تغذیه کندو با شکر

تغذیه کندو با شکر

تغذیه کندو با شکر

این برگه راهنمایی در مورد تغذیه زنبورهای عسل با شکر ارائه می کند. در طبیعت این امر ضروری نیست، اما در مورد زنبورهای عسل مدیریت شده در جایی که کمبود شهد وجود دارد یا در جایی که عسل به عنوان محصول برداشت می شود، اغلب لازم است عسل جایگزین گردد یا آنچه باقی مانده است برای اطمینان از بقای زنبورها تکمیل شود.

چه زمانی زنبورها را تغذیه دهیم

تغذیه های از شکر خالص با کیفیت خوب درست و استفاده کنید. شکر سفید گرانولی مناسب ترین منبع است.

برای راحتی کار، به ویژه برای زنبورداران در مقیاس بزرگتر، تغذیه آماده زنبور را از یک منبع تجاری مناسب تهیه کنید.

از تغذیه با عسل خودداری کنید چون خطر شیوع بیماری های زنبور عسل را به همراه دارد و احتمالا خوی سرقت را افزایش می دهد.

از روش، زمان و نوع تغذیه مناسب برای کار استفاده کنید.

از ریختن یا باز گذاشتن شربت برای زنبورها در زنبورستان خودداری کنید.

مراقب باشید و از دزدی جلوگیری کنید

گرده و آب نیز ممکن است نیاز به تامین داشته باشند

آب نبات زنبور عسل

آب نبات یا خمیر شیرین برای اولین بار در قرن هجدهم برای تغذیه زنبورها استفاده شد زیرا خالص ترین شکل قند موجود در آن زمان بود.

امروزه آب نبات یا خمیر شیرین توسط بسیاری از زنبورداران برای پر کردن کلنی های زنبور عسل در زمستان و برای استفاده در زنبورهای بسته بندی شده، هسته های جفت گیری ملکه کوچک و قفس های معرفی ملکه استفاده می گردد.

بهتر است از یک فروشنده لوازم زنبور عسل خریداری شود. اگر می‌خواهید با دستور پخت خودتان آن را درست کنید، می‌توانید در کتاب‌های درسی مربوطه پیدا کنید، اما در هنگام تهیه خانگی نتیجه متفاوت است.

تهیه شربت شکر برای تغذیه کندو

برای تهیه شربت شکر از شکر گرانول سفید استفاده کنید. با روش های مدرن تولید، فرقی نمی کند که از نیشکر یا چغندر تهیه شده باشد.

از شکر قهوه ای یا خام استفاده نکنید زیرا حاوی ناخالصی هستند.

شربت باید به نسبت 1 کیلوگرم درست شود. شکر گرانول سفید به 630 میلی لیتر آب یا 2 پوند شکر به 1 پوند آب اضافه می گردد. نیازی به جوشاندن مخلوط نیست اما استفاده از آب گرم کمک می کند. مرتب هم بزنید تا حباب های هوا گرفته شود و تمام کریستال ها حل گردند. هنگامی که به طور کامل حل شد، مخلوط شفاف و به رنگ کاهی بسیار کم رنگ است.

اگر شربت برای مدت زمان طولانی نگهداری شود، ممکن است رشد قارچ سیاه رنگی ظاهر شود. با افزودن کمی تیمول می توان از این امر جلوگیری کرد. تیمول به راحتی در آب حل نمی شود اما می توان محلول آن را در یک بطری کوچک با درب مهر و موم  شده ساخت. یک سوم آن را کریستال‌های تیمول ریخته و بطری را با الکل جراحی پر کنید. 2.5 میلی لیتر از این محلول به 4.5 لیتر. شربت شکر یا نصف قاشق چایخوری به یک گالن شربت اضافه کنید. (تیمول از تامین کنندگان تجهیزات زنبور عسل قابل دریافت است).

 برخی از تغذیه ها، معمولا زمانی که برای استفاده فوری کلنی است، از شربت رقیق استفاده می شود. این حاوی دو برابر مقدار آب می باشد و بهتر است در صورت نیاز ساخته شود.

شربت شکر را می توان در بشکه های پلاستیکی تمیز نگهداری و جابجا کرد. در زنبورستان یک آبخوری پلاستیکی وسیله ای مفید برای پر کردن ظرف شربت است.

فیدرها یا خوراک دهنده های تغذیه کندو با شکر

سه نوع اصلی تغذیه کننده برای تغذیه شربت قند به کلنی های زنبور عسل استفاده می شود.

فیدر تابه ای

تغذیه‌کننده‌های سریع که اغلب نام‌های نامناسبی دارند، شامل سینی هستند که روی کندو قرار می‌گیرند و زنبورها از پایین به آن دسترسی دارند و با استفاده از سوراخ یا شکافی که برای جلوگیری از غرق شدن آنها ترتیب داده شده است. نمونه هایی مانند میلر Miller  یا اشفورث Ashforth به همان ابعاد خارجی کندو ساخته می شوند و به جای تخته تاج در بالای کندو قرار می گیرند.

آنها می توانند تا حدود 10 لیتر. (یا کمی بیش از دو گالن) هر بار تغذیه دهند.  نمونه های پلاستیکی کوچکتر برای قرار دادن روی سوراخ خوراک تخته تاج قابل دسترس هستند. فیدرهای تابه ای برای تغذیه زنبورها در پاییز ایده آل هستند اما در شرایط بسیار سرد کاربرد کمتری دارند. هنگام پر کردن فیدرهای سریع، مقدار کمی از شربت از کنار سوراخ یا شکاف قطره ای چکانده می شود تا مسیری برای دنبال کردن زنبورها ایجاد گردد. به دلیل ظرفیت زیاد، انواع میلر یا اشفورث برای تغذیه در پاییز راحت تر هستند.

تغذیه کندو با محلول شکر

تغذیه کندو  با شکر را می توان به سه دسته تقسیم کرد

تغذیه پاییزی

به عنوان یک قاعده زنبورها فقط به تغذیه نیاز دارند چون محصول عسل توسط زنبوردار برداشت شده است. هنگام برداشت محصول اطمینان حاصل کنید که زنبورها ذخیره کافی در کندو برای جلوگیری از گرسنگی را دارند.

سپتامبر معمولاً زمانی از سال است که برای تغذیه شربت شکر به عنوان مکمل یا جایگزین انتخاب می شود تا اطمینان حاصل گردد که زنبورهای عسل ذخیره کافی برای گذر آنها از زمستان را دارند. تغذیه پس از برداشتن محصول عسل انجام می شود و در حالی که کلنی هنوز قوی است، به اندازه ای گرم است که زنبورها به سمت بالا به داخل فیدر حرکت می کنند، می توانند شربت را پایین بیاورند، آن را اینورت کنند و به درستی در شانه ذخیره سازنند.

تغذیه زودهنگام تمایل به ایجاد نوزاد دارد، بنابراین به غیر از  اینکه خطر گرسنگی وجود داشته باشد تا سپتامبر صبر کنید.

مقدار ذخایر مورد نیاز یک کلنی برای حمل آن در زمستان با توجه به سویه زنبور عسل متفاوت است. سویه قدیمی بریتانیایی، آپیس ملیفرا، تنها به حدود 10 کیلوگرم از عسل برای تغذیه ایمن آن برای گذر زمستان نیاز داشت ، اما امروزه یک کلنی زنبور عسل برای انجام این کار متوسط به حدود 18 تا 22 کیلوگرم یا 40-50 پوند نیاز دارد. کندوهای بزرگتر که توسط ملکه های پرکار اداره می شوند ممکن است به مقدار بیشتری نیاز داشته باشند. یک قاب استاندارد بریتانیایی که پر از عسل باشد حاوی حدود 2.2 کیلوگرم یا 5 پوند است. بنابراین ذخائر کلنی موجود را ارزیابی کرده و با استفاده از شربت شکر، تعادل مورد نیاز را ایجادکنید.

تغذیه در زمان استفاده از برخی از واروآ کش ها، معمولاً آنهایی که حاوی اسانس هستند، ممنوع است چون ممکن است خطر غارت را افزایش دهد.

تغذیه اضطراری

این روش ها با اجتناب از گرسنگی به بهترین وجه انجام می شوند

زنبورها می توانند در هر زمانی از سال گرسنه بمانند و معمولاً اگر این اتفاق بیفتد زنبوردار مقصر است و نه زنبورها . این وظیفه زنبوردار است که باید مطمئن شود زنبورها دارای ذخیره کافی هستند.

گاهی اوقات در زمستان زنبورها از ذخائر یک طرف کندو استفاده می‌کنند و از ذخائر جاهای دیگر دور می مانند. این به عنوان گرسنگی انزوا شناخته می شود. قاب‌های ذخائر را می‌توان در سراسر کندو جابه‌جا کرد تا در مجاورت خوشه زنبور عسل قرار گیرند. لانه نوزادان را تقسیم نکنید.

اگر زنبورها در زمستان کمبود ذخائر داشته باشند احتمالاً از گرسنگی می‌میرند، آب نبات یا خمیر شیرین نرم سفید (فوندانت نانوایی) را روی سوراخ تغذیه تخته تاج قرار می‌گیرد. در مورد کلنی های کوچک، تخته تاج ممکن است نیاز به چرخش داشته باشد تا یک سوراخ تغذیه روی خوشه زنبور عسل قرار گیرد. زنبورها برای استفاده از آب نبات به آب نیاز دارند که اغلب به صورت متراکم در کندو گرفته می شود. بنابراین آب نبات به آرامی مصرف می شود و کلنی را به اندازه سایر خوراک ها تحریک نمی کند. اگر شربت شکر در یک فیدر تماسی ارائه شود، دماهای سرد ممکن است باعث انقباض شربت در داخل مش و خیس شدن خوشه شود. تغذیه درست پاییزی از این سناریو جلوگیری می کند.

اگر زنبورها در بازرسی بهار کمبود ذخائر دارند، شربت شکر رقیق را با استفاده از فیدر تماسی تغذیه دهید.

در موارد شدید، زمانی که زنبورها گرسنه هستند، آنها را با محلول رقیق شربت شکر اسپری کنید و یک شانه خالی را با شربت شکر پر کنید. این کار را می توان با ریختن شربت در سلول ها به آرامی با استفاده از یک بطری پر از شربت شکر با درب بسته دارای سوراخ های 3 میلی متری در طرفین انجام داد، وقتی شانه پر شد آن را در مجاورت زنبورها قرار دهید.

به یاد داشته باشید ماه های مارس و آوریل ماه هایی هستند که زنبورها به سرعت ذخایر غذایی خود را مصرف می کنند زیرا کلنی رشد می کند و نوزادان بیشتری تولید می شود. بهتر است در پاییز به مقدار کافی غذا داده شود یا مقدار زیادی عسل باقی بماند تا اینکه بخواهید در بهار تغذیه اضطراری انجام دهید. در این زمان یک کلنی باید حداقل 4-5 شانه با ذخیره عسل ، یعنی 9 کیلوگرم یا 20 پوند داشته باشد.

هنگام برداشتن محصول عسل، همیشه بررسی کنید که ذخیره کافی برای جلوگیری از گرسنگی زنبورها باقی بماند. در صورت نیاز فورا تغذیه کنید.

تغذیه بهاره یا تحریک کننده

بسیاری از زنبورداران یک محلول شربت رقیق را برای تشویق پرورش نوزادان تغذیه می کنند، اما اگر کلنی دارای ذخایر کافی باشد، همانطور که قبلاً گفته شد، این امر مسلماً بی معنی است.

این یک برنامه خوب برای پرورش زنبورها برای بدست آوردن جریان عسل است به جای پرورش زنبورها در جریان عسل است.

برای پرورش نوزاد، زنبورها را باید با مخلوطی از عسل یا شکر، آب و گرده تغذیه نمود، بنابراین برای تشویق پرورش نوزاد:

اطمینان حاصل کنید که کلنی ها به محصولات گرده یا جایگزین گرده نزدیک باشند.

اطمینان حاصل کنید که کلنی ها دارای ذخایر کافی عسل و/یا شربت شکر هستند. وگر نه با شربت رقیق تغذیه کنید.

اطمینان حاصل کنید که زنبورها به منبع آب تمیز دسترسی دارند. در صورت لزوم از آب خوری استفاده کنید.

غارت هنگام تغذیه کندو با شکر

شربت تغذیه زنبورها را تحریک می کند و معمولاً زمانی انجام می شود که جریان شهد وجود نداشته باشد یا کم باشد. در نتیجه باید برای جلوگیری از سرقت دقت کرد.

مخصوصاً هنگام تغذیه در پاییز، غذای تمام کندو را در اواخر عصر تامین کنید. شب به سرکوب فعالیت زنبورها کمک می کند. ورودی کندو را با بلوک ورودی کاهش دهید.

مراقب نشانه‌های غارت باشید

نشانه ها زنبورهای در حال دعوا، پروازهای نامنظم و تلاش زنبورها برای ورود به کندو بدون ملاقات با نگهبانان هستند. کندوهای قوی همیشه کندوهای ضعیف تر را غارت می کنند.

اگر سرقت شروع شد، ورودی را با استفاده از مسدود کننده ورودی و/یا مشتی علف به اندازه فضای عبور یک زنبور عسل کاهش دهید. این امر زنبورهای نگهبان را قادر می سازد تا به طور موثرتری از کلنی محافظت کنند. قرار دادن یک ورقه شیشه در جلوی ورودی کندو به طوری که زنبورها برای دسترسی به ورودی مجبور به دور زدن از کنار آن شوند نیز می تواند کمک کننده باشد.

بهترین درمان برای یک رویداد دزدی، انتقال کلنی محاصره شده به زنبورستان دیگری است.

اگر در طول بازرسی ها غارت شروع شد، درب کلنی را ببندید، ورودی ها را کاهش داده و زنبورستان را ترک کنید.

Goodwin, R. M. (1997). Feeding sugar syrup to honey bee colonies to improve pollination: a review. Bee World, 78(2), 56-62

https://doi.org/10.1080/0005772X.1997.11099335

Free, J. B., & Spencer-Booth, Y. (1961). The effect of feeding sugar syrup to honey-bee colonies. The Journal of Agricultural Science, 57(2), 147-151

https://doi.org/10.1017/S0021859600047614

Standifer, L. N. (1980). Honey bee nutrition and supplemental feeding. Beekeeping in the United States Agriculture Handbook, 335, 39-45

 

دیدگاهتان را بنویسید