آیا زنبور عسل مدفوع می کند؟

آیا زنبورها مدفوع می کنند؟

زنبورهای عسل مانند هر موجود دیگری مدفوع می کنند. مدفوع زنبور اغلب به صورت قطرات زرد رنگ، همرنگ غذاهای اصلی آن  دفع می شود. دستگاه گوارش زنبور عسل از چندین بخش تشکیل شده است. این به زنبورها اجازه می دهد تا شهد را بپرورانند کرده و در قسمتی جداگانه از بدن خود غذا بخورند. تخلیه مدفوع زنبور یک فرآیند طبیعی است که زنبورها و کندو را سالم نگه می دارد.

مدفوع زنبور

زنبورها چگونه مدفوع می کنند؟

مانند انسان، زنبورها دارای روده هستند. جایی که مدفوع و اضافی آب تا زمانی که زنبور برای دفع آن آماده شود نگه داشته می شود.

غذا خوردن

زنبورها مانند ما مستقیماً از دهان خود غذا نمی خورند. در عوض، آنها شهد را از «معده عسلی» خود به معده گوارشی خود می فشارند تا بخورند. معده عسلی، تنها راه ورود به بقیه دستگاه گوارشی است.

سیستم گردش خون باز

در پستانداران، خون در سرخرگ ها و سیاهرگ ها گردش می کند. از سوی دیگر زنبور عسل سیستمی دارد که در آن خون، مواد مغذی و هورمون‌ها بدون محدودیت در بدنش منتشر می‌ گردند.

جمع آوری فضولات

سیستم گردش خون باز زنبور، مواد زائد داخل بدن را برای دفع به روده می آورد.

گوارش

روده میانی بخشی از دستگاه گوارش زنبور عسل است که مواد مغذی را جذب می کند.

مدفوع

همانطور که روده میانی مواد زائد را به سمت راست روده به جلو می برد، سایر اندام ها نیز این کار را انجام می دهند. روده بیشتر آب موجود در مواد زائد را دوباره جذب می کند. سپس زنبور محتویات خود را از روده که درست بالای نیش آن قرار دارد دفع می‌کند.

مدفوع زنبور عسل

سه قسمت از دستگاه گوارش زنبور عسل چیست؟

برای تولید عسل و جذب همزمان مواد مغذی به گروهی از اعضای بدن نیاز است. سه بخش از دستگاه گوارش زنبور عسل برای حداکثر عملکرد گوارش با هم کار می کنند.

روده جلویی

شامل دهان زنبور عسل، مری و عسلدان می شود.

روده میانی

اینجاست که «معده واقعی» زنبور، غذا را هضم می کند.

روده پشتی

شامل روده کوچک و روده راست است.

روده جلویی چیست؟

روده جلویی دستگاه عسل‌سازی زنبور عسل است. همچنین محل نگهداری عسل و شهد است. شهدی که زنبور جمع آوری می کند به عسلدان می رود. در اینجا شهد آنزیم ها را جذب می کند. زنبورها شهد را از عسلدان خود به یکدیگر منتقل می کنند. این فرآیند شهد را کم آب می‌کند تا به عسل تبدیل شود.

مری فقط به عسلدان متصل می شود و هیچ ورود مستقیمی به روده میانی ندارد. این قطع ارتباط به این دلیل است که زنبورها نمی توانند استفراغ کنند. روده جلویی به دریچه ای ختم می شود که شهد را به روده میانی می برد.

روده میانی چیست؟

روده میانی زنبور عسل به معده انسان تشبیه شده است. این آسیب پذیرترین بخش دستگاه گوارش زنبور عسل است. پوشش مخصوص آن باعث می شود که مواد مغذی حاصل از هضم وارد بقیه بدن شوند. با این حال، همچنین می‌تواند به ویروس‌ها اجازه نفوذ دهد. پیش شکمچه تنها راه ورود به روده میانی است. این دریچه زمانی که زنبور گرسنه است شهد را جاری می کند.

روده عقبی چیست؟

روده عقبی از روده کوچک و راست روده تشکیل شده است. روده کوچک یک ارتباط بسیار کوتاه بین روده میانی و روده عقبی است. راست روده آب اضافی را جذب می کند. بدن زنبورها از حفظ آب تا حد ممکن استفاده می کند. در این قسمت مدفوع جامد می گردد.

زنبورهای عسل کجا مدفوع می کنند؟

از بین چهار گروه زنبور عسل، یکی از آن ها خارج از کندو مدفوع می کند. بقیه در محل زندگی خود مدفوع می کنند و از زنبورهای دیگر انتظار دارند که آن را تمیز کنند، که آنها هم انجام می دهند. چهار نقش در کندو شامل کارگران، نرها، لاروها و ملکه وجود. زنبورهای کارگر هستند که شهد را برای کندو می آورند. بنابراین بیش از بقیه خارج از کندو هستند.

در واقع، ملکه زنبور عسل و نرها هرگز به بیرون از کندو نمی روند مگر اینکه توسط کلنی اخراج شوند یا نیاز به جفت گیری داشته باشند. زنبورهای کارگر بیرون و بقیه داخل کندو مدفوع می کنند. زنبورهای کارگر به عنوان بخشی از وظایف خود، کارهای تمیزکاری کندو را انجام می دهند. این کار کندو را بهداشتی نگه می دارد. در زمستان، تمیز کردن و مدفوع کردن می تواند به یک مصیبت چالش برانگیز تبدیل گردد.

زنبورها سعی می کنند تا بهار مدفوع را در خود نگه دارند. شاید به همین دلیل باشد که وقتی بهار می‌آید، مقدار زیادی لکه های زرد در بیرون کندو دیده می شود. زنبورها بالاخره مدفوع خود را رها کرده اند.

مدفوع زنبور عسل

زنبورها کی ها مدفوع می کنند؟

زنبورها ممکن است چند بار در هفته مدفوع کنند. در فصل زمستان، آنها ممکن است مدفوع خود را برای ماه ها نگهداری کنند. زنبورها در دمای کمتر از 55 درجه فارنهایت عملکرد خوبی ندارند. اگر زنبورها نتوانند مدفوع خود را نگه دارند، کندو غرق در مدفوع می شود.

حقیقت

زنبورها مدفوع زنبورهای دیگر را نیز می خورند. محققان به این نتیجه رسیده اند که این انتخاب غذایی سیستم ایمنی زنبورها را تقویت می کند و همچنین باکتری های سالم روده را به دست می آورند.

ظاهر و بوی مدفوع زنبور عسل چگونه است؟

مدفوع زنبور عسل زرد و خمیری است. زمانی که مدفوع سالم باشد، اغلب جامد است. چربی گرده و دانه های گرده بخشی از مدفوع زنبور عسل را تشکیل می دهند. زنبورهای ملکه در سه هفته اول زندگی خود مدفوع قهوه ای مایل به زرد تولید می کنند. این همان “اسپری” است که آنها برای مبارزه با یکدیگر استفاده می کنند. پس از بالغ شدن، مدفوع آنها شفاف تر و جامدتر همراه با تکه های تیره است. مدفوع معمولی زنبور عسل بوی مشخصی ندارد.

با این حال، کندو ممکن است مبتلا به ویروس یا اسهال خونی شود. اسهال زنبور عسل بوی بدی می دهد، که زنبورها و زنبورداران می توانند آن را تشخیص دهند. از آنجایی که زنبورها حس بویایی قوی دارند، می توانند حس کنند که کندو چه زمانی به اسهال شده است. علاوه بر این، مدفوع معمولی ملکه زنبور عسل نیز می تواند بوی گند دیده داشته باشد. اما مدفوع اسپریش رایحه گلی دارد.

مدفوع زنبور عسل

آیا زنبورهای عسل هنگام پرواز مدفوع می کنند؟

زنبورهای عسل کارگر هنگام پرواز مدفوع می کنند. آنها اغلب شهد می خورند، بنابراین شانس زیادی برای تخلیه خود در مسیر دارند. این “پروازهای پاکسازی” ممکن است بدون جستجوی شهد نیز اتفاق بیفتد. در صورتی که هوای بیرون برای آنها خیلی سخت و آزار دهنده باشد، زنبورهای کارگر ممکن است داخل کندو مدفوع کنند.

آیا ملکه زنبور عسل مدفوع می کند؟

ملکه زنبور عسل از انجام وظایف بدنی معاف نیست. زنبورهای کارگر بعد از آشفتگی او را تمیز خواهند کرد. توالت ملکه زنبور عسل کندو است. با این حال، آنچه در مورد مدفوع ملکه مشخص است این است که هدف دیگری را دنبال می کند. ساختار میکروبیوم ملکه با یک زنبور معمولی متفاوت است.

هنگامی که ملکه آینده جوان هست، مدفوع آنها فرمون هایی تولید می کند که زنبورهای دیگر از آن انزجار دارند. این باعث می شود که مدفوع ملکه بالقوه به سلاحی عالی برای جنگیدن برای تاج و تخت تبدیل شود. زنبورهای ملکه جوان ممکن است مدفوع را روی یکدیگر اسپری کنند تا یکدیگر را شکست دهند.

آیا زنبورها می توانند اسهال شوند؟

زمستان های طولانی که مدفوع نگهداری می شود می تواند زنبورها را به اسهال خونی مبتلا کند. اسهال خونی در زنبورها مسری نیست. ماندگاری بیش از حد مدفوع در روده زنبور عسل می تواند باعث این وضعیت شود.

نتایج اسهال خونی زمستانی می تواند ویرانگر باشد. زنبورها موجودات بهداشتی هستند که در هوای گرم دائماً خانه را تمیز می کنند. بالا رفتن اسهال کندو را غیر بهداشتی می کند و ارتباطات را مختل می کند.

عامل دیگر اسهال زنبور عسل انگل نوزما است. نوزما یک قارچ ویروسی است که هضم را در روده میانی زنبورها مختل می کند. هنگامی که یک زنبور عسل آلوده شود، کل کندو در خطر است. نوزما مخصوصاً در فصل زمستان خطرناک است.

آیا مدفوع زنبور عسل مضر است؟

مدفوع زنبور عسل برای انسان و بیشتر موجودات دیگر سمی نیست. مدفوع آغشته به نوزما نیز مضر نیست. مدفوع زنبور عسل زمانی ناسالم است که کندو را احاطه کند و یا بیماری را در سراسر کندو پخش کند.

مدفوع زنبور عسل

آیا زنبورها می گوزند؟

امکان گوز دادن توسط زنبورها وجود دارد. دستگاه گوارش آنها غذا را تجزیه می کند که به نوبه خود می تواند گاز تولید کند. شاید وقتی در زمستان مدفوع خود را نگه می دارند گوز می دهند.

با این حال، آنها ممکن است به اندازه پستانداران گوز نزنند. آنها مانند ما هوا را از طریق دهان خود نمی دمند. بلع هوا می تواند باعث گوز دادن انسان شود. زنبورها نمی توانند هوا را ببلعند زیرا از سوراخ های روی بدن خود تنفس می کنند.

مدفوع زنبورها بر سلامت کلنی تأثیر می گذارد

زنبورهای عسل موجودات شگفت انگیزی هستند که برای حمایت از کلنی های خود وقف شده اند. سلامت یک زنبور برای هر زنبوری در کندو مهم است. مدفوع زنبورها می تواند با سرریز شدن آن یا گسترش بیماری بر کندو تأثیر بگذارد. در سالم ترین حالت کلنی، دفع مدفوع زرد در خارج از کندو وجود خواهد داشت. این نشانه خوبی از یک خانواده زنبور پر جنب و جوش است.

دیدگاهتان را بنویسید