عسل چمنزار

عسل چمنزار

اگر به عسل برچسب “عسل چمنزار” زده شود، معمولاً به این معنی است که منطقه یا مناطقی که زنبورها شهد را از آن جمع آوری کرده اند در یک چمنزار بوده است. چمنزارها زمین های باز هستند که میزبان انواع بی نظیری از گیاهان و چمن ها می باشند.

عسل چمنزار چیست؟

مراتع در محیط های مختلفی قرار دارند. چمنزار به انگلیسی (Meadow) منطقه‌ای با پوشش گندمیان و سایر گیاهان غیرچوبی است. چمنزارها به دلیل ساختار باز و آفتاب‌گیرشان، مناطق مهمی در زیست جانوری به حساب می‌آیند هر یک از این مراتع کلنی زنبورهای عسل را به شرط داشتن پوشش گیاهی مناسب برای تأمین مقدار کافی شهد تغذیه می کنند.

عسل گل های چمنزار در کجا یافت می شود؟

عسل دشتی می تواند از مناطق مختلفی به دست آید، زیرا علفزارها در سراسر جهان و در آب و هوای مختلف یافت می شوند. در ایران چمنزارهای کوهستانی و دشتی بسیاری در آذربایجان، اردبیل، کردستان و … وجود دارد.

عسل گل های چمنزار چگونه تولید می شود؟

عسل دشتی تقریباً مانند هر نوع عسل دیگری تولید می شود. وقتی زنبور عسل شهد گل های چمنزار را جمع آوری می کند، آن را با آنزیمی در دهانش مخلوط می نماید. خود آنزیم به نام اینورتاز یا “آنزیم زنبور عسل” شناخته می شود که از غدد زنبور عسل ترشح می گردد. وقتی زنبورهای عسل به کندو بازگشتند، شهد گل هایی را که جمع‌آوری کرده‌اند،  بین خود می‌گذرانند و آن را با اینورتاز مخلوط می‌کنند.

این عمل باعث کاهش محتوای آب و تبدیل شهد به عسل می شود. سپس عسل را در حجره های مومی قرار می‌دهند، اما در این مرحله، محتوای آب ممکن است هنوز خیلی زیاد باشد. برای کاهش محتوای آب، زنبورهای عسل بال های خود را در بالای حجره می نوازنند و این به نوبه خود مقداری از آب آن را تبخیر می کند. پس از اتمام فرآیند، محتوای آب عسل تقریباً زیر 20٪ خواهد بود. سپس درپوش حجره بسته می شود و زنبورهای عسل این فرآیند تولید را دوباره تکرار می کنند.

تنها تفاوت بین این عسل  و سایر عسل ها این است که عسل دشتی توسط زنبورهایی تولید می شود که در دشت به دنبال شهد هستند.

عسل چمنزار

بهترین محیط زیست برای تولید عسل چمنزار

بهترین مراتع برای زنبورهای عسل، دشت هایی هستند که گرده و شهد زیادی برای جمع آوری توسط زنبورها داشته باشند. چمنزارهای پر از شبدر یا گل‌های وحشی از این دسته اند تا کلنی‌ها مقادیر زیادی شهد را برداشت کرده و عسل بیشتری را تولید نمایند. همچنین مهم است دشت هایی که زنبورها در آن شهد و آذوقه می جویند عاری از آفت کش ها و مواد شیمیایی مضر باشد.

فواید و خواص عسل چمنزار چیست؟

التیام زخم و سوختگی

اثرات مثبت استفاده از عسل خام طبیعی بر زخم ها و سوختگی ها گزارش شده است.

کاهش مدت زمان اسهال

با توجه به National Center for Biotechnology Information مصرف عسل خام نشان داده است که شدت و طول مدت اسهال را کاهش می دهد.

جلوگیری از رفلاکس اسید

تحقیقات نشان داده است که پوشش مری و معده با عسل، در واقع می تواند جریان رو به بالا مواد غذایی هضم نشده و اسید معده را کاهش دهد.

مبارزه با عفونت ها

دانشمندان در سال 2010 گزارش دادند که عسل از طریق پروتئین خود (دفنسین-1) توانایی کشتن باکتری ها را دارد.

تسکین علائم سرماخوردگی و سرفه

ثابت شده است که عسل ممکن است در تسکین علائم سرماخوردگی و سرفه مفید باشد. سازمان بهداشت جهانی در واقع عسل را به عنوان یک درمان طبیعی سرفه توصیه می کند.

سرشار از آنتی اکسیدان

عسل خام با کیفیت بالا حاوی بسیاری از آنتی اکسیدان های مفید است. که شامل ترکیبات فنلی مانند فلاونوئیدها و اسیدهای آلی است.

می تواند تری گلیسیرید را کاهش دهد

تری گلیسیرید با مقاومت به انسولین مرتبط است و عامل اصلی دیابت نوع 2 می باشد. مطالعات متعدد، مصرف منظم عسل به ویژه زمانی که به جای قند استفاده می شود را با اندازه پایین تر تری گلیسیرید مرتبط دانسته اند.

این مزایا شامل عسل خام می شود. عسل فیلتر شده یا پاستوریزه این فواید را از بین می برد.

عسل چمنزار

عسل چمنزار در مقایسه با عسل معمولی

عسل چمنزار محلی شامل گرده گیاهانی است که در منطقه زندگی شما وجود دارند. اگر آلرژی فصلی دارید، اغلب توصیه می‌شود که عسل محلی مصرف کنید تا به مرور زمان علائم آن را کاهش دهید.

هنگام انتخاب عسل برای مبارزه با آلرژی، مصرف عسل چمنزار محلی مطمئناً یک گزینه خوب است. به این دلیل که حاوی گرده و شهد گیاهان و گل های محل زندگی شماست. که برخی از آن ها ممکن است آلرژی شما را تحریک کنند. مصرف عسل تولید انبوه (معمولی پاستوریزه) همان اثری را روی آلرژی های فصلی شما نخواهد داشت چون از محیط و محل زندگی شما برداشت نشده است.

عسل چمنزار به عنوان یک ضد عفونی کننده

عسل از زمان های قدیم به دلیل خواص دارویی آن مورد توجه بوده است. عسل چمنزار مانند هر عسل خام دیگری ضد میکروب است و می توان از آن به عنوان ضد عفونی کننده استفاده کرد. از عسل خام می توان به صورت موضعی برای درمان سوختگی، زخم و التیام زخم ها استفاده کرد.

چه زمانی باید از خوردن عسل چمنزار خودداری کنید؟

عسل خام از هر نوع، از جمله عسل چمنزار، هرگز نباید به کودک زیر یک سال داده شود. به این دلیل است که عسل خام می تواند باعث یک بیماری نادر اما جدی (بوتولیسم نوزاد) شود که توسط نوع خاصی از باکتری ایجاد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید