضیدانان چیره دست نیستند – اما شاید هم باشند. در داخل کندو، زنبورهایی را خواهید دید که از یک شکل اصلی استفاده می کنند که برای صرفه جویی در فضا طراحی شده است.

بله، این شش ضلعی است که از هر فضای کوچک کندو بیشترین استفاده را می کند. وقتی زنبورهای عسل از شش ضلعی در سلول سازی استفاده می کنند، فضایی هدر نمی رود. شش ضلعی یک شکل مسطح با 6 ضلع، 6 رأس و 6 زاویه است.

با توجه به نیاز شدید به جا دادن تعداد زیادی سلول در یک مکان، چرا زنبورها الگوی شش گوش را انتخاب می کنند؟

استفاده کارآمد از فضا

بیشترین سلول در کوچکترین فضا

قدرت و پایداری

سهولت ساخت و ساز

یک محقق رومی به نام مارکوس ترنتیوس وارو، نظریه ای را ارائه کرد که زنبورها از شکل شش ضلعی استفاده می کنند چون فشرده ترین شکل هستند. اما، این توماس هیلز (دانشگاه میشیگان) بود که دیدگاه لانه زنبوری را با ریاضیات اثبات کرد. در اصطلاح زنبورداران معمولی، یعنی که شش ضلعی کارآمدترین شکلی است که در ساخت بسیاری از واحدها (سلول های مومی) در یک صفحه (شانه) استفاده می گردد.

شان عسل شش ضلعی بیشتر از سایر اشکال عسل را در خود جا می دهد. چه کسی می دانست؟ خوب … زنبورها این کار را کردند. ما آن را در سال 1999 فهمیدیم. استفاده از شش ضلعی به عنوان الگویی برای سلول سازی به موم کمتری برای ساخت ورقه های شانه نیاز دارد. بدون فضای هدر رفت و محیط کمتر برای ساخت. مقدار بیشتری از عسل که می تواند در فضای شانه ذخیره شود برای زنبورهای سخت کوش مهم است.

تولید موم زنبور عسل تک است

 برخی از حشرات از مواد موجود در طبیعت برای ساختن لانه خود استفاده می کنند. لانه زنبورها با کندو بسیار متفاوت است.

زنبورهای زرد لانه های کاغذی می سازند.

آنها فقط برای یک فصل استفاده می شوند و از موم ساخته نمی گردند. زنبورهای مخملی در بازیافت کار بسیار خوبی انجام می دهند زیرا از لانه های رها شده جوندگان استفاده می کنند. آنها همچنین موم ساز نیستند. با این حال، زنبور عسل در استفاده از مواد لانه سازی تک است

 آنها موم زنبور عسل را با استفاده از غدد مخصوصی که در قسمت زیرین شکم زنبورهای کارگر ماده وجود دارد، می سازند. این شاهکار شگفت انگیز بدون هزینه اتفاق نمی افتد. تولید موم یک فرآیند بسیار گران برای یک کلنی است. زنبورهای بالغ بهترین تولیدکنندگان موم هستند و باید مقادیر زیادی عسل برای پرکردن غدد مومی مصرف کنند.

شکل دادن به موم

پس از ترشح موم، هر قطعه کوچک باید به شکل سلول های جداگانه و سپس ورقه های لانه زنبوری در آید. در ابتدا سلول ها کمی شبیه به شکل دایره هستند. اما، کارگران به هنر دستی خود ادامه می دهند تا زمانی که شکل شش ضلعی آشکار شود. این یک کار فشرده است

 ساخت موم زنبور عسل بسیار سخت تر از تولید عسل است. علاوه بر کارگران موم ساز، زنبورهای دیگری نیز در نزدیکی زنجیر آویزان هستند. که به آن فستون کردن می گویند. محققان و دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که چرا این رفتار را نشان می دهند. شاید آنها با تشکیل شبکه ای از زنبورها به کنترل گرما در ناحیه موم ساز کندو کمک می کنند. یا شاید، آنها واقعاً در ساخت شانه کمک می دهند.

اشکال شش گوش محکم هستند

ساختارهای شش ضلعی در سراسر طبیعت یافت می شود. اما، این کلنی زنبور عسل است که با ساخت هزاران واحد مفید برای کندو، به بهترین نحو از الگوی شش ضلعی استفاده می کند. با طراحی، شکل شش ضلعی محکم است. و وزن را در سراسر دیواره سلول توزیع می کند. این باعث ایجاد یک ساختار قوی می گردد که می تواند وزن زیادی را تحمل کند. دیواره های زاویه دار سلول موم زنبور عسل مقداری از وزن و فشار را به سلول های مجاور منتقل می کنند. همه اینها با هم کار می کنند تا یک ساختار پایدار و مستحکم در داخل کندو ایجاد کنند.

نتیجه

 پرکردن داخل کندو با ورقه های لانه زنبوری نیازمند تلاش زیاد زنبورهای عسل است. زنبور عسل به طور غریزی می داند که برای بقای کلنی چه چیزی لازم است. اما، این منابع کندو مورد نیاز که جمع آوری می شود باید به جایی بروند.

چگونه کلنی می تواند غذا را با خیال راحت انباشت کند؟

آنها لانه زنبوری با هزاران سلول مومی را برای ذخیره عسل و گرده (یا نان زنبور عسل) می سازند. به غیر از ذخیره غذا، سلول های مومی برای پرورش نوزادان استفاده می شود. از تخمی که ملکه در طول چرخه زندگی زنبور عسل گذاشته، سلول‌های مومی به عنوان بستری برای نوزادان عمل می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید